Plusy

+ Vnútorné úložisko pre skladby
+ Dostatočná výdrž batérie a možnosť nabíjať v púzdre
+ Návykový systém ovládania
+ Pevná pozícia v uchu

Mínusy

- Nepohodlnosť pri dlhšom nosení
- Priemerná kvalita zvuku
- Vysoká cena

Samsung proti Apple. To je nikdy nekončiaci súboj, ktorý panuje v technologickom svete, pričom najtvrdšia bitka prebieha v oblasti smartfónov. K tým ale patrí aj rôzne príslušenstvo a jednou z neoddeliteľných súčastí každého majiteľa telefónu sú slúchadlá. A s miznúcim 3,5 mm audio jackom pribúda čoraz viac plne bezdrôtových kúskov.

Jedným z takých sú aj slúchadlá Gear IconX, ktoré sú zbraňou Samsungu na konkurenčný Apple a jeho Air Pods. Juhokórejská spoločnosť predstavila pre rok 2018 druhú generáciu svojich Bluetooth slúchadiel, majú prinášať niekoľko vylepšení a zakladajú si najmä na oprave nedostatkov predchodcu. Tie nemali úplne uspokojivú výdrž a problémy sa objavili aj v súvislosti so stabilným pripojením.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

A načo je to puzdro?

Samsung Gear IconX v edícii 2018 prichádzajú rovnako ako predchodca spolu s vlastným púzdrom, ktoré ale neslúži len na prenášanie a ochranu slúchadiel. Ide aj o vlastnú nabíjaciu stanicu a na prvý pohľad zdanlivo problémový účel párovacieho zariadenia. Skutočne, Samsung Gear IconX nespáruješ s novým smartfónom, pokiaľ pri sebe nemáš túto oválnu krabičku. A práve tu sa po prvýkrát trochu zastavíme.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Proces prepájania so zariadením prebieha pokiaľ sú slúchadlá uložené na svojom mieste a zároveň je na krabičke otvorený kryt. Na mobile ďalej potrebuješ mať nainštalovanú a zapnutú aplikáciu Samsung Gear a k tomu už len zapnuté rozhranie Bluetooth. Slúchadlá sú primárne určené pre Androidy, ale využiješ ich aj na iPhonoch, no o niektoré funkcie zrejme prídeš. Celý proces prepájania je rýchly, navyše pôsobí veľmi elegantne, keďže nikde nešramotia žiadne káble. Napriek tomu sa ale zdá nutnosť puzdra pri každom párovaní s novým zariadením ako problém, pokiaľ však budeš ako ja, môžem ťa uistiť, že nebude.

Prvým dôvodom je to, že slúchadlá vlastne tak často párovať nebudeš, pretože väčšina z nás vlastní aj tak „len“ jeden smartfón a prakticky tak ide o zariadenie, ktoré využívame na drvivú časť činností, kde sú potrebné slúchadlá. Samozrejme, notebook či počítač sem rátať nemôžeme, pretože Gear IconX nie sú pre ne určené. Situácií, kedy tak budeš potrebovať pripojiť slúchadlá k inému zariadeniu veľa nebude a sotva pri niektorej z nich pôjde o tak kritickú situáciu, že by si ju nevedel vyriešiť. Frekvenciu prepájania tak ako veľký nedostatok rozhodne nevidím. Prejdime ale už k druhému a oveľa zaujímavejšiemu dôvodu, pre ktorý nebude dostupnosť puzdra predstavovať problém.

Stratia sa či nestratia?

Tým je skutočnosť, že ty sám budeš chcieť mať spomínanú oválnu krabičku, čo najčastejšie pri sebe. Opäť pritom ide o dva hlavné faktory a prvým z nich je výdrž. Puzdro totiž pôsobí aj ako prenosná nabíjacia stanica pre slúchadlá. Ak je plne nabitá, vieš si výdrž Gear IconX predĺžiť približne dvojnásobne. Len ich vložíš na svoje miesto a oni sa nabijú bez potreby pripájať akýkoľvek kábel. Nie je to extra rýchle, ale skvelé rozhodne. K výdrži sa však ešte dostanem a tak prejdime na druhý faktor.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Priamo s ním už súvisí podnadpis tejto sekcie: „Stratia sa či nestratia?“ Išlo o moju skutočne prvú otázku pri pohľade na dva pomerne malé kúsky slúchadiel Samsung Gear IconX. Naozaj som si nevedel veľmi predstaviť, že táto dvojica so mnou vydrží počas celého týždňa. No (našťastie) sa to podarilo a kľúčom bolo práve puzdro. Prenášanie slúchadiel v ňom je bezpečnejšie, pričom vieš, že obe slúchadlá sú spolu a napríklad v ruksaku či v kabelke ich tak nemusíš hľadať každé zvlášť. Vyzerá to ako banalita, ale niekedy to naozaj môže ušetriť kopec času a najmä nervov.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Trochu väčšia šírka puzdra, ktorú vo vrecku nohavíc cítiť, bola pre mňa ešte prijateľným kompromisom v oblasti bezpečnosti. Prípadnú ďalšiu generáciu puzdra Gear IconX, by ale už Samsung mohol trochu zoštíhliť. Ak by si predsa len slúchadlá nosil samostatne po vreckách a niekde zapotrošil, v aplikácii Gear je možné zapnúť ich postupne zvyšujúce pískanie. Vďaka tomu ich snáď nájdeš, riziko straty bude ale pri voľnom nosení určite vyššie než u káblových slúchadiel, ktoré sa predsa len strážia lepšie.

A nevypadnú mi?

Hneď ako sme vyriešili problém so strácaním malých slúchadiel je tu ďalšia otázka: Vydržia v uchu aj pri chôdzi, skoku, behu a podobných činnostiach? Ide o jednu z kľúčových vecí, ktorá bude dôležitá pre všetkých potencionálnych záujemcov. Je to logické, Bluetooth slúchadlá nemajú kábel, ktorý ich zachráni v prípade vypadnutia a tak je veľmi dôležité ako držia v uchu. Jeden pád môže znamenať stratu či zničenie.

Samsung to ale vyriešil veľmi umne. Gear IconX si po vložení do uší pootočením prakticky zaistíš hornou časťou slúchadiel. K dispozícii sú tri dostupné veľkosti nástavcov, rovnako tak štupľov. Môžeš si teda slúchadlá prispôsobiť tak, aby ti sedeli čo najlepšie. S týmto dizajnom je ich držanie v uchu veľmi pevné. Pre mňa bolo až prekvapujúce, akú istotu som v nich mal, a to aj pri behu či cvičení. Kľudne si ich zober do posilky alebo fitnesscentra, budeš vyzerať dobre a nemusíš sa trápiť zavadzajúcimi káblami. Konštrukcia Gear IconX je teda skvele prispôsobená pre problém s vypadávaním, prichádza to však aj s trochu bolestivým následkom.

Keď počúvanie tak trochu bolí

Nie je to kvôli kvalite zvuku, k tej sa ešte dostaneme, ale počúvanie hudby s Gear IconX môže naozaj niekedy bolieť. Konštrukčne sedia v uchu pevne a aj keď som mal zo začiatku z nich pohodlný dojem, faktom je to, že po čase začnú v uchu vadiť. Problémom je práve horná časť slúchadiel, ktorá ich zaisťuje v správnej pozícii. Tá po istom čase, ktorý je ťažko presne určiť, ale u mňa to bolo niečo okolo hodiny, začne príliš tlačiť a pri dlhšom počúvaní som si slúchadlá musel vždy aspoň na čas zložiť. Problém je však aj to, že pôjde o silno individuálnu záležitosť.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Slúchadlá budú každému sedieť inak a je možné, že pre teba budú pohodlné. S narastajúcim časom počúvania však predpokladám, že istá nepohodlnosť sa objaví. Trochu radostnejšou správou je, že časom sa to môže zlepšiť. Počas môjho týždňa som si začal trochu zvykať, ale k úplnej spokojnosti som prísť nestihol. Ktovie či by to vôbec šlo a pravdou zrejme je, že Samsung Gear IconX nebudeš chcieť mať v ušiach viac ako dve hodiny. A to môže byť rozhodujúci faktor.

Za zvuk neplatíš

Dostali sme sa k najdôležitejšej veci, o ktorú pri slúchadlách predsa vždy ide. Pri posudzovaní kvality zvuku Gear IconX som bol veľmi zvedavý na výkon Bluetooth technológie. Som rád, že výkon som mohol overiť počas viacerých dní, vďaka čomu mám na ne lepší pohľad. Zo začiatku som bol totiž sklamaný, ich zvuk sa mi zdal slabý, a to obzvlášť s ohľadom na cenu. No Gear IconX nie sú slúchadlá, ktoré môžeš hodnotiť hneď na začiatku. Sú totiž značne špecifické a treba sa s nimi trochu zžiť. Veľmi totiž záleží od vhodnej kombinácie veľkosti špuntov, nástavca pre zaistenie pozície a najviac od samotného nasadenia slúchadiel. Chválospevy však stále nečakaj.

Gear IconX sú v mojom pohľade kvalitou zvuku takmer definíciou priemeru. Hrajú dobre, zvuk je pomerne čistý aj rozsah slušný, no všetko je to v rámci kritérií nastavených na priemer. Chýbajú basy a hĺbky, pre ktoré vyžadujú takmer perfektné umiestnenie v ušiach, a aj hlasitosťou mohli ponúknuť viac. Bluetooth spojenie je ale stabilné a zaznamenal som len pár, veľmi krátkych zásekov. Zvuk je tak na konci čistý priemer, ktorý síce väčšinu neurazí ale nikoho neoslní, a to hovorím najmä s ohľadom na cenu. Počas týždňa používania som teda začal postupne chápať, že vysokú cenu za Gear IconX neplatíš za zvuk. Za čo teda?

Gestá, ktoré sa treba naučiť

Myslím, že Samsung sa to snaží zhodiť na funkcie. Odstránenie káblov je jasné, aj možnosť vyhľadať slúchadlá cez aplikáciu som spomínal, no výraznejším špecifikom je ovládanie gestami. Slúchadlá majú na strane dotykovú plochu, s ktorou je možné ovládať niektoré činnosti. Prepínanie piesní je samozrejmosť, stačí prstom dvakrát kliknúť. K dispozícii je aj napríklad pozastavenie prehrávanie, vrátenie sa k predchádzajúcej skladbe či odštartovanie športovej aktivity. Všetky popisy nájdeš v priložených obrázkoch, dôležitejšie je už to, ako ovládanie funguje.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Aj tu platí, že na Gear IconX je potrebné si trochu zvykať. Vážne sa mi zo začiatku nechcelo veriť, aké náročné je trafiť sa priamo na pozíciu, kde v uchu sídlia slúchadlá. To bol ale trochu viac môj problém než slúchadiel, priznávam, ďalšie ale už nasledovali v súvislosti s reakciami dotykovej plochy. Napríklad jedným ťuknutím prsta prebehne pozastavenie/spustenie skladby a dvomi sa už prechádza na ďalšiu skladbu. To neznie ako problém pokiaľ by všetko bolo bezchybné a slúchadlá by zaznamenali každý tvoj dotyk.

Žiaľ tomu sa nedá veľmi vyhnúť. Niekedy reakcie nefungujú úplne presne aplocha tvoj dotyk nezaznamená a spustíš tak akciu, ktorú si úplne neplánoval. A medzi pozastavením skladby a preskočením na ďalší titul môže byť niekedy rozdiel malého rozhorčenia. Aby to ale bolo jasné, časom sa počet nepresností výrazne zníži a návykovosť takéhoto ovládania je veľká.

Krok sem, krok tam

K ďalším funkciám, za ktoré si platíš je prepojenosť s aplikáciou Samsung Healht. Slúchadlá totiž disponujú možnosťou počítania krokov a merania vzdialenosti. Samsung už túto technológiu vyvíja dlhšie takže je pomerne presná. Škoda však, že v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Gear Icon X chýba senzor tepu. To by som už vážne začal týmto slúchadlám trochu prisudzovať pozitívne body za funkcie fitness náramku, takto sa ale nič nekoná. Pokiaľ si počas dňa meriaš počet krokov, funkcia slúchadiel ti bude zbytočná, pretože celý deň ich v uchu aj tak mať nebudeš. No a kvôli chýbajúcemu senzoru tepu neprinášajú IconX pri behu žiadnu pridanú hodnotu v porovnaní so smartfónom.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Posledná špeciálna funkcia, ktorá výrazne upúta je vstavané úložisko. K používaniu týchto slúchadiel totiž v skutočnosti nepotrebuješ žiadny smartfón. Gear IconX disponujú vnútornou pamäťou s veľkosťou 3,4 GB, kde si tak môžeš uložiť vlastnú hudbu a následne počúvať len tak, bez Bluetooth aj smartfónu. Jedna z najvydarenejších funkcií tohto kúska techniky. Presun skladieb pritom môžeš uskutočniť pripojením k počítaču ale aj priamo cez Bluetooth z tvojho mobilu. Takéto počúvanie navyše predĺži aj výdrž batérie.

Komfortné hodiny

Minulá generácia Gear IconX trpela celkom vážnym problémom v podobe slabej výdrže. Nová edícia ale stavia na vyriešení nedostatkov a darí sa to aj v tejto oblasti. Na jedno nabitie dosiahneš približne niečo vyše štyroch hodín prehrávania. Pri počúvaní zo stavaného úložiska to bude niečo okolo hodinky dlhšie.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Už som pritom spomínal, že ochranné puzdro budeš chcieť mať pri sebe a tak dostaneš minimálne ešte jeden celý cyklus naviac. Pri pohľade na ďalšiu skutočnosť, ktorú som spomínal – nemožnosť slúchadlá nosiť príliš dlho v ušiach sú dané hodnoty viac než postačujúce. Navyše, ak bude naozaj zle, len za približne 10 minút nabíjania dostaneš možnosť počúvať približne hodinu muziky.

Možno nabudúce

Takže, aké vlastne sú Bluetooth slúchadlá Samsung Gear IconX v edícii pre rok 2018? V prvom rade môžem povedať, že obavy o vypadávanie či ich príliš jednoduché stratenie môžeme zmiesť zo stola. Toto sú veci, o ktoré som sa počas recenzie bál najmenej. Problémom je skôr to, ako dlho ich vydržíš mať v ušiach, čo je daň za pevnú a stabilnú pozíciu. Rozhodne si pochvalu zaslúži výdrž batérie a vstavané úložisko pre množstvo skladieb.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Niekedy nepresné dotykové ovládanie je zas dostatočne návykové, ale na konci dňa aj tak bude záležať najmä na jednom faktore. Cena Samsung Gear IconX u overených predajcoch presahuje 200 eur, a to je neskutočne veľa. Kvalita zvuku je pritom len priemerom a ponúkané funkcie nie sú tak výnimočné, aby danú cenovku ospravedlnili. Niektoré technológie treba ešte dotiahnuť a čas na kúpu týchto slúchadiel možno príde s ďalšou generáciou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom