Bitcoin, ether, tether, Binance coin, USD coin. Tieto kryptomeny tvoria podľa rebríčka Coinmarketcap aktuálne prvú päticu digitálnych mien s najväčšou trhovou kapitalizáciou. Niektorých však možno prekvapí, že hlavnou vlastnosťou dvoch z vyššie uvedených kryptomien je nízka, priam až nulová volatilita. Jedná sa totiž o stablecoiny.

Stablecoin je digitálna mena, ktorá je istým spôsobom naviazaná na štátne platidlá alebo aktíva. Nejedná sa pritom iba o americký dolár, stablecoin môže byť naviazaný aj na euro (EURS), švajčiarsky frank (XCHF), zlato (XAUT) či dokonca ropu.

Riešia najväčšie problémy kryptomien, no vytvárajú nové

Tieto aktíva „riešia“ problém kryptomenovej volatility, ktorá sťažuje ich používanie pre každodenné platby, no v skutočnosti slúžia najmä ako most medzi svetom fiat peňazí a kryptomien. Investori totiž prostredníctvom nich prevádzajú zisky zo zhodnotenia kryptomien do „reálneho sveta“, teda do štátmi vydávaných aktív. Zároveň za ne nakupujú kryptomeny na burzách, ktorým je jednoduchšie prijať vklady či výbery stablecoinov, ako tradičných fiat mien, pretože nemajú vzťahy s bankami.

Stableconmi však môžeš dnes už aj platiť. Do zoznamu spoločností, ktoré prijímajú stablecoiny (najmä USDC) sa minulý rok pripojili giganti Visa a Mastercard, ktorých cieľom je uľahčiť bankám a kryptospoločnostiam rozšíriť možnosti platenia o populárne kryptomeny.

Medzi najznámejšie stablecoiny patrí tether (USDT), USD coin (USDC) a DAI, ktorých aktuálna trhová kapitalizácia činí spolu niečo cez 140 miliárd USD. Ich spôsob vydávaniu stablecoinov a celkovej transparentnosti pri uchovávaní ich hodnoty je však veľmi odlišný, a preto si o stablecoinoch mohol počuť aj ako o „najväčšom riziku“ zo sveta kryptomien pre tradičný finančný svet.

Naviazať kryptomenu na dolár nie je jednoduché, veľkú úlohu hrajú rezervy

Mechanizmus „naviazania“ kryptomeny na hodnotu iného aktíva, v tomto prípade amerického dolára, nie je úplne jednoznačný. Tým najjednoduchším a najrozšírenejším je centralizovaný stablecoin zabezpečený rezervou vo fiate, teda tradičnej štátom krytej mene. Na takomto princípe fungujú oba najväčšie stablecoiny USDT a USDC a mnoho ďalších.

Laicky si to môžeš predstaviť tak, že investor, ktorý si chce nakúpiť 100 USDT, poskytne spoločnosti, ktorá stablecoin vydáva (v tomto prípade Tether Limited), 100 USD ako zábezpeku, ktorá doplní celkové rezervy spoločnosti. V konečnom dôsledku by tak mal byť podľa takétoho mechanizmu každý tether krytý 1 americkým dolárom, čo ale v skutočnosti nie je úplne pravda. O tom však neskôr.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP