Koniec roamingových poplatkov sa nezadržateľne blíži, čo vedie k čoraz väčšej diskusii k tejto téme. Už od 15. júna budeme totiž v krajinách EÚ volať za ceny ako u nás, avšak s viacerými obmedzeniami. Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré sú to.

Horšie ceny nie sú zakázané

Mobilní operátori budú môcť naďalej ponúkať programy, ktoré nedodržiavajú reguláciu od EÚ. Teoreticky tak budú môcť napríklad ponúkať paušál s horšími cenami než domácimi, rovnako ako tomu bolo doteraz. Avšak má to jeden háčik. Poskytovateľ ho zákazníkovi nemôže aktivovať automaticky a musí si ho zvoliť svojvoľne. „Operátori, rovnako ako v minulosti, majú možnosť ponúkať alternatívne balíky, ktoré nespadajú pod reguláciu, ale ktoré si musí zákazník vyslovene zvoliť,“ uviedla komisia na dnešnom stretnutí s médiami.

zdroj fotografie: Pexels

Neznamená to však, že sa ihneď musíme obávať nevýhodných ponúk. Očakávaná je skôr taktika, že operátor poskytne napríklad balíček s bezplatnými minútami v EÚ alebo inými výhodami, pričom ostatné služby budú drahšie.

Nenechaj si ujsť
Telekom odpovedá: Nový paušál pre mladých obsahuje 3 GB dát v rámci EÚ za viac než zaujímavú cenu

Delenie dát je zakázané. Alebo aj nie?

V prípade delenia dát je situácia naozaj zložitá. Oficiálne je totiž delenie dát na tie pre SR a ďalšie pre EÚ zakázané, nakoľko sa to považuje za obídenie regulácie. Pravda je však odlišná. Existuje zopár výnimiek, pri ktorých môžu byť dáta rozdelené. Uveďme si zopár príkladov.

  • 2 GB balíček u nás za 10 eur bez DPH umožní minúť v zahraničí minimálne 2 GB z balíčka a ďalších 0,6 GB dát za cenu ako u nás.
  • Program s 1000 minútami, SMS a 1 000 MB za 5 eur bez DPH umožní v roamingu minúť 1 GB dát a ďalších 0,3 GB dát presurfovať za cenu ako doma
  • pri programe za 20 € s DPH (16,7 € bez DPH) s neobmedzenými dátami, volaniami a SMS bude možné minút v roamingu aspoň 4,34 GB. Kvôli nízkej cene paušálu to viac ani nebude

Prečo vlastne spomíname delenie dát? Orange pred pár dňami predstavil nové paušály Go, pri ktorých dáta takto rozdelil. Pochopiteľne to vyvolalo veľký rozruch a operátor potom vrátil do ponuky pôvodné paušály Max a Flex.

Vypnutie dát v EÚ bude možné

Aby zákazníci v zahraničí nespotrebovali príliš veľa dát, operátor môže prísť s niektorými opatreniami. Ide napríklad o úplné odstavenie dátovania v roamingu, obmedzenie rýchlosti či zmena typu sietí (napríklad na pomalé 2G).

Stratové služby


zdroj fotografie: Pexels

Operátori budú si budú môcť nastaviť iné ceny ako určuje regulácia aj v prípade, že budú služby pre nich stratové. V takomto prípade ale musí operátor podať návrh štátnemu regulačnému úradu a ten ho musí schváliť. Výnimka pritom bude platiť iba na rok.

Dlhé pobyty v zahraničí


zdroj fotografie: Pexels

V zásade platí, že ceny ako doma si môžeme užívať po dobu štyroch mesiacov. Po uplynutí tejto doby môže operátor začať vyžadovať príplatky. Avšak v tomto prípade limity nie sú prísne a zákazník tak môže bez problémov využívať svoj paušál za rovnaké ceny ako v domovskej krajine aj na niekoľkých dlhších dovolenkách. Výhodou je však aj to, že ak zákazník príde do krajiny a odíde z nej v rovnaký deň, nepočíta sa to do spomínaného limitu. A aký máš ty názor na nové roamingové pravidlá. Neváhaj a napíš nám do komentárov, aké služby by si privítal od svojho operátora.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú