293.76 x 165.24 x 14.8 mm, 1.28 kg
13,3", IPS obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 px, 166 ppi, maximálna svietivosť 300 nitov, lesklý
Intel Core i5-6200U
Dvojjadrový s maximálnym taktom 2,7 GHz (Turbo Boost)
GPU: Intel HD Graphics 520
Dedikované GPU: Nvidia GeForce 940MX, 1 GB GDDR5 pamäť
8 GB DDR4 RAM, 2133MHz
Windows 10 Single Language v čínskom jazyku
256 GB PCIe × 4 NVMe SSD
Ďalší rozširujúci slot pre PCIe M.2 SSD
1,3 MPx webkamera
Intel 2X2 Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac anténa s maximálnou prenosovou rýchlosťou 867 Mbps, dual-band, Bluetooth v4.1, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C, 1 x HDMI, 3,5 mm audio jack
40 Wh / 5400 mAh, Li-Po
Zvuková karta Realtek ALC255, Stereo AKG reproduktory s výkonom 2 x 2 W, vylepšenie zvuku Dolby Atmos, 4K video výstup (30 Hz) s podporou dvoch 4K monitorov, podsvietená klávesnica
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Nádherný IPS displej
+ Slot pre rozšírenie pamäte (pre M.2 SSD)
+ Dedikovaná Nvidia grafika
+ Tiché chladenie
+ Rýchle nabíjanie batérie
+ Výborný pomer ceny a výkonu
- Len priemerná výdrž batérie
- Lesklý povrch displeja
- Absencia čítačky SD kariet
- Predinštalovaný len čínsky Windows 10
- Vysoké dovozné náklady a obmedzená záruka
Xiaomi už dávno nie je len výrobcom špičkových smartfónov a prenosného príslušenstva s cenami a kvalitou, ktoré iní výrobcovia ponúknu len ťažko. „Čínsky Apple“, ako poniektorí nazývajú Xiaomi, sa vďaka svojej cenovej politike za niečo viac ako 6 rokov stal takpovediac čínskym technologickým gigantom, ktorý však každoročne obsadzuje svetové rebríčky. V rozmanitom portfóliu tohto výrobcu chýbal ešte notebook, ktorého sme sa po niekoľkých mesiacoch nespočetných únikov a dohadov aj naozaj dočkali.
Ako to už býva u Xiaomi zvykom, aj Xiaomi Mi Notebook Air po predstavení ohuroval celý technologický svet. Čínsky výrobca opäť uplatnil svoju agresívnu cenovú politiku, ktorá sa však zachováva len v domovskej Číne. Nám Európanom nezostáva nič iné len závidieť, keďže za historicky prvý notebook od Xiaomi si opäť raz niekoľko stoviek eur priplatíme. Oplatí sa teda dovoz drahšieho notebooku z Číny? Túto otázku sa posnažím zodpovedať v našej exkluzívnej recenzii na 13,3“ verziu Xiaomi Mi Notebook Air, ktorá je zároveň prvou na Slovensku.
Zobraziť cenu Xiaomi Mi Notebook Air 13
Balenie
Nič naviac nečakajte
O Xiaomi už vieme, že na obsahu balení svojich produktov šetrí čo to dá, aby dokázalo zachovať nízke ceny. Rovnakú politiku uplatnilo aj v prípade svojho úplne prvého prenosného počítača, ktorý prichádza v bielej krabici s vlastným vyobrazení na vrchu. Po odokrytí hlavného veka na vás ihneď čaká samotné zariadenie obalené do ochranných fólií. Okrem neho v balení nájdeme len naozaj nutné príslušenstvo, teda nabíjací adaptér. Ten prichádza so zapracovaným USB Type-C káblom s dĺžkou jedného metra, čo môže v niektorých situáciách predstavovať problém. Odporúčam teda zakúpenie predlžovacieho kábla, napríklad tohto. Zakončenie adaptéra je opäť prispôsobené čínskym zásuvkám, no e-shop vám do balíka automaticky pribalí redukciu na naše zásuvky. V obsah balenia uzatvárajú nepodstatné manuály v čínštine.
Konštrukcia a dizajn
Špičkové spracovanie so známym dizajnom
Nielen nízka cena, ale aj perfektná kvalita spracovania charakterizuje všetky produkty čínskeho Xiaomi. Rovnakého pravidla sa spoločnosť držala aj pri návrhu a výrobe Xiaomi Mi Notebook Air, ktorý svojím spracovaním ohúri ihneď pri prvom dotyku. Xiaomi pri výrobe použilo prémiový hliník, ktorý tvorí celý vonkajší obal notebooku. Hliník sa však nachádza aj vo vnútornej časti s klávesnicou. Označenie Air v názve notebooku prezrádza, že sa jedná o tenký ultrabook. Konštrukcia 13,3“ verzie má hrúbku len 14,8 mm a aj napriek použitiu kvalitného hliníka hmotnosť notebooku nepresahuje 1,28 kg.
Výrobcovi sa podarilo 13,3“ displej spolu so všetkými komponentami integrovať do kompaktnejšej konštrukcie, s akou prichádza konkurenčný Apple Macbook Air. Zostávajúce rozmery tak činia 309,6 mm na šírku a 210,9 mm na dĺžku. Po dizajnovej stránke vám Mi Notebook Air určite niečo pripomína. Xiaomi sa netají inšpiráciou väčšiny dizajnových čŕt notebookom známeho amerického ovocinára. Osobne si však myslím, že vďaka kompaktnejšej konštrukcii vyzerá laptop „čínskeho Apple“ o niečo lepšie, ako konkurent z Cupertina.
Charakterizujúcim znakom Apple notebookov je svietiace (teraz už „zrkadlové“) logo výrobcu na veku ich notebookov. Xiaomi však z veka odstránilo úplne všetko a tak tam žiadne logo nenájdeme, čo je aj trocha škoda, keďže táto strana je úplne prázdna. Ak by sa vám ale podarilo objednať notebook priamo z Číny, na jeho veko si môžete nechať laserom vyraziť akékoľvek logo či inú grafiku. Počas testovania som si tiež všimol, že pánt veka je pomerne voľný a displej sa odklápa až príliš ľahko. Celkovo notebook pôsobí luxusným dizajnovým dojmom a určite sa zaň hanbiť nemusíte, práve naopak, bude pre vás reprezentatívnym kusom elektroniky. Ľudia z môjho okolia sa za ním neustále otáčali.
Všetky konektory, ktoré Mi Notebook Air dostal, sú rozmiestnené po bočných hranách jeho konštrukcie. Veľa ich však neponúka, keďže ich spočítate na prstoch jednej ruky. Ľavá strana integruje HDMI konektor, jeden USB 3.0 konektor a tiež 3,5 mm audio jack. Na strane pravej nájdeme druhý z dvojice USB 3.0 portov a tiež reverzibilný USB Type-C konektor, pomocou ktorého notebook budete dobíjať. Nabíjaciemu konektoru robí spoločnosť aj farebná LED dióda, ktorá signalizuje stav nabitia batérie dvomi farbami – oranžovou (nabíja sa) a zelenou (batéria nabitá). Kvôli tenkosti zariadenia sa sem viac konektorov nezmestilo a v prípade potreby si tak budete musieť dokúpiť príslušné redukcie. V mojom prípade to je napríklad redukcia s klasickým Ethernetovským portom, ktorá zároveň obsahuje ďalšie tri USB 3.0 konektory. Na spodnej strane potom ešte nájdeme značkové AKG reproduktory.
Moje hodnotenie konštrukčnej stránky notebooku je určite kladné. Ľahký, kompaktný a prémiový zároveň. Už pri prvom dotyku so zariadením pocítite, že ide o naozaj kvalitný kus elektroniky.
Klávesnica
Mi Notebook Air prichádza s tzv. „chiclet“ typom klávesnice, ktorej tlačidlá sú striebornej farby a prichádzajú s hladkým povrchom príjemným na dotyk. Na rozloženie kláves si možno budete chvíľu zvykať, keďže klávesnica je o niečo užšia ako býva zvykom. Poteší aj podsvietenie kláves s jednou intenzitou, pričom po pár sekundách nevyužívania klávesnice sa podsvietenie automaticky vypne. Po stlačení akejkoľvek klávesy ho opäť aktivujete.
Osobne som si musel na rozloženie klávesnice chvíľu zvykať, no teraz mi úplne vyhovuje. Klávesy sú dostatočné vystúpené a pri stlačení nie sú príliš hlasné. Písanie na klávesnici notebooku Mi Notebook Air je pohodlné. Menšou nevýhodou možno bude absencia grafického znázornenia písmen s diakritikou, keďže Mi Notebook Air sa tu oficiálne nepredáva. Za mínus by som tiež označil zlúčenie dvoch vertikálnych šípok do veľkosti jednej klávesy. Numerický blok by sme u ultrabooku od Xiaomi hľadali len márne.
Touchpad
Návrhom dizajnu integrovaného touchpadu v Mi Notebook Air si Xiaomi vôbec nelámalo hlavu a požičalo si ten od známeho amerického ovocinára. Touchpad zahŕňa okrem dotykovej časti a klikateľnú časť, ktorá sa nachádza len v jeho spodnej časti – ide teda o clickpad. Jeho povrch je perfektne hladký, rovnako ako kĺzavosť po ňom. Rovnako výborná je aj citlivosť touchpadu a jeho odozva.
Touchpadu nechýba ani podpora multitouch gest, ako napríklad scrollovanie webstránok pohybom dvoch prstov, približovanie/odďaľovanie fotografií či prepínanie medzi spustenými aplikáciami. Počas testovania som však narazil aj na jeden problém – po niekoľkých dňoch používania som začal pociťovať akúsi vôľu touchpadu, kedy už pri slabšom zatlačení na akúkoľvek jeho časť začal vydávať jemný zvuk kliknutia. Je dosť možné, že je to špecifická chyba len v prípade môjho kusu.
Displej
Nádherné IPS-ko s úzkym rámikom
Xiaomi Mi Notebook Air je ponúkaný v dvoch verziách s rozdielnou veľkosťou displeja. Do mojich rúk sa dostala väčšia a výkonnejšia 13,3“ verzia historicky prvého notebooku od Xiaomi. Obrazovku spomínanej veľkosti pre Xiaomi dodáva známy juhokórejský technologický gigant Samsung a ide o panel typu IPS. Už pri prvom pohľade na displej vás ohúri famózne podanie farieb, ktoré sú živé, no zároveň nie príliš presaturované. Displej prvého notebooku od Xiaomi je jeden z najkrajších, aký som mal možnosť v notebookoch vidieť. Mi Notebook Air lepšie obstál aj v priamom porovnaní displejov s notebookmi Apple Macbook Pro a Macbook Air, ktoré integrujú známe Retina obrazovky. Xiaomi „noťas“ ponúka krajšie podanie farieb, ale aj vyšší jas displeja pri maximálnej svietivosti 300 cd/m². Displej dotykový nie je.
Ako už sme zvyknutí pri smartfónoch, IPS panel aj v prípade tohto notebooku ponúka špičkové 170-stupňové pozorovacie uhly, ktorými sa klasické TFT panely používané v drvivej väčšine notebookov chváliť nemôžu. Na 13,3-palcovej uhlopriečke sa rozprestiera FullHD rozlíšenie (1920 x 1080 pixelov), ktoré tu vytvára jemnosť dostatočných 166 ppi.
Obrazovka je zvrchu pokrytá lesklým sklom, s čím súvisí horšia čitateľnosť displeja pri vonkajšom použití, na priamom slnku. Vďaka relatívne vysokému maximálnemu jasu však používanie notebooku v tieni nebude problémom. Pochváliť musím aj úzky bočný rámik, ktorý má len 5,59 mm a displej i notebook celkovo tak pôsobí ešte lepším dojmom.
Výkon a pamäť
„Í-päťka“ aj dedikovaná grafika
Xiaomi sa rozhodlo svoj prvý notebook predstaviť len v dvoch verziách, ktoré sa líšia nielen veľkosťou displeja, ale aj vnútorným hardvérom. 12,5“ verzia prichádza s Intel Core M3-6Y30 procesorom, 4 GB RAM pamäťou, 128 GB SSD úložiskom a len integrovanou grafikou Intel HD Graphics 515. Kým táto verzia je určená pre menej náročných užívateľov, 13,3-palcový model ponúka výkonu viac.
Základom notebooku je dvojjadrový Intel Core i5-6200U procesor s maximálnym taktom 2,7 GHz pri Turbo Booste. Intel procesor v Skylake generácii dopĺňa aj 8 GB DDR4 RAM pamäť, ktorá, žiaľ, nie je ďalej rozšíriteľná. To však neplatí pre SSD úložisko notebooku, ktoré v základe ponúka 256 GB. V Mi Notebook Air totižto nájdeme rozširujúci slot pre ďalší disk bez mechanických častí, ktorý sa pripája pomocou PCIe rozhrania. Na rozdiel od menšej 12,5“ verzie, variant s 13,3-palcovým displejom bol taktiež vybavený dedikovanou grafickou kartou Nvidia GeForce 940MX, ktorá prichádza s 1 GB GDRR5 pamäťou. Pre nenáročné úlohy poslúži aj integrovaný grafický akcelerátor Intel HD Graphics 520.
V praxi vám bude výkon Xiaomi Mi Notebook Air postačovať takmer na všetko, čo mu dáte vykonať. Vzhľadom na slabší grafický akcelerátor si na ňom možno neužijete najnovšie herné tituly v plných detailoch, no na to notebook určený ani nie je. Staršie hry však zvláda úplne bez problémov, aj keď na nižších detailoch. Osobne som skúšal najnovšiu Forzu Horizon 3 v demo verzii, ktorá už pri zapnutí hlásila nedostatočnú pamäť akcelerátora. Na najnižších detailoch som však z notebooku dostal stabilných 20 fps. Ak nie ste vášnivým hráčom a notebook používate na prácu, rovnako ako ja, ihneď sa vám zapáči. Vďaka rýchlemu SSD úložisku je systém perfektne rýchly a taktiež aj programy, ktoré doň nainštalujete. Prehliadanie internetu cez Chrome s desiatkami otvorených kariet, editovanie fotografií v Lightroome a Photoshope zároveň či počúvanie hudby cez Spotify zvláda notebooku bez najmenších problémov.
Počas testovania som si všimol vyššie zahrievanie notebooku aj pri klasickej práci, kedy notebook bežne dosahoval teploty v rozmedzí 40-42°C. Pri maximálnej záťaži sa hodnota maximálnej teploty vyšplhala nad 50°C. Chladenie je ale veľmi tiché a ani ventilátor ani pri maximálnych obrátkach nevydáva príliš hlasný zvuk.
Aby bol test výkonu kompletný, na Mi Notebook Air som spustil aj niekoľko štandardizovaných benchmarkov, vďaka ktorým môžeme porovnať jeho výkon s výkonom konkurentov v rovnakej triede.
Xiaomi ponúka len jednu pamäťovú verziu svojho prvého notebooku. Pri 13,3“ verzii je to 256 GB pamäť, ktorá využíva špičkové prenosové rýchlosti SSD disku od Samsungu. Ak by vám náhodou 256 GB pamäte v základe nestačilo, k dispozícii je jeden voľný rozširujúci slot pre ďalšie SSD-čko. Osobne som tento slot ihneď využil a doplnil si pamäť o ďalších 256 GB. Ďalší SSD disk od Samsungu ma vyšiel na cca 95 €, pričom ide o rýchlejší model 850 EVO. Je skvelé, že Xiaomi myslí aj na náročnejších užívateľov a ponúka možnosť rozšírenia pamäte.
Operačný systém
Najväčší kameň úrazu
Xiaomi Mi Notebook Air, rovnako ako všetky produkty od tohto čínskeho giganta, je primárne určený pre čínsky trh. Tento fakt so sebou prináša jeden zásadnejší problém. Po vybalení notebooku z krabice a jeho prvom spustení zistíte, že celý systém je v čínskom jazyku. Aby toho nebolo málo, Xiaomi do notebooku inštaluje Windows 10 v jednojazyčnej verzii, teda čínskej. Zmena ani doinštalovanie ostatných jazykov do tejto verzie nie je možné, keďže pri pokuse zmeny jazyka priamo v systémových súboroch notebook už nenabootoval. Preto máte len dve možnosti – naučiť sa po čínsky alebo si zakúpiť úplne novú licenciu Windowsu 10 (samozrejme sa bavíme o legálnej ceste). Osobne som zvolil druhú možnosť a notebook ihneď preinštaloval na slovenskú verziu originálneho Windows 10 Pro OS. Xiaomi našťastie zverejnilo všetky ovládače (sťahujte tu), takže s preinštalovaním nebude žiadny problém. Čo sa inštalácie staršieho Windows 7 týka, tú priamo výrobca neodporúča kvôli nekompatibilite ovládačov.
O Mi Noteebook Air sa dá povedať, že bol navrhnutý pre dokonalú symbiózu s operačným systémom Windows 10. To pocítite už pri prvom zapnutí notebooku, ktoré zaberie nie viac ako 10 sekúnd. Samotné užívateľské prostredie operačného systému Windows 10 určite dobre poznáte, preto ho tu nebudem detailne opisovať. Ak sa však pýtate, či Xiaomi do systému doplnilo nejaké vlastné aplikácie, odpoveď znie áno. K dispozícii je jedna aplikácia pre synchronizáciu vášho Xiaomi cloudu, ktorá je opäť kompletne v čínštine.
Výdrž batérie
Achillova päta
Xiaomi do svojho úplne prvého notebooku integrovalo 40 Wh lithium-polymérovú (Li-Po) batériu, ktorá má ponúknuť výrobcom udávanú výdrž až 9,5 hodiny. Ten nám, žiaľ, nedefinoval, pri akej činnosti notebook toľko vydrží, no určite to nie je výdrž pri klasickom používaní. Tá sa totižto diametrálne odlišuje. Xiaomi Mi Notebook Air v porovnaní s konkurenciou disponuje batériou s pomerne nízkou kapacitou. Ako príklad uvediem Dell XPS 13, ktorý má podobnú hardvérovú výbavu, no až 60 Wh batériu. Veľkým konkurentom pre Mi Notebook Air v rovnakej kategórii je aj Asus Zenbook UX310UQ so 48 Wh batériou či Lenovo IdeaPad 710S so 46 Wh batériou.
Už papierové špecifikácie batérie naznačujú, že Mi Notebook Air 13 sa svojou výdržou zaradí len medzi šedý priemer. Bohužiaľ, tak to je aj v realite. Ak by som mal hovoriť o konkrétnych číslach, pri mojom aktívnom používaní vydržal Mi Notebook Air na jedno nabitie 4 h a 27 minút. Výkonnostný režim som mal nastavený na vyvážený a jas displeja neprekročil hranicu 50%. Počas testovania výdrže som bol neustále pripojený k WiFi, vo veľkej miere som používal prehliadač Chrome s desiatkami otvorených kariet, na pozadí celú dobu bežal Skype, Spotify a Photoshop, ktorý som používal na občasnú úpravu fotografií. V prípade, že budete od zásuvky vzdialení viac ako 4 hodiny, možnosťou je zapnúť šetrný režim výkonu a šetrič batérie, s ktorými notebook dokáže vytiahnuť výdrž na necelých 6 hodín.
Výdrž batérie je teda iba priemerná a s tým, čo nám sľuboval výrobca, sa výsledky ani náhodou nezhodujú. Notebook zaostáva pri všetkých testoch batérie za svojimi konkurentmi a zo sľubovanej 9,5 hodinovej výdrže sa zrazu stalo iba necelých 6 hodín pri klasickej práci na internete. Pri maximálnom šetrení batérie (nečinnosti) sa mi podarilo namerať 11 hodín a 43 minút výdrže.
Potešujúcou vlastnosťou je však možnosť rýchleho nabíjania pomocou vlastnej nabíjačky skrz USB Type-C konektor. Vďaka tejto funkcii nabijete notebook už po 69 minútach na 90 % kapacity, čo je naozaj skvelé. Výrobca tým aspoň trochu kompenzuje nízku výdrž. Ak si teda budete chcieť vziať notebook napríklad do školy, bez nabíjačky by sme to určite nerobili.
Konektivita
Pripravte sa na redukcie
Vzhľadom na pracovné zameranie a ponechanie tenkosti celého notebooku, integroval čínsky gigant len obmedzené množstvo tých najnutnejších portov. Celkovo Mi Notebook Air ponúka 2 plnohodnotné USB 3.0 porty, 3.5 mm audio jack, HDMI port a v neposlednom rade aj reverzibilný USB Type-C konektor, ktorý slúži aj ako konektor pre nabíjanie. Okrem rýchleho nabíjania však obojstranné „ú-es-béčko“ ponúka aj 4K video výstup cez 40-dolárovú redukciu. Zamrzí absencia slotu pre SD karty, ktorý mne osobne chýba a k notebooku som tak musel dokúpiť redukciu.
Žiaľ, táto pomerne strohá výbava si žiada dokúpenie redukcií. Prvým väčším problémom je chýbajúci LAN port, ktorý je teda nutné riešiť príslušnou redukciou, ak nie je dostupné WiFi pripojenie a vy si chcete zasurfovať na internete. Obmedzenie USB portov na dva taktiež nie je práve najpraktickejšie a ak ste náročnejším používateľom, adaptér s viacerými portami bude hneď prvý na nákupnom zozname.
Bezdrôtové pripojenie k internetu poskytne sieťová karta s duálnou WiFi dual-band anténou typu 802.11ac. Výrobca sľubuje maximálnu teoretickú rýchlosť downloadu až 867 Mbps. V realite je príjem WiFi signálu na špičkovej úrovni a k internetu sa vďaka duálnej anténe pripojíte aj v miestach so slabších pokrytím. Z bezdrôtovej konektivity je k dispozícii ešte Bluetooth 4.1.
Multimédiá
AKG reproduktory aj Dolby Atmos
Dnešné ultrabooky sú povinne vybavené špičkovým hardvérom a softvérom, ktorý pre vás zabezpečí vynikajúcu multimediálnu zábavu. Mi Notebook Air nie je žiadnou výnimkou a na jeho briliantom 13,3-palcovom displeji si sledovanie filmov, videí alebo aj prezeranie fotografií skutočne užijete.
Notebook dostanete s už predinštalovaným Windowsom 10, ktorý v sebe ukrýva základné multimediálne aplikácie ako Aplikácia Groove Hudba, Filmy a TV seriály, Fotografie alebo už klasický Windows Media Player. Povedzme si pravdu, väčšina z nás na ne ani neklikne a do svojho zariadenia si stiahne obľúbené aplikácie.
Po zvukovej stránke vás zaručenie potešia duálne AKG reproduktory spolu s Dolby Digital Premium Audio, ktoré prinášajú bohatý a čistý zvuk. V notebooku si tak môžete vďaka jednoduchej aplikácii od Dolby nastavovať rôzne režimy optimalizácie zvuku v závislosti od využitia, ako napríklad Dynamický režim, režim Hudba, Film, Hra alebo Hlas. Pri vysokej hlasitosti sa kvalita zvuku nezníži a vďaka tomu si počúvanie hudby užijete naplno.
Záver
Xiaomi Mi Notebook Air: Prvý pokus vyšiel na jednotku
Čínske Xiaomi už poznáme ako popredného výrobcu smartfónov, ktoré majú nastavený vysoký štandard kvality za nízku cenu. Rovnakého pravidla sa Xiaomi držalo pri konštruovaní svojho úplne prvého notebooku. S pokojným svedomím môžem prehlásiť, že Xiaomi má za sebou ďalší úspešný debut a osobne sa už neviem dočkať druhej generácie laptotu od „Čínskeho Apple“. Za najväčšie plusy Mi Notebook Air považujem špičkové konštrukčné spracovanie a pochváliť musím aj reprezentatívny dizajn, ktorý však nie je úplným dielom Xiaomi. Jedným z najväčších ťahákov na kúpu tohto notebooku je určite jeho špičkový IPS displej, ktorý ponúka nádherné farby spolu s výbornými pozorovacími uhlami. Aj po stránke výkonu ide o solídne zariadenie, no aj napriek dedikovanej Nvidia grafike sa medzi herné stroje určite nezaraďuje. Mi Notebook Air si využitie nájde skôr u používateľov, ktorí notebook používajú ako pracovný nástroj. Veľkým plusom je aj možnosť rozšírenia úložného priestoru, keďže k dispozícii je slot pre ďalší PCI-e SSD disk. Prvotina od Xiaomi v segmente prenosných počítačov nesklame ani milovníkov dobrej hudby a kvalitného zvuku, ktorý poskytujú perfektné stereo AKG reproduktory spolu so softvérovým vylepšením zvuku Dolby Atmos.
Zobraziť cenu Xiaomi Mi Notebook Air 13
Na druhej strane, Mi Notebook Air má aj svoje mínusy. Snáď tým najväčším je len priemerná výdrž batérie, ktorá nedostala práve najväčšiu kapacitu. Nie veľmi potešujúcu výdrž kompenzuje aspoň rýchle nabíjanie batérie. Tak nádherný displej kazí len jeho lesklý povrch, ktorý spôsobuje horšiu viditeľnosť na slnku. Zamrzí aj absencia čítačky SD kariet a vyššie teploty pri záťaži. Zrejme tým najväčším mínusom je obmedzená dostupnosť tohto skvelého kusu elektroniky, ktorý sa oficiálne predáva len v Číne. Dovoz notebooku z Číny obnáša vysoké poplatky za prepravu a následné DPH, ktoré je nutné za notebook pri vstupe na územie Slovenska zaplatiť. Na neoficiálny predaj nadväzuje aj záruka, ktorú síce dostanete na rok, no uplatniteľná je len v ďalekej Číne.
A čo cena pre nás? Tá bola e-shopom Gearbest.com stanovená na 806 € za 13,3“ verziu Xiaomi Mi Notebook Air. Cenu samotnú taktiež považujem za plus, keďže konkurencia ako Dell XPS 13 či Asus Zenbook UX310UQ sa pohybuje na sumách od 1000 € a viac. Najtvrdším konkurentom pre Mi Notebook Air by mohlo byť Lenovo IdeaPad 710S, ktoré je v parametroch takmer totožné s laptopom od Xiaomi, pričom cena na Slovensku začína na 799 €. Xiaomi Mi Notebook Air 13 je špičkovým notebookom pre odvážlivcov, ktorým nevadia vyššie dovozné poplatky a ročná „čínska“ záruka.
Za poskytnutie priestorov k nafoteniu Xiaomi Mi Notebook Air ďakujeme reštaurácii Mike’s GARAGE!
Čítajte viac z kategórie: Zariadenia
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Čína má plán, ako sa navždy zbaviť ropy. Odhalili projekt na gigantickú solárnu elektráreň vo vesmíre
Väčší výkon a úplne nové vychytávky. Samsung oficiálne odhalil novú sériu Galaxy S25
Nová štúdia potvrdila veľké obavy. Tieto nebezpečné chemikálie sa do ľudského tela dostávajú nečakaným spôsobom
VIDEO: Ľudia si mysleli, že je to trik. Čínsky humanoidný robot dokáže chodiť ako človek
Bude lepší ako Black Myth Wukong. Nové čínske RPG útočí na západný trh, toto si ešte nevidel (VIDEO)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
SaS podá trestné oznámenie za zneužívanie SIS. Tajná správa vychádzala z jediného mailu vytvoreného cez ChatGPT
Skrytá hrozba v obľúbenom nápoji Slovákov: Za takýchto podmienok ho nikdy nekonzumuj
300-miliónové útočisko pre svetovú elitu. Najdrahší bunker na svete ponúka robotických lekárov a nekonečný luxus
Trump oznámil revolučný projekt „Stargate“: Do umelej inteligencie bude investovaná astronomická suma
Kapacita až 9 200 vozidiel: Ázijská krajina uvádza na trh najväčší transportér áut na svete
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené