Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): 700 / 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

152.60 x 72.38 x 7.60 mm, 173 gramov, konštrukcia odolná voči ošpliechaniu

Displej

5,5″, kapacitná IPS edge-to-edge obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 403 ppi, Gorilla Glass (neznáma verzia), maximálna svietivosť 450 nitov

Čipset

Qualcomm Snapdragon 835
Osemjadrový, 2,45 GHz, 10 nm
Adreno 540

RAM

6 GB (testovaná verzia) / 8 GB, LPDDR4X

Operačný systém

Android 7.1.1 Nougat, nadstavba Nubia UI 5.0

Pamäť

64 / 128 GB, čip UFS 2.1
V prípade 64 GB verzie je pre používateľa dostupných 50,9 GB

Fotoaparát

Duálny 12 + 23 MPx (teleobjektív), clona f/1.8 + f/2.6, Dual Pixel zaostrovanie, HDR, Manuálny režim, 3D Panoráma, Režim Portrét, Klonovanie
Video: 4K pri 30 fps, 1080p pri 60 / 30 fps, Slow-motion 720p pri 120 fps
Predný fotoaparát: 16 MPx, FullHD video, clona f/2.0

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 4.1 BLE, USB Type-C, OTG, GPS, AGPS, GLONASS, NFC

Batéria

3200 mAh, rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge 4+ (potrebný príslušný adaptér)

Ostatné

DualSIM (nanoSIM & nanoSIM, dual stand-by), snímač odtlačkov prstov, uzamykanie aplikácií odtlačkom prsta, proximity senzor, akcelerometer, gyroskop, kompas, notifikačná LED dióda, podsvietené kapacitné tlačidlá, redukcia z USB Type-C na 3,5 mm audio jack, vylepšenie zvuku Dolby Atmos

Plusy

+ Nádherný dizajn s edge-to-edge displejom
+ Poriadny výkon
+ Svižný systém s množstvom funkcií
+ Kompletná LTE konektivita
+ Zvuk s vylepšením Dolby Atmos
+ Cena oproti konkurencii

Mínusy

- Systém nepripravený pre náš trh (preklad + Google aplikácie)
- Pre niekoho absencia 3,5 mm jacku

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.5
8.9
Displej
9.5
8.8
Výkon
10
8.7
Operačný systém
9.0
9.5
Fotoaparát
7.5
9.2
Výdrž batérie
8.7
8.5
Zhodnotenie

Nubia Z17 je pravou vlajkovou loďou pre rok 2017, čo potvrdzuje svojou hardvérovou výbavou. Je spojením krásneho dizajnu, masívneho výkonu, plnej LTE podpory či skvelým zvukom. Na druhej strane stojí systém nepripravený pre náš trh a negatívom môže byť aj absencia 3,5 mm audio jacku.

9.0
Hodnotenie redakcie
8.9
Užívateľské hodnotenie
17 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Trh s čínskymi smartfónmi je veľmi rozmanitý a v dnešnej dobe existuje množstvo čínskych výrobcov smartfónov, o ktorých ani nevieme. U nás sa do popredia dostávajú najmä mená ako Huawei, Lenovo a progresívne sa na náš trh derie aj Xiaomi. Za progresívneho výrobcu čínskych smartfónov by som však určite označil aj Nubiu. Dcérska značka už známejšieho ZTE, o ktorej niektorí z vás možno ešte nepočuli, produkuje smartfóny svetovej kvality a dokonca ich už oficiálne predáva aj na Slovensku. Aktuálne sú u nás dostupné dávnejšie predstavené kúsky ako Nubia N1 či Nubia Z11, čo je minuloročná vlajková loď spoločnosti.

Svoju vlajkovú loď však Nubia predstavila už aj tento rok a je ňou práve model Nubia Z17. Osobne ma už dlho lákalo vyskúšať smartfóny od tejto spoločnosti, ktoré sú pre mňa akousi „exotikou“. Pri pohľade na parádne špecifikácie Nubie Z17 som jednoducho nemohol odolať a ihneď ako sa dostala do predaja u čínskych predajcov, jeden kus som si objednal. FonTech ti tak ako prvý technologický portál na Slovensku prináša exkluzívnu recenziu na čínskeho dravca – Nubia Z17. Ako si teda nadupané papierové špecifikácie tejto čínskej exotiky vedú v realite?

Zobraziť cenu Nubia Z17 so 6 GB RAM / 64 GB pamäťou
Zľavový kupón ZTENZ17

Balenie
  • Smartfón Nubia Z17
  • Nabíjací adaptér
  • USB A – USB Type-C kábel
  • Redukcia z USB Type-C na 3,5 mm audio jack
  • Spinka na otvorenie zásuvky pre SIM
  • Návody

Dizajnový skvost s vode odolnosťou

Smartfóny spoločnosti Nubia už od svojich začiatkov prichádzajú s originálnym dizajnom, ktorý by im mohol závidieť nejeden renomovanejší výrobca. Nubia Z17 je priam dizajnovým skvostom. Nad jej reprezentatívnym vzhľadom som počas celého testovania nejasal len ja, ale aj moje okolie. Každý, komu som Z17-ku ukázal, bol z nej unesený. Najväčším čarom na dizajne tohto smartfónu je práve displej, ktorý z pravej a ľavej strany neobsahuje žiadne rámiky. O smartfónoch značky Nubia sa dá povedať, že začali éru bezrámikových displejov. Prvý takýto smartfón vydali ešte v roku 2015 a bol to vtedy vlajkový model Nubia Z9. Spoločnosti sa jej vlastný originálny dizajn osvedčil, a tak ho použila aj vo svojej najpokrokovejšej vlajkovej lodi pre rok 2017.

Nubia pri návrhu Z17-tky stavila na prémiový kov, ktorý sa tiahne po celej zadnej strane a tvorí aj všetky štyri bočné hrany. Na kov bol nanesený matný náter, ktorý smartfónu dodáva punc luxusu. Jeho jedinou nevýhodou však je vyššia šmykľavosť a v niektorých situáciách smartfón v ruke pôsobí „nemotorne“.

zdroj fotografie: Nubia

Celkové rozmery konštrukcie sú 152.6 x 72.4 x 7.6 mm pri hmotnosti 172 gramov, ktorá je síce vyššia, no v ruke to cítiť nie je. Konštrukcia Nubie Z17 sa pýši aj čiastočnou vode odolnosťou. Bez problémov prežije dážď alebo krátke ponorenie do vody, no kúpať sa s ním a umývať ho pod tečúcou vodou výrobca rozhodne neodporúča.

Okrem displeja je ďalším veľmi špecifickým prvkom Nubia smartfónov aj kruhové domovské tlačidlo pod ním, ktoré je podsvietené na červeno. Tlačidlo zároveň funguje aj ako notifikačná dióda, pričom notifikácie oznamuje efektným pulzovaním. Po jeho pravici a ľavici sa nachádzajú dve kapacitné tlačidlá – pre návrat a tlačidlo multitaskingu. Nad displejom nájdeme senzory spolu s reproduktorom pre telefonovanie a predným 16 MPx selfie fotoaparátom.

Bočné strany už klasicky obsahujú ovládacie prvky, pričom na ľavú stranu sa dostal len slot pre dvojicu nanoSIM kariet. Po pravici má používateľ k dispozícii tlačidlo napájania a ovládanie hlasitosti, zospodu to je zasa USB Type-C konektor a hlavný reproduktor. Vrchná strana dostala do vienka IR Blaster pre ovládanie domácich spotrebičov. Áno, aj Nubia Z17 nasadla na vlak, ktorý odváža 3,5 mm audio jack konektory do neznáma a na prehrávanie hudby ti tak poslúži USB Type-C konektor spolu s redukciou, ktorá je v balení.

Na dizajnovo podarenej zadnej strane si svoje miesto našiel duálny fotoaparát, ktorý z tela smartfónu mierne vystupuje. Výrobca ho však vybavil odolným sklom a ani po 4 týždňoch intenzívneho používania som nepozoroval škrabance. Objektív fotoaparátu je navyše lemovaný veľmi efektným červeným prúžkom, ktorý celej zadnej strane ešte viac pridáva na estetike. Čo sa ďalších prvkov týka, nechýba ani duálny dvojtónový LED blesk, snímač odtlačkov prstov a logo výrobcu.

Displej ako najväčší klenot

Rok 2017 je rokom smartfónov, ktorých 80 a viac percent pokrývajú displeje. Nazývané sú bezrámikovými smartfónmi, pričom tento nový trend zaviedlo ešte minulý rok čínske Xiaomi. Za novou érou v smartfónovom priemysle z časti stojí práve značka Nubia, ktorá ešte v roku 2015 predstavila smartfón s displejom bez bočných rámikov. Spoločnosť v tejto koncepcii pokračovala aj nasledujúce roky a výnimkou nie je ani vlajková loď z tohto roku. Nubia Z17 sa pýši 5,5“ displejom, ktorý je natiahnutý na výšku a neobsahuje pravý ani ľavý rámik. V porovnaní s bežnými smartfónmi vyzerá Nubia Z17 naozaj dobre.

Určite ťa zaujíma, ako sa takýto displej používa. Nubia sa s displejom naozaj vyhrala a počas troch týždňov intenzívneho testovania som sa nestretol ani s jedným náhodným dotykom. Hrany displeja tiež prichádzajú so špeciálnymi gestami, ktorými aktivuješ rôzne funkcie. Napríklad ťahaním prstov hore a dolu po oboch hranách displeja súčasne je možné zvyšovať alebo znižovať jas. Prejdením prsta po ľavej hrane zhora je možné ukončiť aktuálne spustenú aplikáciu alebo klepnutím po hrane prejsť o krok späť. Po funkčnej stránke je displej naozaj vyšperkovaný.

Samotná zobrazovacia plocha je typu IPS a prichádza s klasickým FullHD rozlíšením. Kvalite zobrazovacieho panelu nemám čo vytknúť. Disponuje reálnymi farbami, perfektnými pozorovacími uhlami a slušným maximálnym jasom, teda viditeľnosťou na slnku. Negatívom je len najnižšia úroveň jasu, ktorá je v nočných podmienkach jasnejšia, ako by sa patrilo.

Výrobca nezabudol na nočný režim, ktorý eliminuje škodlivé modré svetlo. Ochranné sklo Gorilla Glass neznámej verzie si svoju prácu na 100 % neodvádza, keďže malé škrabance som na displeji začal pozorovať už po druhom týždni používania. Odporúčam kúpu ochranného skla spolu so smartfónom. Nechýba ani možnosť vlastného nastavenia saturácie či teploty farieb.

Hardvérová výbava, ako sa na TOP-end patrí

Ako každá poriadna vlajková loď z roku 2017, aj Nubia Z17 prichádza s tou najlepšou hardvérovou výbavou. V celokovovom tele sa ukrýva doposiaľ najvýkonnejší mobilný procesor Qualcomm Snapdragon 835, ktorého základ tvorí osem Kryo jadier vyrobených moderným 10 nm výrobným procesom. Te zaručuje okrem vysokého výkonu aj výbornú energetickú efektivitu.

Jadrá sú rozdelené do dvoch clusterov po štyri – jedna štvorica je taktovaná na 2,45 GHz, tá druhá na 1,9 GHz. Nubia Z17 vďaka tomuto čipsetu nemá problém absolútne s ničím a všetkými procesmi spracúva ľavou zadnou. Spolu s procesorom prichádza aj grafický akcelerátor Adreno 540, ktorý sa vysporiada aj s tou graficky najnáročnejšou hrou. Výkon vlajkovej lode od Nubie som otestoval aj v najznámejších benchmarkoch, kde takisto excelovala.

Nubia Z17 je perfektne vybavená aj po stránke pamätí. Už v základe je smartfón ponúkaný s až 6 GB RAM pamäťou, pričom na výber je aj verzia s monštruóznou 8 GB RAM-kou. Výrobca ani v tomto prípade neváhal a do svojho skvostu osadil hneď tie najlepšie mobilné RAM pamäte typu LPDDR4X. Vnútorná pamäť typu UFS 2.1 je dostupná v kapacitách 64 a 128 GB. Takouto pamäťovou výbavou výrobca určite ulahodí aj tým najnáročnejším používateľom. Rozšírenie pamäte cez microSD karty dostupné nie je, no smartfón podporuje OTG, takže pripojenie externých pamäťových médií či iných periférií nebude problém.

Systém nabitý funkciami

Ako väčšina väčších výrobcov smartfónov, aj Nubia už niekoľko rokov vyvíja vlastnú nadstavbu založenú na Androide. Jej názov znie Nubia UI a Z17-tka prichádza s najnovšou verziou – Nubia UI v5.0. Samotná nadstavba sa od čistého Androidu líši ako graficky, tak aj funkčne. Samozrejme, jadro majú spoločné, no Nubia aplikovala niekoľko radikálnych zmien. Hneď na začiatok spomeniem tú najhoršiu – aspoň pre nás, obyvateľov mimo Číny.

Keďže Nubia je zameraná primárne na čínsky trh a ich smartfóny najprv predstavujú len pre domáci trh, kde bežne nefungujú služby a aplikácie od Google, výrobca si s ich integráciou hlavu nelámal. Nubia UI ich v originálnej verzii neobsahuje. Predajca našťastie upravil systém pre použitie aj v európskych krajinách a smartfón predáva s nainštalovanými Google aplikáciami a dokonca aj slovenským / českým jazykom. Jedinou nevýhodou je, že nefungujú automatické aktualizácie, ktoré výrobca vydáva pomerne často. V čase, keď sa Nubia Z17 dostala ku mne, takýto systém ešte neexistoval a všetko som si musel nainštalovať manuálne. Nubia však svoje smartfóny oficiálne predáva aj na našom trhu a je veľmi pravdepodobné, že k nám začne oficiálne dovážať aj najnovšiu vlajkovú loď s originálnym medzinárodným systémom.

Nubia Z17 po celý čas môjho testovania bežala na originálnej čínskej verzii systému Nubia 5.0, pričom nainštalovanú som mal najnovšiu možnú verziu – v2.54. Systém je založený na Androide 7.1 Nougat a čo sa stability a rýchlosti týka, nemám mu čo vytknúť. Aj keď na začiatku som mal zmiešané pocity, postupnými aktualizáciami výrobca systém vylepšil a teraz beží ako hodinky. Všetky reakcie sú bleskové, žiadne aplikácie nepadajú a na náhodné reštarty taktiež môžeš zabudnúť. Prepínanie medzi spustenými aplikáciami je vďaka 6 GB RAM-ke rovnako hladké. Jednoducho systém, ako sa na vlajkovú loď patrí.

Samotné používateľské rozhranie sa po dizajnovej stránke od čistého Androidu veľmi odlišuje. Prevládajú oblejšie tvary a vlastné animácie. Uzamykacia obrazovka nie je ničím špeciálna a obsahuje len rýchly prístup k fotoaparátu. Dokáže však zobrazovať aj notifikácie z aplikácií, ktoré budeš musieť manuálne povoliť. Po odomknutí smartfónu na teba čaká plocha domovskej obrazovky, na ktorej sa zobrazujú všetky nainštalované aplikácie. Ako väčšina čínskych nadstavieb, ani tá od Nubie neobsahuje menu s aplikáciami. Na plochy si môžeš umiestňovať widgety a v nastaveniach launcheru dokonca nájdeme aj možnosť zmeny mriežky zo 4 x 5 na 5 x 5. Posledná obrazovka naľavo je potom venovaná čisto funkciám fotoaparátu, no v nastaveniach ju je taktiež možné vypnúť.

Notifikačné centrum sa zobrazí po stiahnutí hornej lišty, v ktorej sa zobrazujú len notifikácie. Skratky rýchlych nastavení majú svoj vlastný panel, ktorý zobrazíš potiahnutím prsta zospodu obrazovky hore. Bohužiaľ, poradie ani množstvo prepínačov nie je možné prispôsobiť.

Split screen, klonovanie aplikácií aj rôzne gestá

Ako som už spomínal, Nubia UI 5.0 je priam nabitá množstvom funkcií. Nechýba split screen alebo multiwindow, čo je funkcia, ktorá dovoľuje zobrazenie dvoch aplikácií na obrazovke súčasne. Nechýba možnosť zmeny veľkosti okna, v ktorom je konkrétna aplikácia otvorená. V tomto režime je možné otvoriť väčšinu systémových aj doinštalovaných aplikácií.

Nubia do systému pridala aj možnosť klonovania aplikácií, teda vytvorenie akejsi kópie konkrétnej aplikácie, ktorá funguje úplne nezávisle. V mojom prípade som mal však na výber klonovania len dve aplikácie. Nechýba ani ovládanie gestami a okrem ovládania funkcií po hranách displeja sú k dispozícii aj funkcie ako prebudenie smartfónu dvojitým poklepaním, vytvorenie screenshotu potiahnutím troch prstov po displeji či rýchle vytočenie kontaktu priložením telefónu k uchu.

Dostupné je napríklad aj zamknutie telefónu zakrytím displeja rukou a vypnutie aplikácií zatrasením telefónu. Nubia nezabudla ani na funkciu ovládania jednou rukou, pričom veľkosť zmenšeného „displeja“ je možné si prispôsobiť. Túto funkciu aktivuješ dlhým podržaním niektorého z dvoch bočných kapacitných tlačidiel pod displejom.

Rýchly snímač odtlačkov prstov s rozšírenou funkcionalitou

Snímač odtlačkov prstov v Nubii Z17 si miesto našiel na zadnej strane, čo niektorým používateľom vyhovuje, iným zasa nie. Dostupnosť snímača je výborná a po uchopení smartfónu do ruky som nikdy nemal problém s jeho nahmataním. Rovnako výborná je aj jeho rýchlosť a presnosť. S mokrým prstom však budeš nútený manuálne naťukať heslo na obrazovke, pretože snímač nedokáže rozoznať odtlačok.

Do databázy systému je možné pridať maximálne 5 odtlačkov prstov, pričom svoj odtlačok môžeš okrem zabezpečenia smartfónu použiť aj na zabezpečenie vybraných aplikácií. Plocha snímača potom môže slúžiť ako tlačidlo pre fotografovanie či rýchle vytvorenie screenshotu obrazovky.

Prísny správca povolení a kopa predinštalovaných aplikácií

Nubia myslela aj na súkromie svojich používateľov a do systému integrovala naozaj prísneho správcu povolení pre aplikácie, ktorý je súčasťou vstavanej aplikácie NeoSafe. Štandardne je väčšina povolení pre všetky doinštalované aplikácie zakázaná, preto ak ti napríklad nebude fungovať chatová hlavička Messengera, musíš zájsť do správcu povolení a povoliť zobrazovanie vyskakovacích okien. Po prvom spustení novo nainštalovanej aplikácie potom vždy manuálne povoľuješ prístup ku konkrétnym funkciám smartfónu. Spätne je ich možné všetky aj zakázať. Používateľ tak má úplnú kontrolu nad aplikáciami a teda aj nad svojím súkromím.

Aplikácia NeoSafe okrem správcu povolení obsahuje aj čistič dočasných súborov, správcu prenosu dát, antivírus s automatickou aktualizáciou vírusovej databázy, čiernu listinu pre telefónne čísla a správcu batérie.

Medzi predinštalovanými aplikáciami nájdeme pokročilého správcu súborov, prepracovanú aplikáciu pre ovládanie domácich spotrebičov cez Infračervené, nahrávač hlasu, poznámky, video prehrávač, prehliadač internetu ale aj aplikáciu Nubia Transfer, ktorá slúži na rýchly prenos dát zo starého do nového telefónu.

Dva dni na jedno nabitie bez problémov

Nubia Z17 prichádza s batériou, ktorej kapacita je vzhľadom na tenkú 7,6 mm konštrukciu naozaj slušná. Ide o 3200 mAh akumulátor, ktorý aj vďaka úspornému procesoru ponúka dobrú výdrž. V mojom teste Z17-tka vydržala na jedno nabitie takmer 2 dni, pričom displej bol zapnutý slušných 5 hodín. Batérii však zostávalo ešte 26 % kapacity. Pri náročnejšom používaní s primárnym využívaním LTE internetu smartfón vydržal taktiež dva takmer dni, pričom displej bol zapnutý niečo málo cez 3 a pol hodiny.

Nubiu Z17 som podrobil aj štandardizovanému benchmarku pre batériu, kde dosiahla naozaj vysoké skóre – takmer 16 hodín. Toto nadpriemerné skóre len potvrdzuje skvelú výdrž batérie. Výrobca však neprestáva optimalizovať systém a každou novou aktualizáciou sa výdrž batérie ešte zlepšuje.

Špecialitkou je rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge 4+, pričom Nubia Z17 je medzi prvými smartfónmi na svete s touto technológiou. Nepochopiteľné však je, že výrobca k smartfónu dodáva adaptér, ktorý túto novú technológiu nepodporuje. Nabíjanie tak prebieha pri staršom štandarde QC 3.0. Smartfón sa z 15 na 90 % nabije za približne 55 minút, nabitie do 100 % trvá približne 1h a 30 minút.

Duálny fotoaparát odvádza dobrú robotu

Práve fotoaparát má byť podľa spoločnosti najväčším lákadlom tohto smartfónu a Nubii to celkom vychádza. V segmente vlajkových lodí je novým trendom okrem odstraňovania 3,5 mm audio jacku aj duálny fotoaparát.

Dva snímače nesie na svojej zadnej strane aj Nubia Z17, pričom ide o primárny 12 MPx snímač s clonou f/1.8 a sekundárny 23 MPx teleobjektív s clonou f/2.0. Vďaka teleobjektívu sme sa dočkali aj dvojnásobného optického zoomu. Fotoaparát je taktiež vybavený Dual Pixel zaostrovaním, ktoré je naozaj pekelne rýchle. Nechýba ani duálny dvojtónový LED blesk s vysokou svietivosťou.

Parametre síce vyzerajú pekne, no čo reálne výsledky? Fotoaparát „Zet-sedemnástky“ je dobrý. Nemôžem povedať, že je perfektný, ale zasa ani najhorší. Za dobrých svetelných podmienok podávajú snímače Nubie Z17 slušný výkon, fotografie sú perfektne ostré a nechýbajú ani živé farby. Sklamal ma HDR režim, ktorý fotografie v niektorých podmienkach dosť prepaľuje a farby na fotografiách vytvorených v tomto režime sú pomerne vyblednuté. Dvojnásobný optický zoom odvádza skvelú prácu a fotografie vytvára vo vysokej kvalite. Bezproblémové sú aj makro fotografie, ktoré sú plné detailov.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“90058″ img2=“90057″ offset=“0.5″]

Originál vs dvojnásobný optický zoom

Režim portrét

Nočné fotky

Kompletnú galériu fotografií vytvorených smartfónom Nubia Z17 nájdeš na tejto stránke.

Pri duálnom fotoaparáte je už samozrejmosťou aj režim pre zachytenie tzv. bokeh efektu, teda rozmazaného pozadia. Režim portrétu v Nubii Z17 ale nie je úplne dokonalý. Algoritmus, ktorý sa stará o rozmazanie pozadia za fotografovaným objektom občas rozmaže aj časť objektu v popredí. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že zachytenie bokeh efektu fungovalo lepšie v Xiaomi Mi6. Nočné fotky sa radia medzi priemer a na tých najlepších určite nesiahajú. Pochváliť však musím algoritmus na odstraňovanie šumu pri fotkách v horších svetelných podmienkach, ktorý funguje veľmi dobre.

Čo sa týka videa, fotoaparát Nubie Z17 dokáže nahrávať video v maximálnom 4K rozlíšení pri 30 fps. K dispozícii je však aj režim FullHD videa pri 60 fps. Pri oboch rozlíšeniach je obraz videí ostrý a saturácia farieb je na skvelej úrovni. Absencia optickej či elektronickej stabilizácie obrazu je jediným významným negatívom videokamery v Nubii Z17. Nakoniec musím spomenúť aj predný selfie fotoaparát s rozlíšením až 16 MPx, ktorý vytvára perfektne ostré selfie fotografie. Clona snímača je f/2.0 a video dokáže nahrávať vo FullHD kvalite.

Aj aplikácia fotoaparátu je prešpikovaná funkciami

Nezanedbateľným aspektom fotoaparátu v Nubii Z17 je jeho bohatá funkčná výbava, ktorá posúva level fotografovania so smartfónom ešte vyššie. Softvér fotoaparátu spoločnosť nazvala NeoVision 7.0 a k dispozícii je množstvo režimov, ktoré majú dokonca svoju vlastnú stránku na domovskej obrazovke. Vďaka tomu má používateľ rýchly prístup ku každému režimu. Zo všetkých režimov som si najviac obľúbil klonovanie, ktoré dokáže fotografovaný objekt, napríklad ľudí, naklonovať na fotografiu viackrát. K tomuto režimu však treba statív, no funguje prekvapivo dobre.

Medzi režimami nájdeme aj tzv. kreslenie svetlom, režim multi expozície, „Star Trail“, režim pre efektné zachytenie trajektórie objektu, ktorý sa pohybuje či možnosť vytvárania interaktívnych 3D panorám. Nechýba ani časozberné video, spomalené video či fotografovanie v RAW formáte. Veľmi oceňujem manuálny režim, vďaka ktorému je možné dostať z fotoaparátu Nubie Z17 ešte viac. V manuálnom režime je dokonca možné prepínať medzi jednotlivými snímačmi fotoaparátu a fotografie tak môžeš vytvoriť 12 MPx primárnym, ale aj 23 MPx sekundárnym snímačom.

Plné LTE i výborný zvuk

Nubia Z17 je perfektne vybavená aj po stránke konektivity. Ako je už pri čínskych smartfónoch zvykom, nechýba DualSIM funkcionalita, ktorá funguje ukážkovo. V nastaveniach je možné nastaviť si primárnu kartu pre hovory a SMS a sekundárnu pre mobilný internet. Pri písaní SMS alebo vytáčaní čísla je potom možná aj manuálna voľba SIM karty.

Telefonovanie, posielanie SMS správ ako aj používanie mobilného internetu zvláda Nubia Z17 na jednotku a počas testovania som nenarazil na žiadne problémy. Zvuk z reproduktora pre hovory je dostatočne hlasný a čistý. Obrovským plusom Nubie Z17 je kompletná podpora LTE sietí na našom území a nechýba teda ani 800 MHz LTE frekvencia (B20 pásmo). Mobilný internet štvrtej generácie tak budeš môcť používať všade, kde je pokrytie.

Výbavu bezdrôtového pripojenia Nubie Z17 tvorí aj dual-band WiFi anténa typu 802.11 b/g/n/ac, ktorej dosah je priemerný. Nechýba Bluetooth 4.1 s technológiou BLE, NFC a GPS s Glonass. GPS anténa má slušný príjem signálu a fix polohy vždy prebehne behom jednej sekundy. Presnosť GPS systému je naozaj špičková, čo potvrdil aj môj test. Smartfón som nechal viac ako 45 minút zaznamenávať polohu na jednom mieste, pričom poloha poskočila len o 7 metrov. Naozaj perfektný výsledok. Kvality GPS systému sa mi osvedčili aj v praxi, pri používaní navigácie.

Nubia Z17 nezaostáva ani v mutlimediálnych schopnostiach. Aj keď hlavný reproduktor je skôr priemerný, zvukový výstup cez USB Type-C konektor (3,5 mm jack chýba) je naozaj špičkový. Vo veľkej časti za to používateľ vďačí vylepšeniu zvuku od Dolby Atmos, ku ktorej sa pridávajú aj technológie D-Bass a SmartPA. Ich kombinácia vytvára špičkový audio zážitok, ktorý umocňuje aj integrovaný ekvalizér. Vďaka nemu zo zvukového čipu vytlačíš ešte viac.

Nubia Z17 skrýva obrovský potenciál

Najpokročilejší smartfón pomerne mladého čínskeho výrobcu Nubia prichádza na trh konkurovať tým najlepším. Nubia Z17 svoje neskutočné papierové parametre dôstojne obhajuje aj v reálnych podmienkach a celkovo tak ide o výborný kus smartfónu. Na prvý pohľad ihneď zaujme nádherným dizajnom, ktorý umocňuje edge-to-edge displej na prednej strane. Vysoký výkon, rýchly systém preplnený funkciami, dobrý fotoaparát s množstvom režimov, plná LTE konektivita, úžasný zvuk a v neposlednom rade aj cena oproti konkurencii. Toto všetko sú pozitívne vlastnosti Nubie Z17, ktorými sa dôstojne reprezentuje.

Nubia Z17

Za hlavné negatíva tohto smartfónu považujem nepripravenosť systému pre použitie na našom trhu, konkrétne absenciu prekladov a Google aplikácií. Tento neduh sa síce snaží vyriešiť predajca vlastným upraveným systémom, no ten je bez aktualizácií. Sklamala ma aj výdrž batérie, od ktorej som očakával viac a taktiež absencia optickej alebo elektronickej stabilizácie inak skvelého fotoaparátu. Niekomu môže rezonovať aj absencia 3,5 mm audio jacku, no mne osobne nechýba.

Nubia Z17

Zobraziť cenu Nubia Z17 so 6 GB RAM / 64 GB pamäťou
Zľavový kupón ZTENZ17

V čase písania recenzie sa cena Nubie Z17 v pamäťovej verzii 6 GB / 64 GB pohybovala na úrovni 355 € (zľavový kupón ZTENZ17), čo je vzhľadom na výbavu a schopnosti smartfónu naozaj perfektná cena. Vlajkovú loď od mladého progresívneho výrobcu vrelo odporúčam každému náročnému používateľovi, ktorý bude mať trpezlivosť so systémom. Už čoskoro by sme sa však mali dočkať oficiálnej verzie tohto smartfónu pre náš trh, čím sa problém s nelokalizovaným systémom vyrieši.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú