Ešte sme sa poriadne nespamätali z jednej pandémie a už je tu ďalšie nebezpečenstvo. V Japonsku totiž dosiahli prípady nebezpečnej a vysoko smrteľnej bakteriálnej infekcie rekordnej úrovne, pričom odborníci zatiaľ nedokážu určiť jednoznačnú príčinu nárastu. Na tému upozornil portál CNN.

Nebezpečná infekcia na vzostupe

K 2. júnu japonské Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo 977 prípadov streptokokového syndrómu toxického šoku (STSS), ktorého úmrtnosť sa pohybuje až na úrovni 30 %. Medzi januárom a marcom pritom na túto nebezpečnú infekciu zomrelo 77 ľudí.

Prebiehajúci výskyt STSS v Japonsku už prekonal minuloročný rekord 941 prípadov infekcií – najvyšší počet od začiatku vedenia štatistík v roku 1999. Národný inštitút infekčných chorôb Japonska pritom zaznamenal minulý rok 97 úmrtí v dôsledku STSS, čo je druhý najvyšší počet za posledných šesť rokov.

Pixabay

STSS je zriedkavá, ale vážna bakteriálna infekcia, ktorá sa môže vyvinúť, keď sa baktérie rozšíria do hlbokých tkanív a krvného obehu. Pacienti najprv trpia horúčkou, bolesťami svalov a vracaním, ale príznaky sa môžu rýchlo stať život ohrozujúcimi. Medzi nebezpečné príznaky patrí veľmi nízky krvný tlak, či opuch a zlyhanie viacerých orgánov, po ktorých telo upadne do šoku.

Podľa vyjadrení amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb môže byť STSS smrteľná aj v prípade liečby. Z desiatich ľudí so STSS pritom až traja tejto infekcii podľahnú.

Väčšinu prípadov STSS spôsobujú baktérie streptokokov skupiny A (GAS), ktoré u detí zvyčajne spôsobujú horúčku a infekcie hrdla. V zriedkavých prípadoch môže streptokoková infekcia preniknúť do krvného obehu, čo spôsobuje vážne ochorenia, vrátane toxického šoku.

Bing Image Creator

Streptokok skupiny A môže tiež spôsobiť „mäsožravú“ nekrotizujúcu fasciitídu, ktorá môže viesť k strate končatín. Väčšina pacientov s týmto ochorením má však iné zdravotné problémy, ktoré znižujú ich schopnosť bojovať s infekciami, ako sú rakovina alebo cukrovka.

Infekcie sa však nedotýkajú len Japonska. Nárast infekcie spôsobenej baktériami GAS hlásia aj v Spojenom kráľovstve, kde jej následkom podľahlo šesť detí mladších ako 10 rokov. V decembri 2022 päť európskych krajín nahlásilo Svetovej zdravotníckej organizácii zvýšený výskyt invazívnych GAS, pričom najviac boli postihnuté deti do 10 rokov. CDC tiež uvádza, že aktuálne prešetruje zjavný nárast GAS v USA.

Hoci príčinu nárastu počtu prípadov sa vypátrať nepodarilo, podľa Kena Kikuchiho z Tokijskej ženskej lekárskej univerzity by mohol byť nárast spojený s oslabeným imunitného systému po Covide.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú