Vzťahy medzi NASA a Roskosmosom sú v posledných rokoch poriadne napäté. V dôsledku toho sa chce Rusko obrátiť so spoluprácou na východ. Plánuje dohodu s Čínou, ktorá má zaistiť spoluprácou tamojších vesmírnych programov pri budovaní vlastnej základne na Mesiaci. Prvé výsledky spolupráce máme vidieť už v roku 2030, informuje Space News.

Aktualizácia 10.3. 2021

Dohoda Ruska a Číny o spolupráci pri vybudovaní základe na Mesiaci sa oficiálne stala skutočnosťou. Po februárovej neformálnej dohode oboch krajín, v utorok 9.3. konečne vybraní zástupcovia, Zhang Kejian, riaditeľ Čínskej národnej vesmírnej agentúry, a Dmitrij Rogozin, šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos podpísali dohodu, s ktorou spoločne formálnym spôsobom spečatili záväznú spoluprácu pri budovaní lunárnej základne.

Zaujímavosťou tiež je, že Rusko i Čína na vybudovanie Medzinárodnej lunárnej vedeckej stanice plánuje pozvať aj ďalšie svetové krajiny. Podrobnosti o projekte zatiaľ nie sú známe, vieme iba toľko, že krajiny budú spolupracovať na vytvorení výskumných zariadení na povrchu a / alebo na obežnej dráhe okolo Mesiaca. O téme informoval portál ArsTechnica.

Pôvodný článok

Vlády oboch krajín už súhlasili s podpísaním memoranda o porozumení, ktoré reprezentuje súčinnosť medzi obomi stranami a má zaručiť spoluprácu pri budovaní vlastnej lunárnej základne na Mesiaci.

Dátum podpísania memoranda zatiaľ nebolo stanovené, Rusko o tom zatiaľ rokuje s čínskymi partnermi. Takéto spojenie Ruska a Číny však môže mať veľký dopad na geopolitický vývoj v oblasti vesmírnych programov.

Rusko a Čína prehlbujú spoluprácu, na Mesiaci chcú vlastnú základňu

Cieľom tejto spolupráce je vytvoriť na Mesiaci trvalo udržateľnú výskumnú základňu na južnom póle. Krajiny však bližšie detaily zatiaľ nezverejnili. Podľa všetkého by mala byť ILRS (International Lunar Research Station) podporená aj robotmi. Prvé kroky v budovaní základne majú pritom predstavovať pripravované čínske misie Chang’e 6 až 8, spolu s ruskou misiou Luna 27.

Misia Chang’e 6 má začať v roku 2023 a jej úlohou bude zozbierať vzorky z južného pólu Mesiaca, ktoré budú neskôr analyzované. Nasledujúca misia Chang’e 7 má o rok na to začať s detailným prieskumom vytýčenej oblasti južného pólu a misia Chang’e 8 potom otestuje na Mesiaci technológie potrebné pre vybudovanie lunárnej základne.

Do roku 2030 chcú obe krajiny dosiahnuť, aby základňa zvládla dlhodobé misie s robotmi a krátkodobé misie s ľudskou posádkou. Dlhodobý pobyt astronautov na tejto lunárnej základni by mal byť potom možný v priebehu 9 rokov (2036-2045). K celému projektu sa však pravdepodobne môžu v budúcnosti pridať ešte ďalšie krajiny s vlastnými zdrojmi.

Táto lunárna základňa by mala po vybudovaní predstavovať prvú zdieľanú platformu na južnom póle Mesiaca, pričom sa bude zameriavať na vedecké a technické experimenty, ako aj vývoj a využívanie zdrojov na Mesiaci.

NASA sa môže ocitnúť v „izolácii“, čínsky vesmírny program sleduje aj ESA

Týmto rozhodnutím sa tak Rusko vzpiera medzinárodnej spolupráci krajín v programe Artemis, do ktorého sa zapojilo už 8 krajín, vrátane USA. Naopak, spolupráca s Čínou môže už tak napäté vzťahy so západom ešte viac prehĺbiť.

Po spolupráci s Ruskom a Čínou údajne „pokukuje“ aj Európska vesmírna agentúra (ESA), ktorá však spolupracuje s NASA na programe Artemis. Americká vesmírna agentúra nemôže spolupracovať s Čínou, a pokiaľ by sa k memorandu Ruska a Číny pridali ďalšie krajiny a ich vesmírne agentúry, NASA by môže ocitnúť „izolovaná“ od ostatných.

Rusko sa teda čoraz viac od NASA odvracia a nesúhlasilo ani s jej programom Artemis, ktorý má byť príliš „americký“. Aj z toho dôvodu sa tak krajina zrejme bude intenzívnejšie obracať na východ a upevňovať spoluprácu s Čínou či ďalšími krajinami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP