Čína a Rusko spoločne plánujú budúcnosť Mesiaca a zdá sa, že ich vízia zahŕňa aj jadrovú energiu priamo na jeho povrchu. Na medzinárodnej prezentácii v Šanghaji vedúci inžinier čínskej lunárnej misie Čchang-e-8, Pchej Čao-jü, naznačil, že súčasťou plánu Medzinárodnej lunárnej výskumnej stanice (ILRS) je výstavba jadrovej elektrárne, ktorá by bola schopná zásobovať základňu energiou. O tejto informácii ako prvá informovala agentúra Reuters, pričom správu prevzala aj TASR.

Misia Čchang-e-8, ktorá by mala odštartovať v roku 2028, je navrhnutá ako technologický a infraštruktúrny základ pre budúcu stálu prítomnosť ľudskej posádky na Mesiaci. Jadrová elektráreň má byť jedným z pilierov energetickej nezávislosti budúcej základne, no súčasťou energetického riešenia sú aj veľkoplošné solárne panely, ako aj sieť potrubí a káblov, ktoré by zabezpečovali elektrinu a vykurovanie priamo na lunárnom povrchu.

Čína a Rusko chcú zásobovať Mesiac jadrovou energiou

Zaujímavosťou je, že už v minulom roku ruská vesmírna agentúra Roskosmos avizovala úmysel postaviť jadrový reaktor na Mesiaci do roku 2035. To, že Čína teraz verejne hovorí o rovnakom zámere, možno chápať ako znak súhlasu s ruským plánom, aj keď Peking ho doteraz oficiálne nepotvrdil. Prezentácia čínskeho inžiniera sa konala pred zástupcami zo 17 krajín a medzinárodných organizácií, čo podčiarkuje snahu o otvorenú spoluprácu a získavanie medzinárodnej podpory.

Podľa slov vedúceho konštruktéra čínskeho lunárneho programu Wu Wej-žena by mal byť základný model ILRS, situovaný v oblasti južného pólu Mesiaca, dokončený do roku 2035. Tento polárny región je atraktívny vďaka potenciálnemu výskytu trvalo zatienených oblastí s možným výskytom vodného ľadu, čo z neho robí ideálne miesto pre trvalú základňu.

Sonda - lunárna misia pokračuje, Rusko
Midjourney/TASR

Čína v tejto súvislosti nezakrýva svoje ambície – do roku 2030 plánuje vysadiť svojich prvých tajkonautov na Mesiaci a stať sa tak jednou z vedúcich vesmírnych veľmocí. Hoci jej program napreduje rýchlo, zatiaľ sa javí ako menej ambiciózny než americký projekt NASA s názvom Artemis, ktorý má za cieľ priniesť ľudí späť na Mesiac už v decembri 2025.

Súťaž o Mesiac sa tak čoraz viac podobá na novú éru vesmírneho súperenia, kde už nejde len o prestíž, ale aj o praktické otázky ako trvalá prítomnosť, výskum zdrojov či dlhodobé energetické riešenia. Všetko nasvedčuje tomu, že Mesiac sa v priebehu nasledujúceho desaťročia môže stať miestom s reálnou infraštruktúrou, kde bude jadrová elektráreň jedným z kľúčových prvkov budúceho lunárneho života.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP