Pristávací stupeň, ktorý pomohol roveru Perseverance dosadnúť na povrch Marsu, dopadol na povrch červenej planéty a spečatil tým svoj osud. Jeho koniec zachytil aj samotný rover, informuje SPACE.

Obeť hrdinu, bez ktorého by nebolo nič možné

Rover Perseverance z bezpečnej vzdialenosti sledoval pád pristávacieho stupňa, ktorý mu predtým pomohol pristáť na Marse a sprevádzal ho aj počas celej cesty k nemu. Rover jeho smrť zachytil na fotografii, na ktorej stúpa spoza horizontu oblak dymu.

Tento spôsob zbavenia sa nepotrebného stroja ochránil nielen rover, ale i samotnú pristávaciu zónu a jej vedeckú hodnotu, ktorú by mohol svojim pádom v bližšom okolí znečistiť a zmariť budúce experimenty, ktoré sa Perseverance chystá vykonať. Rover sa totiž chystá hľadať na Marse život a zbierať vzorky hornín a zeminy.

NASA prijíma ďalšie prihlášky, aj tvoje meno môže skončiť na Marse

NASA dnes prostredníctvom Twitteru venovanému roveru zverejnila video zachytávajúce miesto, kde je na stroji umiestnený kremíkový čip s takmer 11 miliónmi ľudských mien z kampane „Send Your Name to Mars“.

Zároveň pritom pripomenuli, že prijímajú ďalšie žiadosti. Aj tvoje meno teda môže skončiť na Marse pri najbližšej misii, ktorú NASA k červenej planéte podnikne. Zaregistrovať sa je možné na dedikovanej stránke a celý proces je zadarmo.

Na Marse sa pokúsi pristáť aj Čína, ich rover je na obežnej dráhe

Z troch misií, ktoré sa dostali k Marsu vo veľmi krátkom slede, bola čínska Tianwen-1 druhá. Je však unikátna v tom, že so sebou nesie aj rover, ktorý sa neskôr pokúsi o pristátie. Misia orbitera má trvať 687 dní (jeden rok na Marse), kým pre rover je pripravených len 92 pozemských dní – vydržať však môže oveľa dlhšie, ako sa stalo aj s roverom Curiosity či sondami Voyager, od ktorých dodnes dostávame dôležité informácie o kraji našej slnečnej sústavy.

Počítačový render pristávacieho modulu sondy Tianwen-1 s koľajnicami pre vysadenie marťanského rovera. Zdroj: CNSA

Mars má pred sebou krušné mesiace a vedci sa o ňom dozvedia oveľa viac, než doteraz. Pochopenie červenej planéty je dôležité nielen pre technologický pokrok v samotnom vesmíre, ale napríklad aj pre pochopenie klimatických zmien.

Aj samotný Mars mal totiž v minulosti vodné moria a tečúce rieky a je preto možné, že na ňom existoval a možno dodnes existuje primitívny život.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú