Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS (3G): 1 (2100 MHz) ,2 (1900 MHz), 5 (850 MHz), 8 (900 MHz), 34 (TD 2000 MHz), 39 (TD 1900 + MHz)
LTE (4G): 1 (2100 MHz), 3 (1800 +), 7 (2600 MHz), 38 (TD 2600 MHz), 39 (TD 1900 + MHz), 40 (TD 2300 MHz), 41 (TD 2500 MHz)
GLOBÁLNA VERZIA PODPORUJE AJ B20 (800 MHz) LTE

Rozmery a hmotnosť

154.6 x 75.2 x 8.4 mm, 173 g

Displej

5.5-palcový IPS panel, rozlíšenie FullHD (1920 x 1080 pixelov), ~403 ppi hustota pixelov

Čipset

Snapdragon 625
Osem jadier 2.0 GHz Cortex-A53
GPU Adreno 506

RAM

3 GB (recenzovaný model) / 4 GB

Operačný systém

Android 7.1.2 (Nougat)
Flyme 6.1.4.6A (recenzovaná verzia)

Pamäť

16 GB / 32 GB (recenzovaný model) / 64 GB
Pri prvom spustení voľných 21 GB (32 GB model)

Fotoaparát

Hlavný duálny: 12 MPx primárny snímač s clonou f/1.9, veľkosťou pixelov 1.4 µm, Dual Pixel PDAF zaostrovanie + 5 MPx sekundárny snímač s clonou f/2.0, LED blesk so štyrmi diódami
Video: 4K / FullHD / HD pri 30 fps
Predný: 16 MPx, clona f/2.0, 1080p video

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Bluetooth 4.2 (A2DP, LE), GPS (A-GPS, GLONASS), MicroUSB 2.0

Batéria

Nevyberateľná Li-Ion 4000 mAh, rýchle nabíjanie (z 15% na 90% za 66 minút)

Ostatné

Podpora DualSIM, snímač odtlačkov prstov na prednej strane, 3,5 mm audio jack

Plusy

+ Pekný a zaujímavý dizajn, kvalitná konštrukcia
+ Bezchybný displej
+ Dostatok výkonu pre väčšinu úkonov
+ Decentný fotoaparát
+ Spoľahlivý operačný systém s množstvom vychytávok
+ Výborná výdrž batérie a rýchle nabíjanie
+ Plná podpora LTE (platí len pre globálnu verziu)

Mínusy

- Operačný systém bez aktualizácií (platí pre ROM od eshopu)
- Horšia dostupnosť

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
10
8.1
Displej
9.0
7.6
Výkon
8.0
7.5
Operačný systém
8.5
7.7
Fotoaparát
8.0
7.0
Výdrž batérie
8.5
7.7
Zhodnotenie

Meizu M6 Note je jedným z mála smartfónov od exotickejších výrobcov, ktorý je takmer bez jedinej chybičky. Pokiaľ si totiž zakúpiš globálnu verziu s globálnym systémom, čaká ťa bezproblémové používanie po celom slovensku a prekvapenie v podobe skvelého výkonu, slušného fotoaparátu a dychberúcej výdrže batérie. Nedostatky som na tomto zariadení hľadal márne a priamo na ňom som ani žiadne nenašiel.

8.7
Hodnotenie redakcie
7.6
Užívateľské hodnotenie
19 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Segment smartfónov pod 200 € už dávno nie je tým, čím býval. Dnes sa už aj v ňom dajú nájsť také smartfóny, ktoré dobre vyzerajú, poskytujú výborný výkon, vytvárajú decentné fotky a čo je najdôležitejšie, svoje správanie nezmenia ani po rokoch používania. Stačí len dať šancu menej štandardným výrobcom, o ktorých je u nás počuť pomenej.

Zabehnutým čínskym hráčom je Xiaomi, ktoré sa minulý rok vyznamenalo najmä modelom Redmi Note 4X. Ja som sa ale teraz dostal možnosť otestovať jeho priameho konkurenta od mierne exotickejšieho výrobcu – Meizu M6 Note. Väčšinu špecifikácií majú na vlas rovnakú a podobne sú na tom aj cenami. Má teda M6 Note niečo, kvôli čomu by si ho mal uprednostniť?

Zobraziť najnižšiu cenu Meizu M6 Note Global

Balenie
  • Meizu M6 Note
  • USB A ­> microUSB kábel
  • Nabíjací adaptér
  • Spinka pre vysunutie splotu na SIM/microSD karty
  • Manuálny v čínštine
Láka na ladné krivky

V posledných rokoch zaznamenal výrazný progres aj dizajn smartfónov. Nezáleží na tom, či už sa jedná o vyššiu, strednú alebo nižšiu triedu. A Meizu M6 Note je toho veľmi dobrým príkladom. Svoju tvár zdedil po svojom staršom bratovi M5 Note, no to vôbec nevadí. Práve naopak, dizajn spĺňa všetky kritériá pre získanie priazne aj tých náročnejších fajnšmekrov. Predná strana zaujme svojou jednoduchosťou, ktorú vyžaruje domovské tlačidlo mTouch, displej, otvor so senzormi, reproduktor pre hovory a selfie fotoaparát. To všetko prekrýva sklo s elegantným 2.5D zahnutím po bokoch.

Meizu M6 Note
Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Hrany zariadenia disponujú typickým rozložením prvkov, ktoré ti stručne predstavím. Tá pravá obsahuje tlačidlo napájania a tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, ľavú zas prerušuje iba slot pre SIM/microSD karty. Horný bok ponúka iba mikrofón a všetko ostatné sa tak dostalo na spodok. Reč je o 3.5 mm jacku, ďalšom mikrofóne, staršom microUSB konektore a hlavnom reproduktore.

Veľkú dávku exkluzivity poskytuje hlavne zadná strana. Tá si ma ihneď získala svojou jednoduchosťou a zároveň jedinečnosťou. Horný plastový pásik pre príjem signálov prerušuje blesk so štyrmi LED diódami. Za využitie tohto miesta pre blesk si výrobca zaslúži veľkú pochvalu, nakoľko ide o veľmi efektívne a nezvyčajné riešenie.

Aj keď telefón vyzerá na pohľad celkom štíhlo, v skutočnosti na tom až tak dobre nie je. Jeho hrúbka činí 8.4 milimetrov a hmotnosť sa zastavila na 173 gramoch. Hrúbkou je na tom teda podobne ako Redmi Note 4X, no je ťažší o 12 gramov. Avšak pokiaľ svoj smartfón nebudeš neustále porovnávať s ostatnými, na rozmery aj hmotnosť si určite zvykneš. Používanie smartfónu je inak celkom pohodlné, no bez oboch rúk sa zrejme nezaobídeš.

Takmer dokonalý displej

Displej Meizu M6 Note na mňa už od začiatku pôsobil veľmi nádejne. Jedná sa o klasický IPS panel s uhlopriečkou 5.5 palcov a rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. Kvalita farieb i pozorovacie uhly sú na výbornej úrovni. Smartfón som porovnával aj s jeho priamym konkurentom a i keď na prvý pohľad medzi nimi nebol zreteľný rozdiel, napríklad v podaní bielej farby určite viedol.

Veľmi dobre si vedie aj vonku za slnečného počasia a v tme zas poteší nízky jas, ktorý oči príliš nedráždi. Je dokonca nižší ako má Redmi Note 4X. V tme okrem nízkeho jasu ale poteší aj Eye-friendly režim. Ten eliminuje množstvo vyžarujúceho modrého svetla, čím chráni zrak používateľa. Nechýba ani možnosť plánovaného zapnutia a regulovanie jeho sily.

Stavia na overenú klasiku. A vyplatilo sa to

Výkon už dávno nie je tým, čo tvorilo priepasť medzi lacnejšími a drahšími smartfónmi – preto ho ani príliš rozoberať nebudem. Je veľmi potešujúce, že Meizu môže opäť používať procesory od Qualcommu. M6 Note je teda vybavené Snapdragonom 625. Procesorom, na ktorý sa minulý rok vo veľkom spoliehalo aj Xiaomi. Vybavilo ním konkurenčný Redmi Note 4X, ale aj vyčnievajúce Mi A1. Či už sa jedná o beh operačného systému alebo hier, procesor podáva solídny výkon do oboch oblastí. Aj keď v benchmarkoch nijako nekraľuje, o výkon sa absolútne netreba strachovať.

Pamäťová výbava je celkom pestrá. Pri verzii s 3 GB RAM máš a výber zo 16 GB alebo 32 GB úložiska a pri verzii so 4 GB RAM z 32 GB alebo 64 GB úložiska. Na testovanom 32 GB modeli bolo hneď po prvom spustení voľných 21 GB. O chode multitaskingu a hier snáď ani nemá zmysel hovoriť. V oboch prípadoch je smartfón absolútne spoľahlivý a na danú cenu mu nie je čo vytknúť.

Treba vychytať správny systém

To, že tento smartfón pochádza z Číny, mi dal počas testovania niekoľkokrát (a celkom agresívne) najavo. Ako spomínam aj nižšie, existuje niekoľko verzií tohto smartfónu a takisto existuje aj niekoľko verzií ROM s nadstavbou od Meizu pod menom Flyme. Označujú sa ako A, Q, M a G, pričom posledná z nich je globálna. Avšak, keďže som nemal k dispozícii na testovanie globálnu verziu smartfónu, celý čas som fičal na ROM s koncovým označením A, teda na jednej z tých čínskych. E-shop, ktorý mi smartfón poskytol na testovanie (Lightinthebox) do týchto smartfónov ale inštaluje svoju vlastnú upravenú verziu systému. Pridáva doň multijazyčnú podporu, odstraňuje čínske aplikácie a pridáva služby a aplikácie od Google (vrátane obchodu Play).

Pre bežného majiteľa je takýto systém priam perfektný, až na občasné padanie aplikácie Zabezpečenie a nefunkčné aktualizácie (z dôvodu úprav systému od e-shopu). Zo zvedavosti som pristúpil k inštalácii oficiálnej čínskej ROM Flyme 6.1.4.6A založenej na Androide 7.1.2 Nougat. Google aplikácie zmizli, pribudol čínsky balast, no všetko ostatné vrátane aktualizácií už fungovalo ako malo. Z tohto dôvodu odporúčam radšej ostať na predinštalovanom systéme od e-shopu, ktorý je vopred pripravený pre zákazníkov mimo Číny.

Nadstavba Flyme je ale inak veľmi podarená, či už graficky alebo funkčne. Presvedčí ťa o tom nielen svojím príjemným jednoduchým grafickým rozhraním, ale aj mnohými špeciálnymi vychytávkami. V prvom rade spomeniem ovládanie systému, ktoré prebieha cez jediné tlačidlo mBack. Dotknutie znamená akciu „späť“, stlačenie „domov“ a zoznam otvorených aplikácií sa vyvoláva potiahnutím z dolnej časti displeja nahor. Nastaviť som si tiež mohol akciu pre dlhé alebo dvojité stlačenie tlačidla.

Z nadštandardných funkcií si ma získali aj gestá na vypnutom displeji. Patrí medzi ne napríklad rozsvietenie displeja po dvojitom poklepaní alebo spustenie aplikácie podľa výberu po nakreslení písmena c, e, m a mnohých iných. SmartTouch je niečo ako dotykový asistent z MIUI, čiže malý krúžok, ktorý pláva po displeji a taktiež mu je možné priradiť rôzne akcie. Na Meizu M6 Note sa mi veľmi zapáčili aj efekty svietidla, ktoré na iných smartfónoch len tak ľahko nenájdeš. Vďaka pozdĺžnemu blesku nad fotoaparátom dokáže smartfón vytvárať zaujímavé svetelné efekty, napríklad pri prichádzajúcom hovore, budíku či prijatej správe.

Z bežnejších funkcií sa tu nachádza plánované zapnutie/vypnutie a klonovanie aplikácií. Klonovanie je veľmi užitočné, pokiaľ chceš napríklad používať dva rôzne účty na sociálnych sieťach. Smartfón je veľmi bohatý aj na výbavu po stránke aplikácií. Využitie si nájde balík nástrojov, ktorý obsahuje svietidlo, kompas, vodováhu, pravítko či zvukomer. Pre milovníkov chôdze sa určite bude hodiť aj krokomer. Zaujímavé funkcie som objavil aj v zozname aplikácií. Po potiahnutí jednej z nich nadol sa objavia možnosti rozdelenia obrazovky, zamknutia aplikácie v RAM a skrytie jej obsahu (rozmazaný náhľad). Rýchlosť a spoľahlivosť systému je na danú cenu smartfónu vynikajúca. Pokiaľ teda budeš používať globálnu verziu alebo vyfasuješ čínsku s globálnymi úpravami, nie je sa čoho obávať.

Foteniu sa rozumie

Jeden z najväčších rozdielov medzi Meizu M6 Note a Xiaomi Redmi Note 4X robia použité fotoaparáty. Keďže sa Meizu vybralo trenom duálnych fotoaparátov, v tejto vlastnosti si je viac podobné so Xiaomi Mi A1. Ako teda vyzerá dvojica snímačov? Primárny 12 MPx sa prezentuje clonou f/1.9, veľkosťou pixelov 1.4 µm a Dual Pixel PDAF zaostrovaním. Sekundárny 5 MPx snímač potom disponuje clonou f/2.0 a nechýba ani štvorica LED diód poskladaná do vkusného pásika.

Originál vs Bokeh efekt

[twenty20 img1=“115937″ img2=“115938″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“115939″ img2=“115940″ offset=“0.5″]

Súčasné obdobie nebolo pre fotenie úplne ideálne a testovanie som tak mal mierne sťažené. Aj napriek tomu ale fotoaparát ukázal, že sa foteniu rozumie a dokáže prekvapiť (na danú cenu) kvalitnými fotografiami. Báť sa netreba ani používania HDR režimu, ktorý si svoju prácu odvádza presne tak ako má. S klesajúcim osvetlením kvalita, samozrejme, klesá a na scénu nastupuje neostrosť a šum. Najmä nežnejšie pohlavie ocení aj kvality predného fotoaparátu. Ten má totiž až 16 MPx rozlíšenie a clonu f/2.0. Aj keď som sa už stretol s krajšími selfie fotkami, kvalita je na danú cenu viac než prijateľná.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“115941″ img2=“115942″ offset=“0.5″]

Predný fotoaparát

Nočné fotky

 

Zobraziť celú galériu v originálnom rozlíšení

Či už si iba príležitostný fotograf alebo si viac potrpíš na rôznych efektoch a nastaveniach, aplikácia fotoaparátu sa hodí v každom prípade. Pri fotení možno využiť režim krásy, HDR, nálepky, hlasovú spúšť, GIF a samozrejme aj režim portrét, ktorý využíva oba snímače a vytvára efekt rozmazaného pozadia. Pri správnej kompozícii sa s ním dajú vykúzliť naozaj pekné výsledky. Náročnejší fotografi sa určite potešia aj manuálnemu režimu, v ktorom si môžu sami voliť expozičný čas, ISO či vyváženie bielej.

Dosť ma ale zarazila napríklad absencia samospúšte. Tá je dostupná iba pri používaní predného selfie fotoaparátu. Možností nahrávania videa taktiež nie je málo. FullHD aj 4K bežia na 30 snímkach za sekundu, no bez optickej stabilizácie. Kvalita je primeraná a dobrou správou je, že sa v ňom neobjavujú kadejaké čudesné zvuky, ako napríklad v mnohých Xiaomi smartfónoch. Pre špekulantov je dostupné aj spomalené video a time-lapse.

Takto má vyzerať výdrž batérie

Problém, s ktorým zápasí veľké množstvo používateľov, na Meizu M6 Note určite nezažiješ. Vďaka masívnej batérii a skvelej optimalizácii systému som sa o výdrž nikdy nemusel obávať. Práve naopak, zakaždým keď som sa pozrel na zostávajúcu kapacitu, ostal som milo prekvapený. Aj pri intenzívnom používaní dokázal bez problémov prežiť až dva dni a dokonca mu ešte ostalo zopár percent na posledné chvíle. Navyše, pokiaľ by ti kapacita batérie začala prechádzať do kritickej úrovne, stále môžeš aktivovať jeden zo šetriacich režimov. Vynikajúcu výdrž batérie potvrdil aj benchmark PCmark.

Dobrou správou je, že väčšia batéria neznamená v prípade Meizu M6 Note aj dlhšiu dobu nabíjania. Tá sa totiž dobije z 15% na 90% už za 66 minút, čo sa u konkurencii len tak nevidí. Také Xiaomi Redmi Note 4X si rovnaké percentá doplní až za 115 minút.

Na Slovensku sa nestratí

Zdá sa, že čínski výrobcovia smartfónov sa konečne poučili a budú vydávať viac smartfónov s plnou podporou našich LTE sietí. Rovnako ako Xiaomi rozdeľuje svoj Redmi Note 4X rozdeľuje na čínsky a globálny, Meizu M6 Note má tiež viacero verzií. Označujú sa písmenami A, Q, M a H. Podporu 800 MHz LTE pásma má iba posledná z menovaných, no ja som dostal na testovanie model M721Q. Rýchly 4G internet som si tak mohol vychutnávať iba v mestách a mimo nich som sa musel uspokojiť s pomalším, no stále dostačujúcim 3G pripojením.

K GPS som bol spočiatku skeptický, no neskôr sa ukázalo, že je plne použiteľné. Prvý fix polohy trval o čosi dlhšie, no potom sa to zlepšilo a ďalšie pokusy už zvládal do piatich sekúnd. Z toho dôvodu odporúčam pri každom použití navigácie počas jazdy dať telefónu trochu viac času na lokalizovanie. Záznamy trasy už ale prebieha bez jediného problému. Okrem Wi-Fi a Bluetooth smartfón neponúka žiadne nadštandardné technológie, ako napríklad NFC. Navyše je vybavený starším konektorom typu microUSB. Také Xiaomi Mi A1 s podobnými vlastnosťami disponuje novším a obojstranným USB-C konektorom, no prítomnosť microUSB pre mňa nepredstavovala žiaden veľký problém.

Decentný reproduktor, slabší jack

Meizu M6 Note určite nie je smartfónom, ktorý by exceloval v kvalite reproduktora. Pre občasné pozeranie videí či krátkodobé počúvanie hudby, samozrejme, postačí. Pokiaľ by si ale chcel o niečo profesionálnejší zvuk, musel by si si kúpiť externý reproduktor, ako napríklad tento Xiaomi Mi Bluetooth Reproduktor. Potešujúcim zistením však je, že vychádzajúci zvuk je pozorovateľne kvalitnejší ako ten z Redmi Note 4.

To ale, bohužiaľ, neplatí o jacku. Po pripojení kvalitných slúchadiel som zistil, že Meizu hrá o niečo tichšie a chýbali mi aj technológie na vylepšenie zvuku. Pri smartfónoch značky Xiaomi je to veľmi jednoduché – stačí zapnúť Dirac HD Sound, vybrať typ slúchadiel a zvuk je zrazu omnoho kvalitnejší. Pri Meizu sa ale používateľ musí viac hrať s ekvalizérom, teda aspoň pokiaľ chce z neho dostať kvalitnejší zvuk.

Záver

Meizu M6 Note je jedným z mála smartfónov od exotickejších výrobcov, ktorý je takmer bez jedinej chybičky. Pokiaľ si totiž zakúpiš globálnu verziu s globálnym systémom, čaká ťa bezproblémové používanie po celom slovensku a prekvapenie v podobe skvelého výkonu, slušného fotoaparátu a dychberúcej výdrže batérie. Nedostatky som na tomto zariadení hľadal márne a priamo na ňom som ani žiadne nenašiel. Niektorých používateľov sa však môže týkať čínsky systém bez slovenského jazyka a najlepšie to nie je ani s dostupnosťou.

Zobraziť najnižšiu cenu Meizu M6 Note Global

Za rozumnú cenu sa dá zohnať v našom FonTech Shope, pričom ti bude doručený bez ďalších poplatkov. Jeho cena je aktuálne stanovená na najnižších 109 € za 32 GB verziu (cena platná k dátumu 12.8.2018). Pokiaľ sa teda rozhoduješ medzi Meizu M6 Note a Xiaomi Redmi Note 4X, kúpou modelu od Meizu určite nič nepokazíš.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú