V správe sa nachádzajú materiály TASR a SITA

Rádiologické oddelenie Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove má nový RTG prístroj. Do prevádzky ho spustili v priebehu minulého týždňa. Na tému upozornila TASR.

Umelá inteligencia v nemocnici na Slovensku

Podľa riaditeľa nemocnice Ľubomíra Šarníka ide o jediný prístroj s takýmto softvérovým vybavením v regióne strednej a východnej Európy. Prístroj financovaný  zo štátneho rozpočtu vyšiel na 426 000 eur.

„Je navrhnutý tak, aby pomáhal rádiologickým technikom vytvárať konzistentne vysokokvalitné obrázky na prvý záber. Technológia 3D kamery a inteligentná automatická analýza pomáha pri vyberaní správnych nastavení vzhľadom na habitus pacienta, ako aj správnej vyšetrovacej techniky,“ priblížil riaditeľ.

Inteligentné riešenie, ktoré je podľa neho založené na umelej inteligencii, je navrhnuté tak, aby sa znížil počet nepodarených snímok, minimalizovala radiačná záťaž pre pacienta, optimalizovalo celé vyšetrenie a zamedzilo sa snímkovaniu v prípade pohybu pacienta.

„Významne to zvýši radiačnú bezpečnosť najmä pri vyšetrovaní detí, ako aj nespolupracujúcich pacientov,“ dodal Šarník.

Špičková kamera

Ak podľa SITA uvádza Šarník, nový RTG prístroj s názvom Definium 656 HD je navrhnutý tak, aby pomáhal rádiologickým technikom vytvárať konzistentne vysokokvalitné obrázky na prvý záber. Technológia 3D kamery a inteligentná automatická analýza majú pomáhať pri vyberaní správnej vyšetrovacej techniky a správnych nastavení vzhľadom na stav pacienta.

„Toto inteligentné riešenie založené na umelej inteligencii je navrhnuté tak, aby znížilo počet nepodarených snímok, minimalizovalo radiačnú záťaž pre pacienta, optimalizovalo celé vyšetrenie a umožnilo zamedziť snímkovaniu v prípade pohybu pacienta, čo významne zvýši radiačnú bezpečnosť, najmä pri vyšetrovaní detí, ako aj nespolupracujúcich pacientov,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice.

Umelá inteligencia v medicíne je prelomový krok

V minulosti pre portál FonTech.sk v rozhovore Ladislav Hluchý z Ústavu informatiky Slovenskej akadémie vied tiež ozrejmil, že umelá inteligencia bude v najbližších rokoch napredovať raketovým tempom.

„Vedecké laboratóriá, experimentovanie liečenia ľudí bez pokusov na zvieratách, automatické vyhodnotenie laboratórnych vyšetrení vrátane magnetickej rezonancie, CT vyšetrení, modelovanie a simulácia mozgu, a ďalších orgánov ľudského tela v počítačovom prostredí sa stanú realitou,“ uviedol Hluchý.

Umelá inteligencia v tomto smere v podstate dokáže odstrániť omyly lekárov v diagnózach a pri liečení ľudí, pretože odborníci budú mať k dispozícii rekomendačný systém postavený na doterajších skúsenostiach obrovského počtu doktorov.

Začiatkom tohto mesiaca tiež portál Startitup informoval o tom, ako Slovenský medicínsky startup Powerful Medical oznámil spustenie svojho revolučného klinického asistenta, ktorý využíva umelú inteligenciu. Po úspešnom štarte v Spojenom kráľovstve plánujú expanziu na ďalšie európske trhy, vrátane Slovenska.

Zmieňovaná slovenská spoločnosť sa špecializuje na vývoj progresívnych medicínskych technológií, pričom ich hlavný produkt, PMcardio, využíva umelú inteligenciu na diagnostiku a liečbu srdcovo-cievnych chorôb s vysokou presnosťou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú