Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Farmaceutické firmy, výskumné centrá a zdravotnícke organizácie v zámorí by sa mali mať na pozore. Britské Národné centrum pre kyberbezpečnosť varuje pred útokmi, za ktorými majú stáť ruskí hackeri. Sú napojení na vládu, informuje The Guardian.

Za útokmi má stáť skupina hackerov známa ako ATP29 alebo tiež „the Dukes“ a „Cozy Bear“, ktorá je podľa Británie prepojená na tajné služby Ruska a doteraz mala stáť za viacerými medzinárodnými útokmi či zásahom do politických volieb v USA. Aktívni sú už celé roky.

Ruskí hackeri majú útočiť na výskumné centrá. Chcú informácie o protilátke na koronavírus

Hackeri majú tentokrát využívať rôzne nástroje a metódy, ktorými sa snažia odcudziť tajné informácie súvisiace s vývojom lieku na koronavírus. Hoci nie je zvykom, aby britské bezpečnostné zložky na takéto útoky iných krajín upozorňovali, sú presvedčení, že práve Rusko stojí za organizovaným kyberútokom na výskumné centrá v USA a Kanade.

Nenechaj si ujsť
ESET upozorňuje: Odhalili sme vírus v aplikácii, ktorá sa vydávala za sledovací nástroj na šírenie koronavírusu

Zatiaľ však neexistujú dôkazy o úspešných útokoch hackerskej skupiny, no Národné centrum pre kyberbezpečnosť v Británii tvrdí, že sa hackeri o útoky pokúšajú. ATP29 má pri útokoch využívať vlastné škodlivé malvéry WellMess a WellMail, ktoré dokážu riadiť príkazy v infikovaných zariadeniach. Tento škodlivý softvér pritom nebol doteraz s ruskou skupinou hackerov spájaný, informuje ZDNet.

Zdá sa teda, že výskumné centra, ktoré pracujú na protilátke nákazy COVID-19, boli zatiaľ voči útokom odolné. Je však veľká pravdepodobnosť, že hackeri budú vo svojich útokoch pokračovať. Britské bezpečnostné zložky preto odporúčajú, aby boli siete a zariadenia zabezpečené najnovšími patchmi a aplikovalo sa viacfaktorové overovanie, ktoré má zabrániť hackerom v odcudzení citlivých informácií.

Útokom sa nevyhla ani Británia

Podobné útoky pritom môžu číhať aj na iné výskumné centrá v ďalších krajinách. Ešte v máji sa však obeťou útokov stali výskumné centrá a univerzity, ktoré hľadajú liek na koronavírus, priamo v Británii. Aj v tom čase boli z útokov podozriví hackeri z Ruska, ale aj z Číny a Iránu, informoval ZDNet.

Útočníci sa rovnako zamerali na tajné informácie z výskumu. Hľadanie protilátky na koronavírus sa tak stalo nielen celosvetovou prioritou, ale aj cieľom hackerov z viacerých krajín, ktorí sa budú zrejme aj naďalej pokúšať ukradnúť výsledky a prácu vedcov z iných krajín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú