Prehľad
Ostatné

Značka: Yeelight
Značka LED: OSRAM
Počet LED: 240
Materiál: ABS, PC
Farba: Biela
Funkcie: ovládanie cez APP, regulácia jasu

Napätie: 220V
Výkon: 28W
Svietivosť: 2000Lm (zozsash 0.1Lm - 2000Lm)
Rozsah teploty farieb: 2700-6500K
Možnosť zmeny teploty farby: Studená Biela, Teplá Biela, Biela
Vhodné pre: Domáce použitie, Kancelária
IP60- prachuvzdorný dizajn
Žívotnosť LED: 25000hodín

Hmotnosť produktu: 2kg
Rozmery produktu (D x Š x V): 32.00 x 32.00 x 7.30 cm

Obsah balenia: 1 x LED stropná lampa, 1 x diaľkový ovládač Bluetooth (1 x 3,3V batéria)

Plusy

+ Xiaomi dodržalo elegantný dizajn, ktorý by mal zapadnúť do väčšiny domácností a kancelárií
+ Jednoduchá montáž vďaka šikovnej konštrukcii svietidla
+ Možnosť ovládania cez diaľkový ovládač aj smartfón
+ Široké možnosti nastavenia a synchronizácie s ostatnými produktami
+ Cena

Mínusy

- Svetlo mohlo byť pri maximálnej intezite svetlejšie. Hodí sa do menších izieb a spální

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
7.6
Výkon
8.5
8.1
Zhodnotenie

Xiaomi Yeelight smart stropná lampa ponúka vlastnosti, ktoré môžu skutočne oživiť miestnosť. Začína to elegantným bielym dizajnom, ktorý má potenciál zapadnúť do väčšiny domácností a kancelárií. Ďalej ponúka konštrukciu, ktorá sa jednoducho namontuje do stropu a šikovne sa k nej pripojí samotné svietidlo.

Široká paleta nastavení, ktoré je možné ovládať cez samostatný ovládač alebo smartfón, ponúka skvelé možnosti. Svetlo tak umožňuje prispôsobovať intenzitu a teplotu farieb spôsobom, ktorý nie je možné dosiahnuť bežnými lampami. Jedinou nevýhodou sa zdá maximálny jas, ktorý zrejme nebude stačiť na osvetlenie väčších miestností. Napriek tomu je smart svetlo od Yeelight aj svojou cenou začínajúcou na úrovni 50 € veľmi zaujímavým doplnkom do menších až stredne veľkých izieb alebo kancelárií.

8.5
Hodnotenie redakcie
7.9
Užívateľské hodnotenie
14 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Ponuka smart výbavy pre domácnosť je čoraz širšia a už dlhodobo sa darí presadiť v tejto oblasti aj čínskemu Xiaomi. Vyskúšali sme preto stropné svetlo Yeelight, ktoré prichádza aj s niekoľkými inteligentnými funkciami.

Xiaomi je v oblasti príslušenstva pre domácnosť už osvedčeným hráčom. V rámci svojho portfólia ponúka aj produkty pre inteligentné svietenie a tie sú na trhu známe pod značkou Yeelight. Jedno z najobľúbenejších zariadení je pritom stropné svetlo Yeelight Smart LED Cieling Light, ktoré za cenu na úrovni 50 € dokáže priniesť domov zaujímavé možnosti. Práve na tento produkt sme sa teraz pozreli bližšie.

Obsah balenia a dizajn

Svetlo prichádza v bielej krabici, v ktorej sa okrem samotného produktu nachádzajú ešte ďalšie súčasti. Ide o diaľkový ovládač s batériou, ktorý funguje cez Bluetooth, a skrutky, slúžiace na upevnenie svietidla do stropu. V balení sa ešte nachádza návod na použitie a poďakovanie za využívanie produktu, obe v čínštine. Návodu na použitie sa preto budeme venovať nižšie.

Čo sa týka dizajnu, či už samotného svetla alebo ovládača, tak Xiaomi udržiava elegantný a čistý štýl. Výrobca zvolil biele prevedenie, ktoré by malo bez problémov zapadnúť do obývačiek, spální či kancelárií. Svetlo má kruhový pôdorys s priemerom približne 32 centimetrov. Výška svietidla je na úrovni 7,3 cm. Rozmermi tak patrí k bežným svetlám, ktoré v domácnostiach nájdeme.

Konštrukcia sa skladá z dvoch častí. Xiaomi šikovne oddelilo zadnú časť, ktorá slúži ako základňa na upevnenie zariadenia do stropu. Od hlavnej časti sa oddeľuje posunutím červených zásuviek dovnútra. Manipulácia s oddelenou časťou je pri montáži jednoduchšia ako v prípade celého produktu a Xiaomi v tomto ohľade umne myslelo na túto situáciu.

Pripevnenie je štandardné ako v prípade klasických lámp, základňa sa do stropu upevňuje vďaka navŕtaným skrutkám. V balení sa nachádzajú okrem nich aj hmoždinky.  Po pripojení elektrických káblov a namontovaní základne do stropu sa svetlo jednoducho zacvakne do príslušného mechanizmu a je pripravené na používanie.

Spárovanie ovládača a mobilnej aplikácie

Pokiaľ je svetlo namontované do siete, tak jeho úvodné zapnutie prebieha štandardným vypínačom na stene. Po tomto kroku je ešte potrebné spárovať diaľkový ovládač. Pri zapnutom svetle je stačí súčasne stlačiť tlačidlá OFF a M, čím spustíme spárovanie produktov.

Ovládač je pripojený cez Bluetooth, takže tlačidlá by mali fungovať približne na vzdialenosť 5 až 10 metrov. Vďaka tejto technológii nie je nutné mieriť priamo na lampu, ale ovládanie funguje komfortne z rôznych polôh. Ovládač disponuje tlačidlami pre zapnutie a vypnutie, úpravu úrovne jasu, zmenu režimov a tiež zmenu teploty farieb. Bližšie sa k jednotlivým funkciám ešte dostaneme.

Okrem toho, že Yeelight svetlo disponuje Bluetooth konektivitou, ako vôbec prvý podobný produkt zároveň ponúklo aj Wi-Fi pripojenie. To je možné využiť pri ovládaní osvetlenia cez smartfón. Párovanie tentoraz prebieha cez aplikáciu Yeelight (malo by byť možné aj cez Mi Home), ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Opäť je potrebné uistiť sa, že je svetlo počas procesu párovania zapnuté.

Po spustení aplikácie Yeelight a prihlásení do Xiaomi konta je nutné zvoliť tlačidlo „+“ alebo „Add device“. Zo zoznamu následne zvoliť produkt LED Ceiling Light a kliknúť na tlačidlo „Next“. Aplikácii je nutné prideliť povolenia ohľadom polohy zariadenia a následne prebehne vyhľadanie svetla. V poslednom kroku stačí kliknúť na tlačidlo Next a produkt sa spáruje s aplikáciou.

Veľmi užitočnou funkciou v aplikácii Yeelight je možnosť zosynchronizovať viaceré produkty. Napríklad, pokiaľ má používateľ v miestnosti stropné svetlo Yeelight a tiež využíva RGB žiarovku, je ich možné synchronizovať a ovládať naraz. Takéto nastavenie prebieha v záložke „Room“ (Izba), kde je možné spojiť viaceré zariadenia. Súčasne je možné ovládať jednotlivé režimy, zapnutie/vypnutie a tiež intenzitu svetla.

Povolenie prístupu ďalším používateľom a reset zariadenia

Párovanie stropnej lampy je možné vykonať len s jedným zariadením a účtom, avšak kontrolu nad osvetlením môžu dostať aj ďalší členovia domácnosti či kancelárie. V aplikácii Yeelight v zozname zariadení (My device) stačí potiahnuť zariadenie vľavo, zobrazí sa ikona zdieľania, na ktorú je potrebné kliknúť. Následne je nutné zadať ID Xiaomi účtu člena rodiny alebo jeho email či číslo (používateľ musí mať vytvorené Xiaomi konto a aplikáciu Yeelight), s ktorým chceme zariadenie zdieľať. Následne aj táto osoba získa možnosť ovládať spárované produkty.

V prípade ak by používateľ chcel spárovať zariadenie s novým smartfónom a účtom, pričom ten pôvodný nie je možné odpárovať, je potrebné stropné svetlo resetovať. Obnovenie výrobných nastavení prebieha trochu komplikovane. Je potrebné 5x opakovane zapnúť a vypnúť svetlo (každý proces s intervalom 1-2 sekundy). Svetlo sa následne dostane do hybridného stavu a po 5 sekundách sa reštartuje a zapne základné biele osvetlenie. To značí, že v zariadení boli obnovené výrobné nastavenia a je možné ho spárovať s novým účtom.

Svietenie a odolnosť

Stropná lampa od Yeelight disponuje celkov 240 LED diódami, ktoré dokážu vytvoriť svietivosť s rozsahom 0,1 až 2000 lumenov. Minimálna hodnota je naozaj skvelá, keď pri nočnom režime v minimálnej intenzite skoro ani nie je poznať, že svetlo naďalej svieti. Horná hranica ale mohla byť trochu vyššie. Svetlo sa hodí skôr na osvetlenie menších až stredných miestností, na viac už nemusí jeho jas úplne stačiť. Stále však platí, že je ideálnym doplnkom napríklad do detských izieb, spální, menších obývačiek a kancelárií.

Čo sa týka ďalších špecifikácií, tak stropná lampa ponúka skvelé hodnoty nastavenia teploty farieb. Rozsah je na úrovni od 2700 až po 6500 Kelvinov. Tieto hodnoty sú ideálne pre rôzne časti dňa. Napríklad ráno a poobedňajších hodinách je dobré využívať studenšie farby, ktoré ponúkajú lepšiu viditeľnosť, v podvečer a v noci sú vhodné zas teplejšie farby bez modrého spektra, čím sa podporuje kvalitný spánok.

Konštrukcia lampy zároveň disponuje certifikáciou odolnosti IP60, takže je odolná voči prachu. Výrobca udáva životnosť LED diód na 25 000 hodín. To je v prepočte viac ako 1040 dní neprerušovaného svietenia. O odolnosť svetla by sa teda používateľ nemal strachovať.

Funkcie

Ovládanie stropného svetla Yeelight je po spárovaní možné cez spomínaný diaľkový ovládač aj smartfón. Možnosti sú v oboch prípadoch v podstate rovnaké, ale grafické zobrazenie na displeji telefónu je pohodlnejším a presnejším riešením. Na ovládači sa nachádza celkovo 5 tlačidiel. Prvé dve slúžia pre zapnutie a vypnutie zariadenia. Ďalšie, s ikonou slnka, je určené na prepínanie jednotlivých režimov. Intenzitu osvetlenia je možné ovládať cez tlačidlá s označením „+“ a „-„. Tlačidlo s označením M zas umožňuje prepínanie medzi denným a nočným režimom.

Keďže ovládač je k svetlu pripojený cez Bluetooth, netreba ním nevyhnutne mieriť na zariadenie. Do vzdialenosti približne 10 metrov fungujú tlačidlá prakticky z akejkoľvek pozície. Nevýhodou ovládača je len neprítomnosť grafického rozhrania, takže napríklad pri prepínaní režimov nemusí byť hneď jasné, v akom nastavení sa svetlo nachádza a akou intenzitou svieti. Inak ide ale o skvelú možnosť ovládania, ktorá môže byť vždy poruke napríklad na nočnom stolíku.

V aplikácii je jediný problém ovládača odstránený a Yeelight umožňuje z mobilu meniť všetky dôležité nastavenia. V základnej karte sa nachádza 9 odporúčaných režimov:

  • východ a západ slnka, nočný režim, čaj, film, líčenie, upozornenie, sviečka a čítanie

Nastavenie každého z nich je prispôsobené pre danú činnosť. Napríklad režim východ slnka ponúka jemnejšiu intenzitu so studeným prevedením, západ slnka pridáva na intenzite. Nočný režim naopak zníži jas a svieti teplými odtieňmi, bez modrého spektra, čím podporuje zaspávanie.

V zozname sú však aj menej užitočné režimy ako napríklad „rýchle upozornenie“, ktoré spustí trojité prebliknutie svetla, jeho účelu sme ale nepochopili. Naopak, napríklad režimy film či líčenie majú svoje opodstatnenie a nastavia podmienky, ktoré sa hodia do daných situácií. V aplikácií Yeelight je možné uložiť aj vlastné režimy s prispôsobeným nastavením.

Ďalej sa v rozhraní nachádzajú dve samostatné karty pre ovládanie svetla v režime Slnko a Mesiac. V prvom prípade je možné meniť intenzitu svetla aj teplotu farieb, pri nočnom režime je svetlo automaticky nastavené na najteplejšie farby a upravovať je možné len intenzitu.

Zaujímavý kúsok

Xiaomi Yeelight smart stropná lampa ponúka vlastnosti, ktoré môžu skutočne oživiť miestnosť. Začína to elegantným bielym dizajnom, ktorý má potenciál zapadnúť do väčšiny domácností a kancelárií. Ďalej ponúka konštrukciu, ktorá sa jednoducho namontuje do stropu a šikovne sa k nej pripojí samotné svietidlo. Široká paleta nastavení, ktoré je možné ovládať cez samostatný ovládač alebo smartfón, ponúka skvelé možnosti.

Kúpiť smart stropné svetlo Yeelight za 53 € z EU skladu
Bezpečný nákup na FonTech Shope

Svetlo tak umožňuje prispôsobovať intenzitu a teplotu farieb spôsobom, ktorý nie je možné dosiahnuť bežnými lampami. Jedinou nevýhodou sa zdá maximálny jas, ktorý zrejme nebude stačiť na osvetlenie väčších miestností. Hodí sa skôr do menších až stredne veľkých izieb alebo kancelárií. Svojou cenou, začínajúcou na úrovni 50 €, ponúka skvelú alternatívu k tradičným stropným lampám a môže dodať veľmi zaujímavé oživenie do domácností.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom