oneplus-2-hodnotenie3Čínsky start-up OnePlus vznikol len koncom roka 2013 a na svojom konte má už dve vlajkové lode. Po úspešnom OnePlus One výrobca tento rok spôsobil „hype“ s najnovším OnePlus 2, ktorý opäť prináša bezkonkurenčný pomer cena / výkon. Výrobca svoju novinku nazýva „zabijak vlajkových lodí 2016“, čím sa snaží vyjadriť, že OnePlus 2 je nielen lepší ako smartfóny, ktoré si môžete kúpiť v tomto roku, ale je dokonca lepší, ako tie budúcoročné smartfóny. Je to určite veľmi odvážne tvrdenie a tiež ťažká úloha, no z väčšej časti je to len marketingový ťah.

OnePlus 2 najlacnejšie kúpite v e-shope iBuygou.com!

Iste viete, že OnePlus 2 je rovnako, ako OnePlus One, ťažko dostupný smartfón, keďže sa predáva výhradne na pozvánky, ktoré výrobca rozdáva pomaly. Nám sa však medzi prvými na Slovensku poradilo najnovší OnePlus 2 získať a pripraviť pre vás tak detailnú recenziu na tohto nedostupného „zabijaka vlajkových lodí 2016“. Patrí mu právom toto označenie?

Kľúčové špecifikácie OnePlus 2:

  • Všeobecné:
    • GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
    • LTE (4G): pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz) – čínska verzia
    • LTE (4G): pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B5 (850 MHz), B7 (2600 MHz), B8 (900 MHz), B20 (800 MHz) – medzinárodná verzia
  • Rozmery a váha: 151.8 x 74.9 x 9.9 mm, 175 g
  • Displej: 5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi, Gorilla Glass 4
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 (64-bit)
  • CPU: Štvorjadrový 1.56 GHz Cortex-A53 & Štvorjadrový 1.82 GHz Cortex-A57
  • GPU: Adreno 430
  • RAM: 3 GB LPDDR4 / 4 GB LPDDR4
  • OS: Android 5.1.1 (Lollipop), OxygenOS (testovaná verzia 2.0.1)
  • Pamäť: 16 / 64 GB (v prípade 64 GB verzie je pre používateľa dostupných 54 GB)
  • Fotoaparát: 13 MPx OmniVision OV13860, OIS (optická stabilizácia obrazu), duálny LED blesk, detekcia tváre, HDR, laserové zaostrovanie, clona f/2.0
  • Predný fotoaparát: 5 MPx (1080p nahrávanie videa pri 30fps)
  • Video kamera: 4K@30 fps, 1080p@30 fps, slowmotion 720p pri 120 fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.1, microUSB Type-C v2.0, OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack
  • Batéria: 3300 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM (nanoSIM, dual stand-by), snímač odtlačkov prstov, tlačidlo stlmenia zvukov, vymeniteľný zadný kryt

Poznámka redakcie:

Ešte pred tým, ako začneme s detailnou recenziou, musíme pripomenúť, že sme testovali čínsku verziu OnePlus 2, nie medzinárodnú, ktorú je možné zakúpiť na oficiálnych stránkach Oneplus.net cez pozvánky. Hlavné rozdiely medzi čínskou a medzinárodnou verziou nájdete v našom článku.

OnePlus 2 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


 

Balenie

Len základ

OnePlus 2
Pri čínskych výrobcoch sme už zvyknutí, že v balení smartfónov nájdeme len základné príslušenstvo. V prípade OnePlus 2 je to len 5V / 2A nabíjačka a elegantne zabalený a spracovaný microUSB Type-C kábel, ktorý je plochý. Na kábli k OnePlus 2 oceňujem, že je obojstranný z oboch strán, teda aj zo strany, ktorou ho pripájate do nabíjačky / počítača. Samotná krabica telefónu je spracovaná z tvrdého kartónu a navyše aj dobre vyzerá. V balení tiež nájdeme dokumenty k smartfónu.

Konštrukcia a dizajn
V realite vyzerá lepšie ako na obrázkoch

[/blockquote]

OnePlus 2 vychádza z rovnakého dizajnového jazyka ako jeho predchodca, OnePlus One, pričom pribudlo niekoľko nových prvkov. Prvým ,ihneď viditeľným, je tlačidlo pod displejom, ktoré na prvý pohľad pôsobí ako hardvérové, no v skutočnosti je to len senzorová plocha, resp. kapacitné tlačidlo. Konštrukcia OnePlus 2 je tentokrát spevnená kovovým rámom, ktorý lemuje celé zariadenie. Zmeny nastali aj na zadnej strane, kde bol fotoaparát posunutý o niečo nižšie. Zadný kryt je odnímateľný a nesie rovnakú textúru „šmirgľu“, ako 1+1. Celkovo je konštrukcia OnePlus 2 spracovaná veľmi kvalitne, je pevná a všetko sedí na svojom mieste. Rozmery zariadenia sú 151.8 x 74.9 x 9.9 mm a váha 175 gramov, pričom smartfón nepôsobí vôbec ťažko, práve naopak, jeho používanie je pohodlné.

OnePlus 2

Prednú stranu OnePlus 2 tvorí veľký 5,5“ displej, ktorý je chránený odolným sklom Gorilla Glass 4. Navyše, OnePlus od výroby na každý kus OnePlus 2 lepí hrubú ochrannú fóliu, takže nemáte starosti s kupovaním ochrany na displej. Nad displejom potom nájdeme prednú 5 MPx kameru, reprodutkor pre hovory, farebnú notifikačnú LED diódu, senzor priblíženia (proximity) a automatickej regulácie jasu. Pod displejom sa nachádza spomínané domovské kapacitné tlačidlo so strieborným rámikom, ktoré zároveň funguje ako snímač odtlačkov prstov. Spoločnosť mu robí dvojica podsvietených kapacitných tlačidiel, ktoré slúžia ako tlačidlo späť a tlačidlo nedávnych aplikácií, pričom ich poradie si môžete v systéme vymeniť tak, ako vám to vyhovuje.

OnePlus 2

OnePlus 2
Bočný kovový rám na ľavej strane obsahuje nové tlačidlo stlmenia zvukov, ktorým môžete prepínať medzi tromi oznamovacími profilmy. Na pravej strane nájdeme tlačidlo napájania spolu s dvojtlačidlom hlasitosti, ktorých nahmatanie je veľmi jednoduché a používajú sa pohodlne. Spodná strana integruje USB Type-C konektor vo verzii 2.0, po ktorého stranách sa nachádzajú dierky. V ľavej časti umiestnený mikrofón, v tej pravej zasa hlavný reproduktor. Samozrejmosťou sú tiež plastové predely, kde sú umiestnené antény. Na hornej strane je umiestnený len 3,5 mm audio jack a sekundárny mikrofón.

OnePlus 2

Zadná strana obsahuje šošovku 13 MPx fotoaparátu, duálny LED blesk a laserové zaostrovanie, ktoré sa nachádza pod šošovkou. Tieto tri časti obklopuje kovový „rámik“, ktorý dodáva zaujímavý dizajnový efekt. Nechýba ani logo výrobcu nižšie pod fotoaparátom. Zadný kryt je vyrobený z plastu a pokrýva ho rovnaká textúra, ako v prípade minuloročného 1+1. Na dotyk pôsobí drsne, niečo ako šmirgeľ a výhodou je, že nezachytáva odtlačky. Kryt je možné odnímať a nájdeme pod ním len dvojicu slotov pre nanoSIM karty, batéria je vstavaná a teda používateľsky nevyberateľná. OnePlus tiež ponúka zadné kryty z rôznych materiálov – bambus, kevlar, červené drevo a čierne drevo.

oneplus-2-launch-aa-31-of-93-840x473

Kryty z rôznych materiálov pre OnePlus 2

Displej

Vylepšený IPS panel

OnePlus 2
Tohtoročný OnePlus 2 prichádza s rovnakým 5,5“ displejom s FullHD rozlíšením (1920 x 1080 px), ako predchodca, OnePlus One. Minuloročný model bol známy pomerne vážnymi chybami displeja, ako nažltnuté farby či žlté pruhy na spodku displeja. OnePlus si našťastie zobral poučenie zo svojich chýb a takéto chyby u OnePlus 2 nenájdeme. Práve naopak, displej je výborný. OnePlus v prípade 1+2 použil zobrazovací panel IPS LCD, o ktorom je známe, že ponúka reálne farebné podanie, výborné pozorovacie uhly a tiež aj viditeľnosť na slnku. Toto všetko spĺňa aj displej OnePlus 2.

MUS_4232
V porovnaní s displejom OnePlus One, má displej „dvojky“ o niečo vyšší kontrast, čo znamená lepšiu viditeľnosť na slnku a tiež aj lepšie podanie farieb. Displej nemá problém ani s ostrosťou, keďže hustota pixelov činí 401 ppi. Výborne si vedie pri zobrazovaní bielej farby, ktorá je naozaj biela. V prípade čiernej farby to je o niečo horšie a na Amoled displej sa určite neťahá. Celkovo však môžem povedať, že OnePlus 2 má naozaj výborný a nádherný displej, ktorý sa výrobcovi tento rok vydaril.

OnePlus nezabudol ani na ochranu displeja, preto použil zatiaľ najodolnejšie ochranné sklo pre smartfóny na trhu – Gorilla Glass 4. Okrem toho, OnePlus na každý kus 1+2 od výroby lepí hrubú ochrannú fóliu, ktorá je v cene smartfónu. S dodatočnou ochranou displeja tak starosti mať nebudete.

Výkon a pamäť
Podtaktovaný Snapdragon 810 a 4 GB RAM

[/blockquote]

„Zabijak vlajkových lodí 2016“ prichádza s „najteplejším“ procesorom tohto roka – Qualcomm Snapdragon 810. Konkrétne ide o vylepšenú verziu v2.1, pri ktorej sa Qualcomm snažil odstrániť problémy s prehrievaním. Procesor disponuje dokopy ôsmimi 64-bitovými jadrami rozdelenými na 4 jadrá typu Cortex-A53 s taktom 1.56 GHz a ďalšie štyri typu Cortex-A57 s taktom 1.82 GHz. Ako môžete vidieť, OnePlus procesor mierne podtaktoval (maximálny takt v prípade 1+2 je 1.8 GHz, zatiaľ čo Qualcomm ho taktuje na rovné 2 GHz), aby zabránil nadmernému prehrievaniu.


Na výkone smartfón samozrejme nestratil a podtaktovanie zabralo, keďže smartfón sa nijak nadpriemerne nezahrieva. Mierne zahriatie samozrejme nastáva, no to len pri hraní hier alebo spúšťaní náročných procesov na výkon. To už je však pri smartfónoch bežné. Procesoru ďalej sekunduje výkonný grafický čip Adreno 430 a v našom príde 4 GB operačnej pamäte RAM typu LPDDR4. Táto konfigurácia zvládne hádam úplne všetko, aj ten najnáročnejší proces, zatiaľ čo multitasking aj systém je veľmi plynulý. Výkon teda OnePlus 2 určite nechýba a radí sa medzi tie najvýkonnejšie smartfóny tohto roka. Nižšie môžete vidieť porovnanie hrubého výkonu (benchmarky) OnePlus 2 s konkurenciou.

 

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf.

OnePlus 2 v mojom prípade ponúkal 64 GB vnútornej pamäte, z ktorej je pre používateľa reálne dostupných 54 GB. Táto hodnota by už mala uspokojiť aj náročných používateľov, pretože 1+2 neponúka slot pre microSD karty. Disponuje však podporou OTG, no budete potrebovať redukciu kvôli novému USB Type-C konektoru, ktorý ešte nie je taký rozšírený. Na trhu však už niekoľko takýchto USB kľúčov existuje.

Screenshot_2015-08-29-21-51-53

Operačný systém

Vlastný OxygenOS 2.0

Možno ste počuli o skončení spolupráce tímu vývojárov najpopulárnejšej ROM s Android, Cyanogen a OnePlus. Cyanogen totižto oficiálne dodával systém pre minuloročný OnePlus One, no v súčasnosti už tomu tak nie. OnePlus teda musel siahnuť po vlastnej alternatíve, z ktorej sa vykľul OxygenOS 2.0, ktorý je založený na Androide 5.1.1. Smartfón som testoval s najnovšou dostupnou aktualizáciou v tej dobe, ktorou bol OxygenOS 2.0.2. OxygenOS od čistého Androidu 5.1.1 na prvý pohľad nerozoznáte. OnePlus zachovalo dizajnovú stránku čistého Androidu, čím určite nikoho neurazí a do jadra systému pridalo niekoľko funkcií naviac, o ktorých si povieme neskôr. Systém je celkovo veľmi rýchly, s prepínaním aplikácií som problém nemal, niekedy však dlhšie trvalo spustenie niektorých ukončených aplikácií. S pádom aplikácie či samotného systému som sa počas testovania nestretol, menšie záseky však občas nastali pri sťahovaní notifikačnej lišty.

MUS_4262

Zľava: OnePlus One so CyanogenMod 12.1 a OnePlus 2 s OxygenOS 2.0

Možno viete, že v rukách som mal čínsku verziu OnePlus 2, ktorá prichádza s iným operačným systémom, ako tá pre medzinárodný trh. Čínska verzia OnePlus 2 prichádza s HydrogenOS, ktorý obsahuje len čínsky a anglický jazyk a neobsahuje Google aplikácie. Práve OxygenOS je určený pre medzinárodný trh a e-shop iBuygou.com vám OxygenOS na zariadenie nainštaluje automaticky. Smartfón však dostanete aj s hotovým ROOT-om a iným recovery menu, konkrétne TWRP, kvôli čomu nebudete môcť inštalovať OTA aktualizácie. To sa však dá jednoducho vyriešiť nainštalovaním celej aktualizácie práve cez TWRP recovery a pred reštartovaním zvoliť nahradenie TWRP recovery originálnou. Nevýhoda je, že takto to budete musieť robiť pri každom novom update, ktorý si do telefónu budete chcieť nainštalovať. Ak by ste chceli vedieť, ako nahrať do vášho čínskeho OnePlus 2 OxygenOS, na našom webe nájdete aj plnohodnotný návod.

Čo sa týka samotného používateľského prostredia, to sa od čistého Androidu vôbec nezmenilo. OxygenOS tak ponúka klasickú „Lollipovskú“ odomykaciu obrazovku, na ktorej sa vám zobrazujú notifikácie z aplikácií, ponúka rýchly prístup k fotoaparátu a telefónu.

Po odomknutí na vás čakajú opäť známe domovské obrazovky, na ktoré si môžete pridávať ikony aplikácií či widgety. Systém obsahuje aj menu aplikácií, opäť v klasickom „Lollipovskom“ štýle. OnePlus do systému pridal aj tzv. „Shelf“, ku ktorému sa dostanete potiahnutím prsta zľava doprava na obrazovke, ktorú máte zvolenú ako domácu. Shelf je v podstate nejaká jednoduchá obrazovka, ktorá zobrazuje počasie, často využívané aplikácie a najčastejšie volané kontakty. Do Shelfu si môžete pridať aj widget nejakej aplikácie podľa vlastného výberu a zmeniť náhľadovú tapetu. V nastaveniach domovskej obrazovky môžete potom Shelf deaktivovať.

Notifikačná lišta je rozdelená na dve časti – časť s notifikáciami z aplikácií a druhá časť so skratkami rýchlych nastavení, ktorých poradie je možné upraviť. Notifikačná lišta ponúka rýchly prístup do nastavení, k hodinách, ku kalendáru a ku grafu výdrž batérie.

Jednou z dizajnových funkcií systému OxygenOS je možnosť prepnutia do tzv. Tmavého režimu. Tmavý režim v podstate zafarbí nastavenia, notifikačnú lištu a menu aplikácií na tmavú šedú farbu. Vybrať si potom môžete zo širšej ponuky farieb zvýraznenia.

Tlačidlá & gestá

Pre používateľov, ktorým by z nejakého dôvodu nevyhovovali kapacitné tlačidlá pod displejom, prináša OnePlus možnosť zapnutia navigačných tlačidiel na obrazovke. Tie môžeme poznať zo smartfónov viacerých značiek, napríklad priamo z Nexusov od Google. Aktivácia tlačidiel na displeji automaticky deaktivuje tlačidlá pod displejom, pričom môžete povoliť alebo zakázať tlačidlo Domov. Nájdeme tu aj možnosť výmeny tlačidiel späť a nedávnych aplikácií, čo platí ako pre tlačidlá na displeji, tak aj pod displejom.

V prípade, že používate kapacitné tlačidlá pod displejom, môžete si nastaviť rôzne ďalšie akcie. Napríklad, dlhým stlačením tlačidla Domov zapnete asistenta Google Now, dvojitým kliknutím zasa môžete spustiť fotoaparát. Možností je viacero a tieto akcie je možné nastaviť aj na zvyšné dve tlačidlá – späť a nedávne aplikácie.

Screenshot_2015-09-02-15-04-10

OxygenOS ponúka aj ovládanie gestami. K dispozícii je už dobre známe gesto dvojitého kliknutia na displej pre zobudenie zariadenia či nakreslenie písmena „O“ na vypnutom displeji pre spustenie fotoaparátu. Nakreslením písmena „V“ zasa zapnete blesk, potiahnutím dvoch prstov zvislo po displeji či nakreslením šípok môžete ovládať prehrávanie hudby.

Domovské tlačidlo & snímač odtlačkov prstov

OnePlus 2 na prvý pohľad prichádza s hardvérovým tlačidlom, no v skutočnosti to tak úplne nie je. Ide len o senzorovú plochu, resp. kapacitné tlačidlo, ktoré nie je možné stlačiť ako napríklad pri Samsungoch. Tlačidlo tiež prichádza s integrovaným snímačom odtlačkov prstov. Domovské tlačidlo malo počas môjho testovania menšiu chybu, občas vôbec nereagovalo na dotyk. Vysvitlo, že je to chyba takmer všetkých kusov OnePlus 2 a pravdepodobne ide len o softvérovú chybu.

OnePlus 2
Čo sa snímača odtlačkov týka, ten je po update na OxygenOS 2.0.2 rýchlejší a presnejší. Nie vždy sa vám však podarí smartfón odomknúť na prvý raz, niekedy je potrebné prsť priložiť viackrát. Rýchlosť odomykania pomocou odtlačku prsta OnePlus 2 som mal možnosť porovnať s iPhone 6, pričom OnePlus 2 sa odomkne viditeľne rýchlejšie. V porovnaní s Meizu MX5 je na tom OnePlus 2 približne rovnako.

Systém umožňuje nastavenie maximálne 5 rôznych odtlačkov prstov, pričom využijete pravdepodobne len palce. Asi najlepšou funkciou, čo sa snímača týka, je Rýchle odomknutie. To dovoľuje odomknutie zariadenia bez rozsvietenia displeja, len priložíte prst na tlačidlo, ktoré automaticky prečíta váš odtlačok prsta a zariadenie sa odomkne. Táto funkcia funguje výborne. Bohužiaľ, snímač odtlačkov prstov je zatiaľ možné použiť len na uzamknutie zariadenia, aplikácie sa odtlačkom uzamknúť nedajú.

Prepínač režimov

OnePlus 2
„Zabijak vlajkových lodí 2016“, OnePlus 2, prichádza aj s úplnou novinkou, ktorou je „Alert slider“ alebo prepínač notifikačných režimov. Je to tlačidlo umiestnené na ľavom boku zariadenia, ktorým jednoducho môžete prepínať medzi režimami zariadenia. Tlačidlo má tri polohy, pričom každá prepína iný režim. Tlačidlom môžete prepínať medzi režimami „Všetky oznámenia“, „Iba prioritné vyrušenia“ (hovory a SMS správy) a „Žiadne“ (len budík). Prepínač režimov je veľmi praktický a chválim OnePlus za použitie takéhoto tlačidla.

Čo sa týka predinštalovaných aplikácií, OxygenOS ponúka len tie najzákladnejšie, ako prehliadač súborov či väčšinu Google aplikácií. V systéme nájdeme aj Swiftkey klávesnicu a veľkou výhodou je možnosť kontroly prístupu aplikácií k rôznym funkciám telefónu, ako napríklad fotoaparátu či GPS. Práva aplikácií môžete kontrolovať z nastavení pod položkou „Povolenia aplikácie“.

Výdrž batérie

3300 mAh sa môže zdať dosť…

Všetok ten výkonný hardvér v OnePlus 2 napája zabudovaná 3300 mAh batéria. Na papieri vyzerá táto kapacita ako dostatočná, no v skutočnosti to tak úplne nie je, keďže výdržou sa OnePlus 2 zaraďuje medzi nižší priemer. Výdrž batérie môžem jednoducho popísať ako: „Ráno odpojíš, večer zapojíš“. Z tohto je asi jasné, že výdrž sa v priemer pohybuje okolo jedného dňa, ak ste náročný používateľ a smartfón používate neustále, nabíjať ho budete musieť aj viackrát denne. OnePlus však počas môjho testovania vydal hneď dve aktualizácie, takže o systém svojho smartfónu sa stará a v budúcnosti by sme sa mohli dočkať aj vylepšenia výdrže batérie.

Výsledok z PC Mark Benchmarku:

Počas môjho testu smartfón vydržal približne 20 hodín, pričom displej bol zapnutý niečo málo cez 4 hodiny. Počas testu som bol neustále pripojený k internetu cez WiFi, aktívne som používal prehliadač Chrome, chatoval s priateľmi, vytvoril pár fotografií, uskutočnil niekoľko hovorov a poslal pár SMS správ. Test výdrže som opakoval, no tentokrát s dvomi aktívnymi SIM kartami, keďže OnePlus 2 podporuje DualSIM. Jednu kartu som používal pre hovory a SMS, druhú zasa aktívne na mobilný internet. V tomto prípade sa výdrž zastavila na 15 hodinách, pričom SOT (Screen On Time alebo doba zapnutého displeja) je 3 hodiny a 30 minút. Výdrž batérie je asi jediná oblasť, v ktorej ma OnePlus 2 naozaj sklamal.

Screenshot_2015-09-03-19-01-25

K dispozícii je aj šetrič batérie, ktorý ponúka automatické spustenie pri 5 alebo 15% percentách batérie. Šetrič batérie zníži výkonnosť zariadenia, vypne vibrácie, služby určovania polohy a tak ďalej. Ak sledujete dianie okolo OnePlus 2, určite vás zaujíma, ako dlho sa nabíja. Smartfón som začal nabíjať pri 14%. Do úplného nabitia, teda 100%, potreboval smartfón 2 hodiny aj 23 minút, pričom občas som prebudil displej. Z 0% na 100% sa smartfón nabije za približne 3 hodiny.

Fotoaparát

13 MPx OmniVision snímač si vedie výborne

Jedným z aspektov pravej vlajkovej lode je aj výborný fotoaparát. OnePlus 2 prichádza so zadným 13 MPx OmniVision OV13860 snímačom, ktorý je vybavený optickou stabilizáciou obrazu, clonou f/2.0 a duálnym LED bleskom. OnePlus 2 obsahuje zatiaľ najväčší snímač použitý v smartfóne – má až 1.3µm pixelov. Pri zaostrovaní mu dopomáha rýchle laserové zaostrovanie, pričom výrobca udáva zaostrenie len za 0,2 sekundy. OnePlus 2 disponuje samozrejme aj predným fotoaparátom s rozlíšením 5 MPx a opäť to je OmniVision snímač. To by bola teoretická časť, presuňme sa k tej praktickej.

OnePlus 2
Reálny fotografický výkon 13 MPx snímača OnePlus 2 sa radí medzi špičku na trhu. Fotografie sú veľmi ostré a nechýba im ani výborné farebné podanie. Vďaka laserovému zaostrovaniu je zaostrovanie bleskové, no stretol som sa aj s prípadmi, kedy som musel zaostrovať ručne. Fotografovanie je veľmi rýchle a v najnovšej aktualizácii (OxygenOS 2.0.2) bola vylepšená aj rýchlosť spracovávania HDR záznamu. Čo sa týka HDR režimu, ten fotografie zbytočne nepresaturuje a je perfektne vyvážený. Kvalitné sú aj nočné zábery, pri ktorých dopomôže najmä OIS a duálny LED blesk.

Normálne vs HDR

Všetky fotografie nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze

Fotoaparát OnePlus 2 dokáže natáčať video v maximálnej kvalite 4K, pričom dĺžka videa je obmedzená na 10 minút. Kvalitu videa je potom možné nastaviť aj na 1080p a 720p. Pri každom rozlíšení smartfón natáča 30 snímok za sekundu. Kvalita videa je taktiež výborná a vďaka OIS video nie je roztrasené. Dostupné je potom aj zrýchlené a spomalené video v 720p kvalite pri 120 fps.

4K video:

Slowmotion video:

Čo sa týka aplikácie fotoaparátu, OnePlus siahol po aplikácii od Google, ktorú mierne upravil. Tá ponúka len najzákladnejšie možnosti nastavení, ako je nastavenie kvality fotiek, videa či možnosť zapnutia mriežky. Ak vám chýbajú nastavenia ISO, expozície či vyváženia bielej, siahnuť budete musieť po niektorej z aplikácií tretích strán.

Multimédiá

Kvalitné softvérové vylepšenie zvuku MaxxAudio

Dnešné smartfóny sú technologicky tak vyspelé, že ich môžeme využívať na viacero vecí, nie len na telefonovanie. Jednou z nich je aj multimediálna zábava. Tej si pri OnePlus 2 užijete dostatok, keďže ponúka krásny 5,5“ FullHD displej, na ktorom je radosť sledovať videá či filmy. Skvelý zážitok z filmu by mal dotvoriť aj hlavný reproduktor, no v prípade OnePlus 2 je zvukový výstup reproduktora plochý a v porovnaní s Meizu MX5 aj oveľa tichší. Výstup do slúchadiel je však na tom perfektne, zvuk je veľmi čistý a v prípade potreby si môžete zvuk upraviť podľa vlastného gusta v kvalitnom MaxxAudio ekvalizéri. Zvukový výstup OnePlus 2 som testoval so slúchadlami Xiaomi Mi Headphones.

Ako prehrávač hudby OnePlus 2 ponúka známu službu Hudba Play od Google, ktorú pravdepodobne ani netreba predstavovať. V prípade, že vám nebude prehrávač vyhovovať, odporúčam PowerAmp. Ako galériu výrobca použil taktiež aplikáciu od Google, Fotky, no v prípade OnePlus 2 som pozoroval čudné správanie aplikácie, nie vždy sa napríklad fotografia pretočila a občas aplikácia nechcela prehrať video natočené smartfónom, ostala len čierna obrazovka. Ako náhradu odporúčam QuickPic Gallery.

Konektivita

Chýbajúce NFC a (ne)úplná podpora 4G

OnePlus 2 ako pravá vlajková loď prichádza tiež s najmodernejšími spôsobmi pripojenia. Dostupné je dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a samozrejme aj Wi-Fi Direct, ďalej Bluetooth 4.1, GPS s AGPS a GLONASS a tiež microUSB Type-C v2.0 konektor, ktorý bohužiaľ neprináša výhody ani v rýchlosti prenosu súborov, ani v rýchlosti nabíjania. Mnohí tiež OnePlus 2 odsudzujú kvôli absencii NFC technológie, ktorá sa často využíva na bezkontaktné platby.

OnePlus 2
V podpore OnePlus 2 nájdeme aj 4G LTE konektivitu, s ktorou je to v prípade čínskej verzie horšie, keďže podporuje len pásma pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz) a B7 (2600 MHz). 4G vám síce fungovať bude, no len vo veľkých mestách a len u niektorých operátorov, napríklad Swan. Medzinárodná verzia smartfónu, ktorú zakúpite na oficiálnych stránkach, podporuje 4G pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B5 (850 MHz), B7 (2600 MHz), B8 (900 MHz) a B20 (800 MHz).

Fix GPS je veľmi rýchly a určenie polohy je presné. Snapdragon procesory sú už dlhšiu dobu známe veľmi presným GPS, čo platí aj v prípade OnePlus 2. Na OnePlus 2 som vykonal aj naše bežné testy GPS-ka, ktorých výsledky nájdete nižšie.

Prvý test poukazuje na dobrý príjem signálu z GPS satelitov a odchýlku len cca 3 metre. V prípade druhého testu som nechal smartfón na voľnom priestranstve cca pol hodinu zaznamenávať trasu cez aplikáciu Moje Trasy, so smartfónom som nehýbal. Aj tak si môžete všimnúť mierne skákanie polohy, no nie je to nič hrozné a GPS v OnePlus 2 sa radí medzi tie najpresnejšie. 

Nemôžem zabudnúť ani na DualSIM funkciu, ktorou OnePlus 2 disponuje. Tá u nás funguje aj napriek tomu, že čínska verzia smartfónu pre nás ponúka len jedno IMEI číslo pre obe SIM karty. V nastaveniach si potom môžete zvoliť, ktorú SIM kartu budete používať primárne pre hovory a SMS a ktorú pre mobilný internet. DualSIM funguje výborne, no napríklad pri zadávaní čísla do aplikácie telefónu a následnom vytočení čísla, telefón stále používa len jednu SIM kartu, aj keď je možné prepínanie medzi SIM kartami. V prípade SMS správ prepínanie funguje a SMS-ky môžete odosielať aj z karty, ktorú máte primárne nastavenú pre mobilný internet.

Záver

OnePlus 2: Skutočný zabijak vlajkových lodí 2016?

Spoločnosť OnePlus tento rok na trh uviedla nástupcu minuloročného OnePlus One, „zabijaka vlajkových lodí 2016“. Patrí novému OnePlus 2 toto označenie právom? OnePlus 2 prináša zatiaľ to najlepšie, čo tento rok na trhu môžeme nájsť, za naozaj nízku cenu. Kvalitne spracovaná konštrukcia, výkonný osemjadrový Snapdragon 810 procesor, až 4 GB RAM a veľké 64 GB vnútorné úložisko. Zahanbiť sa nenechá ani 5,5“ FullHD displej s reálnymi farbami.

OnePlus 2
Výborný výkon podáva aj 13 MPx zadný fotoaparát, ktorému robí spoločnosť rýchle laserové zaostrovanie. Vlastný upravený Android 5.1.1, ktorý výrobca nazýva OxygenOS, síce nie je dokonalý, no výrobca sa ho neustále snaží vylepšovať aktualizáciami. Horšie je na tom OnePlus 2 s výdržou batérie na jednou nabitie, ktorá sa zaraďuje do nižšieho priemeru. Dokonalé nie je ani domovské tlačidlo, ktoré občas nereaguje.

OnePlus 2
Ďalšia vec, ktorá vás na OnePlus 2 prekvapí, je jeho cena. Za túto výbavu totižto zaplatíte len 417 € u nášho partnera iBuygou.com, pričom nemusíte čakať na žiadnu pozvánku. A práve týmto skvelým pomerom cena / výkon sa OnePlus 2 snaží „zabíjať“ iné vlajkové lode.

OnePlus 2 najlacnejšie kúpite v e-shope iBuygou.com!

+Plusy -Mínusy
+Kvalitná konštrukcia -Horšia výdrž batérie
+Vysoký výkon -Pre niekoho absencia NFC
+Výborný fotoaparát -Slabšia podpora 4G (čínska verzia)
+Snímač odtlačkov prstov
+Cena

Foto porovnanie OnePlus 2 vs OnePlus One:

MUS_4262

Fotografie v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Nikon D7100.

O Nikon D7100

Nikon D7100 je digitálna zrkadlovka určená najmä pre poloprofesionálov a profesionálov. Nikon D7100 dokáže fotografovať v maximálnom rozlíšení 24,1 MPx, disponuje profesionálnym systémom automatického zaostrovania, výkonným hľadáčikom, LCD displejom s vysokým rozlíšením, odolné telo s krytmi zo zliatiny horčíka, dvomi slotmi pre pamäťové SD karty či možnosťou pripojiť si externý mikrofón, slúchadlá či blesk. Zrkadlovka toho dokáže naozaj veľa a vytvára nádherné profesionálne fotografie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP