Prehľad
Mobilná sieť

2G GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900
3G HSDPA: 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
4G LTE band: 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100)

Rozmery a hmotnosť

165.2 x 76.5 x 9.3 mm, 220 g

Displej

Super AMOLED 6,7" FullHD+ s rozlíšením 2400 x 1080 pixelov, 393 ppi, Gorilla Glass 3, pomer k telu 85,8 %

Čipset

CPU: Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver)
GPU: Adreno 618

RAM

8 GB

Operačný systém

Android 9.0 Pie s nadstavbou One UI

Pamäť

128GB bez microSD kariet

Fotoaparát

48 MP, clona f/2.0, 26mm (širokouhlý), veľkosť snímača 1/2", veľkosť pixelov 0,8 µm, PDAF
8 MP, clona f/2.2, 12mm (ultraširokouhlý), veľkosť pixelov 1.12µm
TOF 3D camera, clona f/1.2, 30mm
Video: 2160p pri 30 fps, 1080p pri 30/60 fps (elektronická stabilizácia, gyroskop), 720p pri 480 fps

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, A2DP, GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BDS, NFC, FM rádio, USB Type-C

Batéria

3700 mAh, podpora rýchleho 27 W nabíjania

Ostatné

Vstavaný snímač odtlačkov prstov v displeji, absencia 3,5 mm jacku, akcelerometer, gyroskop, proximity senzor pod displejom, kompas, ANT+

Plusy

+ Kvalitný displej bez rámikov, výrezov a dier
+ Slušná výdrž batérie
+ Svižný systém
+ Dostatočný výkon
+ Nové technológie (individuálne)

Mínusy

- Optický snímač odtlačkov prstov
- Hmotnosť a rozmery
- Kvalita ultraširokého objektívu a natáčanie videa
- Klzký povrch konštrukcie
- Odolnosť zadného skla

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
7.5
5.8
Displej
8.5
5.8
Výkon
8.0
5.1
Operačný systém
8.0
5.4
Fotoaparát
7.7
5.5
Výdrž batérie
8.0
4.1
Zhodnotenie

Samsung sa s modelom Galaxy A80 pridáva k ďalším výrobcom, ktorí chcú aj do strednej triedy priniesť množstvo technologických noviniek. Nie všetko však vyšlo tak, ako si to spoločnosť predstavovala a túto novinku bohužiaľ trápi niekoľko nedostatkov, ktoré môžu celkový dojem kaziť. Odhliadnuc však od istých nepríjemností je Galaxy A80-ka skvelým smartfónom, ktorý dokáže uspokojiť potreby aj náročnejších používateľov.

8.0
Hodnotenie redakcie
5.3
Užívateľské hodnotenie
12 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Netradičné nápady si žiadajú aj netradičné kompromisy, ktorými si spoločnosti ako Xiaomi, Vivo alebo Oppo pripravili pre používateľa nejedno prekvapenie. Po niekoľkých nekonvenčných modeloch smartfónov prišiel teraz s ďalším aj kórejský Samsung, ktorý predstavil doteraz najlepšieho zástupcu A-línie a zároveň ním zrejme skúša zvyky a odvahu zákazníka kúpiť si niečo, čo v jeho rukách rozhodne vynikne.

Tento kórejský skvost prináša dostatok moderných noviniek, ktoré potešia milovníka technológií. Tento výnimočný smartfón je skutočným unikátom, ktorý svojimi možnosťami dopĺňa rad akýchsi konceptov a snaží sa osloviť viacerými aspektmi. Stojí však za to?

Klasické balenie

Po kúpe smartfónu netreba očakávať žiadne luxusné balenie. Samsung sa v tomto prípade drží klasickej bielej krabice s grafikou Galaxy A80, ktorá v sebe ukrýva potrebný základ v podobe nabíjacieho adaptéru a kábla, ktorý môže potešiť USB-C koncovkami. Navyše však v balení nájdeme aj slúchadlá, ktoré poslúžia používateľovi pri počúvaní hudby cez USB-C port, avšak bez náhradných štupľov. Samsung nepribalil žiadnu redukciu na 3,5 mm audio jack.

V porovnaní s drahšími modelmi tu chýba aj redukcia na microUSB port pre prípad, ak by sme si chceli preniesť svoje dáta zo starého smartfónu káblom. Pravdaže, Galaxy A80 nie je zástupca vrcholovej rady, a tak si bude musieť zákazník vystačiť v balení aj s touto výbavou, no musím podotknúť, že niektorí výrobcovia ponúkajú pri svojich smartfónoch ešte o čosi viac príslušenstva.

Elegán v kategórii ťažkej váhy

Jednou z prvých vecí, ktorá mi pri pohľade na tento kúsok „udrela“ do očí, bola predná stena zariadenia, odkiaľ zmizol selfie fotoaparát a jej rámiky sa zúžili skutočne na minimum. Po uchopení to však bola aj slušná hmotnosť konštrukcie, ktorá sa zastavila na 220 gramoch, a tak je jasné, že dlhé používanie nebude práve najpríjemnejšie. Popasovať som sa musel s veľkým 6,7“ Super AMOLED displejom, ktorý sa dá iba s ťažkosťami ovládať pomocou jednej ruky.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Zadná stena navyše po dlhšej chvíli kĺže v rukách, za čo môže jej materiál, pri ktorom však vyšli najavo isté pochybnosti. Samsung tvrdí, že zadná časť modelu Galaxy A80 je vyrobená z odolného skla Gorilla Glass 6. generácie, no pri mojom používaní sa už po pár hodinách používania objavili jemné škrabance viditeľné pod svetlom, a to najmä v miestach, kde sa konštrukcia dotýka povrchu stola.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Z tohto dôvodu si tak nie som istý, či to, čo výrobca vydáva za tvrdené sklo, ktoré má odolať škrabancom od mincí a kľúčov, nebude v skutočnosti skôr tvrdeným plastom.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Túto negatívnu stránku však zatieni elegantnosť celého tela smartfónu, ktoré pôsobí prémiovo. Samsungu sa navyše odhodlal k zmene, ktorá ovplyvňuje samotné fotografovanie. Do vrchnej oddelenej časti zadnej steny totiž priniesol netradičný otočný fotoaparát, ktorý sa vysúva pomocou elektrického motorčeka a svojim fungovaním dokáže plnohodnotne nahradiť, ba aj prekonať bežné selfie fotoaparáty. Práve táto nezvyčajná stránka Galaxy A80-ky môže prilákať mnoho zvedavcov, no z dlhodobého hľadiska nemusí ísť o ideálne riešenie.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Nečistoty, ktoré sa v priestoroch uloženia fotoaparátu časom nahromadia, môžu narobiť používateľom nemalé problémy. Hliníkový rám smartfónu s predelmi pre antény potom ponúka tlačidlo napájania na pravej strane a pre ovládanie hlasitosti si tlačidlá našli miesto na ľavom boku. Spodná časť ukrýva už spomínaný USB-C port, slot pre 2 nanoSIM karty, mikrofón a jediný mono reproduktor. Vrchná časť ponúka už len mikrofón, ktorý využijeme pri nahrávaní videí.

Masívna obrazovka s minimom rámikov

Samsung je preslávený svojimi kvalitnými displejmi. Mnohé jeho smartfóny sú považované a aj oceňované za modely s najlepšími zobrazovacími panelmi na svete. Záležať si však dal aj pri strednej triede. Jeho Galaxy A80 totiž ponúka skvelý Super AMOLED displej, ktorý ponúka živé farby a dostatočné rozlíšenie 2 400 x 1 080 pixelov, ktoré sa rozprestiera na veľkej uhlopriečke 6,7“. Opäť sa však budem opakovať, že tento smartfón sa takmer nedá ovládať iba jednou rukou.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Samotný jas je viac ako postačujúci a pri maximálnej hodnote je obsah výborne čitateľný aj na priamom slnku. V nočných hodinách zasa používateľ získava možnosti pre redukciu modrého svetla. Hustota pixelov 393 ppi nepatrí medzi najvyššie a naozaj iba pozorné oko môže postrehnúť jemné náznaky pixelov na obrazovke. To však platí predovšetkým pri texte a nejde o nič závažné, čo by nejakým spôsobom zhoršovalo dojem z takéhoto skvelého displeja.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Poteší ale fakt, že sa pomer k telu smartfónu činí až 85,8 %, pričom z obrazovky neukrajuje žiaden výrez, či diera pre selfie fotoaparát. Používateľ tak má k dispozícii celý panel, ktorý ale v sebe skrýva ešte niekoľko prekvapení.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Jedným z nich sú aj tradičné snímače, ktoré výrobca ukryl pod jeho povrch. Proximity senzor ale nereagoval vždy správne a aj vo vrecku sa obrazovka samovoľne rozsvietila rovnako ako pri telefonovaní. Displeju dokonca ustúpil aj reproduktor pre volania.

Chýbajúci reproduktor pre volania nie je tak celkom dobrý nápad…

Ten Samsung nahradil novou technológiou, ktorá emituje zvuk priamo prostredníctvom obrazovky a pri volaniach sa používateľ stretne s odlišným spôsobom reprodukcie. Počas hovorov som mal pocit, že zvuk nevychádza z vrchnej časti smartfónu ako to býva u ostatných modelov s reproduktorom pre volania, ale skôr nižšej časti displeja, čo vo mne evokovalo, aby som držal smartfón o čosi vyššie ako obvykle. Kvalita samotného hovoru nebola príliš vysoká a emitovaný zvuk sa nevyrovná tomu ako z klasického reproduktora.

Druhú stranu som v niektorých prípadoch nepočul zrozumiteľne, a to najmä v hlučnejšom prostredí. Hoci ide o chvályhodnú inováciu ako upustiť od zaužívanej výbavy, osobne by som skôr uvítal overenú technológiu s vyššou kvalitou zvuku.. Ďalším prvkom, ktorý sa ocitol pod týmto panelom, je aj samotný snímač odtlačkov prstov, no o tom prezradím ďalšie detaily aj o pár statí nižšie.

Výkon na každý deň

Samsung Galaxy A80 ako zástupca vyššej strednej triedy disponuje výkonným 8-jadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 730, ktorý je vyrobený 8 nm technológiou a ponúka dve 2,2 GHz Kryo 470 Gold jadrá a zvyšných 6 jadier Kryo 470 Silver fičí na frekvencii 1,8 GHz. Pridajme k tomu ešte veľkú operačnú RAM pamäť, ktorá v tomto prípade činí až 8 GB, a tak dostaneme slušný čipset schopný zvládnuť aj náročné úlohy.

Počas používania smartfón nemal problém ani s náročnejšími úlohami či hrami, ktoré hravo zvládol vďaka grafike Adreno 618. Isteže, nešlo o ten najlepší výkon, no rozhodne som sa nemohol sťažovať na výrazné spomalenia systému, avšak občasným zaváhaniam som sa predsa len nevyhol. Napriek tomu bolo celkové fungovanie smartfónu skvelé a aplikácie sa otvárali takmer okamžite.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Výkon tohto kúsku pritom dokazujú aj výsledky benchmarkových testov, ktoré potvrdzujú, že aj procesory strednej triedy prešli zásadným vývojom a tento konkrétne dokázal ponúknuť výpočtovú silu ako niekdajšie vlajkové lode. Pravdaže, výsledky týchto aplikácií sú len orientačné, no pre tých, ktorí si vyberajú smartfón aj s ohľadom na tieto čísla, ide o relevantný dôkaz potenciálu Galaxy A80-ky.

Výsledky benchmarkových testov:

  • Antutu: 204 624
  • Geekbench (single-core): 2 512
  • Geekbench (multi-core): 6 914
  • 3D Mark (Sling Shot Exreme – OpenGL ES 3.1): 2 402
  • 3D Mark (Sling Shot Extreme – Vulkan): 2 245

V celku svižný systém Samsungu

Samsung Galaxy A80 prichádza v balení s predinštalovaným systémom Android Pie, ktorý výrobca prerobil a zahalil ho do svojej nadstavby One UI. Tá ponúka mnoho vlastných grafických prvkov a animácií, no k tým sa pridávaj aj množstvo vlastných aplikácií spoločnosti, medzi ktorými samozrejme nechýba aplikácia Témy, fitnes aplikácia pre monitorovanie aktivít, prehrávač hudby, videa a ďalšie. Ako u Samsungu býva, nezabudol ani na Office aplikácie od Microsoftu.

Veľkú pochvalu v tomto smere udeľujem Samsungu za rozloženie ponuky aplikácií, ktorá je orientovaná nižšie ako na ostatných smartfónoch, a to z dôvodu, aby používateľ pri modeloch s veľkými displejmi dosiahol aj na vrchné možnosti, čo príde pri tak veľkom displeji viac než vhod.

Kórejský výrobca v systéme stavil aj na viacero vlastných fičúr, ktoré používateľovi spríjemňujú dojmy z celého systému. Okrem nastavení farieb obrazovky, ktoré môžu byť sýtejšie alebo prirodzené, tu nájdeme aj prispôsobenie Always On displeja, ktorý ponúka v nastaveniach niekoľko rozložení a grafiku ciferníkov.

Pre redukciu modrého svetla je v nastaveniach dostupná funkcia, ktorú je možné prispôsobiť podľa vlastných preferencií alebo využiť prednastavené zapínanie/vypínanie tejto možnosti pri súmraku a úsvite. Rovnako tak to platí aj pre nočný režim, ktorý dokáže prepnúť vybrané aplikácie a biele prostredie rázom zmení na „dark mode“, čo pomôže očiam najmä v noci. K dispozícii je tiež Jednoduchý režim, ktorý zväčší všetky ikony a obsah na obrazovke.

S fyzickými a senzorovými tlačidlami sme sa v smartfónoch rozlúčili už dávno, no Samsung ani tu nezabudol na možnosť výberu a okrem klasickej softvérovej trojice navigačných tlačidiel ponúka aj ovládanie gestami, pričom je možné prispôsobiť si poradie jednotlivých akcií. Ide však o odlišné gestá než v prípade iPhonov či smartfónov Google Pixel a miesto ťahania z okrajov obrazovky je potrebné prechádzať systémom gestami v spodnej časti displeja.

Bixby sa má stále v čom zlepšovať

Výrobca znova priniesol aj svojho digitálneho asistenta Bixby, ktorý sa však má ešte čo učiť napríklad od takého Google Asistenta. Bixby sa zapne buď podržaním tlačidla napájania, hlasovým príkazom, alebo zobrazí prehľad dostupných aplikácií a noviniek po potiahnutí vpravo na domácej obrazovke. Hlasové ovládanie však nebolo práve najlepším zážitkom a často sa stávalo, že Bixby vyhľadal iné veci, prípadne nedokázal niektoré požiadavky vôbec spracovať.

Na druhej strane je prehľad aplikácií a noviniek až príliš preplnený rôznym možným obsahom, ktorým sa treba prehrabávať. Funkcia Bixby Routines sa dokáže prispôsobiť návykom používateľa a upraviť funkcie. Z môjho pohľadu je na tom Bixby o čosi lepšie ako v časoch predstavenia Galaxy Note 8, no stále je čo vylepšovať. Používateľa totiž môže prekvapiť pri prvom používaní aj prehrávanie hudby, ktoré nie je možné po zadaní hlasového príkazu bez prvotného súhlasu s podmienkami.

Pokiaľ navyše nemá vybranú skladbu uloženú vo vstavanej aplikácii hudby od Samsungu, tak má jednoducho smolu. Svoju obľúbenú hudbu si môže iba vyhľadať, no nie prehrať. V tomto smere má na vrch napríklad Apple a jeho Siri, ktorá dokáže vďaka Apple Music spustiť hľadanú skladu aj bez toho, aby ju musel používateľ najprv stiahnuť do smartfónu. Tu Samsungu chýba spolupráca s niektorou zo streamovacích služieb hudby, kde by bolo fajn, keby si používateľ mohol okrem obyčajného otvorenia Spotify pomocou hlasového príkazu taktiež prehrať svoju obľúbenú pesničku.

Problémový snímač odtlačkov prstov

Konečne sa však dostávam k bodu, na ktorý sú mnohí zvedaví, a tým je vstavaný snímač odtlačkov prstov v displeji. Samsungu stavil na optický senzor, ktorý dokáže rozoznať niekoľko rôznych odtlačkov, pričom je priestor pre odomykanie graficky znázornený ikonou na obrazovke.

Veľké mínus táto technológia získava za rýchlosť a spoľahlivosť. Po prvotnom nastavení 2 odtlačkov išlo spočiatku všetko relatívne dobre, no postupným používaním som mal pocit, ako keby snímač na najpoužívanejší odtlačok pomaly zabúdal.

Skúsil som preto opätovné nastavenie odtlačkov, no snímač bol napriek tomu niekedy jednoducho nepoužiteľný a rýchlejšie som dokázal odomknúť systém napríklad vzorom. Snímač odtlačkov prstov totiž niekedy nedokázal rozoznať odtlačok ani po 5 pokusoch a v prípade, kedy som potreboval smartfón rýchlo odomknúť, sa tak stal miesto prínosu pre mňa prekážkou, s ktorou som musel často bojovať.

Aj v tomto prípade ide o ďalšiu z inovácii Samsungu, ktorá nie je dotiahnutá do finále, kedy by používateľovi poskytla bezproblémové fungovanie a úprimne, výrobca mohol radšej staviť na klasický snímač odtlačkov na zadnej stene, ktorý by bol presnejší. Zabudovaný optický snímač v displeji je však jedinou biometrickou metódou pre odomknutie smartfónu a rozpoznávanie tváre sa v tomto prípade nekoná.

Nad displejom chýba predná kamera a odomykanie tvárou by bolo pri neustálom vysúvaní a otáčaní trojitého hlavného fotoaparátu nanajvýš spomaľujúce. Pokiaľ teda používateľ nechce v niektorých situáciách strácať pri Galaxy A80 čas neustálym čakaním na to, kedy snímač odtlačok konečne rozpozná, musí sa vrátiť k zaužívaným metódam, medzi ktoré patrí vzor obrazovky či PIN kód.

Netradičná trojica fotoaparátov

To, že sa Samsung pri tomto zástupcovi strednej triedy skutočne nebál experimentovať, dokazuje aj trojitý hlavný fotoaparát, ktorý však nie je hocijaký. Vďaka motorčeku a otočnému mechanizmu totiž slúži aj pre fotenie selfie záberov, kedy sa z konštrukcie mierne vysunie a tri objektívy obrátia svoju pozornosť na používateľa.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Inovácia, ktorá funguje ale…

Po technickej stránke je vysúvanie plynulé, avšak samotná výdrž takéhoto riešenia je diskutabilná, keďže vieme, že časom sa pohybujúce časti zvyknú opotrebovať, prípadne sa medzery zanesú nečistotami. Pochváliť však chcem kvalitu spracovania, pretože napriek vysúvaciemu mechanizmu sa táto časť konštrukcie oproti zvyšku nehýbala a neprejavovala veľkú vôľu ako napríklad Xiaomi Mi MIX 3. Samotný trojitý fotoaparát však vystupuje z konštrukcie, a teda sa pri položení na stôl priamo dotýka povrchu.

Pri otáčaní tejto zostavy objektívov som však postrehol, akoby tento úkon nebol celkom vyladený do konca. Vo chvíli, kedy sa vrchná konštrukcia už blíži do svojej finálnej polohy, je totiž púzdro s fotoaparátmi pripravené sa otočiť, no ešte mu v tom chvíľu bráni displej a podobne je tomu aj pri zasúvaní motorizovanej časti. Jednoducho povedané, fotoaparát sa akoby snažil o malý moment otočiť skôr než sa vysunie celá konštrukcia. To však nie je pri používaní žiadnou prekážkou a používanie bolo bezproblémové.

Prejdime však k samotnej kvalite snímačov, ktoré prichádzajú s rozlíšením 48 MPx pre hlavný objektív so svetelnosťou f/1.8, 8 MPx pre ultraširoký objektív s clonou f/2.2 a trojicu uzatvára ToF snímač pre meranie hĺbky záberu.

Pri fotografovaní ponúkol hlavný snímač skutočne slušné výsledky a snímky boli na veľmi dobrej úrovni. Ich kvalitu ovplyvňuje aj samotný softvér a funkcie, ktoré dokážu automaticky prispôsobiť a rozoznať scénu, či vylepšiť fotku pomocou HDR. Funkcia rozmazania pozadia za objektom dokáže splniť očakávania, avšak v niektorých prípadoch rozmaže aj nežiadané časti záberu.

Originál vs. „Bokeh“ efekt

[twenty20 img1=“177782″ img2=“177783″ offset=“0.5″]

 

Originál vs. Nočný režim

[twenty20 img1=“177810″ img2=“177811″ offset=“0.5″]

Za denného svetla boli fotografie kvalitné, ostré a svetelné, no v niektorých prípadoch dochádzalo napríklad k prepáleniu bielej farby, ktorá na fotke dominovala miesto oblohy. O fotografiách zachytených v noci sa ale nedá hovoriť ako o príliš kvalitných.

Snímky boli bez dostatku svetla mnohokrát rozmazané, neostré a obsahovali množstvo šumu. Väčšiu kvalitu však dokáže produkovať hlavný 48 MPx objektív, ktorý je o poznanie lepší v podaní farieb a pri dynamickom rozsahu, než druhý, ultraširokouhlý fotoaparát.

Hlavný vs. Ultraširokouhlý fotoaparát

[twenty20 img1=“177784″ img2=“177785″ offset=“0.5″]

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.

Tomu totiž často chýba dostatok farieb, či dokonca ostrosť, o čom som sa presvedčil aj pri natáčaní videí. Opäť sa opakuje situácia, kedy v nočných hodinách nedokázali fotoaparáty vytvoriť ani slušné video.

Tu Samsung ponúka na výber funkciu, kedy som si mohol natáčanie videa stabilizovať špeciálnou funkciou vo vrchnej ponuke aplikácie, avšak tá produkuje síce stabilnejšie, no výrazne horšie výsledky ako v prípade natáčania bez tejto možnosti. Často dochádzalo aj k preostrovaniu záberu. Veď koniec koncov, kvalitu fotografií a videí môžeš posúdiť sám na priložených ukážkach.

Aj v tomto smere sa potvrdzuje, že Samsung chcel v Galaxy A80 skombinovať naozaj viacero netradičných vecí, a hoci vyzerá tento otočný fotoaparát na pohľad elegantne a zaujímavo, nedisponuje veľkými kvalitami a jeho najväčšie nedostatky sa prejavujú najmä v noci. Išlo však o ďalší pokus ako sa zbaviť prednej selfie kamery a presunúť hardvér do samostatnej, viacúčelovej časti, z ktorej sa stal nezameniteľný prvok.

Slušná výdrž

Používateľ môže očakávať, že sa do tak veľkého tela vojde aj veľká batéria. Tu však Samsung musel urobiť kompromis a vtesnať niekam všetok hardvér, vrátane motorizovanej vrchnej časti. Z toho dôvodu dosahuje kapacita akumulátora skôr priemerných 3 700 mAh, čo je o pár stoviek mAh menej ako v prípade iných veľkých smartfónov.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Ani to však nebráni tomu, aby na jedno nabitie vydržala priemernému používateľovi aj 2 dni. Náročnejšie používanie si vyžiada viac energie a s väčšou spotrebou bude treba batériu nabíjať už po 1 celom dni používania. V tom prípade ale nastúpi na scénu rýchle 27 W nabíjanie, ktoré doplní kapacitu baterky už za pár desiatok minút. Výdrž je však aj vzhľadom na veľkosť displeja, ktorý si ukrojí poriadnu kus energie, veľmi dobrá.

Priemerný zvuk a mono reproduktor

Inovácie, inovácie, inovácie a zas len inovácie…Práve to nás totiž priviedlo k tomu, že výrobcovia začali upúšťať od 3,5 mm audio jacku, ktorý už chýba v mnohých moderných smartfónoch, pričom Galaxy A80 nie je žiadnou výnimkou. Navyše, pri smartfóne za vyše 500 € by už zákazník čakal aj nejaký-ten stereo zvuk, no toho sa nanešťastie budúci majiteľ tohto Samsungu nedočká.

Spodok konštrukcie obsadil jediný mono reproduktor, ktorý sa snaží hrať v celku slušne. Absenciu audio jacku vyriešil výrobca USB-C portom, ktorý okrem nabíjania slúži na pripájanie slúchadiel. V balení zákazník nájde priložené jednoduché AKG štupľové slúchadlá, ktoré môžu niekoho svojim zvukom príjemne prekvapiť.

Samsung pritom v nastaveniach ponúka aj niekoľko možností pre úpravu kvality prehrávaného zvuku, avšak iba v prípade slúchadiel. Nechýba tak ekvalizér či konvertor UHQ, ktorý vylepší kvalitu zvuku zväčšením počtu bitov, resp. šírky pásma.

Obmedzená pamäť

Samsung Galaxy A80 prichádza len v jedinej verzii so vstavaným úložiskom, ktoré ponúka celkovú kapacitu 128 GB, s čím si môže priemerný používateľ bohato vystačiť. Možnosť rozšírenia pamäte tu však nenájdeme a microSD slot by sme teda hľadali márne. Jediným spôsobom, ako pri tomto smartfóne zväčšiť úložisko pre svoje súbory, je cloud.

Skvelo vyzerajúci smartfón s niekoľkými nedostatkami

Po čínskych výrobcoch smartfónoch prišiel aj Samsung s ďalšou netradičnou novinkou, ktorá sa chce hrať na technologického inovátora a ponúknuť moderné prvky výbavy. Spoločnosť dbala na celkovú kvalitu spracovania konštrukcie, ktorá vyzerá naozaj úchvatne a v spojení s otočným fotoaparátom si Galaxy A80 „v divočine“ naozaj nikto nepomýli s iným smartfónom.

Obrovský displej prináša radosť pri pozeraní filmov, kde ale chýba stereo zvuk. Samsungu sa tak podarilo vyrobiť skutočne skvelo vyzerajúci model, ktorý chce ohromiť viacerými prvkami výbavy. Nie vždy mu to však ide tak, ako by malo.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Viaceré inovatívne aspekty tohto smartfónu totiž nefungujú spoľahlivo. Áno, hovorím o snímači odtlačku prstov, či emitovaní zvuku displejom. Pri zariadení za vyše 500 € by si mal jeho používanie majiteľ užívať a neunavovať sa nepresným snímaním odtlačkov.

Nuž, stalo sa. Samsung Galaxy A80 však dokáže uspokojiť aj náročnejších zákazníkov, ktorí si tieto nové technológie jednoducho chcú vyskúšať na vlastnej koži, alebo ľudí, ktorí si chcú dopriať elegantný smartfón, pričom sa neboja jeho obrovského displeja.

Zobraziť celú galériu (41)
Dávid Igaz / FonTech

Vo výsledku by som Galaxy A80 zhrnul ako model so skvelým potenciálom, dizajnom, slušným výkonom, pri ktorom však dojem z používania kazia práve spomínané nedostatky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú