S narastajúcou základňou čitateľov na FonTechu sme sa rozhodli spustiť náš nový projekt, ktorým budú exkluzívne rozhovory s osobnosťami z technologického sveta na Slovensku. Každý týždeň ti teda prinesieme niekoľko zaujímavostí zo zákulisia najväčších firiem, akými sú napríklad ESET, Sygic či Alien Studio či s osobnosťami priamo z najväčších bezpečnostných firiem. Pohodlne sa usaď, ideme na to!

UAVONIC je trendsetterom na Slovensku a dovolíme si tvrdiť, že aj v Európe, čo sa týka služieb v oblasti UAV. Medzi fanúšikmi technológií sa v posledných rokoch extrémne rozšírili komerčné drony, ktoré ponúkajú doteraz nevídané možnosti.

Avšak tento odbor je čoraz náročnejší na vykonávanie, keďže majiteľ musí absolvovať skúšky, aby mohol legálne lietať. Vybrali sme teda niekoľko otázok a spýtali sme sa toho najpovolanejšieho z firmy UAVONIC – Miloša Šajbidora. Ak aj ty patríš k nadšencom týchto zariadení, pozorne čítaj!

Nenechaj si ujsť
Exkluzívny rozhovor: Vieš, čo znamená Dark Web a ako pracuje Anonymous? Odpovedal odborník na IT bezpečnosť

Ahoj Miloš. Úspech UAVONIC sledujeme takmer od začiatku a naozaj vás musíme pochváliť za odvedenú robotu. Na začiatok nám ale skús priblížiť, čomu sa vlastne venujete a aké je gro vášho biznisu, respektíve predstaviť samotný brand UAVONIC?

UAVONIC poskytuje svojim klientom odborné služby založené na technológii bezpilotných lietajúcich zariadení (UAV – Unmanned Aerial Vehicles) – nazývaných tiež drony. V súčasnosti ale pri našej práci využívame aj lietadlá. Dalo by sa povedať, že všetko, čo letí a je vhodné pre ten daný typ a rozsah ponúkanej služby.

Je biznis s dronmi a celkovo toto odvetvie populárne aj na Slovensku? Ktorý projekt považujete za svoj absolútne najúspešnejší?

Biznis s dronmi je veľmi zaujímavý, je to nová  technológia, umožňuje sa na služby pozerať z inej perspektívy a drony otvárajú možnosti, ktoré boli predtým nemožné alebo veľmi drahé. Sme veľmi radi, že sa nám darí robiť osvetu ohľadom dodržiavania pravidiel pri lietaní s dronmi. Máme Drone Pilot Akadémiu a vieme, že veľa ľudí na Slovensku vďaka nám lieta podľa pravidiel. Ziskovo to pre nás nieje najúspešnejší projekt, ale určite výrazne prispievame k bezpečnosti a je podľa mňa tiež veľký úspech pre Uavonic.

Čo všetko potrebujem, aby som mohol legálne lietať na Slovensku? Definuje zákon aj to, že rozmerovo menšie drony nepotrebujú licenciu a naopak poloprofesionálne / profesionálne drony si vyžadujú drahé licencie?

Pravidlá lietania na Slovensku sa odvíjajú od toho, akú má dron hmotnosť a či má dron na sebe nejaké záznamové zariadenie (takto to je písané v zákone) jedno zo zaznamenávacích zariadení je napríklad kamera. Čiže, ak máte na drone kameru (alebo iné záznamové zariadenie), potrebujete si vybaviť povolenia. Všetky profesionálne služby si vyžadujú vybavenie príslušných povoleni, poistení atď. Naše ceny pri vybavovaní licencií podľa mňa nie sú drahé.

Ako prebieha zaobstaranie tejto licencie? Čo všetko potrebujem, aby som ju mohol dostať (financie, vek, aké úrady musím navštíviť…)?

Treba sa obrátiť na odborníkov, ktorí poradia a pomôžu s konzultáciou, ale aj s prípravou všetkých dokumentov.

Spolupracujete aktívne aj so slovenskými školami na výučbe budúcich pilotov? Máte v tomto smere rozbehnutý nejaký projekt?

V súčasnosti máme otvorenú vlastnú akadémiu pre pilotov. Je to teoretická, ako aj praktická príprava budúcich pilotov na úspešné zvládnutie všetkých povinných skúšok na úradoch. Je to taká autoškola pre pilotov.

Ktoré drony sa u nás predávajú najlepšie, respektíve akým smerom sa zvyčajne vydávajú slovenskí zákazníci?

Štatistika nepustí, najlepšie sa predávajú najznámejšie značky. Slováci v tomto nerobia vlastné experimenty s menej známymi značkami – a keď aj robia, tak to je menšina.

Oplatí sa v dnešnej dobe stavať drony doma, ktoré by mali po teoretickej stránke ponúknuť rovnakú kvalitu ako tie kúpené v obchode a hlavne ušetriť značnú sumu peňazí? Nie je teda výhodnejšie nakúpiť u uvereného výrobcu, s tým, že dostanem kompletný „package“?

Drony prichádzajú každý rok s lepšou technológiou a nižšou cenou. V súčasnosti je náročnosť obsluhy  ednoduchého dronu nízka, čo oslovuje širokú skupinu ľudí. Postaviť si vlastný dron je samozrejme možné, ale väčšina ľudí chce s dronmi lietať a nie ich skladať. Ak samozrejme niekto rád skladá a  letuje, asi si vyberie skladanie vlastného UAV, ale veľa peňazí tým neušetrí a možno nakoniec aj prerobí. 

Čo by si ty odporučil začiatočníkovi, ktorý sa chce venovať tomuto hobby? Akým smerom by sa mal vydať, aby bol v konečnom dôsledku 100 % pripravený na všetko? 

Ak sa pýtaš na hobby, treba si pozrieť koľko času a koľko peňazí na to chce človek vynaložiť – to je základ. Potom by som určite odporučil navštíviť našu Drone Pilot Academy, aj keď si nechce hneď robiť skúšky na úrade, je pre neho potrebné vedieť čo môže a čo nemôže. Ak by už chcel lietať, je moje odporúčanie začať s malými dronmi, dá sa s nimi super trénovať, nikomu neublížia a nestoja veľa. Začínať hneď s veľkým dronom by som amatérovi neodporúčal. Keď sa s ním dostane do problému, ešte nebude vedieť dostatočne rýchlo a správne reagovať, čím môže niekomu ublížíť alebo si zničiť svoj veľký a drahý dron.

Stanú sa podľa teba drony v horizonte niekoľkých rokov / mesiacov možno oveľa komerčnejším produktom?

Áno, môj predpoklad je do 4 mesiacov. Som presvedčený, že predvianočný čas budú predstavené zaujímavé stroje a je to rozhodne logický vývoj trhu, že všetky profesionálne produkty sa postupne dostávajú oveľa viac do komerčnej sféry.

V dnešnej dobe taktiež mnohokrát vidím, ako sa výrobcovia snažia presadiť takzvané selfie drony. Mohol by byť práve tento smer kľúčovým do budúcnosti, kde sa budú diať najväčšie inovácie?

Súhlasím s tebou, odpoveď máš v mojej predchádzajúcej odpovedi.

Moja záverečná otázka: Kam plánujete smerovať UAVONIC v najbližších rokoch? Akými projektmi by ste radi rozšírili svoje obzory?

UAVONIC bude v najbližších rokoch rásť do okolitých krajín. V súčasnosti sme aktívni v Anglicku a Čechách, ale chceme ísť ďalej do Rakúska, Nemecka, Polska, Maďarska a na Ukrajinu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú