2G: GSM 800/900/1800/1900 MHz
130 x 58 x 14 mm
118,3 g
2,4" 240x320
166 ppi
SpreadTrum SC6531, 40 nm
1x ARM926EJ-S s takom 312 MHz
32 MB
32 MB (pre užívateľa dostupných 85 KB)
možnosť rozšírenia pomocou microSD až do 8 GB
0,3 MPx
2G (GSM, GPRS), Bluetooth, FM Radio, microUSB,
2200 mAH, vymeniteľná
Prehrávanie zvuku na pozadí, 2x prisvetľovacia LED dióda, certifikát IP54. dualSIM
+ FM Rádio
+ Možnosť pridania SK jazyka
+ Dlhá výdrž
+ Masívny reproduktor
+ Fyzická klávesnica
+ Cena
- Iba IP54
- Slabý fotoaparát
- Uzavretý systém
VKworld Stone V3S je taký low-end medzi tlačidlovými mobilmi. Ponúka veľmi nízku priaznivú cenovku, ale na druhú stranu sa šetrilo takmer na každom mieste. Vďaka jeho dlhej výdrži ho odporúčam skôr ako sekundárne zariadenie k smartfónu. Vyznačuje sa tiež zvýšenou odolnosťou, ale nie je to dokonalá ochrana, čo sa odrazilo na nízkej certifikácii IP54. Potešia tiež 2 LED svetlá, odolnosť voči nízkym teplotám, podsvietená fyzická klávesnica a hlasný reproduktor.
Bodové hodnotenie bolo prispôsobené pre tlačidlové mobilné telefóny.
Dnešná recenzia bude trochu odlišná. Vrátime sa v čase ku koreňom mobilných technológií. Ľahko rozbitný dotykový displej vymeníme za podsvietené tlačidlá a z cenovky odstrihneme poslednú cifru. Výsledkom je telefón VKworld Stone V3S.
Balenie
Netradičný fón vyžaduje netradičné balenie
Zobraziť cenu VKworld Stone V3S
VKworld Stone V3S prichádza vo výraznej papierovej krabičke s potlačou, ktorá informuje o schopnostiach zariadenia. Krabička využíva inovatívny spôsob otvárania a uzatvorenie je zabezpečené dvojicou magnetov. Na vrchu krabičky je tradične umiestnený samotný mobilný telefón.
Obsah balenia je celkom skromný, nájdeme tu iba mobil, USB nabíjačku 5V pri 0,5A, podrobný manuál s opisom všetkých funkcií v angličtine a čínštine, záručný list a ako darček sadu adaptérov pre karty typu SIM.
Konštrukcia a dizajn
Zvýšená odolnosť len naoko
Telefón pôsobí v rukách veľmi pevným a masívnym dojmom. Môže za to aj hmotnosť 118,3 g. Väčšina tela mobilu je z veľmi tvrdého a pevného plastu. Zadná strana je celá z veľkého kusu plastu, ktorý je možné pomerne ľahko odstrániť. V hornej časti je objektív fotoaparátu, vedľa ktorého je veľký hlasný reproduktor. Zvyšok zadného krytu tvorí logo výrobcu a tiež vzorka proti šmýkaniu a obtekaniu vody.
Zadný kryt je len jednoducho zacvaknutý do zadnej strany zariadenia 12 silnými úchytkami. Odstránenie zadného krytu vyžaduje trochu sily a občas má používateľ pocit, že pri otváraní dôjde k zlomeniu. Zatiaľ sa mi to našťastie nepodarilo. Pod krytom nie je žiadne tesnenie, čo je dosť zarážajúce, keďže výrobca deklaruje vodotesnosť…
… vodotesnosť na úrovni IP54. V preklade do ľudskej reči to znamená, že zariadenie prežije kropenie vodou z akéhokoľvek smeru. Pre lepšie pochopenie prikladám ilustračné video, ako vyzerá odolnosť s IPx4 certifikáciou. V praxi teda môžete zariadenie používať v daždi, nemôže sa však ponárať do vody a používaniu v sprche by ste sa tiež mali radšej vyhnúť.
Nižšie zobrazenú fotografiu by preto používateľ doma nemal napodobňovať. Okrem vodotesnosti v bežných denných podmienkach smartfón podporuje aj odolnosť voči každodennému prachu a nárazom.
Medzi neodmysliteľné dominanty prednej strany patrí nielen displej, ale aj klávesnica pod ním. Práve stredové tlačidlo joysticku je najvýraznejší prvok, ktorý upúta pozornosť hneď zdiaľky. Fón spolu obsahuje 21 tlačidlovú podsvietenú klávesnicu. Nad klávesnicou pod hrubou vrstvou tvrdého plastu sa nachádza 2,4 palcový displej s rozlíšením 240 x 320 pixelov. Nad displejom je ešte umiestnené slúchadlo pre telefonovanie.
Bočné strany obsahujú spevnenie pomocou 2 kovových plátov, ktoré sú zboku zakomponované do konštrukcie. Žiadne výraznejšie ovládacie prvky tu nenájdeme. Zaujímavým prvkom, ktorý sa medzi výrobcami smartfónov dostal do zabudnutia, je uchytenie na pútko. Vďaka tomu je možné úplne jednoducho zavesiť mobil na krk bez potreby špeciálnych obalov.
Horná strana obsahuje dvojicu LED prisvetľovacích diód spolu s drobnými šošovkami, ktoré sa snažia svetlo zamerať na jeden bod. Celková výkonnosť týchto dvoch diód je veľmi slabá a dokáže ich prekonať takmer každý LED blesk smartfónu. Pre ich zapnutie stačí dlhšie podržať klávesu 0.
Na spodnej strane si našlo svoje miesto rozhranie microUSB 2.0, ktoré je umiestnené asi 2 mm hlbšie než pri bežných smartfónoch, čo spôsobuje, že bežný USB kábel nie je možné použiť, prípadne je potrebné pred použitím odrezať pár milimetrov z plastu na konektore. Vedľa neho je tiež tradičný 3,5 mm zvukový jack.
Displej
Pixely, pixely, všade samé pixely
2.4″ palcový displej zaberá menej než polovicu z prednej strany zariadenia. Umiestnený je tradične v hornej polovici pod hrubou (možno až 1mm) vrstvou ochranného plastu, ktorá je po okrajoch jemne zbrúsená. Displej zariadenia ponúka rozlíšenie 240 x 320 pixelov, čim dosahuje jemnosť iba 166 ppi. V praxi je teda možné pozorovať pixely voľným okom a text nie je na displej tak vyhladený, ako sme na to zvyknutí zo súčasných smartfónov. Rozsah podsvietenia displeja ponúka až 8 úrovní intenzity jasu. Minimálny jas je veľmi silný, hodí sa skôr pre používanie počas dňa. Maximálny jas je dostatočne intenzívny pre pohodlné používanie na priamom slnku. Pozorovacie uhly z bočných strán sú na dobrej úrovni a zmeny farieb sú veľmi mierne. Pri pohľade zhora a zdola dochádza k takmer úplnej zmene farieb.
Výkon a pamäť
Čo potrebuje to má
Život s VKworld Stone V3S je v mnohých smeroch, ako aj pri iných takzvaných featurephone, celkom jednoduchý. Nemusíte sa obávať, či vaše zariadenie má dostatočný výkon a zvládne najnovšie hry a aplikácie, či to isté zvládne aj o 2 roky a podobne. Prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Aplikácie sa doň nikdy nedali, v súčasnosti sa nedajú a ani nebudú dať nainštalovať. A pre zvyšok má zariadenie dosť výkonu ako dnes, tak aj o 5 rokov. Rovnako sa nedá povedať, že by zariadenie bolo zastaralé, jednoducho sa jedná o iný druh mobilného telefónu, ktorý sa špecializuje na iné veci. Verzia Stone V3S je odľahčená verzia od Stone V3, ktorá sa v mnohých smeroch líši a ide skôr o low-end medzi featurephone. V3S ponúka 32 MB pamäte RAM a 32 MB interného úložiska. Ak sa vám to zdá málo, tak pre užívateľa je k dispozícií iba zlomok z toho mála. Konkrétne je to 85 KB. Nestačí to ani pre jednu jedinú fotografiu v najvyššom rozlíšení fotoaparátu. Ako sa hovorí: „V núdzi poznáš priateľa“, tak aj tu pomôže problém s nedostatkom vyriešiť starý dobrý priateľ microSD karta až do 8 GB. Veľkou výhodou tohto mobilného telefónu je rýchle zapnutie (15 sekúnd) a vypnutie (8 sekúnd). Potrebný výkon dodáva čipset SC6531 od spoločnosti SpreadTrum. Vyrábaný je 40 nm technológiou. Výpočetné jadro tvorí 1x ARM926EJ-S s takom 312 MHz. Vyznačuje sa podporou maximálne 2 MPx fotoaparátu, GSM, GPRS, až 3 kariet SIM a ďalšie. Svojou výbavou sa predovšetkým zameriava na multimediálne zariadenia. Odľahčenie verzie zariadenia VKworld Stone V3S spôsobuje, že smartfón nevyužíva plný potenciál čipsetu.
Operačný systém
Nedokonalá slovenčina, ktorá pobaví i spôsobí rozpaky
VKworld Stone V3S prichádza s nenáročným operačným systémom, ktorý sa zvykne vyskytovať v týchto typoch zariadení. Na rozdiel od operačného systému Android, je tento systém úplne uzavretý. Potešujúcou okolnosťou však je, že výrobca myslel aj na iné krajiny a ich jazyky. Operačný systém v základnej výbave od výroby podporuje angličtinu, čínštinu, francúzštinu, nemčinu, taliančinu, španielčinu a ruštinu.
Na oficiálnych stránkach výrobcu je k dispozícii jazykový balíček, ktorý obsahuje okrem iného aj slovenský jazyk. Okrem úplne preloženého systému sa vám pri písaní SMS odomknú aj slovenské znaky s diakritikou. Výrobca priložil aj video návod, ako nahrať jazyk do zariadenia. Nám v redakcii sa to podarilo a ak by ste mali otázky, napíšte nám. Čo sa týka kvality prekladu, je celkom dobrá do chvíle, než opustíte bežné najpoužívanejšie funkcie. Neskôr sú už preklady poriadne pritiahnuté za vlasy a ich pochopenie vyžaduje predstavivosť a znalosť angličtiny.
Dešifrovanie prekladu prebieha tak, že si slovenský výraz preložíte do angličtiny a potom iným slovom do slovenčiny. Prinášame vám prehľad niektorých čerešničiek z používania:
SK preklad v zariadení | Anglický originál | Správny SK preklad |
Výjazd | Exit | Ukončiť |
Na | ON | Zapnuté |
Preč | OFF | Vypnuté |
Protokoly volania | Call logs | Denník hovorov |
Volanie premlčaný | Call barring | Blokovanie hovorov |
Späť k funkcionalite. Systém funguje rýchlo a plynulo, niektoré funkcie ako napríklad FM Rádio, či prehrávač hudby dokážu aj prehrávanie na pozadí. Ostatné aplikácie ostávajú ukončené hneď po uzavretí.
Hlavné menu smartfónu obsahuje 12 položiek, ku ktorým je možné aj rýchlo pristupovať pomocou tlačidiel 1 – #. Aj väčšina ponúk v zariadení je k tomuto rýchlemu spôsobu ovládania prispôsobená a obsahujú vedľa položky aj číslo klávesy, ktorá je k danému riadku priradená.
Prvá trojica ponúk v menu zahŕňa aplikáciu kontakty, kde je zoznam všetkých kontaktov z oboch kariet SIM a pamäte zariadenia. Ponúka tiež ich vyhľadávanie, import/export. Smartfón poskytuje priestor pre uloženie až 500 kontaktov. Aplikácia protokoly hovorov sú klasické záznamy hovorov zatriedené podľa výsledku, teda zmeškané, odchádzajúce, prichádzajúce, odmietnuté, merače hovorov a merače GPRS pripojenia. Keďže telefón nemá tlačidlá hlasitosti a iné prostredie si vyžaduje iné úrovne rôznych oznámení, predchodcovia smartfónov vymysleli vynález nazývaný profily. Profily umožňujú rýchle prispôsobenie hlasitosti podľa aktuálnych potrieb.
V druhom riadku sú umiestnené aplikácie pre ovládanie kamery, odosielanie správ a nastavenia zariadenia. To najzaujímavejšie ponúka až práve tretí riadok, kde je veľká ponuka Multimediálne. Nachádza sa tu prehliadač obrázkov, ktorý ich triedi podľa priečinkov. Video prehrávač, ktorý si dokáže zindexovať všetky videá v mobile a na microSD karte, zapisovač, inak povedané záznamník zvuku, FM rádio, ktoré funguje aj bez slúchadiel.
Ďalšia veľká ponuka v treťom riadku sú Nástroje, ktoré obsahujú Kalendár, Alarm (budíky), Torch (LED baterka), Kalkulačka, Bluetooth, Call Light (Rozsvietenie prisvetľovacích LED pri prichádzajúcom hovore. Na konci nájdeme aj aplikáciu Audio, čo je prehrávač hudby.
Pripojenie k internetu prebieha cez aplikáciu Internet pomocou pripojenia GPRS. Vstavaný prehliadač zvládne iba zobrazovanie čistých HTML stránok bez CSS a JS. Rovnako zvládne iba načítanie malých stránok a obrázkov. Úspešne sa mi podarilo navštíviť napríklad Google alebo Facebook. Stránku FónyzČíny.sk žiaľ nenačítalo pre nedostatok pamäte. Pre skrátenie dlhých chvíľ môžeme nájsť v zariadení aj drobnú hru Sokoban, v ktorej je vaším cieľom presunúť krabice na bomby. Na konci nechýba ani správca súborov, ktorý zvláda prácu so systémovým úložiskom aj microSD kartou. Rovnako nemá problém zobrazovať aj náhľady obrázkov.
Operačný systém si výborne rozumie aj s dualSIM funkcionalitou. Pred použitím sa vždy opýta, ktorú chce používateľ použiť. Veľmi poteší hlasitosť predného slúchadla, ktorá má až 15 úrovní hlasitosti. 15. je porovnateľná s tichým reproduktorom, takže sa nemusíte nikdy báť, že by ste druhú stranu nepočuli. Zjednodušiť ovládanie dokážu aj skratky pomocou joysticku na úvodnej obrazovke. Pohyb doľava spúšťa písanie SMS. Pohyb doprava otvára aplikáciu Kamera. Pohyb dohora spúšťa prehrávač hudby a pohyb dolu zvukové profily.
Výdrž batérie
S trochou šťastia aj týždeň
VKworld Stone V3S prichádza s vymeniteľnou 2200 mAh batériou. Oproti modelu V3 je to zmenšenie na menej než polovicu. Aj napriek tak malej batérii dokáže mobil pri bežnom používaní s dvoma kartami SIM vydržať na jedno nabitie viac než 5 dní. Pribalená nabíjačka nabíja napätím 5V pri 0,5 mA, takže treba počítať s pobytom na nabíjačke aj cez 4 hodiny. Nie je to nič závratné, ale pri používaní to bežný používateľ nepocíti.
Ešte drobná poznámka k odolnosti voči chladu. Mobil síce funguje po schladení celkom dobre, ale batéria nie. Schladením batéria stratí väčšinu svojho napätia, čo sa prejaví veľmi rýchlym pádom stavu batérie. Pri veľmi nízkych teplotách by mohlo dôjsť k úplnému vypnutiu zariadenia. Keby k tomu došlo, batériu stačí v rukách opatrne zahriať a dôjde k obnoveniu dodávky energie až do ďalšieho zmrazenia či vybitia. Mne sa podaril iba pokles z 50 % na 19 %. Keďže mobil nedokáže pri počítaní stavu batérie zvýšiť % batérie bez nabíjania, tak sa zmena po ohriatí prejaví po najbližšom reštarte.
Fotoaparát
Fotoaparát, ktorý si nevidí ani pred nos
VKworld obsahuje 0,3 MPx snímač neznámeho výrobcu. Prirodzené fotografie sú o veľkosti 480 x 640 pixelov. Mobil ich dokáže ešte interpolarizovať až na 960 x 1280. V oboch prípadoch sú fotografie značne rozmazané, a to aj vďaka absencii automatického zaostrovania. Ešte väčší problém pre mobil predstavuje nedostatok svetla. Už pri trochu nižšom osvetlení výrazne klesá kvalita fotografií a všetky objekty sú tmavé. Na fotenie v noci tak môžete úplne zabudnúť. Poslednú záchranu predstavuje nočný režim, ktorý je úplne na konci nastavení fotoaparátu, ani ten však nedokáže zázraky a jeho vplyvy sú veľmi malé.
Aplikácia fotoaparátu je veľmi jednoduchá, ale aj napriek tomu ponúka až 7 farebných filtrov, nastavenie kontrastu, jasu, vyvážania bielej, samospúšť a už spomínaný nočný režim.
Konektivita
Iba nevyhnutná výbava pre prežitie
Pre komunikáciu s vonkajším svetom nemáme veľa možností, a tak si užívateľ musí vystačiť so sieťou 2G a raz za čas je možné použiť pripojenie bluetooth pre zdieľanie súborov. Kvalita príjmu signálu je na dobrej úrovni a odoslať SMS dokáže aj pri najnižších signáloch, kedy to smartfóny prestávajú zvládať. Výhodou je aj podpora dualSIM, ktorá je výborne zakotvená aj v samotnom systéme. Mňa osobne potešil príjem signálu FM rádia bez potreby externej antény. Samozrejme so slúchadlami je to lepšie, ale dá sa to použiť aj bez nich.
Multimédiá
Mohlo to byť super, ale nie je
Po multimediálnej stránke má VKworld V3S veľký potenciál, má výborný a veľký reproduktor. Dokáže zvládnuť aj náznaky basov. Problém nastáva skôr po stránke, čo doň ide. Rovnako aj kvalita výstupu do slúchadiel nie je práve najlepšia. Pokiaľ nie je používateľom audiofil, ktorý si potrpí na najkvalitnejší zvuk za každú cenu, využitie by tu stále bolo. Problém však neskôr robí absencia tlačidiel na ovládanie hlasitosti. Zažil som takú nepríjemnú situáciu v banke. Počúval som cez slúchadlá rádio, niekto mi zavolal, a tak som slúchadlá vybral. Počas hovoru je rádio automaticky pozastavené. Po skončení hovoru sa začal celou bankou rozliehať nepríjemný šum spojený s útržkami slov z rádia. Na to, aký je to malý mobil, na najvyššej hlasitosti dokáže so seba dostať naozaj hlasné zvuky. Keďže rádio bežalo na pozadí, trvalo aspoň ďalších 15 sekúnd, než som rádio vypol. Dostal som pár nepríjemných pohľadov od zamestnancov banky, ale mobil a ja sme to prežili v zdraví.
Záver
VKworld Stone V3S: Odolná klasika s dvojcifernou cenou
Kúpiť VKworld Stone V3S za 25 €
Ako som už spomínal vyššie, Stone V3S je odľahčená verzia Stone V3, ktorá je vo veľa ohľadoch lepšie vybavená. Jedná sa teda o taký low-end medzi tlačidlovými mobilmi. Dá sa kúpiť za príjemnú cenu a výborné miesto dokáže zaujať aj ako sekundárny mobil k smartfónu. Neodporúčal by som ho kupovať ako profesionálny mobil do veľmi vlhkých alebo prašných podmienok. Vydrží síce oveľa drsnejšie podmienky než smartfóny, ale vďaka certifikácii IP54 je vniknutie vody a prachu stále celkom ľahké. V tom prípade by som odporúčal siahnuť po vyššom modeli Stone V3 alebo Stone V3 Plus, kde je iba malý cenový rozdiel, ale konštrukčné riešenie je na úplne inej, odolnejšej úrovni. Pre Slovákov veľmi potešujúcim krokom pri V3S bolo uvoľnenie slovenskej verzie operačného systému. Fotoaparát v tomto teste obstál veľmi zle, iba 0,3 MPx snímač má problémy s nedostatkom svetla a aj cez deň sú fotografie neostré. Veľkou výhodou mobilu V3S je práve výdrž, ktorá často prekračuje hranicu 5 dní. Ak by sa vám to zdalo málo, vyšší model Stone V3 dostanete s 5200 mAh báteriou, IP67 a 1,2 MPx fotoaparátom.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Prepraví ohromný počet áut. BYD spustil najväčšiu loď svojho druhu na svete
Nabíjanie elektromobilov bude lacnejšie. Firma Renaultu chce naplno využívať túto prebytočnú energiu
Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Príbeh filmu Čierny jastrab zostrelený znovu ožíva. Mrazivá novinka od Netflixu má prvý trailer
Historický rok v hernom priemysle. PlayStation dostane legendárne hry z Xboxu, vrátane Halo
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Len dva dni pred útokom na gymnáziu o páchateľovi rozhodoval súd. Odmietol ústavnú psychiatrickú liečbu
„Lacná letenka neznamená hneď lacnú dovolenku,“ radí skúsená cestovateľka. Ak chceš ušetriť, na toto si dávaj pozor
Namiesto 500 iba 50 eur: Poslanci navrhujú výrazné zníženie poplatku za dôležitý úradný úkon
Revolučný objav v medicíne: Tajomstvo záchrany života sa ukrýva v očiach, tvrdia vedci
České dráhy získali Muskov internet. ZSSK chystá vlastnú modernizáciu
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené