Ľudstvo sa čoraz viac snaží budovať impozantné, dychberúce stavby – od obrovských mrakodrapov až po rozsiahle priehrady. Niektoré z nich sú vnímané ako umelecké diela, no zároveň majú negatívny dopad na prírodu aj celú planétu. Podľa NASA dokonca môžu ovplyvniť aj rotáciu Zeme. Ako informuje The Economic Times, jednou z nich je najväčšia čínska vodná elektráreň Tri rokliny.

Dôvodom je obrovské množstvo vody

Čínska priehrada Tri rokliny je najväčšou vodnou elektrárňou na svete, ktorá má objem až 40 miliárd kubických metrov vody. Stavba siaha do výšky 185 metrov nad riekou Jang-c’-ťiang a tiahne sa v dĺžke vyše dvoch kilometrov. S kapacitou 22 500 megawattov vyprodukuje viac elektriny než mnohé krajiny sveta.

Podľa výskumu NASA však obrovské množstvo vody mierne spomaľuje rotáciu Zeme. Hoci ide o nepatrné spomalenie, otvára to dôležité otázky o tom, ako ľudská činnosť ovplyvňuje fyzikálne vlastnosti planéty – vrátane rotácie a klímy.

Spomalenie nastáva v dôsledku presunu obrovského množstva vody do rezervoáru a následnej zmene rozloženia hmoty na povrchu planéty. No ako ukazuje výskum NASA, vplyv priehrady siaha ďaleko za hranice výroby elektriny.

„Presun hmoty v rámci zemského systému má vplyv na rotáciu Zeme. Aj keď sa spomalenie o 0,06 mikrosekundy denne môže zdať zanedbateľné, je to merateľný dôsledok tohto presunu,“ uviedol vedec NASA Benjamin Fong Chao.

Ľudská činnosť ovplyvňuje fungovanie planéty

Ide o princíp, podľa ktorého sa rotácia Zeme zrýchľuje, keď sa hmota presúva bližšie k pólom a naopak spomaľuje, keď sa hromadí pri rovníku. Zmeny tohto druhu môžu byť síce malé, ale pre výskumníkov sú významné pri skúmaní vzťahu medzi ľudskou činnosťou a prírodnými systémami. Prípad priehrady zapadá do širšieho obrazu, kde ľudské zásahy do krajiny, či už ide o stavbu priehrad, ťažbu podzemných vôd alebo odlesňovanie, ovplyvňujú nielen lokálne ekosystémy, ale aj globálne parametre planéty.

Príkladom je zemetrasenie v Indonézii v roku 2004, ktoré posunulo severný pól o 2,5 centimetra. Podľa správy NASA zemetrasenie ovplyvnilo rotáciu Zeme, ale aj skrátilo dĺžku dňa.

Hoci spomalenie rotácie Zeme o niekoľko mikrosekúnd nemá priamy dopad na ľudský život, Chao upozorňuje, akú silu dokáže ľudstvo vyvinúť na globálnej úrovni. „Dopad je zrejmý aj napriek svojej nepatrnosti,“ dodal Chao.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP