Prehľad
Mobilná sieť

2G - GSM: 850/900/1800/1900MHz
3G - WCDMA: 900/2100MHz
4G - FDD-LTE: B1: 2100/ B3: 1800/ B7: 2600/ B8: 900/ B20: 800 MHz

Rozmery a hmotnosť

159,8 x 82,5 x 8,1 mm
227 g

Displej

6" IPS, rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov, hustota pixelov 367 ppi

Čipset

CPU: Mediatek Helio P25
4x 2,5 GHz, 4x 1,4 GHz

RAM

4 GB, pamäť typu LPDDR4x

Operačný systém

Andorid 7.0 Nougat, bez nadstavby

Pamäť

64 GB (pre používateľa dostupných 54 GB)
možnosť rozšírenia pomocou microSD

Fotoaparát

Zadný: Duálny 13 +5 MPx Samsung S5K3L8, clona F/2.2, automatické zaostrovanie, LED blesk, HDR režim, Panoráma, režim PRO, softvérový bokeh efekt
Predný: 5.0 MPx
Video kamera: FullHD video pri 30 fps

Konektivita

WiFi a/b/g/n/ac dual-band (2,4 GHz, 5 GHz), Bluetooth v4.1, HotKnot, USB Type-C, 3,5 mm zvukový jack

Batéria

4000 mAh, Rýchle nabíjanie MediaTek Pump Express Plus

Ostatné

Čítačka odtlačkov prstov, GPS, G-sensor, Proximity sensor, Svetelný senzor, Kompas, Gyroskop, DualSIM (kombinovaný slot)

Plusy

+ Bezrámikový dizajn
+ Pevná konštrukcia
+ Svižný systém
+ Cena

Mínusy

- Hrubý rámik pod displejom
- Navigačné tlačidlá na displeji zbytočne zaberajú priestor
- Priemerný fotoaparát a neoptimalizované natáčanie videa

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.7
6.5
Displej
7.8
8.1
Výkon
7.0
8.0
Operačný systém
8.0
8.4
Fotoaparát
6.0
5.9
Výdrž batérie
8.0
7.8
Zhodnotenie

Maze Alpha je smartfón určený predovšetkým nenáročným používateľom, ktorý nečakajú od smartfónu vlastnosti vlajkových lodí. Hlavnými plusmi sú bezrámikový displej, svižný displej a nízka cena. Čo vnímam najviac negatívne je zbytočne hrubý rám pod displejom a kvalitu natáčaných videí.

7.6
Hodnotenie redakcie
7.5
Užívateľské hodnotenie
13 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Xiaomi Mi MIX pri svojom predstavení stanovil nový trend bezrámikových smartfónov, ktorý sa rozhodlo nasledovať množstvo výrobcov. Niektorí výrobcovia vyrukovali s vlastným dizajnom, no množstvo malých čínskych výrobcov veľmi nápadne dizajn Mi MIX odkopírovali. Medzi nich nepochybne patrí aj Maze Alpha.

FonTech ti ako prvý technologický portál na Slovensku prináša detailnú recenziu na bezrámikový smartfón Maze Alpha, ktorý má s Mi MIX po dizajnovej stránke veľa spoločného, avšak Maze sa snaží zaujať nízkou cenou a duálnym fotoaparátom. Ako obstál v našom teste?

Zobraziť cenu bezrámikového Maze Alpha

Balenie
  • Maze Alpha
  • Nabíjací adaptér
  • USB 2.0 Type-C kábel
  • Spinka na otvorenie slotu pre SIM karty
  • Návody
  • Náhradná fólia pre displej
  • Ochranné sklo na displej
  • Handrička na displej

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Dizajn, ktorý sme už „niekde“ videli

Telo smartfónu je tvorené kovovým rámom, ktorý dopĺňa tvrdené temperované sklo na zadnej strane a odolné sklo Gorilla Glass 4 s jemným 2,5D zaoblením na prednej strane. Maze Alpha je skutočne veľký smartfón. Keďže oplýva veľkým 6″ displejom, ku ktorému sa pridá aj hrúbka spodného rámu, vo vrecku nohavíc ho bude určite cítiť. S rozmermi 159,8 x 82,5 x 8,1 mm tento smartfón zaručene neprehliadneš.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

A nepovšimnutá nezostane ani hmotnosť smartfónu, ktorá činí až 227 gramov. Pri dlhšom používaní je Maze Alpha v ruke proste cítiť. Pri držaní v jednej ruke je ťažké telefón ovládať aj pre používateľov s veľkými dlaňami. Ak k veľkosti a hmotnosti pridám fakt, že prechod zadnej strany a bočného rámu by mohol byť o niečo jemnejší, pri dlhšom používaní si ruka jednoducho musí dať pauzu.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Reklamné rendery týchto smartfónov zvyknú zákazníka mierne zavádzať. Na mysli mám skutočnú hrúbku rámikov, ktorá je v prípade reklamy iná ako v skutočnosti. Hneď na prvý pohľad sú bočné rámiky o hrúbke 4 mm o čosi viac vidieť. Horný rámik je kvôli integrovanému slúchadlu a senzoru priblíženia ešte o približne milimeter hrubší.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Vizuálu prednej strany dosť uškodila spomínaná hrúbka spodného rámu. V spojení so softvérovými navigačnými tlačidlami na čiernom pozadí je spodný rám ešte hrubší a celá predná strana tak pôsobí nesymetricky. Nehovoriac o tom, že takéto riešenie uberá na celkovej zobrazovacej ploche displeja.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Vzhľadom na hrúbku spodného rámu som toho názoru, že kapacitné tlačidlá zabudované priamo v ráme by boli určite lepším riešením. V spodnom ráme sa okrem domovského tlačidla, ktoré funguje aj ako snímač odtlačkov prstov, nachádza aj predný selfie fotoaparát.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Zadná strana smartfónu pôsobí príjemným minimalistickým a jednoduchým dojmom. Vďaka tvrdenému temperovanému sklu je neobyčajne lesklá a vyvoláva pocit luxusu. Ten však dlho nevydrží, pokiaľ sa o zadnú stranu občas nepostará handrička. Sklo je totiž magnet na odtlačky od prstov a dlaní. Stačí niekoľko minút a zadná strana je celá „zapackaná“.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

V ľavom hornom rohu sa nachádza duálny fotoaparát, ktorý jemne vyčnieva. Mne osobne to nevadí, no nie všetci musia byť toho istého názoru. Hneď vedľa fotoaparátu nájdeme prisvetľovaciu LED diódu.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Na pravej strane bočného rámu sa nachádzajú funkčné tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a hneď pod nimi nájdeme tlačidlo napájania. Ľavá strana obsahuje SIM slot pre 2 nano SIM karty. Používateľ sa môže rozhodnúť aj pre použitie jednej SIM karty, čo umožní použitie microSD karty do kapacity až 256 GB. Na hornej strane si miesto našiel obľúbený 3,5 mm audio jack a na spodnej strane USB Type-C konektor pre nabíjanie. Vedľa neho sa nachádzajú mriežky pre reproduktor a mikrofón.

 

 

 

Celkovo pôsobí Maze Alpha ako jeden celok. Konštrukcia je pevná, nijako sa neohýba, nič nevŕzga a nič sa netrasie. Oceňujem použitie USB-C portu, ktorý aj v dnešnej dobe častokrát absentuje v strednej a nižšej triede. Okrem spomínanej hrúbky spodného rámu smartfón pôsobí luxusne a futuristicky vďaka užším rámikom. Celkový dizajn pôsobí dojmom, že používateľ za Maze Alpha utratil o čosi viac ako v skutočnosti.

 

Displej neohúri ani nesklame

Maze Alpha ponúka veľký 6″ IPS displej v takmer bezrámikovom prevední. Rozlíšenie displeja činí 1980 x 1080 pixelov pri hustote dnes už podpriemerných 367 ppi. Farebné podanie displeja pôsobí vierohodne. Farby sú jasné a sýte, no v dnešnej dobe sa jedná už o priemer.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Napriek tomu displej ponúkne dobré pozorovacie uhly a čitateľnosť na jasnom slnečnom svetle je na štandardnej úrovni. Maze Alpha mal počas môjho testovania problém s nízkou úrovňou jasu. Na najnižšej úrovni displej vo svetlých oblastiach blikal. Problém vyriešila až aktualizácia, no nie úplne podľa predstáv. Vývojári Maze iba obmedzili spodnú hranicu jasu tak, aby k blikaniu nedochádzalo, čím výrazne túto úroveň zvýšili. V nočných podmienkach sa tak oči rýchlo unavia.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Systém ponúka technológiu MiraVision, pomocou ktorej si v rámci možností môže každý nastaviť kontrast a intenzitu farieb podľa vlastných preferencií. Počas môjho testovania boli dostupné funkcie nastavenia z troch rôznych režimov zobrazenia, štandardné, jasné farby a používateľský režim, pomocou ktorého bolo možné nastaviť parametre ako kontrast, sýtosť, teplotu farieb a ostrosť.

Ďalej bolo možné pomocou MiraVision zapnúť Dynamický kontrast pri sledovaní videí, no pravdu povediac, zmenu som pri vypnutom či zapnutom stave nevidel. Posledným dostupným nastavením bol Program BluLight Defender, ktorý umožňoval nastavenie farieb a filter modrého svetla.

Rýchlo sa zadýcha

Pod kapotou Maze Alpha tepe 8-jadrový procesor MediaTek Helio P25 vyrobený 16 nm procesom. Jednotlivé jadrá ARM Cortex-A53 sú rozdelené do dvoch skupín a to 4 x 2,5 GHz jadier určených pre náročnejšie úlohy a 4 x 1,4 GHz jadier určených pre normálnu prevádzku a energetickú optimalizáciu. V podstate ide o identický procesor ako Helio P20, no v prípade Maze Alpha zavážila podpora duálneho fotoaparátu.

Maze Alpha zvláda bežné používanie na výbornú a pracuje so systémom veľmi svižne. Smartfón sa však nemá príliš v láske s vyššou záťažou a viac náročnejších aplikácií spustených naraz mu ľahko „podlomí kolená“. Už aj graficky menej náročná hra ako Farma Heroes občas sekne. Čo sa týka náročnejších hier ako Asphalt Airborn 8 či Assassins Creed Identity, bolo cítiť použitie menej výkonného procesora a grafického čipu. Hry pri náročnejších a svižnejších scénach „lagovali“, čo v konečnom dôsledku znižovalo zážitok z hry.

Multitasking má na starosti operačná pamäť RAM o kapacite 4 GB typu LPDDR4X. Tá poskytuje v skutku bezproblémový prechod medzi aplikáciami. Počet aplikácií bežiacich na pozadí bez potreby ich opätovného načítania závisí aj od ich veľkosti a náročnosti. Reálne však nemá Maze Alpha problém udržať aj 12 aplikácií bežiacich na pozadí.

Vnútorné úložisko poskytne priestor o veľkosti 64 GB, z ktorých je pre používateľov reálne dostupných približne 54 GB. Pre náročných existuje možnosť rozšíriť úložisko pomocou microSD kariet do veľkosti 256 GB, ale za cenu straty druhej funkčnej SIM karty.

Plynulý systém v znamení čistého Androidu

Maze Alpha sa na nič nehrá a používateľovi ponúkne svižný systém, ktorý až tak nezaostáva za najlepšími vlajkovými loďami. Základný spúšťač aplikácií ukladá odkazy aplikácií na domovské obrazovky bez možnosti vstúpiť do zoznamu aplikácií.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Ak používateľovi launcher nevyhovuje, Google Obchod ponúka množstvo alternatív, ktoré je možné nastaviť podľa predstáv. Maze stavil na čistý Android vo verzii 7.0 Nougat bez nadstavby, ktorý doplnil o niekoľko funkcií navyše, no s vlastnými prvkami netreba počítať.

Medzi užitočné funkcie patria napríklad Smart somatosensory, ktoré umožňujú vykonať príslušné akcie použitím senzora priblíženia ako posúvanie fotiek v galérii, prepnutí nasledujúcej skladby a podobne. Jedinou nefunkčnou akciou bolo prebudenie zariadenia mávaním rukou nad senzorom priblíženia.

Gesture motion ponúka šikovné funkcie rozdelené do dvoch kategórií – pre ovládanie hovoru a systému. K dispozícii sú gestá ako vytvorenie screenshotu prejdením troma prstami po obrazovke či zmena hlasitosti pomocou dvoch prstov. Otočením smartfónu obrazovkou smerom dole sa dá stíšiť prichádzajúci hovor alebo vypnúť hlasitý hovor priblížením telefónu k uchu.

Gesture unlock zase ponúka možnosti, ako zapnúť určené aplikácie nakreslením určeného znaku na vypnutú obrazovku. Počas testovania sa mi občas stalo, že tieto gestá sa samovoľne aktivovali vo vrecku a po vytiahnutí telefónu som si vždy našiel zapnutú inú aplikáciu. Tento menší neduh by ale mohla vyriešiť ďalšia aktualizácia. Veľmi oceňujem aj režim ovládania jednou rukou, ktorý zmenší obsah na displeji, a tak uľahčuje ovládanie tohto veľkého smartfónu jednou rukou. Taktiež nechýba funkcia známa z MediaTek zariadení, HotKnot, ktorá slúži na rýchly prenos súborov.

Fotoaparát, ktorý neprekvapí a neoptimalizované video

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Maze Alpha ponúka zadný duálny fotoaparát s 13 MPx snímačom a druhým 5 MPx snímačom. V oboch prípadoch ide o snímače Samsung S5K3L8, ktoré dokážu produkovať fotografie v maximálnom rozlíšení 4160 x 3120 pixelov. Fotoaparát vo všeobecnosti k vytvoreniu kvalitnejších fotografií potrebuje viac svetla a dobré svetelné podmienky.

Za zhoršených svetelných podmienok a v šere sa na fotografiách objavuje viac šumu, čo zodpovedá kvalite fotoaparátu v tejto cenovej kategórii.

Celkovo produkuje fotoaparát mierne prepálené farby, ktorých sýtosť je na vyššej úrovni, ako by bolo vhodné. Tento dojem ešte umocňuje použitie HDR režimu.

HDR vs. Originál

[twenty20 img1=“95312″ img2=“95313″ offset=“0.5″]

V nočných podmienkach použitie HDR režimu sťažuje vytvorenie ostrých fotografií, inak rozdiel oproti klasickému režimu nevidieť. Automatické zaostrovanie pri fotení pracuje spoľahlivo, no na dnešnú dobu trochu pomalšie.

HDR vs. Originál

[twenty20 img1=“95318″ img2=“95319″ offset=“0.5″]

Aplikácia fotoaparát ponúka viacero režimov, medzi nimi aj režim Blur, ktorý dokáže vytvárať takzvaný bokeh efekt. V skutočnosti tento režim vytvára až príliš umelý dojem a je vytvorený softvérovo. Pozadie za fotografovaným objektom totižto nedokáže rozostriť celé, ale len časť v tvare akéhosi kruhu.

Okrem tohto režimu bol kameňom úrazu aj režim PRO, ktorý pri zmene parametra ISO nevykazoval žiadne zmeny. Problém vyriešila až aktualizácia, po ktorej už nastavenie parametra ISO fungovalo. Je vidieť, že vývojári v MAZE sa neustále snažia opravovať chyby v systéme.

Viac testovacích fotografií nájdeš na tejto stránke

Natáčanie videí bolo pre mňa skutočným sklamaním. Dôvodom bolo neoptimalizované zaostrovanie. Zatiaľ čo autofokus pri natáčaní blízkych predmetov fungoval dobre, problém nastal pri natáčaní objektov v diaľke. Na videu vidno neustále preostrovanie a zmenu expozície. Radikálne sa prejavuje aj absencia akejkoľvek stabilizácie obrazu, čo sa prejavuje roztraseným obrazom aj pri natáčaní bez nejakého prudkého pohybu.

Batéria, ktorá podrží

Vďaka väčším rozmerom sa do Maze Alpha vošla pomerne veľká 4000 mAh batéria. Tá dokázala pri miernom používaní vydržať viac ako 3 a pol dňa. V tomto testovaní som smartfón používal na vybavovanie hovorov, občasné odoslanie SMS správ či vybavenie e-mailov. Ak sa k tomu pridalo častejšie využívanie dát pri prehliadaní sociálnych sietí, pozeranie videí na YouTube, výdrž sa skrátila na 1 a pol až 2 dni. Náročnejšie používanie smartfónu spojené s hraním hier dokázalo skrátiť výdrž batérie na 1 deň.

Maze Alpha podporuje technológiu rýchleho nabíjania MediaTek Pump Express Plus, ktorá dokáže nabiť batériu z 15 % na 90 % za 74 minút. V najhorších chvíľach dokáže výrazne predĺžiť výdrž batérie šetrič energie. Oproti konkurencii v podobe Doogee MIX, ktorý používa AMOLED displej, Maze Alpha ponúka IPS displej, ktorý nie je k batérii až tak šetrný a celkovo spotrebuje priemerne 44% kapacity batérie. V benchmarku PCMark obstál Maze Alpha s výdržou 12 hodín na peknom trinástom mieste za Samsungom J5 (2017) a Xiaomi Mi Max.

Priemerný snímač odtlačkov prstov, GPS a senzor priblíženia

Maze Alpha ponúka snímač odtlačkov prstov na prednej strane smartfónu hneď pod obrazovkou. Samotný snímač odomyká smartfón na dnešnú dobu pomerne dlho a občas je potrebné počítať aj s druhým pokusom. Po aktualizácii sa počet druhých pokusov o odomknutie smartfónu znížil, no rýchlosť odomknutia sa nijako nezlepšila.

GPS neoplýva práve najväčšou presnosťou. Test pomocou aplikácie My Tracks ukázal, že smartfón má menší problém so zameraním polohy, pokiaľ je na jednom mieste, čo sa prejavilo častou zmenou polohy. Rovnaké nepresnosti v zameraní polohy sa ukázali aj pri teste v pohybe, kde sa poloha odchyľovala od pôvodnej trasy.

Moje testy ukázali, že senzor priblíženia nie je práve najrýchlejší. Práve to bolo príčinou, prečo smartfón nereagoval na prebudenie pri mávaní rukou nad senzorom. Ten jednoducho nestíhal na tento pohyb reagovať. Taktiež po prerušení hovoru chvíľu trvalo, kým sa obrazovka znovu zapne. Senzor okolitého svetla reagoval na okolie dobre, no takisto mu chvíľu trvalo, kým sa jas nastaví na požadovanú úroveň. To môže spôsobovať problémy hlavne pri rýchlejšom prechode medzi rôznymi svetelnými podmienkami. Všetky spomínané problémy by mohla efektívne vyriešiť aktualizácia systému, na ktorej, dúfam, vývojári v Maze zapracujú.

Plné LTE a slabší reproduktor pre hovory

Maze Alpha ponúka plné LTE pre používateľov, ktorí si bez dát nevedia predstaviť svoj deň. V podpore teda nájdeme tieto LTE frekvencie – 800/900/1800/2100/2600 MHz. Počas môjho testovania som naplno využíval mobilné dáta v sieťach 4ky. Telefón bez problémov dokázal držať úroveň signálu, s čím majú niekedy problémy aj podstatne drahšie kúsky. Pripojenie k sieti bolo stabilné a rýchlosť sa držala na hranici 11 Mbps. Rovnakú rýchlosť na rovnakom mieste dosiahol aj Samsung Galaxy S8+.

Na druhej strane chválim kvalitu hovoru, ktorá je na dobrej úrovni. Horný reproduktor by však mohol byť o niečo hlasnejší. Hoci sa po aktualizácii situácia s reproduktorom zlepšila, v rušnejších priestoroch ako sú obchody či ranná premávka je niekedy ťažké počuť hlas na druhej strane hovoru.

Maze Alpha je bezrámikový smartfón, ktorý láka dizajnom a nekompromisnou cenou

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Je jasné, že Maze Alpha očividne odkopíroval dizajn, no napriek tomu je potrebné poznamenať, že vyzerá dobre. Konštrukcia pôsobí prémiovo a smartfón skutočne priťahuje pozornosť ľudí na verejnosti. Niekomu by mohla prekážať veľkosť a hmotnosť smartfónu, no v skutočnosti ide o preferencie každého používateľa. Výhodou je plynulý a čistý systém v podobe Android 7.0 Nougat. Smartfón má aj svoje nedostatky ako hrubý spodný rámik pod displejom, v ktorom sa mohli pokojne nachádzať kapacitné navigačné tlačidlá.

Zobraziť celú galériu (75)
Kristián Hrušovský / FonTech

Kúpiť bezrámikový Maze Alpha za 151 €

Najväčšie nedostatky sa prejavili pri natáčaní videa. Zatiaľ čo fotenie zvláda smartfón pomerne dobre, pri natáčaní bolo problémom zaostrovanie a čo je cítiť najviac, chýba stabilizácia obrazu. Maze Alpha ale všetky nedostatky postupne odstraňuje vo forme aktualizácií a časom môže tento smartfón ponúknuť perfektný zážitok z používania. Najväčšie lákadlo zo smartfónu ale robí cena, ktorá v čase písania recenzie činila 151 €.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú