Asi ti nemusím pripomínať, že sa technológie vyvíjajú doslova každým dňom. Inak povedané, už zajtra môže byť tvoj smartfón, ktorý dnes považuješ za špičku, zvyškom sveta vnímaný ako zastaraný. Rovnako rýchlemu vývoju však podlieha aj oblečenie či obuv. Nemám teraz na mysli len ich neustále meniacu sa vizuálnu stránku, ale aj tú vecnú.

Ľudia si totiž čoraz viac dávajú záležať na tom, aby oblečenie či topánky, ktoré nosia, boli aj dostatočne kvalitné. Ešte o čosi viac dbáme na dostatočnú kvalitu pri výbere športového oblečenia a obuvi taktiež určenej na vykonávanie pohybových aktivít. Stačí totiž nevhodná, respektíve nekvalitná obuv, jeden nepodarený pohyb a zranenie je na svete. Z tohto dôvodu sú kvalitné topánky pri takmer každom športe nutným základom. Svetoví odevní giganti akými sú Nike, Adidas, Puma, Reebok a pod. si však túto skutočnosť veľmi dobre uvedomujú. Práve preto si za svoje najlepšie, najpohodlnejšie a pre chodidlo najzdravšie topánky nechajú patrične zaplatiť.

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Zobraziť cenu Xiaomi smart tenisiek
Zľavový kupón na 21% 1059eb

Bežne sa tak cena takýchto tenisiek pohybuje na úrovni 300 €, čo rozhodne nie je málo. Zopár vybavenejších modelov týchto výrobcov, ktoré spravidla obsahujú aj nejaké zaujímavé technológie sa pritom neboja ísť s cenovkou ešte o čosi vyššie. Našťastie sa však čínske Xiaomi rozhodlo, že sa nebude ďalej nečinne prizerať na okrádanie ľudí, ktorí chcú pre seba robiť niečo prospešné, no zároveň si pritom nechcú ublížiť. Presne kvôli tomu sa rozhodlo v spolupráci so svojou dcérskou spoločnosťou MiJia vytvoriť topánky, ktoré sa kvalitou a funkčnosťou minimálne rovnajú najlepšej konkurencii, no porážajú ju omnoho nižšou cenou.

Keď sa moderný a dobre vyzerajúci vzhľad snúbi s pohodlím

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Tieto topánky nenesú žiaden špeciálny názov. Ide jednoducho o športové Xiaomi tenisky. To, že sú určené pre šport, respektíve na vykonávanie nejakej aktivity s ním spojenej, dávajú najavo už na prvý pohľad. Začnime však, ako sa hovorí, priamo od podlahy. Podrážka je hrubšia práve zaistenie pohodlia, komfortu a tlmenia nárazov, či už pri šprinte, rannom výkluse alebo večernej prechádzke mestom. Je dostatočne mäkká a taktiež je prakticky rozdelená na články, vďaka čomu za každých okolností kopíruje chodidlo. Z jej spodnej strany, ktorá je v kontakte so zemou, sa nachádzajú viaceré drážky a výčnelky, ktoré zaisťujú zvýšenú odolnosť voči šmyku. Zvršok je vyrobený z plátennej elastickej látky, ktorá je vzdušná a vcelku príjemná aj počas horúcich letných dní. Nosenie bez ponožiek však rozhodne neodporúčam.

Xiaomi teniskyzdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Na topánkach sa nachádzajú aj ďalšie materiály, pričom ma z nich najviac zaujal silikón, ktorý udržuje pätu stabilne na jednom mieste. Tá teda vykĺzne len v tom prípade, že si to majiteľ Xiaomi tenisiek želá – pri vyzúvaní. Ako som spomínal vyššie, vrch je elastický a noha teda krásne vkĺzne do topánky aj bez toho, aby si musel rozväzovať šnúrky. Obe chodidlá čaká vo vnútri tejto obuvi extrémne pohodlie, za ktoré môžu príjemné materiály a anatomicky tvarované vložky. Tie sú rovnako pružné a mäkké a sú vyrobené z príjemnej peny. Vložky je možné jednoducho vytiahnuť, pričom sa priamo pod nimi skrýva najväčší tromf celých „botasiek“ od obľúbenej čínskej spoločnosti. Respektíve, ten sa skrýva len pod jednou z nich.

Poznajú každý tvoj krok

zdroj fotografií: FonTech/Patrik Tarics

Ide o inteligentný čip, ktorý dokáže merať počet prejdených krokov, ale aj množstvo spálených kalórií. Tento čip je obalený v nenápadnej plastovej konštrukcii, ktorá sadne ako uliata do otvoru pod vložkou topánky. Možno ho pritom pokojne umiestniť pod pravú alebo ľavú nohu. Toto nevšedné zariadenie, našťastie, netreba nabíjať, nakoľko na svoj chod vyžaduje iba jednu gombíkovú batériu, ktorú stačí po vybití jednoducho vymeniť.

zdroj fotografie: FonTech/Patrik Tarics

Okrem iného je čip vybavený Bluetooth 4.0 technológiou, prostredníctvom ktorej komunikuje so smartfónom. V ňom, teda konkrétne v aplikácii Mi Fit, ti zobrazí podrobnú históriu tvojho pohybu. Podľa počtu prejdených krokov, ktorý sa ti prehľadne zobrazuje hneď na samotnom vrchu appky, je následne vyrátaná aj približná vzdialenosť, ktorú v týchto inteligentných teniskách prešiel. Ďalej si v telefóne vieš prezrieť presnú históriu tvojich pohybových aktivít alebo si zapisovať vývoj svojej hmotnosti.

zdroj fotografií: FonTech/Patrik Tarics

Keďže som topánky testoval zhruba mesiac, za tento čas som si okrem nich stihol vyskúšať aj rôzne verzie aplikácie Mi Fit 3.0. Práve počas testovania totiž dorazil jej najväčší update za posledné obdobie, ktorý tejto appke poriadne pomohol. Jej preklad do slovenčiny je na veľmi dobre úrovni a spárovanie s čipom je omnoho rýchlejšie, ako tomu bolo pri staršej verzii. Miernou nevýhodou je, že Mi Fit neustále žiada používateľa o prístup k polohe, a to aj v prípade, že si chceš len na rýchlo prezrieť počet prejdených krokov. Ďalším a zároveň posledným negatívom je fakt, že po spustení beží appka neustále na pozadí. V konečnom dôsledku teda táto aplikácia behala omnoho dlhšie ako ja.

Lepšie športové topánky za danú cenu nenájdeš

Xiaomi tenisky

zdroj fotografií: FonTech/Patrik Tarics

Zobraziť cenu Xiaomi smart tenisiek
Pánska verzia

Zobraziť cenu Xiaomi smart tenisiek
Dámska verzia

Keď už je reč o behaní, Xiaomi tenisky pri ňom slúžia naozaj skvelo. Sám som už vlastnil aj 3-násobne drahšie tenisky určené na beh, no nebojím sa povedať, že za týmito značne zaostávali. Inteligentné funkcie sú ďalej príjemným spestrením a v prípade, že nerád nosíš náramky, sa jedná v tomto smere o skvelú alternatívu k fitness trackerom. Čerešničkou na torte je, že tieto topánky vyzerajú naozaj dobre. Navyše sú dostupné vo viacerých farebných vyhotoveniach a na svoje si prídu nielen páni, ale aj dámy. K dispozícii je aj viacero veľkostí, pričom si v prípade záujmu pokojne môžeš objednať veľkosť, ktorú bežne nosíš. Osobne bežne nosím topánky vo veľkosti 44 a Xiaomi tenisky v tejto veľkosti mi na nohy sadli ako uliate. V prípade záujmu o kúpu tenisiek použi v košíku zľavový kupón 1059eb, ktorý aplikuje zľavu 21 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom