Recenzia | Bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds: Napriek kompromisom jedným z hlavných hráčov v segmente
+ Kompaktné puzdro s viacerými farebnými prevedeniami a bezdrôtovým nabíjaním
+ Pevné uchytenie v uchu a možnosť prispôsobenia na základe veľkosti
+ Slušná zvuková reprodukcia v segmente bezdrôtových slúchadiel
+ Celková výdrž
- Môžu sa objaviť malé problémy s konektivitou mimo ekosystém Samsung
- Horšia elimináciu ruchu pri hlasových hovoroch
Audio jack zo smartfónov naďalej mizne a čoraz viac používateľov sa obzerá po bezdrôtovej možnosti posluchu hudby. Vyskúšali sme preto nové Samsung Galaxy Buds, ktoré majú šancu osloviť nerozhodnutých používateľov.
Bezdrôtové slúchadlá zvádzajú svoj boj o miesto pod slnkom. Ich hlavným predstaviteľom sú zatiaľ jednoznačne Apple AirPods, ale čoraz viac sa začínajú presadzovať aj iné značky. Samsung pred viac ako rokom predstavil model Gear IconX, ktoré nás úplne nepresvedčili. Teraz však juhokórejský výrobca prichádza s inovovaným modelom bezdrôtových slúchadiel Galaxy Buds a vopred hovoríme, že to začína byť oveľa zaujímavejšie. Bezdrôtové slúchadlá spravili krok vpred.
Malé vajíčko
Začneme od začiatku a pri hlavnom príslušenstve bezdrôtových slúchadiel. Je ním ochranné/prenosné/nabíjacie puzdro. Samsung v porovnaní s Gear IconX významne okresal jeho veľkosť. V dĺžke sa to ešte neprejavuje, ale výrazne prívetivejšia je jeho hrúbka. Sploštený podlhovastý tvar je už prijateľnejší aj pre nosenie vo vreckách nohavíc. To je pritom dôležitejší faktor než sa zdá.
Bezdrôtové slúchadlá bude používateľ často prenášať práve v puzdre a vložiť ho do vrecka je oveľa pohodlnejšie ako prenášanie v batohu. Samozrejme, puzdro je hrubšie ako priemerný smartfón, takže v nohaviciach ho bude stále vidieť viac. Je zároveň o čosi dlhšie a širšie ako u Apple AirPods.
Výrobným materiálom je pevný plast a váha puzdra sa zastavila na necelých 40 gramov. Zaujímavou výhodou Galaxy Buds oproti konkurencii môžu byť dostupné farebné prevedenia. Apple pri druhej generácii bezdrôtových slúchadiel AirPods neposkytol ani len čierne prevedenie, za to Samsung má okrem bielej a čiernej, aj extravagantnejšiu žltú.
Puzdro podporuje bezdrôtové nabíjanie a tu sa ponúka zaujímavá spojitosť s novou funkciou na Galaxy S10. Vďaka podpore reverzného nabíjania je v prípade potreby možné slúchadlá dobiť aj smartfónom. Stačí funkciu zapnúť v nastaveniach a položiť puzdro Galaxy Buds na zadnú stranu smartfónu. Túto funkciu môžu využiť napríklad ja používatelia Huawei P30 Pro a Mate 20 Pro.
Držia ako kliešť
Po otvorení puzdra sa už presunieme k samotným slúchadlám. Galaxy Buds v mnohom pripomínajú Gear IconX, ale tu musíme upozorniť na jednu z najväčších a najlepších zmien medzi týmito generáciami bezdrôtových slúchadiel. Buds sú menšie a ergonomicky ďaleko lepšie prispôsobené pre zaistenie v uchu.
Práve otázka ergonómie a komfortnosti je často pri bezdrôtových slúchadlách problém. Uši používateľov nie sú rovnaké, pritom slúchadlá v nich musia dokonale sedieť, aby nevypadávali. Samsung v tomto ohľade vylepšil svoj mechanizmus z IconX. V balení sa aj tentoraz nachádzajú tri páry špuntov a tri gumené nástavce, ktoré upevňujú Buds v uchu. Práve tento prvok je teraz tvarom lepšie prispôsobený väčšine používateľov. Slúchadlá vďaka tomu v uchu netlačia ani pri niekoľkohodinovom nosení.
Celý mechanizmus upevňovania slúchadiel v uchu je pri Galaxy Buds možno najlepší na trhu. Slúchadlá sa zaistia miernym pootočením v uchu tak, aby vrchný gumený nástavec zapadol pod časť ucha. Takýmto spôsobom sú Galaxy Buds veľmi pevne a presne upevnené a minimalizuje sa šanca ich vypadnutia. To môže vyhovovať športovcom, ale treba si dať pozor na nízku certifikáciu odolnosti voči vode. Potu by mali odolať, ale silnejší dážď môže byť veľký problém.
Ako sme spomínali, dôležité je, že konštrukcia nám neprekážala a netlačila ani pri viac ako dvojhodinovom počúvaní hudby. Samozrejme, to sa u niektorých používateľoch môže meniť, ale dostupné špunty a nástavce dodávajú celému mechanizmu dôveryhodnosť.
V porovnaní s AirPods môže mať riešenie Samsungu dve potencionálne výhody. Aj keď slúchadlá od Apple nemajú extra veľký problém s vypadávaním, Galaxy Buds budú v uchu sedieť pevnejšie, čo môže vyhovovať najmä športovcom. Špuntové riešenie, ktoré je navyše prispôsobiteľné aj podľa veľkosti, zas lepšie tlmí zvuky z okolia. Ani AirPods ani Buds nemajú aktívne potláčanie šumu, ale práve prevedením konštrukcie je možné dosiahnuť rozdiel.
Galaxy S10, Androidy a tí druhý
Pri párovaní Galaxy Buds so smartfónom sa proces delí na Androidy a tých druhých. Bohužiaľ, na iOS ani teraz nie je dostupná aplikácia Wearables, cez ktorú sa páruje príslušenstvo Samsungu na Androidoch. Najrýchlejšie a najpohodlnejšie je, samozrejme, párovanie na nových smartfónoch série Galaxy S10. Len stačí otvoriť puzdro s vloženými Galaxy Buds a smartfón automaticky zariadenie deteguje. V rýchlosti a pohodlnosti takto Samsung atakuje Apple.
Na ostatných Androidoch (a pravdepodobne aj starších Samsungoch) je na párovanie potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Galaxy Wearable. V appke stačí vybrať zariadenie Galaxy Buds a cez niekoľko rýchlych krokov sa používateľ dostane k hlavným nastaveniam slúchadiel. Párovanie je tak pomalšie ako na smartfónoch Galaxy S10, ale stále prijateľné. Na iPhonoch, ale napríklad aj na notebooku, je možné slúchadlá spárovať priamo cez vyhľadanie Bluetooth zariadení v systéme.
Hlavne pri použití Galaxy Buds so Samsung zariadeniami sa tak rýchlosť a pohodlnosť pripojenia vyrovná Apple, inak sa ale zložitosť zvyšuje. Ak navyše používateľ chce slúchadlá používať na smartfóne a v prípade potreby aj na notebooku, je potrebné prácne medzi zariadenia prepínať v nastaveniach Bluetooth. Hodila by sa preto aplikácia od Samsungu aj priamo pre desktopový OS, aspoň Windows, cez ktorú by sa dalo rýchlo zvoliť primárne zariadenie.
Pomocou v tomto procese je aspoň dotykové ovládanie slúchadiel. Stačí súčasne podržať prst na dotykovej ploche oboch slúchadiel, približne 3 sekundy, a prepnú sa do párovacieho režimu.
Ekvalizér aj nastaviteľné gestá
V prípade používania slúchadiel mimo Android ekosystém používateľ, žiaľ, stráca dostupné možnosti nastavení cez aplikáciu Wearable. Android používatelia vďaka nej budú mať prístup k jednoduchému ekvalizéru, v ktorom je možné zvoliť niekoľko režimov. Tiež je tu možnosť prispôsobovania dotykového ovládania na slúchadlách.
Keďže používateľ nemá pri počúvaní hudby so slúchadlami vizuálny kontakt, s presnosťou ovládania môže byť občas problém. Dotyková plocha je ale pomerne veľká a aj keď si na ovládanie treba trochu zvykať, časom by sa problémy mali znížiť na minimum. Jedno stlačenie znamená spustenie alebo pozastavenie prehratia, dvojitým poklepaním používateľ prejde na ďalšiu skladbu a trojitým na tú predchádzajúcu.
Dlhé stlačenie pravého alebo ľavého slúchadla je už nastaviteľné. Môže spustiť virtuálneho asistenta, režim vnímania okolitého zvuku, ale odporúčame tretiu možnosť. Rovnakým spôsobom sa totiž dá zvýšiť (podržanie pravého slúchadla) alebo znížiť (ľavé slúchadlo) hlasitosť. Je to intuitívne, pomerne rýchle a hlavne netreba vyberať smartfón z vrecka.
Neposadia na zadok
Bezdrôtové slúchadlá stále citeľne zaostávajú za kvalitou reprodukcie zvuku drôtových alternatív a Galaxy Buds tento status nenaruší. Na druhej strane treba povedať, že vo svojom segmente budú patriť k tomu lepšiemu. V porovnaní s IconX sa zlepšili a nemajú síce veľmi výrazný, ale skôr vyvážený zvuk. Nedominujú v ňom basy ani výšky, ide o konzervatívne podanie tónov, ktoré si u mnohých bude vyžadovať úpravu v nastaveniach.
Už sme spomínali, že v aplikácii pre Android je dostupný jednoduchý ekvalizér s piatimi režimami. Najlepším sa zdá ten dynamický, ktorý automaticky prispôsobuje zvuk prehrávanému štýlu hudby. V tomto prípade viac vyniknú výšky aj basy. Audio nadšenec z toho ohúrený určite nebude, ale pre tých používateľov, ktorí sú ochotní obetovať určitú úroveň kvality za bezdrôtové prevedenie, by sa na Galaxy Buds rozhodne mali pozrieť.
Pri telefonovaní mali byť lepšie
Už sme načrtli lepšiu izoláciu okolitého zvuku v Galaxy Buds vďaka špuntovému prevedeniu, ktoré dopomáha k čistejšiemu podaniu zvuku najmä v hlučnom prostredí. V nastaveniach cez aplikáciu Wearables je dostupná aj možnosť ambientného zvuku, ktorá umožňuje pripustiť viac okolitých ruchov a dá sa zamerať aj na hlas. Používateľ vďaka tomu môže napríklad pri behu alebo pri hlásení na vlakovej stanici lepšie vnímať okolie, zároveň sa však citeľne zníži zážitok z počúvania a zvuk začína byť skreslený a neprirodzený.
Pri hodnotení bezdrôtových slúchadiel musíme jednoznačne upriamiť zrak aj na ich používanie pri hlasových hovoroch. Už z konštrukcie Galaxy Buds je jasné, že toto môže byť problém, keďže vzdialenosť od úst je výrazná. Každé zo slúchadiel má dva mikrofóny, pričom jeden je vnútorný a systém sa prepínaním medzi nimi snaží eliminovať okolitý ruch.
Úplne sa to ale nedarí a druhá strana na linke nemusí používateľa počuť jasno. V našom prípade to znamenalo, že sme počas hovoru cez Galaxy Buds museli rozprávať hlasnejšie. Napríklad počas jazdy v preplnenej MHD alebo v tichej kaviarni to nie je úplne príjemné.
V stabilite pripojenia cez Bluetooth sme občas zaregistrovali krátke výpadky. Galaxy Buds sme používali so smartfónom Huawei P30 Pro a napriek tomu, že sme mali zariadenie vo vrecku nohavíc, parkrát sme zaregistrovali nesynchronický zvuk medzi slúchadlami alebo čiastočné vypadnutie jedného zo slúchadiel.
Išlo o problémy, ktoré trvali krátky čas (nie viac ako 2 sekundy) a zrejme môže ísť čiastočne aj o problém rozdrobenosti ekosystému Androidov. Každopádne, v tomto ohľade má Apple jednoznačne navrch a ukazuje v čom musia konkurenti zabrať. Podľa prvých dojmov iných používateľov sa zdá, že spolupráca so zariadeniami Samsungu je bezproblémová. Juhokórejská spoločnosť zrejme vie zaistiť bezproblémový chod aspoň pre svoje prémiové smartfóny, hodila by sa však väčšia stabilita naprieč celým Android ekosystémom. Otázkou je, nakoľko je to v silách samotného Samsungu.
Slušná výdrž v malom tele
Používatelia bezdrôtových slúchadiel často narážajú aj na problém výdrže batérie. Samsung Galaxy Buds však ponúkajú základnú výdrž na úrovni 6 hodín, čo je jedna z najlepších hodnôt v segmente. Je možné, že ak používateľ počúva hudbu neustále na najvyššej hlasitosti, výdrž môže byť o pár desiatok minút kratšia.
Puzdro ponúkne energiu na ďalších približne 7 hodín počúvania, čo je stále pomerne dosť, ale konkurencia a najmä Apple dokážu viac. S ohľadom na veľkosť samotných slúchadiel aj puzdra ide o obdivuhodné čísla.
Funkcia rýchleho dobitia zabezpečuje, že 15 minút nabíjania by malo vystačiť na približne hodinu a pol počúvania. Súčasťou nabíjacieho puzdra je aj LED dióda, ktorá po vložení slúchadiel signalizuje úroveň ich nabitia. Zelená farba znamená nabitie vyššie ako 60 %, oranžová od 30 do 60 % a červená menej ako 30 %. Presnejšie údaje sú potom dostupné v aplikácii Wearable.
Konzistentný výkon
Galaxy Buds prišli do zložitého sveta bezdrôtových slúchadiel. Daný trh má stále svoje chyby, ale nie je pochýb o tom, že sa posúva dopredu. Najnovšie bezdrôtové slúchadlá od Samsungu ponúkajú veľmi konzistentný výkon, síce s niekoľkými nedostatkami, ale žiadnou fatálnou chybou.
Ich systém upevnenia v uchu je skvelý, majú prijateľnú veľkosť a ani nabíjacie puzdro nevytŕča vo vrecku nohavíc. Zvuk rozhodne nie je na úrovni, ktorá by uspokojila audiofilov, ale v segmente patria k tomu lepšiemu a dynamický režim im dodá pár percent pri hodnotení naviac. Na dotykové ovládanie si bude treba chvíľu zvykať, ale potom by nemalo robiť problémy.
Samsung očividne pripravoval Galaxy Buds najmä s ohľadom pre používanie s novými smartfónmi série Galaxy S10. Používatelia ostatných Androidov si ešte užijú nastavenia dostupné cez aplikáciu Wearable, ale pre majiteľov iPhonov už širšie možnosti chýbajú. Pri niektorých zariadeniach sa môžu objaviť občasné problémy s konektivitou. Samotné slúchadlá spolu s nabíjacím puzdrom, ale poskytujú výdrž na úrovni slušných 13 hodín, čo by malo stačiť pre pohodlné používanie.
S ohľadom na cenu, ktorá je na úrovni 130 – 150 € a teda aj o desiatky eur nižšia než mnohí konkurenti, sa Samsung Galaxy Buds zaraďujú k veľmi horúcim favoritom medzi bezdrôtovými slúchadlami. Pre majiteľov iPhonov budú stále lepšou voľbou AirPods, avšak pre Android používateľov a najmä vlastníkov noviniek zo série Galaxy S10, by malo ísť o slúchadlá, na ktoré sa pozrú najskôr.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Stojí 800 € a vyvoláva veľké vášne. Vyskúšal som PlayStation 5 Pro a mám jasno, či sa oplatí
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené