Recenzia | S robotickým vysávačom Xiaomi Mi Roborock 2 úplne zabudneš na upratovanie
+ Pedantne vyčistené podlahy
+ Dostatočná výdrž batérie
+ Nízka spotreba energie
+ Schopnosť mopovania
+ Nové funkcie v aplikácii
+ Tichý
- Prachový kôš nemusí stačiť
- Koberce nevyčistí dokonale
- Potreba domácnosť upraviť alebo odpratať objekty, ktoré by mohli čisteniu vadiť
- Vyššia cena oproti prvej generácii
Xiaomi Mi Roborock 2 je úspešným pokračovaním prvej generácie robotického vysávača, ktorá sa stala veľmi populárnou. Ponúka vyšší sací výkon, lepšie zdoláva aj náročnejšie prekážky, zem dokáže poumývať a nechýbajú ani nové funkcie ako zónové čistenie. Na trhu s robotickými vysávačmi sa radí medzi to najlepšie, čo si aktuálne môžeš zakúpiť, a to aj napriek o polovicu nižšej cene ako v prípade konkurenčných vysávačov.
Xiaomi nás láka na svoje úchvatné top smartfóny, stará sa o naše zdravie fitness hodinkami či smart tlakomerom, vozí nás ekologicky a efektívne aj po pešej zóne na vlastnej kolobežke. Dokáže sa postarať o čistotu našich domovov?
Robotické vysávače sa vďaka zdokonaľovaniu a prirodzenému vývoju stávajú súčasťou čoraz väčšieho počtu domácností. Po veľmi úspešnej prvej generácii robotického vysávača Xiaomi prišlo s druhou generáciou, ktorá prináša nové technológie, ale aj vyššiu cenu. Medzi prvými na Slovensku ti teraz prinášame recenziu nového robotického Xiaomi Mi Roborock 2 vysávača. Dokáže obhájiť svoju vyššiu cenovku? To sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch.
Xiaomi Mi Roborock 2 (Medzinárodná verzia) za najnižšiu cenu na trhu
Xiaomi Mi Roborock 2 (čínska verzia) za najnižšiu cenu na trhu
Základné príslušenstvo
Balenie Mi Roborocku 2 je jednoduché a praktické. Nie je tu nič, čo by „robotický kameň“ zbytočne predražovalo, no zároveň obsahuje všetko potrebné. V balení nájdeš dock pre nabíjanie a parkovanie, podložku pod vysávač parkujúci v docku, nabíjací kábel s európskou koncovkou (pri medzinárodnej verzii) dlhý asi meter, návod v angličtine a príslušenstvo na mopovanie. To zahŕňa nádrž na vodu s objemom 100 ml, dve handry a náhradné filtre vody.
Všetky súčasti podliehajúce opotrebeniu sú ľahko dostupné a jednoducho vymeniteľné. Xiaomi ale myslelo aj na nás zábudlivejších a pribalilo ešte jeden náhradný vzduchový filter. Samozrejme, v balení nájdeš aj samotný vysávač pripravený k činnosti prakticky okamžite, ako ho vyberieš z krabice. Toto všetko dostali Číňania do relatívne kompaktného balenia zostaveného z recyklovaných krabíc.
Modernejší, no stále jednoduchý dizajn
Xiaomi Mi Roborock 2 dostal modernejší a elegantnejší dizajn ako jeho predchodca. Jeho hmotnosť 3,5 kg pri rozmeroch 353 x 350 x 96,5 mm robia pri zodvihnutí pocit hodnotnej veci, nie kúsku bezcenného plastu. Strieborné lemovanie po obvode hornej strany pridáva na prémiovosti a naznačuje, že vysávač je naozaj z najvyššej kategórie. Roborock 2 takisto dostal „výrastok“, ktorý ukrýva laserový merač vzdialenosti. Ten počas práce rotuje, čím skenuje svoje okolie. Pri pohľade zhora si môžeš všimnúť tri hardvérové tlačidlá – prvé slúži na automatické vrátenie sa do docku, druhé je tlačidlo zapnutia a tretie má funkciu bodového čistenia. Globálna verzia vysávača získala certifikát CE, na rozdiel od čínskej, no je o čosi drahšia.
Nárazník vpredu upozorňuje mozog vysávača na prekážky. Akonáhle do niečoho narazí, zmení smer. Za malým výrezom vpredu a na strane sa skrývajú senzory stien, vzadu je reproduktor hovoriaci anglicky (v prípade medzinárodnej verzie) a výduch nasatého vzduchu. Na spodnej strane majú svoje miesto senzory, ktoré zabránia vysávaču spadnúť napríklad zo schodov. Okrem toho tam nájdeme hlavnú kefu a pomocnú kefu pre čistenie priestorov blízko objektov, ako sú napríklad steny.
Pohyb vysávača zabezpečujú dve veľké gumené kolieska vzadu a jedno malé otočné vpredu. Veľké kolesá sú osobitne poháňané silnými motormi. Ich ťah je dostatočný aj na prevádzku po naklonených plochách so sklonom do 20 stupňov a na prekonávanie prekážky s výškou do 20 mm. Pohybové ústrojenstvo je vymyslené tak, že vysávač dokáže jazdiť dopredu, dozadu a otáčať sa na mieste. V zadnej časti spodnej strany vysávač obsahuje držiaky pre nádržku s mopom, ktorú je možné odnímať.
Ďalšou významnou súčasťou je dock – jednoduchý malý stojan. Adaptér je schovaný v stojane, kábel skromnejšej dĺžky. Nabíjanie vysávača prebieha pomocou magnetických konektorov, ktoré dock obsahuje. Samotný dock je vybavený aj malou bielou LED diódou, ktorá znázorňuje, že dock je pripojený k elektrickej sieti. K vysávaču je dodávaná aj priesvitná podložka, na ktorú vysávač parkuje počas nabíjania. Tá je vyrobená z tvrdého plastu a na spodnej strane má silikónové body, takže podlahu nepoškriabe.
Aplikácia a funkcie
Pre základné používanie vysávača nie je potrebná aplikácia v smartfóne ani WiFi pripojenie. Roborock 2 po stlačení tlačidla čistenia povysáva všetky dostupné miesta a vráti sa na dock, prípadne na miesto, z ktorého štartoval. Zvolením bodového čistenia vyčistí štvorec s rozmermi približne 1,7 x 1,7 metra. Tlačidlom dockovania sa pokúsi nájsť dock a zaparkovať.
Ak chceš nového spoločníka využívať na plno, musíš ho pripojiť k svojej WiFi-ne. V aplikácii Mi Home si zvolíš pridanie nového zariadenia, aplikácia pomocou Bluetooth vysávač nájde. Po zvolení vysávača vyberieš WiFi sieť, na ktorú sa má pripojiť a zadáš heslo. Nie vždy sa pripájanie podarí na prvýkrát, no vždy som dosiahol požadovaného výsledku. V aplikácii po rozbalení možností vysávača ma chytila mierna panika. Všade čínština. Našťastie so zmenou jazyka nebol problém, na výber bola okrem čínštiny aj angličtina, takže táto kapitola ešte nekončí.
Funkcie a možnosti, ktoré Roborock 2 vďaka aplikácii ponúka, si natoľko obľúbiš, že k ovládaniu už nepoužiješ nič iné, ako smartfón. Napríklad môžeš zmeniť hlasitosť, akou vysávač rozpráva (anglicky) alebo to rovno vypnúť. Všetko, čo má vysávač „na srdci“ ti bude notifikovať mobil. Kobercový režim má za úlohu maximalizovať výkon sania, ak vysávač zistí, že je na koberci. Medzi najužitočnejšie funkcie zaraďujem časovač spustenia, ktorý ti dovolí naplánovať čistenie, kedy nebude nikto vyrušovaný. Keďže je vysávač pripojený k internetu, hocikedy ho môžeš spustiť na diaľku, napríklad z práce. Vysávač pri každom spustení vysávania skenuje miestnosť nanovo.
V nastaveniach dokonca nájdeš možnosť zvoliť si zo štyroch výkonových úrovní vysávania – tichý, vyvážený, turbo a maximálny. Aplikácia ponúka tiež históriu čistenia, kde nájdeš čas a dátum čistenia, mapu miestnosti aj trvanie vysávania. Karta starostlivosti počíta odpracované hodiny jednotlivým dielom a podľa stanovenej životnosti predpokladá čas potrebnej výmeny filtrov a kief.
Samozrejmosťou je diaľkové manuálne ovládanie a možnosť vyhľadania robota. Po stlačení vyhľadávania robot povie: „Ahoj, som tu.“, v angličtine. Diaľkovým ovládaním je možné vysávač riadiť jednoducho ako hračku. Dokonca máš na výber z 2 typov ovládania, a to tlačidlami na displeji alebo joistickom.
Vysávanie a mopovanie
Roborock 2 nazýva svoju pracovnú činnosť čistením, nie vysávaním. Tomu zodpovedá aj kvalita vykonanej práce na tvrdých podlahách. Jeho hlavná kefa pri čistení rotuje rýchlosťou 1350 otáčok za minútu a zberá tak nečistoty zo zeme. Následne sanie s ťahom 2000 Pa odprace zvírený prach do odpadovej nádoby o objeme 0,48 l a prečistí filtrom typu E11 s účinnosťou 95%.
Malá kefa na strane čistí rohy miestností. Pokiaľ je vysávač v strede miestnosti, jej rotácia je pomalá, ak však vysávač postupuje okolo steny alebo objektov, kefa zrýchli. Mopovací modul môžeš ľahko cvaknúť zozadu na spodnú stranu vysávača. Ten sa postará o ľahké pretrenie podlahy, čím z nej odstráni všetok prach. Problémy mu narobia zaschnuté škvrny, napríklad od rozliateho čaju. Samotný mop je tak určený len ľahké umytie podlahy.
Horšie obstáli koberce a miesta so zlým prístupom. Ideálnym príkladom je jedálenský stôl so stoličkami. Bez odpratania stoličiek sa vysávač na mnohé miesta nedostane. Podobne obstoja aj miesta užšie ako vysávač, napríklad za komodou. Posledná malá nepríjemnosť sa týka výduchu vzduchu. Je vzadu a prúd vzduchu smeruje rovnobežne s podlahou, čo v kombinácii s vrtením okolo prekážok môže znamenať rozfukávanie väčších nečistôt s nízkou hmotnosťou. Roborock 2 to ale nevidí a po nové nečistoty sa na vyčistené plochy nevráti.
Nepríjemne ho dokáže prekvapiť ručné premiestnenie. Počas testovania sa mi stala jedna kuriózna skúsenosť. Zodvihol som ho, položil do vedľajšej miestnosti, povysával a manuálnym režimom ho postavil asi pol metra pred dock, čelom vpred. Stláčam tlačidlo dockovania, vysávač sa otočí a odchádza na pôvodné miesto, kam som ho položil hľadať dock. Druhýkrát som ho postavil priamo na dock, asi 5 centimetrov od stojanu. Výsledok rovnaký.
Za zmienku stojí zónové čistenie, ktoré je možné spustiť v aplikácii po naskenovaní miestnosti. Následne stačí vyznačiť akúkoľvek plochu ľubovoľného rozmeru a vysávač ju príde povysávať. Túto funkciu využiješ najmä, ak chceš mopovať, ale cez časť miestnosti je koberec. Výrobca neodporúča používať mopovací modul na koberce, preto bude vhodné použiť zónové čistenie a vyčistiť iba podlahy. Ďalšou možnosťou, ako vysávač niekam nepustiť, je virtuálna stena. Jedná sa o magnetickú pásku, ktorú si nalepíš na podlahu a za ňu vysávač nezájde. Jednou z nevýhod môže byť jej čiarna farba, to sa na každú podlahu nehodí.
Výdrž a údržba
Kapacita akumulátora 5200 mAh je dostatočná pre vyčistenie asi 6 izbového domu aj s chodbami. Po ukončení čistenia sa vysávač vráti späť do docku a jeho nabíjanie z 10 na 100% trvá približne 2,5 hodiny. Biela notifikačná dióda po obvode tlačidla zapínania na vysývači sa sfarbí na červeno, ak je zostávajúca kapacita menej ako 20%. Ak kapacita klesne pod 10%, Roborock 2 začne rozprávať, že má slabú batériu a že potrebuje dock. Zaujímavosťou je, že vybitá batéria patrí medzi chybové hlásenia.
Kapacita koša dokáže sekundovať akumulátoru, avšak iba za predpokladu, že miestnosti nie sú príliš znečistené. Dom preto budeš musieť nechať čistiť aspoň 2-krát týždenne, inak hrozí preplnenie koša a nedokončenie vysávania. Jeho čistenie je jednoduchšie ako u väčšiny obyčajných vysávačov a trvá približne 5 minút. Po vyčistení podľa návodu sa musí kôš ešte 24 hodín sušiť, potom je pripravený na ďalší cyklus.
Hlavná kefa má vo zvyku na seba motať vlasy. Vďaka priloženej kefke s ustrihávačom však vlasy odstrániš rýchlo a bez nervov. Kefu taktiež môžeš prepláchnuť vodou. Malá kefa nemá žiadne výrazné problémy so znečistením, občas sa namotá nejaký vlas, no nič vážne. Namotávaniu vlasov sa bohužiaľ nevyhlo ani predné malé koliesko, jeho čistenie je už náročnejšie. Ak chceš, aby vysávač vyzeral cool a dotváral imidž tvojej chodbe či obývačke, budeš ho musieť občas poutierať od prachu. Na jeho bielej lesklej farbe je pomerne rýchlo viditeľný.
Oplatí sa?
Za týždeň používania u mňa Roborock 2 dokázal odbúrať kopu skepsy namierenej proti takýmto zariadeniam. Spočiatku som mu neveril a hundral, čo všetko ešte okolo neho treba urobiť, no potom som si uvedomil, že takmer všetky úkony, ktoré je potrebné kvôli robotickému vysávaču vykonať, by som spravil aj pri vysávaní obyčajným vysávačom.
Xiaomi Mi Roborock 2 (Medzinárodná verzia) za najnižšiu cenu na trhu
Xiaomi Mi Roborock 2 (čínska verzia) za najnižšiu cenu na trhu
Prekvapil kvalitou čistenia podláh, kedy mu obyčajný vysávač nedokáže konkurovať, najmä vďaka možnosti mopovania. Ideálne je vysávaču pripraviť celý dom a nastaviť časovač na dobu, kedy nikto nie je doma. Hluk je síce oproti obyčajnému vysávaču veľmi nízky (56 – 67 dB), avšak čas potrebný na vyčistenie je 10-15 minút na izbu, čo môže niekomu vadiť. Od manuálneho vysávania však určite dokáže odbremeniť.
Porovnanie prvej a druhej generácie Xiaomi vysávača od Kristiána Hrušovského:
Osobne som mal možnosť dlhodobo testovať prvú aj najnovšiu druhú generáciu robotického vysávača od Xiaomi, medzi ktorými je priepastný cenový rozdiel. Myslím si, že každému bežnému používateľovi bude úplne stačiť aj prvá generácia Mi Robot Vacuum, ktorá ponúka všetko, čo používateľ potrebuje. Rozdiel 200 Pa v sacom výkone v reálnom používaní nehrá takmer žiadnu úlohu. Medzi najväčšie novinky Mi Roborock 2 patrí možnosť mopovania, vďaka čomu sa o podlahu v tvojom dome už viac nebudeš musieť starať.
Druhá generácia takisto jednoduchšie prekonáva prekážky a ponúka širšie možnosti v aplikácii, napríklad zónové čistenie. Ide však o zanedbateľné vychytávky, ktoré skôr využijú milovníci technológií ako bežní používatelia. V porovnaní s konkurenciou je ale Mi Roborock 2 stále o polovicu lacnejší a radí sa medzi to najlepšie, čo na trhu s robotickými vysávačmi môžeš nájsť. Po vyskúšaní druhej generácie robotického Xiaomi vysávača už nechcem klasický vysávač ani vidieť.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Luxusný hotel za 36 miliónov v bratislavskom prístave. Renomovaný developer má veľké plány
Útočníka z gymnázia v Spišskej Starej Vsi vzali do väzby
5 chýb, ktoré možno robí aj tvoj barber. Pri 3 by si mal spozornieť
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené