Rover NASA Curiosity, operujúci na Marse, objavil vo vzduchu planéty veľké množstvo metánu. To môže byť znamením podzemného života na Marse. O téme píše Daily Mail.

Vo vzduchu objavil NASA rover Curiosity veľké množstvo metánu, ktorý je zvyčajne tvorený živými organizmami. Tento objav môže naznačovať, že na Marse žijú mikróby, ktoré sú potomkovia života na povrchu planéty. Zistenie podporuje teóriu, že Mars bol pred približne 4 miliardami rokov oveľa teplejším, vhlším a pohostinnejším prostredím, píše NY Times.

Rover Curiosity údajne pri meraní objavil 21 častíc metánu na miliardu častíc vo vzduchu, čo je trikrát viac ako bolo namerané v roku 2013. Metán sa ľahko rozpadá pôsobením slnečného svetla a chemickými reakciami počas niekoľkých storočí, čo naznačuje, že nájdený metán bol pravdepodobne uvoľnený do vzduchu len nedávno.

Existuje však možnosť, že metán je výrazne starší a po miliónoch rokov, kedy bol uväznený vo vnútri planéty, uniká cez praskliny na jej povrch. Približne pred 15 rokmi objavila Európska vesmírna agentúra pomocou teleskopov na Marse metán, ale výskumníci si myslia, že tento objav bol chybný, pretože výsledky boli na okraji detekčných schopností použitých zariadení, píše Daily Mail.

Rover Curiosity však metán na Marse objavil už viackrát v minulosti. V roku 2012 po pristátí na planéte objavil Curiosity menej ako jednu časticu metánu na miliardu v atmosfére. Avšak v roku 2013 Curiosity hlásilo na Marse až sedem častíc metánu na miliardu, ktorý bol prítomný niekoľko mesiacov než sa rozpadol. O nedávnom objave však NASA zatiaľ neuviedla žiadne oznámenia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP