Umelá inteligencia je téma, ktorá aktuálne snáď rezonuje v každom z nás. Nielen z pohľadu lákavého technologického benefitu, ale aj z pohľadu obáv, ktoré prichádzajú každým novým riadkom kódu v rámci inovovania AI. Na “technológiu našej generácie” sa dá pozerať z rôznych uhlov, jeden z nich predstavuje aj pohľad človeka, ktorý v tomto odvetví operuje od čias, kedy ešte slovo umelá inteligencia nespúšťala mediálne hry a davovú psychózu.

FonTech.sk v exkluzívnom rozhovore vyspovedal generálnu riaditeľku spoločnosti Microsoft pre Slovensko a Českú republiku, Violetu Luca. Do funkcie nastúpila ešte v 2020, kedy po 3 rokoch nahradila Rudolfa Urbánka. Ako líderká má bohaté skúsenosti s nástupom, fungovaním a vývojom umelej inteligencie, ktorá si aktuálne podmanila svet. Violeta Luca sa zároveň veľmi intenzívne zaoberá problematikou etického využívania AI.

V rozhovore sa dozvieš:
  • Ako spoločnosť Microsoft vníma pokrok v oblasti umelej inteligencie a jej reguláciu v rámci Európskej únie
  • Čo prinesie budúci vývoj
  • Aké funkcie umelej inteligencie spoločnosť Microsoft implementuje do svojich produktov
  • Či prídete o prácu
  • Aký bude postoj sveta, a najmä EÚ, k etike umelej inteligencie
  • Najdôležitejšie pravidlá, ktoré musíme uplatňovať, aby sme zabezpečili, že nás tento pokrok nebude stáť život
  • Aká je vízia Microsoftu pre umelú inteligenciu vo všeobecnosti?

Aká je vízia Microsoftu pre umelú inteligenciu vo všeobecnosti?

V prvom rade treba poznamenať, že v širšom kontexte nie je umelá inteligencia nová. Všetko to začalo v roku 1950 programovateľnými strojmi. Odvtedy samozrejme technológia prešla niekoľkými prielomami.

Dnes využívame umelú inteligenciu na strojové a hlboké učenie, pomáhame ľuďom byť produktívnejšími, byť efektívnejšími, taktiež s rôznymi operáciami, s presnejšou lekárskou diagnostikou a v neposlednom rade analyzujeme veľké množstvo dát.

Chcem len povedať, že umelá inteligencia je tu s nami už veľmi dlho a dnes ju môžeme vidieť v našom News Feede, alebo streamoch, ktoré sú ňou vlastne poháňané. Umelá inteligencia je teda v pozadí toho všetkého.

Čo považujete za svoj doposiaľ najväčší prielom z hľadiska inovácií s umelou inteligenciou?

Po prvýkrát od svojho rozkvetu v roku 1990 je spoločnosť všeobecne považovaná za kardiostimulátor v ďalšej historickej vlne technologických zmien. Ale to, čo sa stalo za posledných päť mesiacov, bola práca posledných 10 rokov. A vďaka júnovej správe spoločnosti McKinsey by generatívna umelá inteligencia mohla globálnej ekonomike pridať ročnú hodnotu 2,6 bilióna až 4,4 bilióna dolárov tým, že zefektívni a súčinní celý rad procesov.

So spustením kopilotov poháňaných umelou inteligenciou urobil Microsoft dizajnovú voľbu, ktorá prináša ľudstvu možnosti a kontrolu. Nástroje Copilot kombinujú silu veľkých jazykových modelov (LLM) s používateľskými údajmi v aplikáciách spoločnosti Microsoft. Vďaka tomu sú ľudia produktívnejší, kreatívnejší a efektívnejší, či už ide o programovanie alebo prácu s balíkom Office. Toto je podľa môjho názoru najväčší prielom, ktorý sme urobili.

Konečným cieľom je zlepšiť kvalitu nášho života a urobiť to tak, aby nám umelá inteligencia mohla pomôcť dosiahnuť naše sny, vyriešiť veľké problémy vrátane zmeny klímy a ďalších problémov, ktoré sa nás dnes priamo týkajú.

Je zrejmé, že Microsoft integruje AI do mnohých aplikácií. Aký je ďalší krok pri implementácii umelej inteligencie vo Windowse?

V súčasnosti máme zákazníkov na celom svete, ktorí už používajú funkciu Copilot v službe Teams, vo Worde, Exceli a PowerPointe. Samozrejme, ide o technológiu, ktorá je teraz „v pohybe“, takže pracujeme na tom, aby ju oveľa viac ľudí využívalo vo svoj prospech. Napríklad očakávame, že 80 % až 90 % obchodných dokumentov bude v budúcnosti zahŕňať strojovo generovaný prvý koncept.

Koncom mája sme na našej najväčšej technologickej konferencii Build načrtli rámec pre vytváranie aplikácií umelej inteligencie a Copilotov, rozšírili tiež ekosystém doplnkov umelej inteligencie a predstavili viac ako 50 ďalších inovácií. Umelá inteligencia vo Windowse 11 je možno najväčšou zo všetkých.

Viete túto inováciu upresniť? 

Windows Copilot bude prvou počítačovou platformou, ktorá centralizuje naše systémy, a spolu s funkciami a doplnkami od vývojárov tretích strán umožní používateľom sústrediť sa na premenu svojich nápadov na realitu, dokončiť zložité projekty a spolupracovať rýchlejšie a efektívnejšie. Skvelým príkladom je PowerPointe Designer, ktorý vylepšil viac ako 9 miliárd snímok prostredníctvom AI.

Z viacerých strán počuť veľa kritiky a negativity. Mnoho ľudí verí, že umelá inteligencia spôsobí ľudstvu viac škody ako úžitku. Čo si myslíte o tejto tvrdej kritike?

V prvom rade si Microsoft uvedomuje kritiku a obavy súvisiace s umelou inteligenciou a jej vplyvom na spoločnosť. Táto úroveň povedomia prebieha už nejaký čas. Sme však optimistickí, pokiaľ ide o budúcnosť a pozitívny vplyv umelej inteligencie, a veríme, že jej pokrok skutočne prinesie viac úžitku ako škody.

Z môjho pohľadu, ak prinesieme do sveta viac inteligencie, určite to nebude na škodu. Koniec koncov, aj umelá inteligencia je inteligencia. Viac inteligencie vo svete nám pomôže riešiť väčšie a zložitejšie problémy.

Ako by však mal čo najlepšie pochopiť technologický posun AI bežný človek? 

Každý technologický prelom prináša výhody, ale aj potenciálne nevýhody. Je však zodpovednosťou spoločnosti ako celku zabezpečiť, aby rôzne zainteresované strany predvídali rôzne nepriaznivé dôsledky a snažili sa ich minimalizovať. Myslím si, že keby sme sedeli v jednej miestnosti s filozofom Immanuelom Kantom a pýtali sa ho, či by sme mali používať umelú inteligenciu, jeho odpoveď by bola, že je mimoriadne dôležité minimalizovať negatívne a nepredvídané dôsledky a maximalizovať prínosy pre spoločnosť. A verím, že práve to robíme.

Uvedomujeme si, že potenciál AI v podnikaní je obrovský. Ale tolerancia zákazníkov voči nepredvídateľným nedokonalostiam v kritickom softvéri, za ktorý platia, bude nízka. Budú tiež požadovať záruky, že spoločnosť Microsoft zaobchádza s ich informáciami bezpečne. V roku 2019 pracovalo na vývoji technológie umelej inteligencie v spoločnosti Microsoft už 8 000 ľudí.

Vyzvali by ste možno na väčšiu reguláciu?

Spoločnosť Microsoft sa postavila pred Kongres a požiadala o väčšiu reguláciu umelej inteligencie, aby rôzne zainteresované strany mohli spolupracovať a diskutovať o tom, čo sa snažíme dosiahnuť a tiež ako to dosiahneme. Regulácia umelej inteligencie neznamená len to, že odborníci na umelú inteligenciu zostanú zamknutí v miestnosti a rozprávajú sa o tom, čo by sme mali a nemali robiť.

Rozvoj umelej inteligencie sa už nedá zastaviť. Sme chtiac-nechtiac obklopení touto technológiou zo všetkých strán a v mnohých rôznych tvaroch a formách. Podľa môjho názoru je získanie väčšej kontroly optimálnym spôsobom, ako postupovať.

Ako získať kontrolu nad umelou inteligenciou, aby nás v budúcnosti nepohltila?

Prvým krokom k získaniu väčšej kontroly je byť lepšie informovaní o tom, aké nástroje a služby môžeme použiť na zlepšenie našich zručností a schopností. V spoločnosti, ktorá sa rýchlo mení, je zvyšovanie úrovne zručností rozhodujúce pre dlhodobú konkurencieschopnosť.

Preto sa musíme uistiť, že ako jednotlivci, ale aj ako manažéri a vlastníci spoločností alebo rôznych organizácií máme plán, ako sa naši ľudia budú učiť používať tieto zručnosti a schopnosti, aby sme držali krok s vývojom.

Ako posledný bod by som chcela spomenúť myšlienku, ktorá úzko súvisí so zásadami umelej inteligencie spoločnosti Microsoft. V roku 2018 sme ako spoločnosť predstavili svetu 6 princípov umelej inteligencie – spravodlivosť, spoľahlivosť, bezpečnosť, súkromie, ochrana a zodpovednosť.

Myslím si, že zodpovednosť je jedným z kľúčových slov a kľúčových prvkov tejto koncepcie. Každá zainteresovaná strana, ktorá používa alebo vyrába umelú inteligenciu, by mala niesť svoj podiel zodpovednosti za výsledky a dôsledky jej používania

Bude Microsoft dodržiavať tieto princípy aj za cenu zníženia svojej konkurencieschopnosti s inými technologickými gigantmi?

Keďže poznám zásady a spôsob, akým fungujeme ako spoločnosť, poviem jednoznačne áno. V našej spoločnosti máme približne 300 až 400 odborníkov pracujúcich na etike AI. Zásady riadenia máme aj v spôsobe, akým vyvíjame softvér, nové funkcie a jeho možnosti. Máme veľmi zodpovedný prístup k tomu, ako to robíme, a neaplikujeme to len na seba interne. Vždy sa snažíme otvorene komunikovať, pretože veríme, že máme veľmi dôležitú úlohu a snažíme sa zapojiť čo najviac ďalších zainteresovaných strán.

Pokiaľ ide o spomínané predpisy a kontrolu umelej inteligencie, je známe, že Európsky parlament začal brániť rozvoju umelej inteligencie alebo začal prijímať kroky, ktoré slúžia na spomalenie rozvoja umelej inteligencie.

Je určite správne, že diskutujeme o potrebe posilniť alebo aktualizovať nariadenia o umelej inteligencii. Spoločnosť Microsoft už dlho uvádza, že v tejto oblasti potrebujeme silné zákony a nariadenia, ktoré chránia súkromie ľudí a rešpektujú občianske slobody a zároveň umožňujú pokračovať v pozitívnom využívaní technológie. Je to niečo, čo hovoríme stále a stojíme si za tým.

Keď sa však pozrieme na legislatívne opatrenia, ktoré prichádzajú z Európy, nemyslím si, že v súčasnosti sú akékoľvek právne predpisy úplne v súlade s úrovňou prelomu, ktorý umelá inteligencia zaznamenala za posledné tri mesiace. To by si vyžadovalo urýchlenie niektorých projektov.

Zobraziť celú galériu (0)
Midjourney/Microsoft/Úprava redakcie

Domnievam sa však, že pred stanovením takýchto nariadení je dôležité riadne definovať, aké sú konečné ciele, ktoré sa týmito nariadeniami snažíme riešiť. Niekedy sú nariadenia také zložité, že ich niektoré zainteresované strany prakticky nevyužijú.

Okrem toho, že si položíme túto otázku, musíme tiež preskúmať súčasné nariadenia a zamyslieť sa nad tým, čo všetko je potrebné aktualizovať a ako tieto aktualizácie vykonáme, aby sme zostali v bezpečí, ale tiež nespomalili rozvoj umelej inteligencie v Európe.

Myslím si tiež, že by sme pri vytváraní nových právnych predpisov nemali obetovať základné európske zásady, ale zároveň si myslím, že nemôžeme byť ani príliš opatrní, pretože je možné, že budeme zaostávať v spôsobe, akým sa technológia vyvíja a uplatňuje.

Existuje v Microsofte nejaká pozícia, ktorú nahradí umelá inteligencia?

Ako spoločnosť sme pred rokmi podnikli kroky na modernizáciu našej organizačnej štruktúry, aby sme čo najviac využívali technológie a zároveň poskytovali ľuďom zmysluplnú prácu.

Pamätám si, že pred niekoľkými rokmi sme na základe cieľov strojového učenia vo financiách aktualizovali štruktúru nášho tímu spôsobom, ktorý bol v tom čase veľmi revolučný. Musím povedať, že keď sa pozrieme na naše finančné výsledky a presnosť našich finančných výkazov a prognóz, táto zmena bola vykonaná veľmi dobre.

Očakávam, že postupom času uvidíme ďalšie organizačné zmeny, ale to neznamená, že cieľom je nahradiť ľudí umelou inteligenciou. Myslím si, že cieľom je vytvoriť lepšie prevádzkové modely a čo najlepšie využiť technológiu.

Nemôžem si pomôcť, ale musím poukázať na omyl fixácie na prácu. Je nezmysel tvrdiť, že pracovné miesta vo svete sú nemenné. Z historického hľadiska vieme, že to jednoducho nemôže byť pravda. Na začiatku 20. storočia pracovalo v poľnohospodárstve približne 38-40 % obyvateľstva vo vyspelých krajinách.

Dnes je to pravdepodobne menej ako 3 %. To neznamená, že títo ľudia úplne prišli o prácu. Bola to transformácia pracovnej sily. Verím, že sa to deje a bude diať vo viacerých organizáciách, nielen v spoločnosti Microsoft.

Teda ide o ďalšiu vlnu transformácia práce. Uvidíme, že ľudia budú čoraz produktívnejší, najmä tí, ktorí rozumejú technológiám. A musíme tiež pamätať na to, že pri každej takejto transformácii alebo technologickom pokroku je to vždy o ľuďoch, procesoch a technológiách. Nestačí mať nástroje a technológiu, pretože tie samy osebe nezaručujú úspech.

Mnoho ľudí sa obáva šírenia dezinformácií, falošných videí, správ alebo článkov, ktoré možno vytvoriť pomocou umelej inteligencie. Aký je váš postoj k tejto otázke aj vzhľadom na to, čo sa deje na Ukrajine?

Začnem vojnou na Ukrajine. 24. februára 2022 sa ruská armáda prehnala cez ukrajinskú hranicu v kombinácii vojakov, tankov, lietadiel a striel s plochou dráhou letu. Prvé výstrely však v skutočnosti padli niekoľko hodín predtým.

Bola to kybernetická zbraň s názvom „Foxblade“, ktorá bola spustená proti počítačom na Ukrajine. Kolegovia z Microsoftu v Redmonde boli medzi prvými, ktorí si útok všimli a pomohli chrániť dôležité údaje.

Hybridná vojna na Ukrajine má tri jasne definované úrovne – kinetickú, kybernetickú a dezinformačnú. Microsoft však začal bojovať proti dezinformáciám dávno pred vojnou. Dezinformácie prichádzajú v mnohých formách a z mnohých zdrojov a žiadna spoločnosť ani technológia nedokáže vyriešiť túto výzvu sama.

V spoločnosti Microsoft pracujeme na viacerých technológiách, ktoré riešia rôzne aspekty tohto problému. Musíme tiež podporovať miestnu žurnalistiku, propagovať mediálnu gramotnosť medzi spotrebiteľmi obsahu a zvyšovať informovanosť verejnosti o rastúcej sofistikovanosti kampaní kybernetického vplyvu.

Mali by spoločnosti ako Google alebo sociálne siete Twitter a Facebook vyvinúť nástroj, ktorý dokáže zistiť, že článok, obrázok alebo video bolo vytvorené umelou inteligenciou?

Myslím si, že sme stále na začiatku cesty, ale čas prinesie regulovaný spôsob, ktorý zabezpečí väčšiu transparentnosť. Spoločnosť Microsoft nedávno oznámila nové možnosti pôvodu médií prichádzajúce do programov Microsoft Designer a Bing Image Creator, ktoré umožnia označiť obsah vytvorený umelou inteligenciou, ako aj doplnkové možnosti, ktoré spotrebiteľom umožnia overiť, či bol obrázok alebo video vytvorené umelou inteligenciou.

Táto technológia využíva kryptografické metódy na označenie a podpísanie obsahu vytvoreného umelou inteligenciou metaúdajmi o jeho pôvode.

Na chvíľu sa vrátim k chatbotom. Čo má Microsoft v tejto oblasti pripravené do budúcnosti?

Pokiaľ ide o skutočné vylepšenia produktov, ako je ChatGPT od OpenAI, neustále sa ho snažíme vylepšovať a robiť ho efektívnejším, kontrolovanejším a dávať mu ďalšie možnosti. Na jednej strane ide o generovanie obsahu, čo je niečo, o čom sa vo svete dosť hovorí. Ale aj tieto platformy by mohli pomôcť pri interakcii so zákazníkmi a automatickom navrhovaní odpovedí na ich otázky, a mohli by tiež pomôcť vytvoriť personalizované používateľské rozhranie pre webovú stránku.

Druhým potenciálnym pokrokom je sumarizácia a schopnosť vytvárať súhrny veľmi dlhých rozhovorov so zákazníkmi, najmä pokiaľ ide o rôzne komplikované otázky. Potom môže odborník na danú problematiku využiť túto sumarizáciu a rýchlejšie poskytnúť riešenie. Ide o súhrny rôznych údajov, článkov alebo finančných správ.

Zobraziť celú galériu (0)
sebdeck-mindandi-freepik/ OpenAI/ Úprava redakcie

Treťou oblasťou je konverzia prirodzeného jazyka na dotazy pre dátové modely, ktoré môžu pomôcť pri vytváraní rôznych dokumentov. To môže tiež umožniť rôznym pracovníkom využívať svoje odborné znalosti a používať umelú inteligenciu na písanie rôznych kódov a správ. To by tiež v podstate demokratizovalo programovanie a poskytlo zručnosť kódovania širokej mase ľudí.

A štvrtá vec, ktorú považujem za veľmi užitočnú, ktorú som videla v praxi, je sémantické vyhľadávanie. Ide o techniku, ktorá vám umožňuje vyhľadávať veľké dokumenty alebo webovú stránku či rôzne aplikácie a dôraz sa kladie nielen na relevantnosť kľúčových slov, ale aj na určitý kontextový význam. V tomto zmysle sa konvenčné chatboty stávajú v podstate len objektmi a vecami minulosti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP