Julie Uhrman. Dvojica slov, ktorá v hernej komunite aj roky po upokojení situácie vzbudzuje v nejednom hráčovi rozhorčenie. Uhrman je totiž manažérka, podnikateľka a v neposlednom rade aj zakladateľka spoločnosti Boxer8, neskôr známej ako Ouya Inc.

Práve táto spoločnosť stojí za vydaním konzoly Ouya, postavenej na operačnom systéme Android. Projekt tejto, aspoň na papieri sľubnej konzoly, začal v roku 2012, pričom hneď na začiatku si to autori namierili rovno na Kickstarter.

Najdrahšie ponaučenie v histórii crowdfundingu

Technologickí nadšenci, investori a najmä hráči a fanúšikovia vyzbierali na projekt sľubujúci Android a indie hranie na veľkých obrazovkách 8,5 miliónov dolárov. Zároveň nie je tajomstvom, že spočiatku éry crowdfundingu došlo na platformách ako Kickstarter či Indiegogo k nejednému podvodu.

Iné projekty naopak prišli v nesprávnom čase a aj napriek dobrým úmyslom skončili fiaskom. A potom tu je Ouya, ktorá by sa dala považovať za kombináciu oboch. Hráčom sa počas celej kampane bezočivo klamalo. Úmysel ale nebol zlý, len tragicky prevedený.

Zobraziť celú galériu (8)
Screenshot/YouTube/ XOXO Festival

Zároveň, Ouya bola nadčasová a postavila základy pre nasledujúce „drobné“ konzoly. Aktuálne azda najznámejším a najrozšírenejším príkladom je NVIDIA Shield, no v určitom zmysle slova aj služba Google Stadia. Nadšenci, investori a médiá ale ešte pred uvedením tušili, že s projektom niečo nie je v poriadku.

Najväčším a v komunite najviac zapamätateľným dôkazom, že Ouya vyhadzuje nazbierané financie von oknom, je tento rozhovor. CEO Ouye, Juliu Uhrman, spovedá spoluzakladateľ portálu The Verge, Joshua Topolsky, pričom Julie niekoľkokrát potvrdí, že herný priemysel jej nie je najbližší.

Pripomíname, že tento rozhovor pochádza z marca 2013, teda z obdobia, kedy mala konzola vyjsť. Ouya po odklade vyšla až v júni daného roka. Aj napriek pomerne neskorému štádiu vývoja, respektíve takmer okamžite pred vydaním, CEO kontroverznej firmy pôsobí sebavedomo.

Uhrman sa niekoľkokrát opakuje, pričom sama nevie definovať, o aký typ zariadenia sa jedná. Skrz to, o využití konzoly v reálnom svete nevedeli nič ani konzumenti. Vedelo sa však, že krabička s gamepadom bude stať 99 dolárov a jej hardvér bude poháňaný vtedajším Androidom 4.1.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú