Prehľad
Mobilná sieť

GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900
WCDMA: 900 / 2100
4G LTE: 800 / 1800 / 2100 / 2600

Rozmery a hmotnosť

156 x 76 x 9.1 mm,175 g

Displej

5.5-palcová IGZO obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov (FullHD), 401 ppi

Čipset

MediaTek Helio X27
Dva jadrá 2.6 GHz Cortex-A72 & štyri jadrá 2.0 GHz Cortex-A53 & štyri jadrá 1.6 GHz Cortex-A53
GPU: Mali-T880 MP4 875MHz

RAM

4 GB

Operačný systém

Android 6.0 (Marshmallow)

Pamäť

32 GB (pre používateľa dostupných 24 GB), podpora microSD kariet do 256 GB

Fotoaparát

Zadný: 13 MPx Samsung S5K3L8, PDAF zaostrovanie, laserové zaostrovanie, štyri LED diódy
Predný: 13 MPx Samsung S5K3L8

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (2.4 GHz & 5 GHz), Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.1, USB Type C 2.0, GPS s AGPS a GLONAS, DualSIM, FM rádio

Batéria

3780 mAh batéria, nabitie z 15 % na 90 % za 107 minút

Ostatné

Minimalizácia aplikácií, Akcelerometer, Gyroskop, kompas, snímač odtlačkov prstov, Farebná LED dióda upozornení, 2.5D zahnutie displeja

Plusy

+Oslňujúci dizajn
+Kvalitný IGZO displej
+Spoľahlivé GPS
+Kompletná podpora našich sietí

Mínusy

-Systém vyžaduje doladenie
-Horší fotoaparát
-Problémové videá
-Nepoužiteľný USB kábel (môže ísť o konkrétny kus)
-Občasné nereagovanie tlačidla pod displejom po odomknutí odtlačkom

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
7.8
Displej
8.0
7.9
Výkon
7.0
7.3
Operačný systém
7.0
7.5
Fotoaparát
6.5
6.8
Výdrž batérie
6.5
6.8
Zhodnotenie

UMi Z má dobré predpoklady stať sa dôstojným zástupcom čínskych smartfónov strednej triedy. Spomedzi konkurencie vyčnieva lákavým dizajnom a novým procesorom Helio X27. Dobrá výbava mu však ani zďaleka nestačí a výrobca opäť nevenoval dostatočnú pozornosť systému.

7.2
Hodnotenie redakcie
7.4
Užívateľské hodnotenie
12 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Do našej redakcie pred pár týždňami prišiel ďalší smartfón, ktorý nesie logo spoločnosti UMi. Ide o jeden z najnovších modelov tohto menej známeho čínskeho výrobcu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Testovali sme už niekoľko UMi smartfónov, pričom niektoré dopadli dobre (UMi Plus) a niektoré horšie (UMi Super). UMi Z sa snaží nalákať predovšetkým na oslnivý dizajn a nový procesor. Bude to ale stačiť na konkurenciu, na ktorú UMi Z tlačí cenou okolo 200 €?

Zobraziť aktuálnu cenu UMi Z

Balenie

Základ ukrytý v kove

umi z

 • UMi Z
 • USB Type-C kábel
 • Nabíjací adaptér s výstupmi 5V/7V/9V = 1.67A, 12V = 1.25A
 • Spinka na otvorenie šuplíka pre SIM karty
 • Návod vo viacerých jazykoch vrátane angličtiny

Konštrukcia a dizajn

Inšpiráciu nezaprie

umi z

Čínski výrobcovia sa z času na čas zvyknú inšpirovať dizajnom iPhonov. Niektorí menej, niektorí viac, no v tomto prípade rozhodne viac. Podobnosť s najnovším iPhonom 7 Plus som mu nepripisoval iba ja, ale aj moje okolie. Stačí sa pozrieť na prednú/zadnú stranu či dolný bok a inšpirácia je hneď jasná. To ale určite nie je na škodu, pretože smartfón vyzerá prvotriedne. Na testovanie mi prišiel v bielo-zlatom prevedení.

Predná strana je biela a je domovom pre displej, kapacitné domovské tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov, predný fotoaparát a základné senzory. Prekrýva ho kvalitné sklo s 2.5D zahnutím po okrajoch. Ani po dvoch týždňoch som na ňom nenašiel žiadne škrabance. Keď som sa na smartfón pozrel z pravého boku, zbadal som zapínacie tlačidlo a tlačidlá pre reguláciu hlasitosti. Tie síce v konštrukcii mierne „lietali“, ale ich hmatateľnosť aj stláčanie bolo výborné. Ľavý bok je miestom iba pre slot SIM kariet a na hornú hranu sa dostal 3.5 mm jack. Veľmi sa iPhonu 7 Plus podobá aj spodná strana. Či už ide o tvar konektora (USB Type-C), miniatúrne skrutky a mriežky pre reproduktor/mikrofón.

Otázka od čitateľa: Pod displejom je len stredové tlačidlo alebo aj nejaké iné senzorové tlačidlá?

Moja odpoveď: Áno, okrem stredného tlačidla sa vedľa neho nachádzajú ďalšie dve, ktoré však nesvietia a nie sú vôbec viditeľné. Ľavým tlačidlom zobrazíte menu, stredným sa vrátite domov a pravé slúži ako tlačidlo späť. Pri dlhšom podržaní stredného tlačidla sa zobrazí multitasking.

umi z

Zdá sa ti, že podobnú zadnú stranu si už videl? Ak áno, tak to bol s najväčšou pravdepodobnosťou iPhone 7 Plus. Fotoaparát je riešený podobne, ako pri spomínanom iPhone, ale na rozdiel od neho nie je duálny. V druhej pozícii sa tak skrýva laserové zaostrovanie. Hneď vedľa neho sa nachádza nezvyčajný LED blesk so štyrmi diódami a sekundárny mikrofón. Narozdiel od niektorých smartfónov, tento má kovovú konštrukciu aj v spodnej a hornej časti, ktoré oddeľuje plastová čiara pre antény.

umi z

Konštrukcia pôsobí robustne, čo sa prejavilo aj na hmotnosti. 185 gramov je už trochu viac ako som zvyknutý, avšak po čase som si na vyššiu hmotnosť zvykol. Dizajnu som doteraz takmer nič nevytýkal, no nakoniec sa predsa len niečo nájde. Napríklad prechod medzi bočnou stenou a zadnou stranou nie je úplne zaoblený.

umi z

Displej

Začínalo to dobre

UMi tentokrát stavilo na displej od Sharpu, ktorý je technológie IGZO. Ako sme už pri čínskych smartfónoch zvyknutí, aj v tomto prípade figuruje 5.5-palcová uhlopriečka a FullHD rozlíšenie. Na prvé počutie je to celkom lákavá výbava. Keď som displej prvýkrát zapol, javil sa mi ako veľmi kvalitný. Prevládali najmä sýte farby. Po podrobnejšom preskúmaní som ale zistil, že farby sú mierne presýtené. Na obyčajných fotkách alebo v hrách tento nedostatok nie je až tak viditeľný, ale napríklad na fotkách ľudí sa prejaví tým, že ich tváre a pokožka sú mierne sfarbené do červena.

Nepáčila sa mi ani hodnota minimálneho jasu. Pri používaní v tmavšom prostredí displej príliš svieti do očí, čo vôbec nie je príjemné a používateľ je tak nútený k inštalácii aplikácie tretej strany (napríklad Twilight). Maximálny jas síce tiež nie je úplne tip-top, ale na bežné používanie displeja počas slnečného dňa postačuje.

Vďaka prítomnosti procesora od MediaTeku nájdeme v nastaveniach aj takzvané „MiraVision“, čo je technológia pre zvýšenie kvality obrazu. Všetky nastavenia však odporúčam nechať na predvolených nastaveniach, pretože po zmene môžu byť farby ešte presýtenejšie. Program BluLight Defender sa hodí na úpravu farieb do nočných podmienok, ale je škoda, že v paneli rýchlych nastavení sa nenachádza skratka pre rýchlejšie zapnutie tejto funkcie.

Výkon a pamäť

Helio X27 premiérovo

umi z

Po množstve smartfónov s procesormi MediaTek Helio X20/25 zažil konečne premiéru aj novší Helio X27. Voči predošlým procesorom nájdeme len zopár malých zmien vo frekvenciách. Desať jadier je teda rozdelených do troch zoskupení, pričom prvé obsahuje dve jadrá Cortex-A72 na frekvencii 2.6 GHz, druhé obsahuje štyri jadrá Cortex-A53 pri takte 2.0 GHz a posledné ukrýva štyri jadrá Cortex-A53 taktované na 1.6 GHz. Grafickým akcelerátorom je naďalej Mali T880 MP4.

Ako si teda vedie Helio X27 premiérovo? Bohužiaľ, menšie zmeny sa udiali iba vo výsledkoch benchmarkov a voči americkým Snapdragonom tento procesor stále stráca (najmä v grafickom výkone). Práca so systémom je pre bežného používateľa dostatočne rýchla, no konkurentom s lepšie optimalizovaným systémom a procesorom od Qualcommu sa skrátka nemôže rovnať. Benchmarky potvrdili najmä horší grafický výkon. Počas testovania som si zahral Order&Chaos 2 a NFS: No Limits. Hry bežali prevažne plynulo, ale keď som si tie isté zapol na mojom Xiaomi Mi5, videl som zreteľný rozdiel. Ten sa, samozrejme, týka horšej plynulosti v prípade UMi Z.

Pamäťová výbava zahŕňa 4 GB pamäť RAM a 32 GB úložisko, z ktorého pre mňa bolo dostupných 24 GB. Používateľ má aj možnosť rozšírenia úložiska o 256 GB vďaka microSD karte. V tom prípade však stráca DualSIM funkcionalitu. Kapacita RAMky úplne dostačovala aj na náročnejší multitasking.

Operačný systém

Čistý Android s nekompletným prekladom

UMi aj tentoraz použilo takmer čistý Android 6.0 Marshmallow. Aj keď sa jedná o trochu staršiu verziu, výrobca aspoň do budúcna prisľúbil aktualizáciu na novší Android 7.0 Nougat. Musím ešte spomenúť, že počas testovania som dostal dve aktualizácie, ktoré sa týkali najmä vylepšenia GPS a fotoaparátu. Celkovo mali okolo 300 MB. Samotný systém nie je ničím výnimočný a je veľmi podobný tomu, ktorý sa nachádza napríklad v smartfónoch značiek UMi, Vernee či Elephone.

umi z

Uzamykacia obrazovka sa voči čistému Androidu vôbec nezmenila a ponúka rýchly prístup k fotoaparátu, hlasovému vyhľadávaniu Google či upozorneniam. Po stiahnutí hornej lišty sa zobrazia aj rýchle prepínače. Launcher sa tu nachádza asi najzákladnejší aký môže byť, takže žiadne detailné nastavenia od neho neočakávaj. Notifikačnú lištu však výrobca mierne pozmenil, keďže je čierna a mierne priehľadná.

Polohu jednotlivých prepínačov je možné meniť v tuneri používateľského prostredia. K nemu sa používateľ dostane dlhým podržaním ozubeného kolieska v notifikačnej lište. Následne sa v nastaveniach objaví tuner, ktorý ponúka aj pridávanie alebo odoberanie prepínačov.

Predinštalované aplikácie a funkcie navyše

V smartfóne sú predinštalované naozaj len tie najzákladnejšie aplikácie. Predstavuje to výhodu, nakoľko je voľného viac miesta a používateľ si potrebné aplikácie môže doinštalovať. Od rozbalenia som v smartfóne našiel aplikáciu Flashlight (svietidlo), Rádio FM, jednoduchého (no zastaraného) správcu súborov, aplikáciu pre zálohovanie údajov a záznam zvuku. V nastaveniach moje oči ihneď upútala funkcia „Sťahovanie Turbo“. Tá používa Wi-Fi a 3G/4G pripojenie súčasne pre rýchlejšie sťahovanie súborov.

Jednu pre nás dôležitú stránku nedotiahol výrobca do konca. Dosť rozsiahla časť nastavení je totiž v angličtine. Ide napríklad o nastavenia farieb LED diódy, režimov šetrenia batérie, tlačidiel a čistenia procesov na pozadí. Keď už som pritom, tak spomeniem, že rozloženie tlačidiel sa dá nastaviť na fyzické (pod displejom) a softvérové (na displeji). Poslednou „výnimočnou“ funkciou je plánované zapnutie a vypnutie smartfónu.

Snímač odtlačkov prstov

Veľkou výhodou UMi Z-ka je umiestnenie snímača odtlačkov na prednej strane. Na odomykanie smartfónu som ho počas testovania neustále používal, čo viedlo k nasledovnému záveru. Snímač by som mohol zaradiť niekde medzi priemer medzi ostatnými snímačmi. Vyžaduje silnejšie a dlhšie priloženie prsta, ako som pri iných smartfónoch zvyknutý. Akonáhle som však mal prst trochu vlhký, snímač ho absolútne nerozpoznal. Často som sa stretával aj so situáciou, kedy po odomknutí zariadenia toto tlačidlo chvíľu vôbec nereagovalo na dotyk. Maximálne som si mohol pridať päť odtlačkov, čo je úplne bežný a zároveň dostatočný počet.

Výdrž batérie

Veľká batéria, malá výdrž

umi z

Keď som sa dočítal o 3780 mAh akumulátore, očakával som výdrž aspoň jeden a pol dňa (36 hodín). V prípade výdrže smartfónov veľa závisí aj od optimalizácie, ktorá nie je u UMi Z dotiahnutá do konca. Označujem sa za náročného používateľa a moje testovanie tak zahŕňalo hádam všetky možné úkony. Či už ide o hranie hier, chatovanie, prezeranie sociálnych sietí alebo počúvanie hudby cez Spotify. Pri displeji zapnutom 3 a pol hodiny sa výdrž zastavila na 27 hodinách, čo by som mohol označiť za podpriemer.

Nabíjanie tiež neprebiehalo najrýchlejšie. Z 15 % na 90 % sa mi smartfón s pribaleným adaptérom nabil za 107 minút. Pri nabíjaní cez noc to nie je žiadna prekážka, ale ak si používateľ bude chcieť dobiť batériu uprostred dňa, počká si o čosi viac. Pre zapnutie šetriacich režimov musíš ovládať aspoň základy angličtiny. K dispozícii je niekoľko šetriacich profilov, ktoré si používateľ vie definovať. Nechýba ani vstavaný šetrič batérie, ktorý je už nejaký čas súčasťou Androidu.

V sekcii konektivita píšem o problémovom USB kábli. Ten sa, bohužiaľ, prejavil aj pri nabíjaní. Veľakrát sa mi stalo, že som si batériu dobíjal cez noc a keď som ráno vstal, batéria bola nabitá len na približne 80%. Keď som vyskúšal svoj vlastný USB kábel, nabíjanie normálne fungovalo. Nemôžem síce zaručiť, že tento problém je prítomný na všetkých USB kábloch od UMi, no keď som nahliadol do fór, tak som zistil, že podobné problémy majú viacerí majitelia smartfónov značky UMi.

Fotoaparát

Problémové videá

umi z

Tentokrát sa bez predslov púšťam rovno na špecifikácie fotoaparátov. Na prednej aj zadnej strane sa nachádza rovnaký 13 MPx snímač Samsung S5K3L8, takže smartfón by mal vedieť fotiť aj schopné selfie fotky. Po boku zadného fotoaparátu sedí laserové zaostrovanie a blesk zo štyroch LED diód.

Originál vs HDR

Nočné

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze

Keďže ma fotením sprevádzalo PDAF a laserové zaostrovanie súčasne, zaostrovanie bolo vždy rýchle a spoľahlivé. Nie som si istý, či môžem niektoré fotky označiť aspoň za priemerné. Fotoaparát bol veľmi náročný na svetlo. Ak ho bolo priveľa (slnečné dni), fotky boli často preexponované. V tieni a podobných miestach vznikali celkom solídne fotografie. Určite ale neodporúčam zapínať HDR režim, pretože jeho práca je naozaj hrozná. Fotky odfotené v ňom sú priam nepoužiteľné kvôli veľmi fádnym farbám (ktoré by však HDR malo vylepšovať). V podobnej, ba ešte horšej kvalite, sa nesú selfie fotky. 13 MPx snímač teda ani zďaleka nestačí. Určite by som bol radšej, keby UMi použilo kvalitnejší snímač s menším rozlíšením a prípadne aj LED bleskom.

S najväčšími problémami som sa stretol pri videu. Kvalita videa je na dosť zlej úrovni, fotoaparát stabilizáciu nepozná a je tak veľmi roztrasené. Na smartfóne som ho však aspoň vedel bez problémov prehrať. Po prenesení do počítača mi 4K video strašne sekalo a YouTube jeho formát ani nepodporoval. Nahral som ho preto aspoň vo FullHD rozlíšení, no aj v ňom sú isté nedostatky. Pri pohybe je veľmi rozpixelovaná ľavá strana a celkovo je video takmer nepozerateľné.

Rovnako ako v niektorých častiach operačného systému, aj v aplikácii fotoaparátu som sa stretol s nepreloženými slovami do slovenčiny. Prepínanie medzi režimami je vďaka gestám veľmi jednoduché. Zvoliť je možné okrem klasického fotenia a nahrávania aj skrášlenie tváre, Pro režim a panorámu. Režim Pro rozširuje nastavenia o expozíciu, ISO či vyváženie bielej. Na výber je tiež zo 14-tich filtrov. V prípade videa som si mohol zvoliť kvalitu (od QCIF až po 4K), formát videa (MPEG4/3GP) a časozberné snímanie. Nahrávanie spomaleného videa tým pádom chýba.

Multimédiá

Takmer bez výhrad

umi z

Čínske smartfóny (najmä strednej a nižšej triedy) sú kvalitou multimédií neustále na približne rovnakej úrovni. Zázraky od nich čakať nemôžeme, avšak na danú cenu podávajú väčšinou prijateľné výsledky. Presne toto platí aj o smartfóne UMi Z. Osobne mi nerobilo problém počúvanie hudby z hlavného reproduktora, ktorý je ukrytý v pravej mriežke na spodku zariadenia. Vychádzajúci zvuk bol výborne hlasný a príliš sa neskresľoval. Jack podával taktiež seriózny zážitok, ale v porovnaní s inými smartfónmi hral o niečo tichšie.

V nastaveniach som našiel celkovo tri režimy pre vylepšeniu zvuku. BesAudEnh (pre slúchadlá), BesLoudness (pre reproduktor) a BesSurround (priestorový zvuk). Všetky tri však považujem za totálne zbytočné, pretože zvuk značne zhoršovali. Galéria dokáže zobrazovať fotografie podľa albumov, času, miest a podporuje základné nástroje pre úpravu fotografií. Bohužiaľ, aj v galérii som sa stretol s nepreloženými anglickými frázami. V jednoduchosti sa nesie aj aplikácia hudby. Bežnému „offline“ poslucháčovi bude bohato stačiť a tí náročnejší ju rýchlo nahradia alternatívou ako napríklad Spotify.

Konektivita

Problémový USB kábel

UMi Z je po stránke konektivity vybavený ako každý iný smartfón strednej triedy. Niektoré pripojenia pracujú lepšie, niektoré horšie. Úplným základom je dvojpásmové Wi-Fi, Bluetooth 4.1, GPS, konektor USB Typu C, DualSIM a LTE konektivita. Žiadnu nadštandardnú výbavu ako napríklad NFC teda nečakaj. GPS fungovalo prekvapivo veľmi dobre. Fix prebehol vždy do piatich sekúnd a presnosť niekedy klesla aj na dva metre. Záznam trasy cez aplikáciu Endomondo odhalil malé nepresnosti, ale hlavné je, že GPS funguje spoľahlivo a stabilne.

Bez problémov mi fungoval aj 4G internet od 4ky. Vďaka podpore 800 MHz frekvencie, ktorú požívajú všetci slovenskí operátori okrem 4ky, funguje aj mimo miest a v obciach. Čo sa ale ukázalo ako problémové, bol pribalený USB kábel. Po pripojení smartfónu k počítaču ho počítač nevedel rozpoznať a nebol to problém ovládačov. Pri použití iného kábla totiž fungoval prenos súborov medzi počítačom a UMi Z-kom dokonalo.

Záver

UMi Z: Nedokonalý dizajnový skvost

Počas dvojtýždňového testovania ma UMi Z zaujalo najmä dizajnom. Zaujímavo znie aj ostatná výbava, ale výrobca ju vo väčšine prípadov nedotiahol k dokonalosti. Displej je takmer bezchybný, dizajn si zamiluje každý a pre niekoho môže byť výhodou aj čistý Android a kompletná podpora pre slovenské mobilné siete. Na druhej strane, systém si po stránke rýchlosti zaslúži optimalizáciu, fotoaparát neprepálené fotky a kvalitnejšie video a batéria oveľa lepšiu výdrž. V súčasnosti ponúkajú eshopy UMi Z vo výpredajoch za cenu okolo 225 €, čo je podľa mňa na danú výbavu veľmi prijateľná cena. Potenciál výbavy však opäť kazí zlá optimalizácia od výrobcu. Dúfajme, že v budúcnosti ju UMi aspoň čiastočne vylepší aktualizáciami.

Zobraziť aktuálnu cenu UMi Z

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
22%
Chcem to
44%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
33%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • Flea

  Totalny hnoj.a ako bude fungovat po roku by ma zaujimalo

  • Laci Halász

   Páčia sa mi úsudky od niekoho, kto sa dá ovplyvniť jednou recenziou, ktorá navyše nestojí ani za deravé vrecko a nie to ešte groš! Totálny hnoj tu predviedol tento mladý inteligent Peter Puchovich, ktorý píše hlúposti jednu za druhou! Až sa mi chce uveriť že je voči tejto značke tak trošku zaujatý..

   • Flea

    To chces povedat ,ze to je dobry fon?asi si trosku skromnejsi.

    • peterpan

     mam pocit ze to skromnejsi je u neho este slabe slovo, on by asi aj hovno oznacil za kvalitku :) :D

     • Laci Halász

      Ja sa správam slušne a očakával by som nejakú tú minimálne prízemnú slušnosť aj od vás. Ovce sme spolu nepásli a o mojich technických zdatnostiach alebo presnejšie skúsenostiach sa tu pochopiteľne baviť nebudem. Musí hádam stačiť keď na rozdiel od tunajších recenzistov píšem k veci a nebudem sa zhadzovať pred čitateľmi tým že budem hodnotiť rozbitý displej resp. ako to autor sám nazval citujem: Pri pohybe je veľmi rozpixelovaná ľavá strana a celkovo je video takmer nepozerateľné :D no.. každý si môže urobiť svoj úsudok že?

    • Laci Halász

     dobrý je určite. Na svoju triedu určite áno.. bohužiaľ

   • Roberto

    Presne ako hovoríš! Ale sú tu aj iní odborníci prispievatelia ktorí sú vždy mudrujú a reálne ani nemali v ruke čínsky mobil…

    • Laci Halász

     myslíš seba?

     • Roberto

      Tak teraz som nepochopil…to akože ti dávam za pravdu a ty tu na mňa skúšaš?? Ak budeš mať v ruke toľko čínskych mobilov čo som mal ja tak prosím…a ináč skoro všetky UMI modely mám odskúšané takže asi toľko.

   • Peter Puhovich

    Zdravím. Mám skúsenosti s množstvom čínskych aj nečinskych smartfonov a umi z, žiaľ, zaostáva. Nehovorím o výbave, ale o reálnych výsledkoch, ktoré smartfon podáva. V recenziach testujeme všetky smartfony rovnako a objektívne.

 • marek7610

  Presne som toto od UMI čakal. Mal som v rukách UMI Plus aj UMI Super a od tohoto som necakal nič a taktiež podľa recenzie sa mi to potvrdilo. Umi to proste NEUMÍ.

 • Andrej

  No za tú cenu radšej Mi5 64GB :-)

 • peterpan

  otras.. fon hodny tak akurat max 150e , od umi som cakal ovela ovela viac.. tymto sa pochovali na celej ciare, vidno ze ten system nema ziadnu podporu presny opak, ako u xiaomi kde ingbrzy robi paradne romky ,kde nebyt jeho a celeho timu okolo, tak by dopadli obdobne ako umi a dalsie cinske sracky s prepacenim.. seriozne sa da ako tak brat len lečo(s prizmurenym okom) ,zte, oneplus a xiaomi,mozno este nove nokie prip huawei/honor/lenovo ,nad inou cinou by som ani neuvazoval, vsetko ostatne je taka ista sracka na jedno kopyto..

 • Ivann

  UMI Rome, UMI Plus E a maximálna spokojnosť. Ja za seba môžem povedať, že vďaka čistému Androidu to šľape geniálne. Žiadne bugs. UMI Plus E je môj hlavný telefón a vďaka super čistému Androidu v pohode vydrží 2-3 dni plného užívania a surfovania alebo 3 až 4 dni cez víkendy. Ja zase nemusím tie sračky, čo tam ostatní výrobcovia implementujú rôzne MUI, ktoré z Androidu robia jeden veľký chliev. Mal som aj Galaxy S4, to bol jeden z najhorších telefónov vôbec a celý Samsung upravené rozhranie je otrasné. Milión preklikávačiek, v ktorých som sa aj po mesiacoch strácal… keďže som nevedel, kde som videl tú alebo tamtú obrazovku. Nevadí mi, že UMI z času na čas nepreloží niektoré položky, zvykol som si, ale kvalita prevedenia, GPS do 5 sekúnd. Tým, že tam nepchajú neodladené aplikácie rôznych tretích stan, tak je to stabilné. Za seba môžem dať za UMI Plus Extreme 5/5 bodov. A hlavne žiaden bloatware narozdiel od posledného Zenfone2, ktorý mal v sebe desiatky nechcených a drzých aplikácii, ktoré nešli ani odinštalovať ani zakázať. Tu som vypol akurát Filmy Google Play a Speech to text a nastavenie aplikácii hotové. Sorry nezdieľam názor s UMI, mal som aj UMI Super ale pošiel… To bola jedna veľká katastrofa.

 • Laci Halász

  Pán Puchovich.
  Pozorne som si prečítal vašu recenziu a musím konštatovať že väčšiu skomoleninu protirečivých a neodborných slov som na jednom mieste nevidel ani u pána kapitána Danka a to je už čo povedať. Ale pekne po poriadku: Vaše subjektívne hodnotenie PROTI?
  1 Systém potrebuje doladenie – ukážte mi jeden android (keďže sa bavíme o systéme a nie o HW), ktorý nepotrebuje doladenie moje hodnotenie? PIL ste niečo?

  2 Horší fotoaparát – No vec sa má tak že len pár telefonov (väčšina patrí do vyšších tried ako tento model) má Dual mode 13MP Camera SONY, ktorý mimochodom robí skvelé fotky a videá! Neviem naozaj kto tam u vás vyberá ľudí na testovanie mobilov, ale vám by som nedal do ruky ani usušený kravinec, pretože zámerne ovplyvňujete trh vašim ne/odborným zásahom. Ten fotoaparát nemá najmenší problém, lebo keby mal musel by sa iphone asi pod zem prepadnúť keďže jeho 7plus meral rovnakú cestu k dodávateľovi viete?

  3 Videá každej značky značne ovplyvňuje ohraničená možnosť použitia HW na doske každeho smartu a tak môžete hodnotiť len to, čo vám dovolí a to v tomto prípade je stabilizácia obrazu, ale v žiadnom prípade nie rozmazaný pixel ako to píšete Vy! Pokiaľ by to tak bolo opäť je to chyba HW inak povedané chyba displeja čo akiste pochopíte treba riešiť reklamáciou a nie hodnotením telefonu!

  4 USB kábel. No tu ste ma naozaj pobavil a to celkom primitívnym spôsobom. V jednom bode píšete o tom ako ste cez noc nechal na nabíjačke mobil a v druhom že máte vadný USB kábel? Vy sa aj počúvate niekedy? Ak je vadný USB kábel tak je vadný! nefunkčný. Neexistuje vadný káblik, ktorý funguje len z polovice pre boha!

  No a teraz prejdem k otlačkom resp. k čítačke otlačkov prstu.

  Na žiadnom opakujem na ŽIADNOM zariadení kde je čítačka otlačku prsta vám nebude fungovať správne, ak máte mokrý alebo inak znečistený prst! a je úplne jedno či máte mobil za 200 alebo 1000 eur opäť píšete nezmysly že sa zem trasie! Robíte zo seba blbca aspoň pre tých, ktorí vedia zdravo posúdiť logiku vášho myslenia..

  Správne ste napísal že je umiestnený v prednom OP v strede dole kde je aj funčné tlačítko HOME. Aby som sa vyhol zdĺhavemu písaniu o ničom tak začnem od konca. Tlačítko HOME vám nefunguje občas preto, lebo máte spustenú čítačku (je to tak preto, aby majiteľ mobilu neprišiel o dôležité poznámky napríklad či rozohratú hru), keď musí z nejakého dôvodu na chvíľu niekam odísť viete? Tak asi je logické že sa mobil zamkne a treba použiť čítačku na novo! Fakt ste v týchto veciach zbehnutý to musím uznať. Robíte kuriča? alebo ste inštalatér? Pýtam sa lebo len toto vás môže ospravedlniť.

  Záver bude patriť výdrže batérie. Vaše hodnotenie je že 120 minút trvalo nabiť bateriu z 15% na 90%. (predpokladám že ste nabíjal bateriu cez ten „pokazený“ USB kábel a navyše cez laptop však?) No veci sa majú takto: Telefon z nejakých 15% na plné nabitie samozrejme cez adaptér a nie cez USB mne osobne trvá do 80 minút a to mám zapnuté wifi (nikdy ho nevypínam) a čo sa týka výdrže baterie: Plná synchronizácia tzn. wifi-telefonovanie-hudba alebo video z vášho miláčika robí žrúta na energiu a opäť je úplne jedno aký mobil resp akú kapacitu batérie využívate! Spotreba je stále rovnaká a rozdiel je len v dlžke života na jedno nabitie. Samozrejme že môj subjektívny pohľad nemusí niekoho presvedčiť aby si mobil kúpil či nie, ale celkom by ma zaujímalo kde ste prišiel na to že baterka vás nemilo prekvapila (vybitím) po 27 hodinách??? Tá moja totižto vydrží rovné dva dni ako som písal hore pri zapnutom wifi surfovaní (taký facebook beží stále napríklad) občas pustím video a samozrejme mailujem a telefonujem! Zaujímavé nemyslíte? A ešte by ma zaujímalo na akých (množné číslo) fórach ste sa dočítal o problémoch s USB káblom, lebo ja som prešiel celú zemeguľu a nenašiel som ani jeden. Možno by ste mohol dať odkaz nech si to vie overiť každý váš čitateľ, lebo inak je to len blábol.

  Zhrnutie:
  Moje testovanie ako verzia UMI Z tak aj UMIDIGI Z PRO je hodná svojho mena a to v každom ohľade! Nehovoriac o tom, že sa bavíme o strednej triede v tom nižšom stupni. 38 miesto v celosvetovom rebríčku hodnotenia systémov (benchmarking) predsa hovorí samo za seba a to si dovolím tvrdiť že takmer polovica z tých 38 miest spadá do kategórie vyšších tried a vlajkových lodí!!!

  No tak som teraz zvedavý na adminov prístup ;-) koniec hlásenia

  • Peter Puhovich

   Zdravím, rád by som na váš komentár zareagoval. Poďme po poriadku.
   1. Áno, systém v UMi rozhodne potrebuje doladenie. Nehovorím, že všetky smartfóny majú perfektne vyladený systém, ale testoval som ich už mnoho a stredná trieda už pomaly siaha na päty vyššej. Avšak, rýchlosť systému a reakcií určite nebola hodná danej cene, pretože dnes už aj 130 € Xiaomi dokáže bežať oveľa plynulejšie.
   2. V článku nájdete testovacie fotografie aj videá. Z fotografií jasne vidieť, že nemajú ideálne farby a v niektorých prípadoch sú preexponované. 3. To isté platí aj o videách, no rozmazanú ľavú stranu čiastočne spôsobil aj YouTube.
   4. Na začiatku recenzie (medzi mínusmi) som spomenul, že chybný môže byť iba môj konkrétny kábel.
   5. S týmto názorom absolútne nesúhlasím. Vlastním Xiaomi Mi5 a prst rozpozná aj keď je mierne vlhký.
   Výdrž batérie – keď si zoberieme, že Samsung Galaxy A5 (2017) s 3000 mAh batériou vydržal 38 hodín pri displeji zapnutom skoro 5 hodín, tak výdrž 27 hodín pri displeji zapnutom 3 a pol hodiny je jasný podpriemer. A to má navyše väčšiu batériu (3780 mAh). Nabíjanie z 15% na 90% trvalo 107 minút s origiálnym adaptérom a funkčným USB káblom
   USB kábel – http://community.umidigi.com/thread-1951-1-1.html

 • peterpan

  kazdy normalny kto si to precital tak pochopi bez problemov ako som to myslel, to ze ty s tym mas zjavne problemy tak za to nemozem..

  • Laci Halász

   Každý kto si prečítal túto recenziu a vlastní tento model vie že recenzent píše hlúposti ako voda v koši! Je zaujímavé pozorovať ako sa jeden čitateľ po prečítaní recenzie okamžite rozhodol že je to automaticky zlý mobil! Vy ste totiž živý príklad vymývateľného človeka reklamou pane.. Neverte všetkému a každému čo kde vidíte napísané alebo vám niekto povie a verte že to stojí minimálne za úvahu v váš prospech.

 • marek7610

  UMI sa ti očividne páči, lebo si jeho vlastník. Poviem ti rovno UMI je fakt bieda. Ak ma budeš presviedčať o inom, tak presviedčaš len samého seba.

  • Laci Halász

   áno? držal si ho v ruke? Ak budeš chcieť niečo hodnotiť a presviedčať iných či už o reálnej pravde alebo horepopísaných nezmyslov, zadováž si zariadenie tak, aby si si ho mohol sám otestovať a nie tu kričať do tmy že recenzia jedna jediná je tá pravá. Myslíte si že som testoval iba tento model? :-) no nie veru! Testujem mobily rôzne, ale aby som napísal takú sprostosť že USB kábel funguje len z polovice (čo koniec koncov ani do recenzie nepatrí), tak na toto už musí mať autor silný žalúdok..

 • Peter

  Zaujímavá diskusia od ľudí ktorí tento phone v ruke nemali… :)
  Mám UmiDIGI Z pro a z reálnej skúsenosti nesúhlasím s tým že telefón nie je dobrý. Systém je veľmi rýchly. Čistý Android a 4GB RAM robia čo majú. Od rána do večera pri intenzívnom využívaní vydrží bez problémov. Foťák je na mobil excelentný​. Tie dva Sony objektívy robia skvelú prácu. O dosť lepšie ako Samsung S6 čo som mal.
  Mobily mením dosť často a tento si chvíľu určite nechám. Užívateľský zážitok je určite taký ako na vlakových lodiach od 600€.

  • Peter Puhovich

   Dobrý deň. Budeme testovať aj Umidigi z pro. Veríme, že ten dopadne lepšie.

   • Peter Kuban

    Teším sa na recenziu. Budem porovnávať s mojou skúsenosťou :)
    Jediné issue, ktoré som zatiaľ našiel je občasný problém s „auto rotate“. Ak telefón nereštartujem cca každé 2 dni tak sa objaví tento problém. A potom sa všetky aplikácie ako WhatsApp, Messenger a podobne zobrazujú iba naležato. Reštart to vždy vyrieši, takže to asi bude SW problém – čakám na update na Nougat. V telefóne sa dá ale naschedulovať automatický reštart niekedy v noci takže problém má jednoduchý workaround.
    Ako UI som si dal Nova launcher a som spokojný.