Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

oukitel-k10000-hodnotenieBatéria. Večná problematika moderných smartfónov. Výdrž na jedno nabitie v posledných rokoch rapídne klesá a hlavným dôvodom je neustále zvyšovanie výkonu jednotlivých komponentov. Spoločnosť Oukitel si však povedala dosť a túto nepriaznivú situáciu zmení. Fanúšikov potešila dvojicou nových smartfónov. Oukitel K6000 so 6000 mAh batériou a Oukitel K10000 s obrovskou 10 000 mAh batériou sú smartfóny, ktoré sa tak často nevidia. Lákadlom novinky nie je len obrovská batéria, ale aj zaujímavý vzhľad, ktorý na prvý pohľad vyzerá veľmi luxusne.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Nám sa do redakcie dostala verzia s najväčšou 10 000 mAh batériou. Ako si vedie a či má táto ohromná kapacita naozaj dlhú výdrž sa dozviete v našej podrobnej recenzii po približne 10 dňovom testovaní. Za poskytnutie zariadenia na recenziu ďakujeme e-shopu Gearbest.com.

Kľúčové špecifikácie Oukitel K10000:

  • Všeobecné: 
    • GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • HSDPA (3G): 1900 / 2100 MHz
    • LTE (4G): 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Rozmery a váha: 157 x 76.5 x 13.8 mm, 318 g
  • Displej: 5,5″ kapacitná IPS obrazovka s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, Multitouch, 267 ppi
  • Čipset: MediaTek MT6735
  • CPU: Štvorjadrový Cortex-A53 taktovaný na 1,0 GHz, 64-bit
  • GPU: Mali-T720
  • RAM: 2 GB
  • OS: Android 5.1.1 (Lollipop)
  • Pamäť: 16 GB ( pre používateľa dostupných 12,11 GB), slot pre microSD karty do 32 GB
  • Fotoaparát: 8 MPx, HDR, Panoráma, LED blesk, autofocus, detekcia tváre a úsmevu, softvérová stabilizácia obrazu
  • Predný fotoaparát: 2 MPx
  • Video kamera: 720p@30 fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n/, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, OTG, GPS s AGPS, štandardný 3.5mm audio jack
  • Batéria: 10 000 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, kompas, gyroskop, proximity senzor, rýchle nabíjanie 9V/2A, DualSIM (microSIM, dual stand-by), inteligentné gestá a inteligentné prebudenie

Oukitel K10000 kúpite v e-shope Gearbest.com len za 146 € z EU skladu!

Balenie

Očarí hneď na začiatku

oukitel-k10000-recenzia (14)
Balenie novinky od Oukitelu ma veľmi milo prekvapilo. Pri pohľade na krásnu čiernu krabičku so zlatými doplnkami mám pocit ozajstnej “prémiovky”. Spoločnosť si však dala tú námahu a aj obsahovo sa radí balenie medzi to najlepšie. Popri klasikách, ako nabíjačka a microUSB kábel, tu nájdeme aj USB OTG kábel pre pripojenie externých periférií, pomerne kvalitný plastový kryt na zadnú stranu, spinku na otvorenie šuplíka pre SIM karty a temperované sklo. Samotný nabíjací adaptér podporuje technológiu rýchleho nabíjania s výstupom 9V/2A.

oukitel-k10000-recenzia (16)

Konštrukcia a dizajn

Nič pre nežné pohlavie

Konštrukčná stránka Oukitelu K10000 je niečím výnimočným. Výrobca podriadil všetko pocitu monumentálnosti a samotný vzhľad pôsobí extravagantne a neokukane. Názory okolia sú veľmi príjemné a ihneď sa stanete stredobodom pozornosti. Pocit pri držaní je úplne odlišný ako pri smartfónoch s tradičným vzhľadom, no práve táto výnimočnosť dodáva pri držaní pocit luxusu a dobre odvedenej práce.

oukitel-k10000-recenzia (4)

Predná strana sa stala domovom pre 5,5-palcový HD IPS displej, ktorý bol osadený do tela s rozmermi 157.5 x 76.5 x 13.8 mm. Hmotnosť 318 g je alarmujúca, no po pár dňoch som si s menšími problémami na túto skutočnosť zvykol. Výrobcu musím pochváliť za naozaj minimálne rámiky okolo displeja, ktoré zbytočne nezväčšili už tak veľké rozmery. Na spodnej strane sa nachádza trojica senzorových tlačidiel, ktoré bohužiaľ nie sú podsvietené. Vo vrchnej časti sa nachádza reproduktor pre hovory, senzory, 2 MPx selfie fotoaparát, no a najviac ma zamrzela absentujúca notifikačná LED dióda. Pre názornú ukážu si pozrite nižšie v galérii porovnanie celkovej hrúbky Oukitel K10000 s OnePlus 2.

Galéria porovnania Oukitelu K10000 a OnePlus 2:

oukitel-k10000-recenzia (8)

Bočná strana Oukitelu K10000 disponuje krásnym spracovaním, ktoré „narúša“ až šuplík pre SIM karty, ktorý podporuje microSIM karty a zároveň jeden slot môže slúžiť pre microSD karty. Pravá strana obsahuje ovládacie tlačidlá hlasitosti a veľmi neprakticky umiestnené vypínacie tlačidlo s kruhovým dizajnom, ktoré je ťažké nahmatať a pri používaní som mal neustále tendenciu zvyšovať hlasitosť, namiesto vypnutia alebo zapnutia zariadenia. Spodná strana disponuje napájacím microUSB konektorom a hlavným reproduktorom spolu s mikrofónom určeným pre hovory. Presunom na vrchnú časť vidíme osamotený 3,5 mm audio jack.

oukitel-k10000-testujeme (1)

Zadná strana. Práve zadná strana je podľa mňa najvýstižnejšou časťou samotného smartfónu. Ihneď si všimneme vygravírovaného býka v strede zadnej časti, ktorý je symbolom novej modelovej rady a nesie označenie „Black Bull“. Sekunduje mu šošovka 8 MPx fotoaparátu s duálnou prisvetlovacou LED diódou vo vrchnej časti a logo Oukitel na spodku. Veľmi pekne pôsobí taktiež imitácia štyroch skrutiek v rohoch zadnej časti.

Displej

HD-čko s krásnymi farbami

oukitel-k10000-recenzia (6)

Oukitel K10000 prichádza s väčším 5,5-palcovým displejom, ktorý však ponúka iba nižšie HD rozlíšenie. V dobe zvyšovania rozlíšení až na hodnoty 4K sa tento krok môže zdať ako hlúpy, no opak je pravdou a K10000 sa môže pýšiť naozaj výborným HD panelom. Výsledná jemnosť displeja je 267 ppi. Potešili ma výborné pozorovacie uhly a čitateľnosť na priamom slnku.

oukitel-k10000-testujeme (4)

Miernym nedostatkom je minimálna hodnota jasu, ktorá je vyššia ako by bolo vhodné, čo pocítite najmä pri práci so smartfónom v nočných hodinách. V softvérovej ponuke nenájdeme manuálne nastavovanie farieb displeja, no preddefinované hodnoty sú perfektne vyvážené.

Výkon a pamäť

Zišiel by sa výkon navyše

Srdcom Oukitel K10000 sa stal 4-jadrový procesor MediaTek MT6735, ktorý pracuje na frekvencii 1 GHz. Procesor disponuje jadrami Cortex-A53 a 64 bitovou architektúrou. Sekunduje mu 2 GB LPDDR3 operačnej pamäte RAM, ktorá v spojení s dobre optimalizovaným systémom prináša rýchly multitasking. Ako grafický čip Oukitel K10000 používa Mali-T720, ktorý bohužiaľ na moderné hry už značne stráca. V mojom prípade som testoval výkon na hre Asphalt 8, ktorá sa radí medzi tie najnáročnejšie. Zážitok z hrania bol dobrý až po znížení detailov na úplné minimum. Pri pohľade na výsledky zo známych benchmark aplikácií vidíme, že samotné zariadenie sa výkonom zaraďuje skôr do low-end segmentu, no menej náročné hry idú bez problémov.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf.

Pre multimediálne súbory je pripravené 16 GB interné úložisko, z ktorých je pri prvom spustení dostupných niečo cez 12 GB. Ak sa vám zdá táto kapacita malá, môžete siahnuť po microSD karte, ktorou rozšírite úložisko maximálne o 32 GB. S použitím slotu pre microSD karty sa stráca DualSIM funkcionalita.

Operačný systém

Čistý Android robí divy

Po softvérovej stránke Oukitel stavil na dobre fungujúci Android 5.1 Lollipop bez zbytočných používateľských nadstavieb. Nájdeme tu teda iba rôzne užitočné vylepšenia, ktorým sa však budem venovať neskôr. Samotný systém funguje prekvapivo dobre vzhľadom na výkonnostné zameranie a pri používaní máte pocit svižnosti. Samozrejme, občas sa stane, že zariadenie zaváha, no nie je to pravidelný jav. Oukitel karhám za nedokonalý preklad niektorých nastavení systému.

Uzamykacia obrazovka disponuje klasickým vzhľadom ‘’čistého’’ Androidu a ponúka rýchly prístup k Fotoaparátu a k Telefónu. Oceňujem funkciu dvojitého poklepania, ktorou jednoducho rozsvietime displej a nájdeme tu taktiež gestá, pomocou ktorých jednoducho dokážeme otvoriť nami zvolenú aplikáciu. Otváranie aplikácií prebieha pomocou napísania písmena na zhasnutú obrazovku.

Presunom na domácu plochu máme možnosť triedenia, pridávania widgetov a samozrejme tu máme možnosť zmeniť tapetu. Predvolený Launcher nedisponuje s menu aplikácií. Stiahnutím notifikačnej lišty vidíme klasické prepínače a vzhľad Androidu Lollipop je tu taktiež nemenný.

Zabezpečenie a správa zariadenia

Oukitel K10000 sa nestratí ani po stránke bezpečnosti. Výrobca totižto implementoval do nadstavby rôzne užitočné vylepšenia, ktoré majú zvýšiť celkovú bezpečnosť používateľa. Medzi moje najobľúbenejšie patrila možnosť spravovať oprávnenia jednotlivých aplikácií. Táto funkcia je známa z nového Androidu 6.0 Marshmallow, no Oukitel ju fantasticky použil aj v staršej verzii Androidu.

Ďalšou, z časti praktickou a z časti aj šetriacou funkciou je správa automatického spúšťania aplikácií. Jednoduchým prepnutím dokážeme zamedziť automatický štart, napríklad pre aplikáciu Wunderlist. Týmto krokom sa dá predĺžiť výdrž batérie a jemne aj zvýšiť výkon zariadenia, nakoľko vaše nainštalované aplikácie nebudú zbytočne prebúdzať procesor a vyťažovať ho.

Plávajúce okná

Plávajúce tlačidlo má za úlohu zvýšiť efektivitu používania. Po zapnutí sa nám objaví na displeji menšia gulička, ktorú môžeme premiestňovať po celom obvode.

 

Po rozkliknutí ponúka 7 prepínačov, z ktorých sú určite najviac praktické plávajúce okno s videom a plávajúci hudobný prehrávač. Ak ste náruživým hráčom na smartfóne, oceníte funkciu Game Mode, ktorá vypne senzorové tlačidlá Späť a Menu. Pri hraní sa tak nebudete musieť obávať, že omylom stlačíte jedno zo spomínaných tlačidiel.

Výdrž batérie

Toto sa len tak často nevidí

Poďme sa teda pozrieť na najdôležitejší aspekt novinky. Oukitel K10000 disponuje doteraz nevídanou 10 000 mAh batériou. Samozrejme, na trhu sa nájdu smartfóny s väčšími batériami od 4000 až po 6000 mAh, no kapacita nového Oukitelu je proste úžasná. Vzhľadom k veľkej batérii sa očakáva aj rapídny nárast celkového času nabitia, no výrobca implementoval technológiu rýchleho nabíjania vďaka adaptéru s výstupom 9V/2A. Nabitie smartfónu z 15 % na 100 % trvá 2 hodiny a 53 minút. Smartfón som otestoval dvoma spôsobmi využívania. Pri náročnejšom zaobchádzaní som zariadenie využíval na online komunikáciu, vybavovanie emailov, prehliadanie webu, prezeranie filmov cez Netflix, počúvanie online hudby cez aplikáciu Spotify, mal som aktívne obe SIM karty a 70 % z celkového času som mal zapnutý WiFi hotspot na zdieľanie 4G mobilného internetu. Výsledná výdrž sa zastavila tesne pod hranicou 2 dní, pričom displej bol zapnutý takmer 7 hodín.

Miernejšie využívanie zahŕňalo online komunikáciu, prezeranie pracovných emailov, počúvanie skladieb cez Spotify, prezeranie webových stránok, príležitostné vyhotovenie fotografií, aktívne obe SIM karty a občasné telefonovanie. Výdrž? 3,5 dňa so zapnutou obrazovkou na úrovni 11 hodín. No ak ste používateľ s menšími nárokmi na využívanie smartfónu, môžete kľudne dosiahnuť výdrž aj okolo jedného týždňa. K dispozícii je aj šetriaci režim, ktorý v prípade kritického stavu batérie vypne animácie, podtaktuje procesor a obmedzí služby na pozadí. Smartfón som testoval aj v aplikácii PC Mark,ktorá slúži na testovanie batérie. Bohužiaľ, test sa po 30 hodinách z ničoho nič prerušil, no k dispozícii mám aspoň približný výsledok v minútach.

Fotoaparát

Prekvapenie sa nekoná

Zadná strana Oukitelu K10000 sa stala domovom pre 8 MPx (softvérovo upravený na 13 MPx) hlavný fotoaparát. V horších svetelných podmienkach sa určite hodí duálny LED blesk, no v tomto prípade je svietivosť blesku veľmi slabá.

DSC02970
Kvalita zodpovedá snímaču s nižším rozlíšením a výsledné fotografie sa zaraďujú iba do priemerných hodnôt. Kvalita fotografií za slnečných dní je dobrá, no samozrejme s nástupom nočných hodín sú fotografie hlboko pod dostatočnou kvalitou. Režim HDR pracuje dobre s menšími zaváhaniami, ktoré sa prejavujú prepálením farieb a zlou automatikou vyváženia bielej.

Nočné fotky

Všetky fotografie v plnom rozlíšením nájdete na tomto odkaze

Nahrávanie videa nie je ničím výnimočné a v ponuke nájdeme len HD video pri 30 fps. Výrobca taktiež implementoval softvérovú stabilizáciu obrazu.

Aplikácia Fotoaparátu je už dávno za svojimi slávnymi dňami. Dizajnové poňatie je zastaralé a orientácia v prostredí je chaotická. Výhodou je však z časti manuálny režim, ktorý dovoľuje nastaviť používateľovi hodnotu ISO, vyváženie bielej a zmenu expozície.

Multimédiá

Chýbajú basy a hlasitosť

Multimediálna stránka je pravdupovediac nepraktická. Obrovské rozmery zariadenia sťažujú príjemnú manipuláciu pri prezeraní filmov alebo pri počúvaní hudby. Nepraktické rozmery nie sú však jediným problémom Oukitelu.

Výstup z 3,5 mm audio jacku do slúchadiel je bohužiaľ veľmi zlý. Zvuku chýba hlavne basová zložka a kvalita zvuku je taktiež podpriemerná. Systémový reproduktor nie je na tom o nič lepšie a vyššie spomínané problémy sa prejavujú aj tu. Navyše som postrádal vyššiu hlasitosť, ktorá sa však čiastočne dá vyriešiť manuálnym nastavením jednotlivých zvukových aspektov pomocou vstavaného ekvalizéru. Nadstavba navyše ponúka “Zosilnenie zvuku”, no rozdiel je naozaj minimálny a takmer nerozoznateľný. Pri prezeraní videí a počúvaní hudby som si však obľúbil funkciu minimálizácie okna.

Galéria dokáže rozdeľovať fotografie podľa Albumu, miesta vyhotovenia a podľa času vyhotovenia. Opäť ma sklamal dizajn aplikácie, ktorý sa moderných trendov nedrží ani náhodou. Po stránke funkčnosti je však na tom veľmi dobre. Nájdeme tu editor fotografií, pomocou ktorého môžeme aplikovať rôzne filtre a upraviť si fotografie k obrazu svojmu.

Konektivita

Plnohodnotné LTE

Oukitel K10000 prichádza vcelku s dobrou výbavou konektivity. Už tradične tu nájdeme DualSIM, pričom oba sloty podporujú microSIM karty. Čerešničkou na torte je plná podpora 4G LTE mobilného pripojenia na Slovensku. Samozrejme aj 2G a 3G pripojenie bude fungovať bez problémov.

DSC03069
Ako som už spomínal vyššie, zariadenie podporuje najpoužívanejšiu frekvenciu slovenských operátorov, ktorou je 800 MHz frekvencia. LTE pripojenie som testoval od operátora Telekom a všetko bežalo v najlepšom poriadku. V druhom slote som využíval kartu od operátora SWAN, ktorý pracuje na 1800 MHz frekvencii a príjem signálu bol vynikajúci.

K dispozícii máme aj Wifi 802.11 b/g/n/, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0 s podporou USB OTG a GPS s AGPS. Fix a presnosť GPS je na dobrej úrovni. Celkový čas nájdenia potrebných satelitov k správnemu chodu GPS je okolo 4-5 sekúnd.

Záver

Oukitel K10000: Nokia 3310 21. storočia

Tak ako vlastne dopadol Oukitel K10000 v našom podrobnom teste? Najnovší počin tejto čínskej spoločnosti prináša veľmi zaujímavé funkcie a kúpu neoľutujú ani náročnejší používatelia. Samozrejme najlákavejším atribútom smartfónu je obrovská 10 000 mAh batéria, ktorá aj počas naozaj náročného používania vydrží bez problémov 3 dni. Veľmi ma zaujal extravagantný dizajn, ktorý vo svete smartfónov nemá obdoby a technológia rýchleho nabíjania, ktorá aj v prípade tak veľkej batérie dokáže udržať čas nabíjania v priateľných hodnotách. Jediným nedostatkom sú mohutné rozmery, ktoré sťažujú príjemné používanie.

DSC03094
Za nevýhody určite považujem aj slabší procesor a podpriemerný fotoaparát. Podtrhnuté, podčiarknuté, Oukitel K10000 je naozaj špeciálne zariadenie, ktoré sa ťažko zaraďuje do moderného sveta smartfónov, no bez pochýb si svojich priaznivcov nájde. Aktuálna cena sa pohybuje na úrovni 169 € v našom partnerskom e-shope Gearbest.com, ktorý vám odošle zariadenie priamo z európskeho skladu.

Oukitel K10000 kúpite v e-shope Gearbest.com len za 169 € z EU skladu!

+Plusy -Mínusy
+Bohatý obsah balenia -Obrovské rozmery 
+Unikátne spracovanie -Priemerný fotoaparát
+Výborný HD displej -Chýbajúci výkon
+Obrovská 10 000 mAh batéria
+Neuveriteľná výdrž
+Podpora 800 MHz LTE frekvencie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú