Prehľad
Ostatné

Druhá generácia žiarovky Xiaomi Yeelight

Značka: Xiaomi
Koncovka: E27
Model: YLDP06YL
Výstupný výkon: 10W
Napätie: AC 100 - 240 V
Svietivosť: 800 LM
Životnosť: 11 rokov
Funkcie: Stmievanie, vzdialené ovládanie cez Wi-Fi
Farebný režim: RGBW
Farba produktu: Biela
Materiál konštrukcie: Hliník, plast
Hmotnosť produktu: 0.1950 kg
Rozmery produktu: 6.50 x 6.50 x 13.00 cm

Plusy

+ Elegantný a štýlový dizajn
+ Široká možnosť prispôsobenia, jednoduché a priamočiare ovládanie
+ Podpora Google Asistenta, Amazon Alexa aj IFTTT
+ Široké možnosti nastavenia a synchronizácie s ostatnými produktami
+ Dostupná cena

Mínusy

- Svetlo mohlo byť pri minimálnej intezite jemnejšie
- Ponuka uložených režimov mohla byť v aplikácii viac „po ruke"

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.5
8.0
Výkon
9.0
9.3
Operačný systém
9.0
8.5
Zhodnotenie

Potom, čo sme vyskúšali inteligentné stropné svetlo Yeelight sme sa pustili aj do testovania farebnej žiarovky od Xiaomi. Druhá generácia tohto gadgetu je veľmi vyzretým doplnkom do inteligentnej domácnosti. Má elegantný dizajn, aj keď pravé čaro zariadenia sa nachádza vo funkcionalite. Tá je naozaj široká. Začína to možnosťami prednastavených režimov, pokračuje mnohými cestami osobnej personalizácie až po umožnenie nastavenia vlastne lokálnej siete. To sú možnosti, ktoré sú z používateľského hľadiska veľmi cenné.

Na druhej strane, minimálny jas mohol byť ešte trochu nižší a rozostavenie niektorých prvkov v aplikácii Yeelight trochu intuitívnejšie. Avšak, celkovo je smart žiarovka Yeelight azda najlepšou voľbou pre každého, kto začína so smart gadgetmi v domácnosti či v kancelárii. Predstavuje ideálny vstup do tohto sveta a to vďaka svojím schopnostiam a obzvlášť so svojou cenou. Tá je dokonca násobne nižšia ako ponúka konkurent Phillips Hue. Yeelight má jednoducho na svojej strane veľmi silný tromf.

9.2
Hodnotenie redakcie
8.6
Užívateľské hodnotenie
14 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Nedávno sme skúšali stropné svetlo Yeelight a teraz tu máme ďalší zaujímavý produkt tejto značky. V najnovšej recenzii sme sa pozreli na inteligentnú žiarovku Xiaomi Yeelight RGB.

Inteligentné zariadenia do domácnosti postupne zvyšujú svoju popularitu a jedným z najobľúbenejších gadgetov sú smart žiarovky. Známa je séria produktov Phillips Hue, vlastné žiarovky má aj Ikea, no a konkurencia, samozrejme, prichádza aj z Číny.

FonTech

Opäť sa o ňu stará Xiaomi a so svojou inteligentnou farebnou žiarovkou Yeelight, ktorá už dostala druhú generáciu, nezaujalo len funkciami, ale aj cenou. Gadget so životnosťou predpokladanou na 25000 hodín svietenia, čo je pri bežnom používaní takmer 11 rokov (približne 6 hodín svietenia/deň), začína na cene 18 €. Ako veľmi sa oplatí, sme zisťovali v našej recenzii.

Obsah balenia a konštrukcia

RGB žiarovka Yeelight prichádza v úspornom balení. Krabica zladená do červenej a bielej presne sedí na veľkosť produktu, pritom ten je vo vnútri pevne uchytený a chránený podstavcom a menšou kartónovou krabičkou. Okrem toho sa v balení nachádza ešte návod na používanie, tentoraz v angličtine, čo je dobrá správa.

Samotná žiarovka je veľkosťou podobná štandardným LED ekvivalentom a dodáva sa s klasickým závitom typu E27. Zapadnúť by teda mala do drvivej väčšiny dnešných lámp, z estetického hľadiska si možno treba pozrieť len výšku/dĺžku produktu, ktorá je na úrovni 12 cm. LED žiarovky s podobným výkonom majú okolo 10 – 11 cm. V bežných lampách s dostatočne dlhým tienidlom to ale nebude problém.

Treba myslieť aj na to, že žiarovka nebude fungovať so stmievateľnými lampami, na to je potrebné mať špeciálnu LED-ku. Z dizajnového hľadiska pridáva svetlo Yeelight v porovnaní so štandardnými ekvivalentmi niečo naviac. Vo vrchnej časti sa nachádza tradičná plastová ochrana, v strednej časti je to však už zaujímavejšie. Biela plastová konštrukcia je špeciálne dizajnovaná s pretínajúcimi sa diagonálnymi líniami. Dizajn dopĺňa logo Yeelight.

Pod stredovou časťou sa nachádza fialový prúžok, ktorý indikuje, že ide o farebnú verziu žiarovky. Biela verzia má v tejto časti pásik sfarbený do jemnej žltej farby. Nasleduje už len spomínaný závit štandardu E27.

Aj keď hodnotiť dizajn žiaroviek je do istej mieri zbytočné, pretože tie majú hlavne svietiť a väčšinou sú schované v lampách, tak na svetle Xiaomi Yeelight je viditeľné kvalitné spracovanie a dôraz na estetickosť. Navyše, aj biela farba druhej generácie žiarovky je elegantnejšie ako šedá pri tej prvej. Palec hore.

Údržba a náklady

Celkový výkon druhej generácie farebnej LED žiarovky Yeelight je 10 Wattow a maximálna svietivosť udávaná výrobcom je na hranici 800 lumenov. To je ekvivalent 65 až 90 Wattovej klasickej žiarovky, ktoré sme využívali v minulosti. Ak by sme teda žiarovkou svietili v priemere 3 hodiny denne a priemernú cenu za kWh elektrickej energie určíme na hranicu 11 centov, ročne vyjde prevádzka žiarovky približne 1,2 eura. Pri takomto využívaní Yeelight stanovuje životnosť na úrovni takmer 23 rokov. To sú opäť veľmi lákavé hodnoty, aj keď v oblasti spotreby energie sa dá ešte pritlačiť nižšie.

Spárovanie žiarovky a mobilnej aplikácie

Primárnou výbavou smart žiarovky Yeelight je podpora Wi-Fi a z toho vyplývajúca možnosť ovládania svetla cez smartfón. Pokiaľ je žiarovka namontovaná do lampy a zapojená v sieti, tak je možné začať párovanie s telefónom. To prebieha veľmi jednoducho a podobne ako pri stropnom svetle, ktoré sme recenzovali nedávno.

xiaomi yeelight

Žiarovka druhej generácie je celkovou konštrukciou podobná predchodkyni, avšak získala elegantnejšiu farbu aj detaily

Stačí si do smartfónu stiahnuť aplikáciu Yeelight (je to naša preferovaná možnosť, ale párovanie funguje aj cez aplikáciu Mi Home, ktorá je však vhodnejšia pre čínskych používateľov). Výrobca podporuje operačný systém Android aj iOS. Po úvodnom spustení aplikácie Yeelight sa systém opýta na zvolenie serverov, odporúčame jednoznačne zvoliť Nemecko (toto nastavenie je dôležité aj pre ďalšie využívanie žiarovky s domácimi asistentmi Google alebo Amazonu).

Samotné spárovanie s gadgetom je možné po prihlásení do Xiaomi konta, následne je nutné na domácej obrazovke zvoliť tlačidlo „+“ alebo „Add device“. Zo zoznamu vybrať produkt LED Bulb II (Color) (pri prvej generácii je to LED Bulb (Color)) a kliknúť na tlačidlo „Next“. Pri tomto kroku je nutné mať zapnutú Wi-Fi na smartfóne.

Aplikácii je potrebné následne prideliť povolenia ohľadom polohy zariadenia a po tom prebehne vyhľadanie svetla. V poslednom kroku stačí kliknúť na tlačidlo Next, zadať heslo Wi-Fi siete a produkt sa spáruje s aplikáciou. Pokiaľ chce používateľ umožniť ovládať svetlo aj ostatným členom domácnosti/kancelárie, tak v zozname pridaných zariadení je potrebné potiahnuť po ikone žiarovke vľavo. Zobrazí sa možnosť zdieľať a cez Xiaomi konto je možné pridať ďalších používateľov.

Bezpečnosť a súkromie

Samozrejme, s príchodom inteligentných produktov do domácnosti sa veľa hovorí aj o bezpečnosti. Aj pri stropnom svetle Yeelight vyvolala reakciu nutnosť sprístupniť aplikácii Yeelight informácie o polohe, táto požiadavka má ale svoje vysvetlenie. Od verzie Androidu 6.0 je nutné, aby aplikácie, ktoré cez Wi-Fi či Bluetooth skenujú a vyhľadávajú iné zariadenia v okolí, mali prístup k lokalizačným informáciám.


Aplikácia Yeelight vyžaduje na úvodné spárovanie s produktom povolenie na prístup k polohe, po pripojení je však možné tieto nastavenia obmedziť

Po spárovaní žiarovky aj lampy je však možné toto povolenie vypnúť a ovládanie príslušenstva bude naďalej dostupné. Tieto gadgety od Yeelight nepotrebujú na základné fungovanie ani ďalšie povolenia, napríklad možnosť využívať úložisko. Samozrejme, dané povolenia sú len základnou otázkou bezpečnosti smart produktov, ku ktorej treba celkovo pristupovať veľmi zodpovedne. Avšak, ani test nezávislej organizácie AV Test nenaznačuje, že by svetlo Yeelight predstavovalo väčšie riziko ako napríklad konkurent Phillips Hue.

Navyše, pre pokročilých používateľov Yeelight umožňuje už v samotnej aplikácii nastaviť ovládanie žiarovky cez lokálnu sieť. Vďaka tomu je možné výrazne znížiť možnosť napríklad sledovania toho, čo a kedy používateľ so žiarovkou robí. Dáta v tomto prípade sa prenášajú len na lokálnej sieti, čo je ďalší pozitívny krok ohľadom bezpečnosti a súkromia používateľa od Yeelight.

Funkcionalita

Ovládanie svetla cez smartfón je hlavnou funkcionalitou inteligentných produktov značky Yeelight. Párovanie sme si už opísali a tak je na rade vyskúšanie jednotlivých funkcií. Samotná aplikácia Yeelight sa skladá v hornej časti zo štyroch kariet Recommend, White, Color a Flow, v ktorých sú rôzne možnosti nastavení.

V prvom prípade je k dispozícii niekoľko predvolených režimov. Je ich celkovo 12 a podľa názvu je možné identifikovať ich určenie. Ide o režimy: východ a západ slnka, nočný režim, narodeninová párty, film, rande, domov, romantika, notifikácia, sviečka a čítanie. Po zvolení jednotlivého prednastavenia sa automaticky upravia farby, jas a teplota svetla, ktoré sú prispôsobené na jednotlivé účely.

Napríklad režim východ slnka ponúka jemné červené svetlo, západ slnka zas biele a pridáva na intenzite. Nočný režim naopak zníži jas a svieti teplými odtieňmi, bez modrého spektra, čím podporuje zaspávanie. Celkovo režimy fungujú dobre, ale keďže podmienky, pri ktorých sa využívajú, sa môžu meniť, občas budú potrebné od používateľa isté úpravy. Napríklad mód čítania bol pre mňa v neskorších hodinách dňa príliš jasný, tak som ho znižoval.

V tomto ohľade zamrzí, že prednastavené režimy sa nedajú upraviť natrvalo. K dispozícii je však možnosť ukladať vlastné prispôsobené módy, prístup k nim však mohol byť jednoduchší a priamočiarejší. Ešte je tu možnosť vytvárať aj vlastné scény, tej sa ale budem venovať nižšie. Druhá karta v aplikácii Yeelight umožňuje zmenu teploty farieb a jasu bieleho svetla. Rozsah teplôt je v rozmedzí od 1700 do 6500 Kelvinov. Maximálna svietivosť je na úrovni 800 lumenov.

Je teda možné vytvoriť jasné biele svetlo na výrazné osvetlenie miestnosti, ale aj jemné žlté osvetlenie, ktoré sa viac hodí v nočných hodinách tesne pred spaním. V tomto smere mám ale miernu výhradu, pretože minimálny jas je trochu silnejší než by mohol byť. Najmä v noci tesne pred spaním by bolo dobré, ak by sa dala žiarovka ešte viac stlmiť.

Tretia karta obsahuje tú zábavnú časť. Je v nej možné meniť farebné podanie žiarovky a zároveň intenzitu jasu. Posuvné ovládanie po celej palete farieb je veľmi intuitívne, rýchle a jednoduché. Nadväzuje na to aj štvrtá karta, ktorá ponúka možnosť nastavenia takzvaného Flow režimu. V tomto prípade sa v stanovenom intervale menia farby a vytvára sa zaujímavé „párty“ prostredie. Opäť je zároveň možné priamo v karte meniť aj jas.

Vo výbave má toho viac

Veľmi užitočnou funkciou v aplikácii Yeelight je možnosť zosynchronizovať viaceré produkty. Napríklad, pokiaľ má používateľ v miestnosti stropné svetlo Yeelight a tiež využíva RGB žiarovku, je ich možné synchronizovať a ovládať naraz. Takéto nastavenie prebieha v záložke „Room“ (Izba), kde je možné spojiť viaceré zariadenia. Súčasne je možné ovládať jednotlivé režimy, zapnutie/vypnutie a tiež intenzitu svetla.

Spomínal som, že k dispozícii je aj možnosť vytvárať vlastné scény. Pri tejto funkcii si používateľ len vyberie ikonu, zvolí názov a určí, čo má daná scéna robiť. Dané scény sa následne zobrazia na jednej z hlavných kariet, čo je prístupnejšia možnosť ako v prípade obľúbených (Favorites) režimov. Možností je obrovské množstvo a ďalšie sú dokonca ešte v menu Customization. Niekedy sa v tom človek už stráca, treba si preto na všetko zvyknúť a ponastavovať všetko podľa vlastných potrieb.

Druhá generácia RGB žiarovky však celkovo ponúka veľa ďalších užitočných možností. Tie je možné nájsť tentoraz v dolnej lište aplikácie Yeelight, kde sa nachádzajú tri samostatné karty. Prvá obsahuje hore spomínané možnosti, druhá je určená pre uloženie vlastného režimu a pre nás bude teraz najdôležitejšia tretia karta. Tu sa nachádzajú mnohé ďalšie možnosti.

Najvyššie sú dispozícii rýchle voľby šiestich farieb. Ďalej sú k dispozícii tieto možnosti:

  • Favorites – zoznam uložených režimov, práve táto karta mohla byť v hlavnom menu, čím by sa zjednodušil prístup k obľúbeným scénam;
  • Color Picker – zaujímavá možnosť, kde používateľ cez fotoaparát smartfónu nasníma určitú farbu či objekt a žiarovka sa jej automaticky prispôsobí;
  • Timer – klasický časovač, cez ktorý je možné zvoliť čas, za aký sa má žiarovka samostatne vypnúť. K dispozícii je interval od 1 do 60 minút. Funkcia je vhodná napríklad pri zaspávaní;
  • Shedule – plánovač automatického zapnutia a vypnutia v určitú hodinu. Využitie môže nájsť napríklad používateľ, ktorý každý deň vstáva v rovnaký čas a svetlo môže slúžiť ako pomoc pri prebudení;
  • Default State – keď sa žiarovka odpojí z elektrickej siete, pri ďalšom zapnutí sa rozsvieti v základnom režime. Ten je možné nastaviť, ale k dispozícii je aj možnosť uloženia posledného stavu. S touto funkciou sme však mali občas problémy a nie vždy fungovala, ako sme si predstavovali;
  • Music Mode – podobné ako Color Picker, tentoraz sa svetlo prispôsobuje zaznamenanej hudbe;
  • Firmware Update – aktualizácia firmvéru;
  • LAN Control – spomínaná možnosť pripojiť žiarovku len na lokálnu sieť;

V oblasti funkcionality ešte na chvíľu ostaneme, pretože žiarovku Yeelight je okrem smartfónu ovládať aj inými spôsobmi. Podporovaná je totiž aj spolupráca s inteligentnými asistentmi od Google a Amazonu, takže cez jednoduché hlasové povely je možné meniť farby či intenzitu svietenia.

Možnosti sú v tomto smere prakticky rovnaké, treba len použiť príslušné príkazy (stále však len v angličtine, či iných podporovaných jazykoch). Párovanie v tomto prípade prebieha cez nastavenie samotných asistentov. Okrem nich je podporované aj rozhranie IFTTT, čo je ďalšia pokročilá možnosť ovládanie smart žiarovky od Yeelight.

To najlepšie na začiatok

Potom, čo sme vyskúšali inteligentné stropné svetlo Yeelight sme sa pustili aj do testovania farebnej žiarovky od Xiaomi. Druhá generácia tohto gadgetu je veľmi vyzretým doplnkom do inteligentnej domácnosti. Má veľmi elegantný dizajn, aj keď pravé čaro zariadenia sa nachádza vo funkcionalite. Tá je naozaj široká. Začína to možnosťami prednastavených režimov, pokračuje mnohými cestami osobnej personalizácie až po umožnenie nastavenia vlastne lokálnej siete. To sú možnosti, ktoré sú z používateľského hľadiska veľmi cenné.

Kúpiť smart farebnú žiarovku od Yeelight na FonTech Shope

Na druhej strane, minimálny jas mohol byť ešte trochu nižší a rozostavenie niektorých prvkov v aplikácii Yeelight trochu intuitívnejšie. Avšak, celkovo je smart žiarovka Yeelight azda najlepšou voľbou pre každého, kto začína so smart gadgetmi v domácnosti či v kancelárii. Predstavuje ideálny vstup do tohto sveta a to vďaka svojím schopnostiam a obzvlášť so svojou cenou. Tá je dokonca násobne nižšia ako ponúka konkurent Phillips Hue. Yeelight má jednoducho na svojej strane veľmi silný tromf.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú