Do prevádzky vstupujú neustále nové drony, ktoré implementujú technologické pokroky či dizajnové zmeny vyplývajúce zo skúseností na bojisku. Nové samovražedné drony začalo v minulom roku vyrábať aj Rusko, avšak ako upozorňuje Reuters, v skutočnosti si táto bývalá veľmoc nevystačila s vlastnými komponentmi. Drony Garpija-A1 miesto toho používajú čínske motory, tam to ale nekončí.

Vyrábajú ich tisícky

Podľa získaných informácií malo byť len do júla tohto roka vyrobených vyše 2 500 dronov tohto typu a využívajú čínske motory a počas vojny na Ukrajine už boli použité ako proti vojenským, tak aj proti civilným cieľom. Na Ukrajine sa údajne podarilo identifikovať aj zvyšky týchto dronov, pričom podľa expertov to znamená koniec spoliehania sa Ruska na iránske dizajny dronov.

Iróniou je, že obe strany v tejto vojne sa spoliehajú na čínske komponenty a to nielen pre drony, ale aj iné zariadenia. K problematike sa nevyjadril prakticky nikto okrem samotnej Číny, ktorá tvrdí, že export zariadení s možným vojenským využitím prísne kontroluje a to vrátane dronov. Kým toto tvrdenie môže byť čiastočne pravdivé, výnimkou sú zrejme motory, ktoré tieto drony potrebujú.

Iranian Army/TASR/AP/Úprava redakcie

Spomínaný dron nápadne pripomína iránsky Šahíd-136, avšak má niekoľko zásadných rozdielov. Zaujímavosťou sú práve motory Limbach L-550 E, ktoré pôvodne vyvinula a vyrábala nemecká firma. Dnes ich vyrába čínska firma Xiamen Limbach, kým v Rusku tieto motory používajú na stavbu samotných dronov.

Prekvapivo primitívne vylepšenia

S pokročilými technológiami prišli do výzbroje aj také, ktoré sú prekvapivo jednoduché a napriek tomu účinné. Jednou z nich je aj pevné spojenie dronu s operátorom pomocou optických vlákien, vďaka čomu nie je možné rušiť takúto komunikáciu a zároveň má operátor k dispozícii oveľa kvalitnejší a stabilnejší obraz, čo následne zvyšuje presnosť útokov.

Produkcia rastie na oboch stranách

Z okolo 2 500 vyrobených dronov tohto typu od júla minulého roka do júla 2024 malo byť až približne 2 000 skonštruovaných v prvej polovici 2024, čo znamená, že sa podarilo výrobu poriadne urýchliť a zvýšiť tak jej objem. Výrobu vlastných dronov ale zintenzívňuje aj Ukrajina, v ktorej narástla produkcia dronov v roku 2023 až 100-násobne.

Rast však pokračoval aj tento rok a očakáva sa, že Ukrajina vyrobí až milión dronov. Tie sa totiž vo vojne stali zbraňou, ktorá má viacero použití a je efektívna aj bez toho, aby vážnejšie ohrozovala samotných operátorov. V kombinácii s nízkymi výrobnými nákladmi sa veľmi rýchlo stali jednou z najpoužívanejších zbraní, ktoré už do svojich radov implementujú aj ďalšie krajiny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú