Žijeme v uponáhľanej dobe a každý z nás pozná ten pocit, keď má toho na práci toľko, že sa, buď zabúda starať o domácnosť, alebo na to jednoducho nemá čas. Vysávanie síce vo väčšine prípadov nie je časovo náročná záležitosť, no je ho nutné vykonávať pravidelne a nie každý má na to vždy náladu.

Tento problém prišli pred niekoľkými rokmi vyriešiť robotické vysávače, no nie každý im hneď prejavil dôveru. Za posledné roky sa však markantne zlepšili a spoľahlivosť by už nemala byť problémom. Nemali by už padať zo schodov, narážať do prekážok a mali by dôkladne vyčistiť každé zákutie domácnosti.

Aby som zistil, či to skutočne platí, otestoval som Samsung POWERbot série VR7000, a to konkrétne model VR20M707CWD/GE. Tento robotický vysávač sa v mojom dome týždeň pohyboval. Ako si teda viedol?

Balenie

samsung powerbot
Zobraziť celú galériu (25)
Peter Puhovich / FonTech

  • Samsung POWERbot VR20M707CWD/GE
  • Diaľkový ovládač
  • Dokovacia stanica
  • Batérie do ovládača (typ AAA)
  • Napájací kábel
  • Nabíjačka batérie
  • Používateľská príručka (na CD)
  • Náhradný filter (voliteľné vybavenie)
  • Virtuálny strážca (voliteľné vybavenie) – zabraňuje vysávaču vstup do oblasti, ktorá môže predstavovať riziko, napríklad kvety

Vysávač ako prirodzená súčasť domácnosti

Pokiaľ vlastníš obyčajný ručný vysávač, určite to poznáš. V prípade potreby ho vytiahneš a po dokončení vysávania odložíš niekam do kúta alebo na nejaké iné miesto, ktoré nepúta pozornosť. Ručný vysávač predsa len nie je žiadne ozdoba domácnosti a bolo by naozaj divné, keby si ho mal len tak vystavený uprostred chodby. To ale pri robotických vysávačoch absolútne neplatí. Sú menšie, lákavejšie a stávajú sa prirodzenou súčasťou domácnosti. A pri vysávačoch ako je tento POWERbot to platí ešte viac.

Zobraziť celú galériu (25)
Dávid Igaz / FonTech

Aj keď väčšinu konštrukcie vysávača tvorí plast, pôsobí veľmi vkusne a hodí sa do každej modernej domácnosti. Na vrchnej ploche ma ihneď zaujala priehľadná nádoba s odpadom, vďaka ktorej sa používateľ dokáže v pravú chvíľu rozhodnúť, kedy ju treba vyčistiť. Celý proces je extrémne jednoduchý a zaberie iba niekoľko sekúnd. Najskôr treba stlačiť tlačidlo na vysávači a vybrať nádobu.

samsung powerbot
Zobraziť celú galériu (25)
Peter Puhovich / FonTech

Tá sa potom jednoducho otvorí, vysype sa z nej špina a v prípade potreby je možné aj vymeniť filter. Technológia CycloneForce sa ale stará o to, aby prach a nečistoty smerovali do vonkajšej komory a filter vďaka tomu vydrží dlhšie čistý. Okrem toho sa ešte na vrchnej časti nachádza displej a trojica kapacitných tlačidiel.

Zobraziť celú galériu (25)
Dávid Igaz / FonTech

Pohľad na spodnú časť už síce taký zaujímavý nie je, no aj tá obsahuje veľmi dôležité komponenty. Sú nimi napríklad piny na nabíjanie v dokovacej stanici a samočistiaca kefa. Úplne samočistiaca samozrejme nie je, no Samsung sa ju snažil navrhnúť tak, aby zachytávala čo najmenej vlasov a chumáčov prachu. Tento systém sa nakoniec aj celkom podaril, no občasnému odstraňovaniu zamotaných vlasov sa používateľ aj tak nevyhne.

Poradí si takmer s každou prekážkou

Používateľ má na výber celkovo zo siedmich režimov vysávania, ku ktorým sa postupne dostanem. Najzákladnejšia a najdôležitejšia voľba je medzi automatickým, bodovým a manuálnym vysávaním. Automatické vysávanie prebieha bez akéhokoľvek zásahu používateľa a vysávač si celú trasu plánuje sám.

samsung powerbot
Zobraziť celú galériu (25)
Peter Puhovich / FonTech

Bodové vysávanie sa hodí najmä v prípadoch, kedy je potrebné dôkladne povysávať určitú časť plochy (predovšetkým omrvinky). V tomto režime vysávač zvýši výkon a krúživým pohybom dôkladne povysáva plochu o rozmeroch približne 1.5 m x 1.5 m. Manuálne vysávanie má v plnej réžii používateľ, čiže vysávač naviguje sám pomocou tlačidiel na ovládači alebo v mobilnej aplikácii.

samsung powerbot
Zobraziť celú galériu (25)
Peter Puhovich / FonTech

Ako si teda vysávač odvádza svoju prácu? V prvom rade musím spomenúť jeden dôležitý fakt. Zákazník musí byť už pred kúpou robotického vysávača zmierený s tým, že si bude musieť mierne upraviť domácnosť. Potrebné je odstrániť príliš hrubé koberce a všetky objekty rozmiestniť tak, aby sa vysávač dostal na každé miesto. Keď to ale spravíš, robot sa ti za to odvďačí bezstarostným vysávaním.

Vďaka výkonnému senzoru FullView Sensor 2.0 vidí všetky prekážky v predstihu a vždy pred nimi patrične spomalí a zastaví. Iba málokedy sa stalo, že vysávač do prekážky v plnej rýchlosti narazil. Vysávač vie dokonca aj rozpoznávať rohy stien, pričom pre ich lepšie povysávanie sa aktivuje režim Edge Clean Master. V rámci toho sa z prednej časti vysunie hubica, ktorá sa dotkne steny a vytvorí bariéru pre dôkladnejšie vysatie prachu.

Zobraziť celú galériu (25)
Dávid Igaz / FonTech

Pohyb vysávača v domácnosti uľahčuje aj hrúbka iba 9.7 centimetra a kolieska Easy Pass, ktoré zdolajú väčšinu prekážok. V návode k vysávaču sa ale uvádza, že vysávač nesmie prechádzať cez prekážky hrubšie ako jeden centimeter. Avšak keďže mám doma hneď niekoľko podobne hrubých kobercov a prahov, vysávač to u mňa vôbec nemal ľahké. Na hrubý koberec vyšiel iba šikmo, v opačnom prípade doň buď narazil alebo ho odsunul.

Ja som sa vysávaču snažil čo najviac vyhovieť a všetky objekty som preto rozmiestnil tak, aby sa vysávač bez problémov dostal úplne všade. Aj napriek tomu ale robot niektoré miesta vynechával, respektíve ich nepovysával dôkladne. Ide najmä o rohy miestností, kde som občas aj po ukončení vysávania našiel plno nahromadenej špiny. A presne pre takéto prípady sa hodí manuálny režim vysávania.

Doba vysávania, samozrejme, závisí od veľkosti plochy, no zvyčajne trvá pri normálom režime približne 60 minút. V režime turbo je to potom približne 30 minút a v tichom režime okolo 90 minút. Šťavu dodáva 21,6 V/77,8 Wh akumulátor, ktorý úplne stačí aj na povysávanie väčšieho domu v režime turbo bez potreby návratu na dokovaciu stanicu.

Aplikácia Smart Home

Zobraziť celú galériu (25)
Screenshot / Samsung Care / YouTube

Dnes má Wi-Fi pripojenie čoraz viac moderných spotrebičov a robotické vysávače nie sú výnimkou. I keď ovládanie sa dá plnohodnotne zvládnuť aj cez pribalený diaľkový ovládač, predsa len ovládanie cez smartfón je o niečo pohodlnejšie. Na mysli mám najmä plánovanie, ktoré je možné nastaviť jednorázovo alebo na každý deň. Najlepšie je nastaviť taký čas, kedy nie si doma a po príchode domov ťa vždy budú čakať čisto povysávané podlahy.

Zobraziť celú galériu (25)
Screenshot / Samsung Smart Home

Okrem toho je ale cez aplikáciu možné vykonávať všetky operácie ako aj na ovládači – teda zapínať automatické/bodové/manuálne vysávanie, meniť sací výkon či prikázať mu návrat na dokovaciu stanicu. Bonusom je prezeranie trasy vysávania, ktorá sa v aplikácií objaví vždy po dokončení vysávania.

Skvelý pomocník, na ktorého sa treba pripraviť

Nastal čas, aby som uzavrel moje zmiešané dojmy z tohto vyspelého robotického vysávača. Prečo zdôrazňujem, že sa naň treba pripraviť? Nuž, sú na to dva hlavné dôvody. Ten prvý je cena, ktorá sa na Slovensku začína na sume 809 €.

samsung powerbot
Zobraziť celú galériu (25)
Peter Puhovich / FonTech

Jedná sa teda o jeden z tých drahších modelov, no zákazník aspoň dostane presne to, za čo si zaplatí – vkusný a výkonný robotický vysávač, ktorý dôkladne povysáva každú na to prispôsobenú domácnosť. Odstráneniu hrubších kobercov a niektorých stoličiek alebo iných prekážok sa teda určite nevyhneš.

Na druhej strane, pokiaľ je domácnosť pre vysávač dokonale prispôsobená, takmer so všetkým si hravo poradí. Občas som sa síce stretol so znečistenými miestami aj po dokončení vysávania, no v takýchto prípadoch je užitočný manuálny režim – dodatočné vysávanie ti pritom zaberie nanajvýš pár minút. Pokiaľ teda hľadáš poriadny robotický vysávač a si ochotný preň aj niečo obetovať, Samsung VR20M707CWD/GE by ťa nemal sklamať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom