Plusy

+Elegantný dizajn
+Výkon
+Skvelý fotoaparát
+4K displej

Mínusy

-Základná aplikácia fotoaparátu
-Nevyužitý potenciál rýchleho nabíjania
-Prehrievanie pri dlhšom fotení počas horúcich dní
-Iba 60 Hz displej

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.2
Displej
9.5
8.9
Výkon
8.7
9.4
Operačný systém
8.5
9.2
Fotoaparát
9.0
8.8
Výdrž batérie
8.0
8.2
Zhodnotenie

Sony Xperia 1 II úspešne pokračuje v stopách predchodcu a predstavuje čerstvý vietor do plachiet výrobcu, ktorý sa týmto modelom po dlhom čase naozaj vyšvihol medzi najlepších. Stále sa však z niektorých vecí nepoučil, no napriek tomu sa mu podarilo vyrobiť výborný kúsok techniky orientovaný na najnáročnejších používateľov, ktorí ako čerešničku na torte ocenia hlavný ťahúň tohto modelu – fotoaparát.

8.6
Hodnotenie redakcie
8.8
Užívateľské hodnotenie
26 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Kedysi popredný výrobca prvotriednych smartfónov, dnes menej známa divízia, ktorej sa držia predovšetkým skalní fanúšikovia. Sony sa v začiatkoch éry moderných telefónov preslávilo ako spoločnosť, ktorá vedela, čo zákazníkovi naservírovať. Ako roky bežali, situácia sa zásadne zmenila a túto značku v segmente smartfónov postihol podobný osud, ako také LG, či HTC.

Najväčším problémom predošlých rokov bol z môjho hľadiska dizajn, ktorý sa prakticky zásadne nemenil po celé generácie a niesol jednotný odkaz už od prvej Xperie Z až po Xperiu Z5 do roku 2015. Neskôr však prišla na rad iná stratégia, ďalšie modely Sony boli „vyduté“ s vycentrovaným fotoaparátom, menili sa proporcie, upravoval dizajn. Jednoducho, výrobca skúšal preraziť vlastným spôsobom, ktorý však v rýchlo meniacej sa dobe nemusí byť dobrým nápadom. A veru ani nebol.

Kým ostatní začali pridávať ďalšie fotoaparáty na zadnú stenu, Sony sa pridlho držalo jedného objektívu. Kým ostatní prišli s výrezmi displeja a zmenšovali rámiky, Sony ich v smartfónoch držalo naďalej. Váhavosť a neistota experimentovať s modernými trendmi sú jednými z dôvodov, prečo už nie sú dnes tieto japonské zariadenia na takej pozícii ako kedysi.

Predaje klesali a divízia smartfónov musela prísť s niečím, čo by konečne zákazníka poriadne zaujalo. U mňa to bola práve nová Xperia 1 a najmä jej aktuálny nástupca, Xperia 1 II. Už samotné označenie môžeme vnímať ako „reštart“ modelového radu. Za zbytočne prešpekulovaným názvom však tento rok stojí model, ktorý má vylepšovať nedostatky predchodcu a ukázať sa v čo najlepšom možnom svetle, a to rovno medzi tými najdrahšími konkurentmi.

Zároveň som si ho ale ako bývalý majiteľ Xperie Z1 zamiloval práve vďaka dizajnu, ktorý opäť istým spôsobom nadväzuje práve na „zetkové“ modely. Xperia 1 II si ma získala svojou podobou a štipkou nostalgie. Ako si však viedla počas testovania?

Elegantná konštrukcia znova vybočuje z moderných trendov

Už v predslove som spomínal, kde táto Xperia čerpá inšpiráciu. A práve to ma na nej na prvý pohľad nadchlo. Konečne žiaden „notch“, konečne žiadna diera v displeji, len ucelená obrazovka s rozumne nastavenými rozmermi okrajov. V nich sa nenápadne ukrýva dvojica stereo reproduktorov, selfie kamera a potrebné snímače, vrátane malej, no dostatočne jasne LED notifikačnej diódy.

Prvé uchopenie smartfónu vo mne vyvolalo veľké prekvapenie. Konštrukcia skvelo padla do rúk, hranatejšie okraje sa držia omnoho lepšie ako zaoblené rámiky. Bočné hrany sú však jemne zrezané pre lepší pocit počas používania. Nestretol som sa s tým, že by mi takéto konštrukčné riešenie prekážalo, práve naopak, veľmi mi vyhovovalo. A tá zadná stena!

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Pohľad na pozadie tejto Xperie s trojicou objektívov a radom ďalších senzorov vo mne vyvolával akýsi rešpekt, že sa má jednať o „pro“ smartfón, ktorý vie, čo je kvalitná fotografia. Jednoduchosť a čisté línie sú to, čoho sa Sony drží celé roky a neminulo to ani túto druhú prvú Xperiu. Tentokrát, po všetkých tých výrezoch, dierach v displeji, všelijakých dizajnoch, ktoré sa už začali náramne podobať medzi sebou, je po rokoch takýto smartfón pre mňa vítaný.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Jeden by povedal, že si protirečím, keď som o pár riadkov vyššie dizajnérske oddelenie skritizoval za to, že sa v predošlých rokoch nevedelo prispôsobiť trendom. Tentokrát mu to však vyšlo a nová Xperia 1 II je v dnešnej ponuke smartfónov akýmsi „podivínom“, ktorý svojim spôsobom dokáže vyniknúť z davu a dookola akoby kričal: Ja som nová Xperia!

Dosť však bolo básnenia o dizajne. Vráťme sa k ďalším prvkom konštrukcie, ktoré taktiež vybočujú z dnešných trendov. Áno, presne z tých, ktorým sa Sony opäť odmieta podriadiť. A znova ho za to po kritike pochválim. Táto vlajková loď totiž vracia pre milovníkov kvalitnej hudby cez kábel 3,5 mm jack, ktorý predchodcovi chýbal. Skvelé.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Ďalej sa tu stretneme s už zaužívaným USB-C portom a na boku s hybridným slotom pre nanoSIM a microSD kartu. Ten sa dá navyše vybrať aj bez akejkoľvek ihly. Pritom je celá konštrukcia odolná voči vode a pýši sa aj certifikáciou IP68. Ako to už u Sony býva zvykom, ani tu nezabudlo na samostatné hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu.

Na pravej strane sú ešte umiestnené tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo napájania, ktoré je netradične vybavené snímačom odtlačkov prstov. Po dizajnovej stránke tak ide o skutočne vydarený kúsok s poriadnym nádychom elegancie, pre ktorý žiadne zaoblené okraje displeja, výrez, diera v displeji alebo extrémne vystupujúce fotoaparáty neprichádzajú do úvahy.

Na špičkový 4K displej je radosť pozerať

Ihneď po obdržaní tohto modelu ma však okrem jeho podoby zaujala obrazovka, ktorá je skoro etalónom svojej triedy. Nebyť niektorých nedostatkov, mohli by si ostatní výrobcovia brať z tohto OLED displeja príklad. Začnime ale zľahka. Xperia 1 II má vskutku špičkový displej so 4K rozlíšením, ktorý ponúka neuveriteľnú jemnosť pixelov na úrovni až 634 ppi (pixel per inch). A je to poznať už pri prvom zapnutí.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Oh, zabudol by som spomenúť aj nezvyčajný pomer strán 21:9, kvôli ktorému je smartfón tak vysoký. A je to vlastne dobre, pretože sadne do ruky a jedným prstom som mohol dočiahnuť aj na opačný bok obrazovky. Používateľ s menšími dlaňami sa však zrejme nevyhne používaniu dvomi rukami. Jasné a sýte farby či dokonalá ostrosť tak dotvárajú výbornú kombináciu s vyššie zmienenými vlastnosťami.

Sony, opäť je tu to „ale“. Displej je síce skvelý a pohľad naň si užijú aj najnáročnejší „fajnšmekri“, ktorým stále neulahodili FullHD obrazovky, ALE chýba tu podpora pre vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Zobrazovací panel má totiž len 60 Hz, pričom konkurencia v danej cenovej relácii už zvláda aj tých 90 Hz alebo dokonca 120 Hz. Nejedná sa však o žiadnu katastrofu, koniec koncov, so 60 Hz displejmi sme si bez problémov vystačili celé roky. Ale za tú cenu by už zákazník čakal vyšší štandard, no nestalo sa.

Sony chce kvôli tomu eliminovať nepatrné pohyby pri scrollovaní, také to typické chovanie obrazovky s nižšou obnovovacou frekvenciou. V nastaveniach totiž ponúka funkciu „Redukcia rozmazania pri pohybe“, ktorá má navodiť dojem hladšieho pohybu obrazu. Bežný používateľ ale rozdiel takmer nepostrehne.

V oblasti displeja si Sony dalo záležať aj na kustomizácii a ponúka detailné nastavenia farieb, ktoré sa dajú prispôsobiť podľa preferencií a nastaviť farby tak, ako je potrebné. Alebo si môže používateľ vybrať z prednastavených režimov. Je to len na ňom. Za to si výrobca zaslúži ďalšiu pochvalu.

Potom je to aj špeciálny „Režim tvorcu“, ktorý podľa popisu umožňuje reprodukovať obraz pomocou 10-bitovej farebnej HDR škály a s podporou systému BT.2020. Nastavenia kvality snímok tiež ponúkajú možnosť pre skvalitnenie videí, ktoré budú vylepšované vďaka vlastnej technológií X1 for mobile od Sony.

Tu už teda znova narážame na ďalší náznak toho, pre koho bol tento smartfón vyrobený. Ďalšie dôkazy budú ešte len nasledovať. Displej je teda jeden z najlepších vo svojom segmente, vyniká kvalitou obrazu, avšak zaostáva pri jase.

Ten nie je tak vysoký, ako by bolo potrebné pre bezproblémové čítanie aj za slnečného dňa. Maximálny jas je totiž na úrovni 539 nitov, kdežto napríklad konkurenčný iPhone 11 Pro to dokáže vytiahnuť až na 800 nitov.

Dokonalý výkon na všetky operácie

Ako pravú vlajkovú loď vybavilo Sony túto novú Xperiu 1 II procesorom Snapdragon 865, ktorý je milovníkom vysokého výkonu dobre známy. Jeho 8 jadier poskytuje poriadnu dávku výpočtovej sily a k celkovému výkonu dopomáha aj 8 GB operačnej RAM pamäte, ktorá svojou kapacitou dnes patrí v tomto segmente viac-menej k štandardu.

Počas používania sa nestalo, aby systém zaváhal a všetko fungovalo ako po masle. Stretol som sa však s občasným prehrievaním najmä pri náročných aplikáciách a fotografovaní. Rýchle reakcie na každú operáciu ale potešia aj tých najnáročnejších, ktorí k tomu všetkému dostanú ešte aj 256 GB rýchleho UFS 3.0 úložiska. To je možné rozšíriť prostredníctvom už spomínanej microSD karty o ďalšie stovky gigabajtov.

Jednoduchý systém s minimálnou úpravou

Japonská jednoduchosť neostala len pri dizajne, prejavuje sa aj v samotnom systéme. Smartfón beží na novom Androide 10, ktorý je len minimalisticky upravený a doplnený o zopár softvérových vychytávok od Sony. Výrobca do tejto oblasti teda príliš nezasahoval a počas používania môže mať nejeden používateľ pocit, že má v rukách skoro čistý Android. Okrem niekoľkých vlastných aplikácií programátori priniesli do systému zopár vylepšení, ktoré uľahčia a spríjemnia používanie zariadenia.

Začnem funkciou pre zmenšené zobrazenie najpoužívanejších aplikácií. Tá poskytuje po poklepaní na bočnú hranu displeja zoznam vybraných aplikácií, ktoré je možné spustiť aj pri ovládaní smartfónu jednou rukou. Pri tak vysokom displeji to teda prišlo rozhodne vhod.

Popritom som podobným spôsobom mohol po dvojnásobnom poklepaní prstom po hrane displeja spustiť režim pre viacero okien, teda rozdelenú obrazovku, a vybrať do nej aplikácie.

Problémom však bolo, že takáto aktivácia jednej z týchto funkcií bola trochu zmätočná. Po poklepaní som totiž často spustil práve tú možnosť, ktorú som v danej chvíli nepotreboval. Aktivácia oboch funkcií je možná dvojitým ťuknutím približne v úrovni tlačidla napájania, no rozdiel medzi spôsobom zapnutia je takmer nulový. V praxi sa tak niekedy po dvojitom klepnutí spustil režim viacerých okien, inokedy rýchle menu s aplikáciami. Túto fičúru tak mohlo Sony určite lepšie odlíšiť.

Vylepšenia obrazovky som už spomínal a neostalo toho veľa, čo by sme tu od Sony našli. Samozrejme, aplikácie pre fotografovanie a video, ale k tým sa pochopiteľne dostanem neskôr. Milovníci hier si tu ešte nájdu špeciálny optimalizátor hier, ktorý pomáha zlepšiť zážitok z hrania a umožňuje tiež vytvárať snímky a video z hry.

Zároveň je tu funkcia Competition set, ktorá vypína počas hrania vybrané funkcie, obmedzuje navigačné gestá, navigačný panel či dokonca bočný snímač a tlačidlo fotoaparátu, len aby používateľ v zápale hry omylom nestlačil nechcené tlačidlo. Herný režim zasa umožňuje prispôsobiť nastavenia pre výkon alebo výdrž smartfónu.

V prípade zapnutého Optimalizátora sa však automaticky vypína režim STAMINA, populárny a jeden z najlepších inteligentných systémov pre správu výdrže batérie. Nechýba tu ani Always On Display a monitorovanie používania obrazovky, kedy displej pri držaní v rukách a pohľade na obrazovku nezhasne ani pri nečinnosti.

Lenivý snímač odtlačkov prstov

Zatiaľ čo drvivá väčšina ostatných výrobcov, ktorí využívajú snímač odtlačkov prstov pre biometrickú autorizáciu používateľa, umiestňuje senzor už do obrazovky, Sony si povedalo, že by to mohlo narušiť kvalitu obrazu a displeja. Snímač preto nezvyčajne vtesnalo do bočného zapínacieho tlačidla. Samotný snímač nebol vyložene dokonalý, no ani nesklamal.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Dokázal rýchlo reagovať na priloženie prsta, no problém bol v tom, že sa nie vždy sa mu chcelo fungovať. Niekedy mi k odomknutiu smartfónu stačilo letmé priloženie palca (pri držaní v pravej ruke) alebo ukazováka ľavej ruky (pri držaní v ľavej dlani) a systém sa rázom odomkol. Inokedy zasa akoby štrajkoval a neodomkol sa ani po opakovaných pokusoch.

Ak sa mu ale chcelo, tak bol rýchly a spoľahlivý. Pozor som si musel dať aj na situácie, kedy som držal smartfón len tak v ruke so zamknutou obrazovkou. Snímač totiž stále detekuje odtlačky, a tak po náhodnom dotyku snímača s nesprávnym odtlačkom ostal na 30 sekúnd systém zablokovaný a ja som musel použiť na odomknutie PIN kód. Okrem toho je dostupné ešte zabezpečenie vzorom. Skenovanie tváre tu nenájdeme.

Profesionálny fotoaparát s niekoľkými „muchami“

Trojica objektívov na zadnom skle sú jedným z hlavných lákadiel tejto prémiovej vlajkovej lode, ktorá sa chce opäť dostať do povedomia ľudí. Sony spravilo krok vpred a podobne ako pri vývoji displeja využilo aj tu „know-how“ špecializovaného oddelenia pre vývoj fotoaparátov Alpha.

Presne tak. Na tomto fotoaparáte pracovali odborníci, ktorí mali za úlohu dostať do tohto smartfónu ten najlepší fotoaparát. Podarilo sa? Nuž, odpoveď na túto otázku nie je vôbec jednoznačná. Môžeme sa na to pozerať z viacerých pohľadov.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

U dnešných smartfónov sme zvyknutí, že pri nejakej peknej scenérii alebo príležitosti ho vytiahneme z vrecka, otvoríme aplikáciu fotoaparátu a kooperácia umelej inteligencie, postprocessingu a ďalších softvérových funkcionalít sa v spojení s hardvérom fotoaparátu postará o takmer dokonalé fotografie. Isteže, nedokonalosti sa nájdu, koniec koncov, smartfóny zrkadlovky kvalitou nedobehnú, no aspoň sa o to snažia.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Tu sa však Sony opäť potrebovalo odlíšiť. Fotoaparát pôsobí na prvý pohľad ako každý iný. Vpredu je v hornom rámiku umiestnený 8 MPx selfie fotoaparát, ktorý by som kvalitou zaradil k slušnému priemeru. Tri objektívy vzadu s rovnakým 12 MPx rozlíšením na papieri so špecifikáciami neohúria, no Japonci znova poňali fotografovanie v smartfóne inak ak ostatní. Pozrime sa teda najprv na samotný hardvér.

Slušnému hardvéru chýba vyladený postprocessing

Začnime veľkým snímačom Exmor RS o veľkosti 1/1.7″ pre hlavný širokouhlý objektív s 24 mm ohniskovou vzdialenosťou, ktorý ponúka nízku clonu f/1.7, optickú stabilizáciou a duálne fázové PDAF zaostrovanie.

Druhým objektívom je teleobjektív so 70 mm ohniskovou vzdialenosťou, clonou f/2.4, optickou stabilizáciou, PDAF zaostrovaním, 3-násobným optickým priblížením a 1.0 µm veľkými pixelmi snímača.

Trojicu uzatvára ďalší 12 MPx fotoaparát, ktorý je ultraširokouhlý a ponúka 16 mm ohniskovú vzdialenosť, clonu f/2.2, taktiež duálne PDAF zaostrovanie a 124 °C uhol záberu. A ešte tu je aj 0,3 MPx ToF senzor pre meranie hĺbky záberu.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

To všetko je vybavené optikou Carl Zeiss a obohatené o engine BIONZ X, teda o možnosti, ktorými chcelo Sony dostať fotoaparát na vyššiu úroveň. Na úroveň, ktorú by si obľúbili aj profesionáli.

Používateľa môže prilákať nahrávanie 4K videa pri maximálne 60 fps, podpora HDR či spomalené FullHD video pri 120 fps alebo ultra-rýchle zaostrovanie, ktoré fotoaparát tejto Xperie robí až 60-krát za sekundu. Dôvodov je skutočne veľa, veď nakoniec, tento fotoaparát sa má ponášať možnosťami na fotoaparáty Alpha. Za to klobúk dole, Sony.

Čo však hovoria o fotoaparáte reálne výsledky? Ehm, skôr než začnem s nedostatkami, musím pochváliť kvalitu fotografií, ktoré sú ostré, nepresýtené, ponúkajú prirodzené farby. To sa výrobcovi musí nechať. Sony vie, že snímka nemá mať viac zelenej ako je zelená tráva, že umelá inteligencia býva premotivovaná a často to s úpravou fotiek preháňa.

Nič také sa pri fotení týmto smartfónom nedeje. Fotografie sú skvelé, no nie najlepšie. Video je ostré, neroztrasené a stabilizácia zvláda svoju prácu na výbornú. Hendikepom ale býva občasné preostrovanie obrazu. Fotografovanie Xperiou 1 II však môže byť pre neskúseného používateľa španielskou dedinou.

Sony tu totiž zrejme nebralo do úvahy, že sa smartfón môže dostať do rúk aj bežnému používateľovi miesto skúseného. Systém totiž vybavilo nie jednou, nie dvomi, ale hneď tromi osobitnými aplikáciami pre fotografovanie a natáčanie videí. Hlavná aplikácia fotoaparátu ponúka možnosti, ktoré sú potrebné pre také to rýchle fotografovanie a nahrávanie videa za pochodu.

Hlavný objektív vs. Ultraširokouhlý objektív

[twenty20 img1=“235516″ img2=“235517″ offset=“0.5″]

 

Klasický režim vs. Portrét

[twenty20 img1=“235519″ img2=“235520″ offset=“0.5″]

 

Nie je vôbec ideálna, no ako základ postačí. Má nedostatky, ktoré by som jej ani po čase zrejme neodpustil. Sony jej spracovaním totiž akoby nabádalo používateľa k tomu, aby miesto nej otvoril špecializované aplikácie pre fotografiu a video. K tým sa dostanem neskôr.

Základnej aplikácii chýba pri fotení aj tak štandardná funkcia, ako je HDR režim. Áno, čítaš správne. Fotosmartfón neponúka v tejto aplikácii funkciu, ktorú majú dnes aj výrazne lacnejšie modely. Paradoxne ju už ale nájdeme pri nahrávaní videa. Prečo, Sony, prečo?

Taktiež, keď bola reč o 3-násobnom optickom priblížení, v aplikácii chýba akékoľvek vodítko pre používateľa, že skutočne môže s fotoaparátom približovať. Na pomoc tak musí prísť známe gesto pre priblíženie dvomi prstami a až vtedy sa ukáže, že sa dá využiť aj priblíženie. Alebo sa dá prepínať medzi jednotlivými objektívmi pomocou trojice zobrazených ikon.

Aplikácia Fotoaparát dokáže poskytnúť dobré výsledky pri používaní a rozoznať fotografované prostredie, ktorému prispôsobí napríklad aj dĺžku expozície. Nie je to ale to pravé orechové.

Okrem toho, portrétový režim, ktorý je dnes tak obľúbený, má trochu ďaleko od dokonalosti. A kvalita fotografie závisí aj od „nálady“ smartfónu. Rovnakú scénu totiž niekedy dokáže sfotiť napríklad s prepálenou bielou a inokedy už zasa oblohu zachytí správne.

Hlavný objektív vs. Ultraširokouhlý objektív

[twenty20 img1=“235514″ img2=“235513″ offset=“0.5″]

 

Hlavný objektív vs. Teleobjektív

[twenty20 img1=“235514″ img2=“235515″ offset=“0.5″]

 

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.

Po otvorení aplikácie Photo Pro a Cinema Pro sa už naskytá úplne iný level fotografie. Xperia 1 II pomocou týchto špecializovaných aplikácií „odomyká“ svoj plný potenciál. Používateľ si zrazu môže nastaviť ISO, expozíciu podľa seba, dĺžku uzávierky či nastavovať manuálne zaostrovanie, zameriavanie objektu alebo aj vyváženie bielej farby.

V skratke povedané, Sony tu prinieslo možnosti známe práve z jeho Alpha fotoaparátov. Tomu nasvedčuje aj samotné prostredie aplikácií.

Na výber sú 4 hlavné programy a okrem automatického a manuálneho režimu je tu aj program pre prioritu uzávierky a nastavenie hodnoty expozície, teda skoro všetko, čo by očakával skúsený fotograf.

A výsledok? Vďaka detailným a profesionálnym nastaveniam je možné vytvárať skvelé fotografie nočnej oblohy aj v úplnej tme alebo za bieleho dňa s ostrým svetlom. Fotoaparát sa s aplikáciou Photo Pro mení na vreckového profesionála.

Pri nahrávaní videí cez Cinema Pro sú potom k dispozícii podobné možnosti, akurát sú prispôsobené videu. To znamená, že si tu môžeme vytvárať vlastné projekty a nahrávať v 2K alebo 4K rozlíšení, nastaviť potrebnú hodnotu fps (od 24 do 60 fps), uzávierku, ISO, vyberať objektívy, nastavovať zaostrenie a taktiež voliť vzhľady, ktoré majú dopomáhať k vytváraniu kinematických videí. Jednoducho skvelé.

Čo však z tohto rozsiahleho hodnotenia fotoaparátu vyplýva? Xperia 1 II je skutočne silným adeptom na špičkový fotosmartfón.

Odporučil by som ho bežnému používateľovi, ktorý chce prémiový model so skvelým fotoaparátom? Áno, ale musí sa zmieriť s tým, že plný potenciál troch objektívov nenájde v základnej aplikácii fotoaparátu.

Odporučil by som ho profesionálovi? Pravdepodobne. Okrem špeciálnych aplikácií by totiž mohol tento kúsok využiť aj ako sekundárny displej pre svoj fotoaparát Alpha a využiť aj možnosť fotografovania RAW snímok, s ktorými môže ďalej pracovať pri úprave.

V danej cenovej kategórii nad 1000 € sa však na trhu nájdu aj modely, ktoré dokážu poskytnúť lepší výsledok už pri spomínanom fotografovaní „za pochodu“, bez príprav a detailného nastavovania parametrov.

K tomu predsa máme kvalitnejšie fotoaparáty, no nie? Je však len na zákazníkovi, aby sa rozhodol, či si radšej kúpi smartfón s fotoaparátom, ktorý takmer všetko spraví zaňho, alebo dá prednosť modelu, ktorý od neho bude vyžadovať aspoň základnú zručnosť pri fotení a natáčaní videa.

Všetko ale zabíja problémové chladenie. Počas používania v týchto horúcich dňoch som sa stretol s prehrievaním pri obyčajnom fotografovaní a nahrávaní videa, čo vyústilo do obmedzenia niektorých funkcií. Na rovnaký problém si spomínam ešte z čias Xperie Z1. Ani po rokoch si s týmto problémom výrobca zdá sa dostatočne neporadil.

Stereo reproduktory nepotešia

Japonský perfekcionizmus, zmysel pre detail a kvalitu poznajú používatelia, ktorí si vypočuli hudbu z prémiovejších slúchadiel Sony. Spoločnosť patrí aj v tomto ohľade medzi popredných výrobcov, ktorí vedia, ako na kvalitné audio. Avšak, v prípade Xperie 1 II sa akosi pozabudla.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Smartfón síce vybavila dvojicou stereo reproduktorov, no zvuk, ktorý z nich vychádza, má ďaleko od kvality, akú by som u vlajkovej lode čakal. Zvukový prejav je akýsi fádny a plochý, reproduktorom chýbajú výrazné hlbšie tóny, uhrajú to najmä na výšky a silné stredy. Sony síce ponúka možnosť prispôsobenia a podporu Dolby Atmos či aktiváciu technológie DSEE Ultimate, no rozdiel takmer ani nebadať.

Musím so sklamaním priznať, že toto mohlo Sony spraviť oveľa lepšie. Pri prehrávaní hudby však ponúklo aj netradičnú funkciu, ktorá má generovať vibrácie na základe prehrávanej pesničky.

Takzvané „Dynamické vibrovanie“ rozochveje konštrukciu smartfónu pri počúvaní pesničiek, funguje to spoľahlivo, pekne do rytmu. Osobne to ale považujem za absolútnu zbytočnosť, ktorá navyše zapnutým vibračným motorčekom zbytočne zvyšuje spotrebu batérie. Takéto vibrovanie by sa hodilo možno tak pri hraní, no pri hrách ho paradoxne smartfón neponúka.

Priemerná výdrž a nevyužitý potenciál rýchleho nabíjania

Do vysokej konštrukcie sa toho zmestilo naozaj veľa. Ostalo však dosť priestoru aj pre veľkú 4000 mAh batériu. Napriek jej kapacite je Xperia 1 II stále 1-dňovým smartfónom, ktorý pri plnohodnotnom využívaní od rána vydrží do večera, no bude si žiadať nabíjací adaptér.

Pokiaľ som zariadenie používal striedmejšie, dostal som sa aj na 2-dňovú výdrž, no druhý deň už nezvládol úplne celý. Hlavným žrútom energie je v tomto prípade práve 4K displej, ktorý zhltne značnú časť batérie. Spotrebovať množstvo percent však dokáže aj fotoaparát. Pre dopĺňanie energie Sony poskytlo technológiu rýchleho nabíjania a systém PD (Power Delivery), ktorá však ponúka maximálny výkon 21 W.

Opäť som sa tu stretol s ďalším nepochopiteľným rozhodnutím výrobcu – do balenia totiž pribalil len 18 W adaptér. Ale aspoň, že tu nejaký je. Nabíjanie z 20 % kapacity batérie trvá zhruba 1 hodinu a 40 minút. Do 80 % do smartfón zvládol za necelých 52 minút a no na zvyšných 20 % som musel čakať ďalších 48 minút.

Pokiaľ som chcel nabíjať bezdrôtovo, rýchlo to vôbec nešlo. Smartfón totiž podporuje najviac 11 W bezdrôtové nabíjanie, s ktorým trvá celý proces ešte dlhšie. A žiadne reverzné nabíjanie sa tu nekoná. Bezdrôtové štuple či hodinky si teda na zadnom skle nenabiješ.

Zvládne aj 5G

To, že táto Xperia nie je žiadne „béčko“, dokazujú aj moderné štandardy v oblasti konektivity, kde sa nezabudlo na podporu klasického LTE pripojenia, no dostalo sa aj na podporu 5G siete v pásme Sub6.  Keďže na Slovensku je situácia v oblasti 5G taká, aká je, možnosť vyskúšať si toto pripojenie sa mi nenaskytla.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

V oblasti pripojenia sa tu stretneme aj s novým štandardom Wi-Fi 6 a Bluetooth vo verzii 5.1 s podporou prenosovej normy A2D2, kodekom aptX HD pre počúvanie vysokokvalitnej hudby a v neposlednom rade aj s Low Energy Bluetooth pripojením, ktoré šetrí batériu.

Bezdrôtové Bluetooth pripojenie som si otestoval pri slúchadlách WH-1000XM3, ktoré fungujú so Sony smartfónom jednoducho dokonale. Zážitok z kvalitnej hudby umocňuje už spomínaný kodek a rovnako tak je dokonalé aj prehrávanie cez kábel, ktoré umožňuje „znovuzrodený“ 3,5 mm audio jack.

Xperia 1 II je azda najkontroverznejší smartfón súčasnosti. Napriek tomu je skvelý

Pokiaľ si sa dočítal/-a až na samý koniec tejto recenzie, gratulujem. Svoje pocity a skúsenosti z používania som sa snažil podať čo najvernejšie a vedz, že pri tomto smartfóne to nebola ľahká úloha. Nie je to len ďalšia vlajková loď zo série, ktorá rok čo rok dostáva lepší procesor, ešte viac zakrivený displej, viac dier pre predný fotoaparát či stále výkonnejšie nabíjanie. Nie.

Sony Xperia 1 II pre mňa znamená snahu výrobcu pokračovať v „reštarte“ série, ktorá kedysi v segmente smartfónov budila rešpekt. Schválne som túto vetu uviedol v minulom čase, pretože dnes, v dobe bez rámikov, s výrezmi a dierami v obrazovkách či iných fičúrach, je tento model opäť v pozícii ako v časoch, kedy začala divízia smartfónov Sony upadať, nezapadá totiž do aktuálnych trendov. Avšak tentokrát má naviac. Potenciál je skutočne veľký.

Zobraziť celú galériu (70)
Matúš Mitro/FonTech

Táto novinka za približne 1200 € atakuje najdrahší segment nielen cenou, ale aj vlastnosťami. Konfigurácia a spracovanie, softvérová výbava a celkovo „form factor“ tohto zariadenia je dovolím si tvrdiť to najlepšie, čo za posledné roky od Sony vzišlo.

Fantastický displej, krásne ladený dizajn s elegantnými krivkami, výkonný hardvér a poriadny fotoaparát na úrovni z neho robia pravú vlajkovú loď. Konkurencia je ale silná a v niektorých prípadoch aj silnejšia.

Ako napriek sa tu nachádza pár nedostatkov, ktoré by mohli byť pre niekoho tŕňom v oku. Tak trochu lenivý snímač odtlačkov prstov, priemerné nabíjanie či prehrievanie smartfónu pri fotografovaní v horúcich dňoch sú dôvody, kvôli ktorým by sa mohol nejeden zákazník dostať do pomykova. A navyše tá naozaj prémiová cena. Pokiaľ by bola nižšia o 100 – 200 €, hneď by sme sa na túto Xperiu mohli pozrieť inak.

Spísané a podčiarknuté. Sony Xperia 1 II úspešne pokračuje v stopách predchodcu a predstavuje čerstvý vietor do plachiet výrobcu, ktorý sa týmto modelom po dlhom čase naozaj vyšvihol medzi najlepších. Stále sa však z niektorých vecí nepoučil, no napriek tomu sa mu podarilo vyrobiť výborný kúsok techniky orientovaný na najnáročnejších používateľov, ktorí ako čerešničku na torte ocenia hlavný ťahúň tohto modelu – fotoaparát.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú