Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
HSDPA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz)

Rozmery a hmotnosť

138.1 x 69.6 x 7.8 mm, 132 g

Displej

5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 441 ppi, Gorilla Glass 3

Čipset

Qualcomm Snapdragon 808 (MSM8992), 64-bit
Šesťjadrový, štvorjadrový 1.44 GHz Cortex-A53 & dvojjadrový 1.82 GHz Cortex-A57
Adreno 418 GPU

RAM

2 GB / 3 GB, LPDDR3

Operačný systém

Android 5.1 (Lollipop), nadstavba MIUI 7

Pamäť

16 / 32 GB (v prípade 16 GB verzie je pre používateľa dostupných 12,14 GB)

Fotoaparát

Zadný: 13 MPx Samsung / Sony snímač, duálny LED blesk, fázový autofocus (PDAF), detekcia tváre, HDR, clona f/2.0
Predný: 5 MPx (1080p nahrávanie videa pri 30fps), clona f/2.0, širokouhlý 85° pozorovací uhol
Video kamera: 1080p@30 fps, 720p@30 fps, slowmotion 720p video pri 120 fps

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.1, USB Type-C, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, IR Blaster

Batéria

3080 mAh

Ostatné

Minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM (microSIM, dual stand-by), rýchle nabíjanie Quick Charge 2.0 (40% za 60 min)

Plusy

+Perfektná a kompaktná konštrukcia
+Nádherný displej
+Vysoký výkon
+Výborný fotoaparát
+Nižšia cena

Mínusy

-Priemerná výdrž batérie
-Neúplná podpora 4G LTE na našom území

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
9.3
Displej
10
9.4
Výkon
9.0
9.6
Operačný systém
8.0
8.6
Fotoaparát
8.0
9.0
Výdrž batérie
6.5
6.9
8.4
Hodnotenie redakcie
8.8
Užívateľské hodnotenie
16 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Rýchlo sa rozrastajúca čínska spoločnosť Xiaomi krátko po novom a veľmi úspešnom phablete strednej triedy, Xiaomi Redmi Note 2, vydáva nástupcu „medzinárodného“ Xiaomi Mi4i s výkonom vlajkových lodí a cenou smartfónov strednej triedy. Xiaomi Mi4c je dizajnovo úplne identické ako spomínané Mi4i, ktoré veľký úspech nezožalo. Najväčšie zmeny prebehli priamo vo vnútri zariadenia a práve tie predurčujú model Mi4c k veľkému úspechu. Najnovšie Xiaomi Mi4c stojí dokonca menej ako Mi4i, no pritom prináša oveľa výkonnejší procesor, viac RAM a vylepšený fotoaparát.

Nám sa tento smartfón dostal do rúk opäť ako prvým na Slovensku a aj vďaka e-shopu iBuygou.com vám tak môžeme priniesť prvú slovenskú recenziu na veľmi očakávané Xiaomi Mi4c. Prečítajte si moje postrehy z dvojtýždňového testovania tejto novinky.

Kúpiť Xiaomi Mi4c v e-shope iBuygou.com

Balenie

Opäť čínska klasika

xiaomi-mi4c-recenzia (11)
Xiaomi Mi4c okrem zmien vo výkone prichádza aj v úplne novom balení. Pri produktoch od Xiaomi sme zvyknutí na balenie z recyklovaného kartónu, ktoré nie je ničím zaujímavé. Mi4c však po prémiovom Mi Note Pro prichádza prvýkrát v oranžovej krabičke z kvalitného kartónu. Obsah balenia sa však nezmenil a okrem samotného smartfónu tu nájdeme len adaptér na nabíjanie, USB Type-C kábel, spinku na otvorenie šuplíka pre SIM karty a klasické dokumenty s rozsypaným čajom.

Konštrukcia a dizajn

Ľahké polykarbonátové telo

Po dizajnovej stránke je Xiaomi Mi4c presnou kópiou už spomínaného Xiaomi Mi4i, ktorý bol určený pre „medzinárodný“ trh. Pri pohľade na prednú stranu vám môže Mi4c pripomínať minuloročnú vlajkovú loď Xiaomi Mi4, keďže smartfóny vychádza z rovnakého dizajnového jazyka. Hliník bol však nahradený klasickým plastom, ktorý tvorí bočné hrany aj celú zadnú časť. Ide o unibody konštrukciu, čo znamená, že zadný kryt nie je používateľsky odnímateľný. Spracovanie konštrukcie je na perfektnej úrovni a pri používaní sa nestretnete so žiadnym pukaním či vŕzganím. Navyše, práca so smartfónom je naozaj veľmi pohodlná aj vďaka jeho rozmerom, ktoré sú 138.1 x 69.6 x 7.8 mm, pričom váha je len 132 gramov.

xiaomi-mi4c-recenzia (9)

V dnešnej dobe 5,5“ phabletov môžeme Xiaomi Mi4c považovať za kompaktné zariadenie, keďže na prednej strane nájdeme displej s uhlopriečkou 5“. Pod displejom sa potom nachádza trojica kapacitných podsvietených tlačidiel, zatiaľ čo nad displejom nájdeme farebnú notifikačnú LED diódu, primárny reproduktor pre hovory, senzor automatickej regulácie jasu a proximity senzor. Samozrejmosťou je potom aj predná selfie kamera a nechýba ani logo výrobcu.

xiaomi-mi4c-recenzia (2)

xiaomi-mi4c-recenzia (14)
Bočné strany tvorí zadný plastový kryt, ktorý presahuje až sem. Ľavá strana obsahuje len šuplík pre dvojicu microSIM kariet, ovládacie prvky sa teda nachádzajú na pravej strane. Tlačidlo napájania a dvojtlačidlo hlasitosti sú umiestnené na veľmi dobrom mieste a ich nahmatanie je veľmi jednoduché. Spodnú stranu „obýva“ reverzibilný USB Type-C konektor spolu s mikrofónom. Na hornej strane potom nájdeme 3,5mm audio jack a IR Blaster (infračervené) pre ovládanie domácich spotrebičov.

xiaomi-mi4c-recenzia (3)

Zadný kryt prichádza s rovnakou matnou povrchovou úpravou ako kryt Redmi Note 2, ktorý som kritizoval kvôli zachytávaniu nečistôt. V ľavom hornom rohu zadnej strany sa nachádza duálny farebný LED blesk, šošovka 13 MPx fotoaparátu a tiež mikrofón, ktorý slúži na nahrávanie zvuku do videa. V spodnej časti môžeme vidieť logo výrobcu a tiež veľkú mriežku hlavného reproduktora.

Displej

IPS panel bez jedinej chyby

Podobne ako Mi4i, aj najnovšie Xiaomi Mi4c prichádza s 5“ displejom. Xiaomi zvolilo už bežné FullHD (1920 x 1080 pixelov) rozlíšenie, ktoré na tejto uhlopriečke tvorí hustotu pixelov 441 ppi. Ako zobrazovacia technológia bolo použité už klasické IPS. Displej Xiaomi Mi4c je jeden z najkrajších displejov v smartfónoch. Poskytuje naozaj nádherné farebné podanie a výborné pozorovacie uhly. Perfektné je vyváženie medzi maximálnou a minimálnou hodnotou jasu, pričom pri maximálnej nie je problém s viditeľnosťou na slnku, pri minimálnej vám zasa displej v tme neblyští do očí, keďže Xiaomi sa podarilo jas stiahnuť na hodnotu len 1 cd/m2.

xiaomi-mi4c-recenzia (7)
Aj Xiaomi Mi4c prináša ochranu vášho zraku podobe čítacieho režimu, ktorý z displeja odstráni modrú farbu. Ak by vám náhodou nesedeli farby displeja, v nastaveniach je potom možné ich prispôsobenie. Displej Xiaomi Mi4c je špičkový a konkurovať rozhodne môže aj displejom v oveľa drahších smartfónoch.

Výkon a pamäť

Výkonný Snapdragon 808 zvládne všetko

Xiaomi Mi4c oproti Mi4i prešlo po stránke výkonu veľkým upgradom. Slabší Snadragon 615 bol nahradený za výkonný Snapdragon 808, ktorý bol napríklad použitý aj vo vlajkovej lodi LG G4. Procesor prichádza s celkovo 6 jadrami, ktoré sú rozdelené na 4 jadrá Cortex-A53 taktované na 1,4 GHz a dve výkonnejšie jadrá Cortex-A57 s taktom 1,8 GHz. Procesor samozrejme nemá problém so žiadnou úlohou, ani tou náročnejšou. A čo je ešte lepšie, prehrievanie je tu len minimálne, napríklad pri dlhšom hraní hier, čo je však bežné pre všetky smartfóny. Procesoru v prípade 16 GB verzie, ktorú som mal k dispozícii ja, disponovala 2 GB operačná pamäť RAM typu LPDDR3. Predáva sa tiež verzia s 3 GB RAM, ktorá má potom 32 GB pamäte. Prikladám aj testy hrubého výkonu, v ktorých si Mi4c vedie taktiež veľmi dobre.

 

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Operačný systém

Opäť skvelé MIUI

Xiaomi Mi4c, rovnako ako všetky smartfóny od Xiaomi, prichádza s populárnou nadstvbou MIUI 7. V prípade Xiaomi Mi4c je nadstavba založená na novšom Androide 5.1 Lollipop. Systém je v súčasnosti už kompletne preložený do slovenského aj českého jazyka, pričom o preklad sa postarala známa miuios.cz komunita. Beh systému je veľmi plynulý, no občas nastali menšie záseky, napríklad pri prepínaní aplikácií. To však vývojári určite doladia, keďže nové aktualizácie vychádzajú každý piatok.

Prostredie MIUI 7 je vám už určite dobre známe. Po rozsvietení displeja vidíme klasickú domovskú obrazovku s rýchlym prístupom k fotoaparátu a telefónu. Odomknutím zariadenia sa nám naskytá pohľad na domovské obrazovky, na ktorých sú usporiadané všetky ikony aplikácií. Samozrejmosťou je pridávanie widgetov, nových plôch či zmena efektov prechodu. K dispozícii je aj už známe notifikačné centrum rozdelené na dve časti – samotné notifikácie a skratky nastavení.

Najväčšou novinkou v systéme Xiaomi Mi4c je funkcia nazývaná Ovládanie na hrane. Je to funkcia, ktorú vyvoláte klepaním prsta na bočnú hranu displeja. Klepnutím tak môžete ísť o krok späť v systéme alebo fotografovať pri otvorenej aplikácii fotoaparátu.

SAM_0934
Aj keď Mi4c pomerne kompaktné zariadenie, Xiaomi sa rozhodlo systému pridať aj ovládanie jednou rukou. To je možné prispôsobiť do troch veľkostí displeja. Taktiež je možné zmenšené okno systému posúvať doľava alebo doprava, podľa toho, ktorou rukou smartfón ovládate. Za zmienku stojí a detský režim, pri ktorom máte možnosť vybrať, ktoré aplikácie sa v telefóne zobrazia po jeho aktivácii. Deaktivovať je ho možné len dopredu nastaveným heslom alebo vzorom.

Ani Xiaomi Mi4c neobsahuje zbytočný bloatware a tak tu nachádzame len štandardné aplikácie. K dispozícii sú základné appky ako prehliadač súborov, kompas, skener QR kódov, FM rádio a za zmienku stojí už známa aplikácia Optimalizácia, cez ktorú môžete napríklad vyčistiť súbory z cache pamäte, kontrolovať spotrebu dát mobilného internetu či povoľovať a zakazovať prístup aplikácií k jednotlivým častiam zariadenia. V tejto aplikácii tiež povoľujete práva ROOT.

IR Blaster na hornej strane smartfónu značí možnosť ovládania domácich spotrebičov. S infračerveným komunikuje apikácia Mi Remote. Cez aplikáciu môžete ovládať originálnu Xiaomi TV, MiBox, klasické TV rôznych značiek, DVD prehrávač či projektor. Chýba mi ešte možnosť nastavenia si univerzálneho ovládača. Aplikácia však funguje výborne a svoj účel splní.

Samozrejmosťou je aj známa funkcia MIUI nadstavby, zmena motívov. S príchodom MIUI 7 Xiaomi sprístupnilo hneď niekoľko nových predinštalovaných motívov v rôznom štýle, či už dievčenskom ružovom alebo luxusnejšom ladenom do hnedej farby. Motív zmení len výzor domovskej obrazovky, resp. dizajn ikon, niektorých widgetov a tapetu. K dispozícii sú potom ďalšie témy od používateľov v online obchode.

Výdrž batérie

Nie je najlepšia, ani najhoršia

Mi4c prichádza s na papieri dostatočnou kapacitou batérie, ktorá je 3080 mAh. V realite to však vystačí na niečo viac ako priemernú výdrž. Počas môjho testu výdrže batérie som smartfón používal na bežné úkony, ako telefonovanie, prehliadanie internetu cez 4G pripojenie, počúvanie hudby a tiež som s telefónom vytvoril niekoľko fotografií. Výsledná výdrž 15 h 38 minút, pričom displej bol zapnutý 3 hodiny. Toto je výsledná výdrž pri plnom používaní DualSIM funkcionality a 4G pripojenia. Test som zopakoval aj druhýkrát, no tentokrát som viac využíval pripojenie cez WiFi, 4G len príležitostne. Výdrž v tomto teste bola 15 hodín 23 minút, pričom displej bol zapnutý takmer 4 hodiny.

Výsledky benchmarku pre testovanie batérie PCMark

V nastaveniach Xiaomi Mi4c nájdeme režim šetrenia batérie, ktorý aplikáciám zakáže prístup k WiFi, dátovému pripojeniu a GPS. Tiež si môžete zvoliť, pre ktoré aplikácie sa režim úspory aplikuje. Výdrž však môžete predĺžiť aj cez aplikáciu Optimalizácia, ktorá ponúka hneď 3 prednastavené režimy šetrenia batérie – Spánok, Maratón a Predvolený režim. Mi4c prichádza aj s funkciou „rýchleho“ nabíjania Qualcomm Quick Charge 2.0, ktoré nabije smartfón o 40% za 60 min.

Fotoaparát

Radí sa medzi najlepších

Keďže sa Xiaomi Mi4c zaraďuje do high-end rady Mi od spoločnosti Xiaomi, mnoho používateľov očakáva aj dobrý fotografický výkon. A ten je naozaj výborný. Xiaomi do Mi4c integruje dva rôzne druhy snímačov – Sony IMX258 alebo Samsung S5K3M2 – pričom obidva prichádzajú s rovnakými parametrami. Mne sa bohužiaľ nepodarilo zistiť, aký snímač obsahoval môj kus. Ide teda o 13 MPx snímač s clonou f/2.0 a fázovým zaostrovaním PDAF, vďaka ktorému Mi4c dokáže na objekt zaostriť len za 0,1 sekundy. Fotoaparát tiež prichádza s obrazovým procesorom (ISP) od Qaulcommu.

xiaomi-mi4c-recenzia (1)
Kvalitou fotografií sa teda Xiaomi Mi4c radí medzi najlepších. Za dobrých svetelných podmienok si fotoaparát vedie naozaj výborne, fotografie majú perfektné farebné podanie a sú tiež veľmi ostré. Poteší aj veľmi rýchle automatické zaostrovanie. S ubúdajúcim svetlom však ubúda aj na kvalite fotografií, čo je ale večný problém mobilných fotoaparátov. Nižšie nájdete galériu testovacích fotografií.

Všetky fotografie nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze.

Fotoaparát Mi4c tiež dokáže natáčať video v maximálnej kvalite 1080p pri 30 fps. K dispozícii je aj slowmotion video, ktoré je zaznamenávané v 720p kvalite pri 120 fps. Fotoaparát bohužiaľ neobsahuje optický stabilizátor obrazu, čo má za následok viac roztrasené zábery, ako je bežné. Predný fotoaparát potom ponúka rozlíšenie 5 MPx, clonu f/2.0, širokouhlý 85° záber a ide o snímač OmniVision.

Testovacie FullHD video:


Testovacie slow-motion video pri 120 fps:

Aplikácia fotoaparátu ponúka hneď niekoľko režimov, medzi ktoré patrí panoráma, manuálny režim, režim vodováha, nočný režim či režim rybieho oka. V prípade manuálneho režimu je manuálne možné nastaviť vyváženie bielej, expozíciu, ostrenie a ISO. K dispozícii je samozrejme aj HDR režim a rôzne efekty fotografií.

Multimédiá

Perfektný obraz aj zvuk

Každého high-end smartfón by mal používateľovi zabezpečiť aj dobrý mutlimediálny zážitok. Tento bod spĺňa Xiaomi Mi4c výborne. Sledovanie filmov je na 5“ FullHD displeji vynikajúcim zážitkom najmä vďaka jeho perfektnému farebnému podaniu a ostrosti. Hlavný reproduktor je dostatočne hlasný, no kvalitou spadá skôr do priemeru. Zvukový výstup do slúchadiel je však úplne niekde inde a svojou kvalitou poteší aj audiofilov. Nechýbajú basy ani výšky, ktoré je potom možné regulovať cez vstavaný ekvalizér. Zvukový výstup som testoval so slúchadlami Xiaomi Mi Headphones, pre ktoré je v MIUI 7 aj špeciálna SW úprava, ktorá zvuk ešte vylepší.

MIUI 7 v nedávnych updatoch dostalo aj mierne upravenú dizajn inak skvelého prehrávača hudby. Ten je teraz ladený do bielej farby s oranžovými prvkami. Prehrávač opäť ponúka základné rozdelenie skladieb a skvelý ekvalizér. K dispozícii je aj spomínaná softvérová úprava pre konkrétny typ slúchadiel, ktorá má názov Dirac HD Sound.

Konektivita

Úplná podpora 4G LTE opäť problémom

Všetky najnovšie zariadenia od Xiaomi sú po stránke konektivity na tej najvyššej úrovni. Výnimku netvorí ani Mi4c, ktorý svojou výbavou určite každého uspokojí. Výbava teda zahŕňa všetky najmodernejšie prvky ako dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, efektívnejší Bluetooth 4.1, nový typ napájacieho konektora USB Type-C, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack a veľmi užitočný prvok v podobe IR Blastera na ovládanie domácich spotrebičov. Ovládanie je riešené priamo cez vstavanú aplikáciu v nadstavbe MIUI 7.

xiaomi-mi4c-recenzia (3)
Čo sa týka presnosti GPS, tá je v prípade Qaulcomm procesorov bezchybná. To isté platí aj pre Xiaomi Mi4c. Fix je rýchly, presnosť a príjem signálu výborný. Na Mi4c som samozrejme vykonal naše bežné testy GPS-ka, ktoré môžete vidieť na screenshotoch nižšie.

Zariadenia od Xiaomi postrádajú jednu veľmi dôležitú vlastnosť, ktorou je podpora najpoužívanejších LTE frekvencií na našom území. Xiaomi Mi4C z toho trendu bohužiaľ nevybočuje a tak si najrýchlejšie mobilné pripojenia užijete iba vo väčších mestách. Podporované LTE frekvencie sú 1800 / 2100 / 2600 MHz. Tradične na 100 % funguje DualSIM s podporou LTE pripojenia v oboch slotoch. Jednu SIM kartu si tak môžete zvoliť primárne pre hovory a SMS správy a tá druhá bude slúžiť iba na mobilný internet. Túto kombináciu som využíval aj ja, pričom pre hovory a SMS som používal kartu od O2 a pre mobilný internet zasa kartu od Swan.

Ten v prípade Xiaomi Mi4c funguje výborne, samozrejme len vo väčších mestách. Pripojenie som testoval v Trenčíne, kde je pokrytie celkom široké, no najlepší signál som chytal v centre mesta, kde som nameral veľmi slušné hodnoty, ktoré prekonali aj sľubované rýchlosti od operátora. Signál na 4G internet od Swanu s veľkým šťastím potom chytíte aj v obci Trenčianske Stankovce (približne 8km od Trenčína), kde som chytal 3 paličky signálu z 5 a rýchlosť sa pohybovala okolo 15 Mbit/s download a 1 Mbit/s upload. Test 4G signálu som previedol aj v Novom Meste nad Váhom na ulici Bzinská 11, kde v budove signál neklesol pod 3 paličky, no väčšinou sa držal na 5. Rýchlosť sa pohybovala okolo 20 – 30 Mbit/s download a 10 – 15 MBit/s upload.

Záver

Xiaomi Mi4c: Nadupaný smartfón, ktorý vás nebude stáť veľa

xiaomi-mi4c-recenzia (6)
Dostali sme sa až k záveru, ktorý som písal s veľkým nadšením, keďže v prípade Xiaomi Mi4c sa mínusy hľadajú veľmi ťažko. Dá sa povedať, že Xiaomi je s modelom Mi4c späť vo svojich koľajach. Xiaomi novým Mi4c pravdepodobne naštve súčasných majiteľov Mi4i, ktoré výrobcovi veľmi nevyšlo. Mi4c zdedilo po Mi4i len to najlepšie, čím je perfektná konštrukcia a veľkosť, vďaka ktorej padne smartfón výborne do ruky. V dobe 5,5“ „lopát“ som už aj pomaly zabudol, aké skvelé je používať 5“ zariadenie. Mi4c sa tiež môže pochváliť vysokým výkonom, výborným fotoaparátom, dobre optimalizovaným MIUI 7 systémom a DualSIM, ktoré som využíval veľmi často. Ďalším významným plusom Mi4c je jeho cena. Tá sa momentálne pohybuje na úrovni 220 € v e-shope iBuygou.com, ktorý nám smartfón poskytol na recenziu.

xiaomi-mi4c-recenzia (8)
Ako mínus by som označil len priemernú výdrž batérie, čo sa ale časom môže úplne zmeniť ďalšími aktualizáciami. Druhým mínusom je opäť neúplná podpora 4G LTE frekvencií na našom území. Xiaomi Mi4c je tak veľmi vydarený smartfón, s ktorým sa mi bude lúčiť veľmi ťažko. Len tak ďalej, Xiaomi!

Kúpiť Xiaomi Mi4c v e-shope iBuygou.com

Fotografie zariadenia v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Samsung NX300.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú