Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Marvel má za sebou poriadne náročný rok. Niekdajšia sláva a popularita MCU sa v kinách vytratila rýchlosťou Thanosovho lusknutia a azda jediným svetlým bodom minuloročných premiér zostali Strážcovia galaxie.

V televíznom svete to nebolo inak. Tajná invázia sa po sľubnom začiatku premenila na divácke fiasko, reputáciu Marvelu na malej obrazovke tak zachraňovala druhá séria Lokiho, ktorá však tiež nezaznamenala takú sledovanosť, v akú tvorcovia dúfali.

Pridajme k tomu problémy hereckej hviezdy Jonathana Majorsa, na ktorého Marvel nešťastne stavil svoju budúcnosť, a všetkým je jasné, že Kevin Feige ako hlavný lodivod posledný rok asi nespáva najlepšie.

Kolos chystá zmeny, predstavuje novú značkuaj

Marvel si je svojich problémov dobre vedomý a snaží sa situáciu zvrátiť. V prvom rade drasticky okresal počet filmových a televíznych noviniek, ktoré tento rok dorazia. Začalo sa tiež prekopávanie rozbehnutých projektov. Tie už nebudú vznikať s takou benevolentnosťou a Marvel si na ne posvieti predovšetkým po stránkach kvality.

Marvel Studios

Okrem zavedených zmien tiež komiksová továreň predstavila svoju novú značku Marvel Spotlight, ktorá má byť cieľovou zastávkou pre divákov hľadajúcich dospelejšie príbehy orientované na jednotlivé charaktery. Veľkým bonusom Marvel Spotlight má byť tiež nezávislosť noviniek od hlavného kánonu, keďže množstvo divákov už sa v záplave jednotlivých titulov začínalo strácať.

Príbehy predstavené pod novou značkou síce naďalej spadajú do MCU, zároveň však divák nemusí mať takmer žiadnu znalosť o širších udalostiach z iných filmov a seriálov. Aspoň tak to pri predstavení sľuboval šéf streamovacej divízie Marvelu, Brad Winderbaum.

Marvel Spotlight nám poskytuje platformu na to, aby sme divákom priniesli príbehy, ktoré sa držia viac pri zemi a sústreďujú sa hlavne na postavy. Publikum nemusí vidieť iné série Marvelu, aby pochopilo, čo sa deje v Mayinom príbehu,“ upresnil Winderbaum pri predstavení seriálu Echo, ktorý je prvým titulom zaradeným pod hlavičku Marvel Spotlight.

Prvenstiev si Echo hneď pri svojom predstavení odnáša viacero. Okrem priekopníka novej značky tiež ide o prvý seriál, ktorý prichádza s ratingom len pre dospelé publikum., čo ospravedlňuje drsnou akciou i temným príbehom.  V deň vydania zároveň diváci na Disney+ nájdu všetkých 5 epizód Echo naraz, čo je vec, ktorú Marvel pri žiadnej zo svojich noviniek doposiaľ rovnako nespravil.

Nová stratégia naznačuje, že Marvel je pri Echo skutočne odhodlaný započať novú éru a vydať sa temnejšou cestou. Po pozretí prvých troch epizód však musíme skonštatovať, že takéto plány sa končia niekde na pol ceste. Echo miestami síce zaváňa novotou, vo výsledku ale nič nové neprináša.

Marvel Studios

Toto sme už niekde videli

Marvel pri predstavení svojho nového seriálu neklamal a pred sledovaním Echo o jeho zasadení či hlavnej hrdinke Mayi Lopez skutočne netreba nič vedieť. Ide síce o spin-off vianočnej televíznej novinky Hawkey z roku 2021, jej udalosti, ako i tragický príbeh hlavnej hrdinky, seriál prehľadne sumarizuje hneď v úvode.

Divák sa tak na začiatku dozvie viac o hluchom indiánskom dievčatku, ktorého otec sa zaplietol s nesprávnymi ľuďmi a nakoniec zobral malú Mayiu preč od priateľov i celej rodiny do New Yorku. Tu mladá Maya vyrastala v prostredí kriminálnych živlov, začala objavovať svoje schopnosti a nakoniec sa naučila dokonale imitovať svoje okolie, okrem iných tiež v užitočnej oblasti, akou sú bojové umenia.

Narastajúci talent i nekonečné odhodlanie Mayiu nakoniec priviedli do pozornosti bossa všetkých bossov, obávaného Wilsona Fiska alias Kingpina, ktorý sa hluchej hrdinky s protézou ujal a stal sa jej druhým otcom.

Tieto udalosti už boli detailne predstavené práve v seriáli Hawkeye. Kto ho videl, bude mať v úvode Echo príležitosť zaspomínať si na jeho kľúčové momenty, pre nových divákov ide o dôležitý sumár a položenie základov, na ktorých stojí novinka Echo.

Marvel Studios

Tá v úvode pridáva aj hromadu emócií, napríklad vtedy, keď sa malá Maya lúči so svojou najlepšou priateľkou alebo neskôr vidí smrť svojho otca, ktorého sa snaží pomstiť aj za cenu vlastnej ľudskosti.

Vrcholom je odhalenie sprisahania, že za smrťou jej otca v skutočnosti stojí práve Kingpin, ktorého Maya na konci prvého seriálu strelila do tváre. Kamera sa v danom momente však pohodlne odvrátila, Marvel už totiž dobre vie, že posielať svoje kľúčové postavy na cintorín sa nevypláca.

Chce začať znova, dobehne ju minulosť

Nikoho teda nakoniec neprekvapí, že Kingin nakoniec prežil, o čom však Maya v úvode Echo nemá poňatia. Zranená hrdinka sa vracia do svojho bývalého domova, kde je odhodlaná využiť zraniteľnosť Fiskovej zločineckej skupiny a sama sa chce chopiť moci.

Niekdajšia chladnokrvná zabijačka si pri náročnom procese nechce pustiť nikoho k telu, čo sa čoskoro ukáže ako nemožná úloha. Hneď po príchode domov začína stretávať starých známych, ku ktorým si opätovne začína hľadať cestu.

V prípade Echo sa divák čoskoro dozvie, že Maya má dve rodiny. Jednu v Oklahome a jednu v New Yorku. Obe sú však v ostrom kontraste. Maya preto bude musieť sama zistiť, kto je jej skutočná rodina a kde leží jej oddanosť,“ hovorí režisérka a producentka seriálu Sydney Freeland.

Práve vnútorný konflikt a rozpoltenosť medzi starým a novým životom hrajú v seriáli kľúčovú rolu. Zároveň tu začína prvý a zároveň tiež najvážnejší problém novinky – hlavný motív na diváka nemusí vôbec fungovať.

Echo ako rodinná dráma nefunguje

Koncept zatvrdnutých postáv vracajúcich sa späť domov už sme videli v desiatkach iných titulov a Echo s ním nenarába nijak výnimočne. Odhliadnuc od svojich bojových zručností je Maya typická hrdinka s vnútorným konfliktom, ktorú vďaka náhode, humoru či vážnym rozhovorom postupne obmäkčujú jej starí známi a opätovne sa jej dostávajú pod kožu.

Maya na jednej strane baží po moci a chce za každú cenu prevziať kontrolu nad Fiskovou mafiou, na druhej strane je to pre ňu čoraz ťažšie, keďže jej kroky spúšťajú reakciu a stavajú do nebezpečenstva práve jej blízkych.

Tu sa ale divák občas musí ťukať po čele. Maya viackrát uisťuje okolie, že jej akcie sa nikoho z nich netýkajú a všetci sú v bezpečí, len aby ich vzápätí kvôli vlastnej sebeckosti a cieľom musela vyťahovať z kaše.

Postavy starých známych rovnako zapadajú do osvedčených šablón a divák vie spoľahlivo predpokladať, ako sa budú vzťahy medzi nimi a Mayou vyvíjať.

Naivný dobrosrdečný bratranec Biscuits si Mayu okamžite získa jeho bezprostrednosťou a stane sa jej hlavným spojencom. Strýko Henry (Chaske Spencer) je, podobne ako Mayin otec, zapletený v Kingpinovej organizácii, a keďže sa cíti zodpovedný za jeho smrť, podáva Mayi pomocnú ruku, čo sa mu podľa očakávaní rýchlo vypomstí.

Ďalej tu máme Skullyho, zručného vlastníka miestnej záložne, ktorý svoju múdrosť šikovne maskuje humorom a vo veľkom sa stará o odľahčenú atmosféru seriálu. Práve Skully azda ako jediná vedľajšia postava z prvých troch dielov troška prirastie k srdcu.

Marvel Studios

Najťažšie si Maya bude hľadať cestu k svojej starej mame Chule a bývalej najlepšej priateľke Bonnie, ktorá na ňu nikdy nezabudla a viackrát sa jej snažila podať budúcu ruku. Tieto vzťahy zostávajú vo veľkom otvorené, je však úplne jasné, čo na divákov čaká ďalej.

Aj preto je miestami otravné znášať prázdne srdcervúce dialógy o tom, aká diera v komunite zostala po tom, čo Maya odišla, a ako hlavná hrdinka postupne precitá k vedomiu, že svojich starých známych nakoniec stále potrebuje. Rovina rodinnej drámy seriálu jednoducho nesedí.

Dej okolo Wilsona Fiska ani Daredevila radšej nečakaj

Dejovou vsuvkou je mystická linka vedúca ďaleko do Mayinej minulosti, ktorá sa vracia k jej pravekým predkom. V každej časti sme tak svedkami iného návratu do minulosti a sledujeme udalosti skrz inú postavu. Krátke flashbackové scény spočiatku pôsobia záhadne, už v druhej epizóde divák pochopí zámer tvorcov, ktorý v tomto prípade určite poteší fanúšikov komiksovej predlohy.

Výrazne viac ako dejové výlety do minulosti divácke oko zahreje akcia, ktorá je (takmer) do bodky taká drsná a živelná, ako sme pred premiérou dúfali. Hneď úvodná epizóda dáva skvelou choreografiou pripomenúť klaustrofobickým akčným stretom z Daredevila od Netflixu, ktorým sa tvorcovia prinajmenšom inšpirovali.

V ďalšej časti síce príde útlm a seriál sa začne sústreďovať skôr na vzťahy, trojka však opäť štartuje akčné orgie, ktoré bavia svojou brutalitou. Keďže hlavná hrdinka, rovnako ako aj jej herecká predstaviteľka Alaqua Cox, je hluchá, tvorcovia hendikep šikovne premietli aj do akčných pasáží, v ktorých striedajú výbušný hudobný sprievod s absolútnym tichom.

Marvel Studios

Na úroveň Punishera sa Echo pri surovosti a autentickosti ešte v akčných pasážach nechytá, aj napriek tomu ide o krok vpred správnym smerom. Škoda len, že tvorcovia nešli pri brutalite ešte ďalej a nevyžmýkali z prístupnosti pre dospelé publikum aspoň o trošku viac.

Maya ako hlavná postava baví, no skutočným kráľom seriálu je Wilson Fisk v podaní Vincenta D’Onofria, ktorý si celú pozornosť hravo kradne pre seba. To, ako veľmi Kingpin divákom chýbal, D’Onofrio pripomenul už v Hawkeye, teraz sa opäť vracia vo fenomenálnom výkone a pri jeho vystúpení sme mu hltali každé jedno slovo.

V prvých epizódach sa Kingpinova prítomnosť obmedzuje skôr na krátke výstupy, udalosti tretieho dielu ale sľubujú zmenu. Dúfame preto, že Kingpina bude v seriáli vidieť čo najviac – je to práve jeho postava, ktorá môže Echo vytrhnúť z vôd priemernosti.

Zároveň sa ukazuje, že rozhodnutie Marvelu spraviť z Wilsona Fiska „pouličného Thanosa“ je rozhodne správne. Naopak, kto v seriáli očakáva Daredevila, môže zostať sklamaný. Jeho prítomnosť je zatiaľ obmedzená len na jediné vystúpenie, uvidíme, či sa to ešte podarí zvrátiť.

Obávame sa však, že Kingpin aj Daredevil sa aj naďalej budú držať skôr v úzadí. Echo je postavený predovšetkým na postave Mayi Lopez, ktorá síce baví, jej návrat ku indiánskym koreňom a rodine ale častokrát pôsobí skôr otravne.

Je tiež cítiť priveľká snaha tvorcov vystavať dej na hendikepovanej silnej ženskej hrdinke z menšinovej komunity, stratégia, ktorou je spoločnosť Disney v posledných rokoch známa. Scenáristi si dali špeciálne záležať, aby indiánsku komunitu a jej zvyky predstavili čo najvernejšie, nedá sa ale povedať, že by odvádzali výnimočne dobrú prácu.

Marvel Studios

Poukazovanie na strasti a neprávosti vyznieva prvoplánovo a silene, predovšetkým v porovnaní s konkurenčnými titulmi, ktoré problematiku zobrazujú výrazne efektívnejšie.

Stačí sa pozrieť na Scoreseseho drámu Vrahovia mesiaca kvetov či seriál Yellowstone, ktorý sa paradoxne na indiánsku menšinu zameriava iba okrajovo, no napriek tomu jej problémy ukazuje autentickejšie a s výrazne väčším presahom.

Verdikt

Koná sa teda v prípade Echo sľubovaný veľký reštart pod novou značkou? Zatiaľ bohužiaľ nie. Seriálová novinka má viaceré svetlé miesta – zaujme drsnou akciou, atraktívnou hlavnou postavou i fenomenálnym Kingpinom, ktorý si celý seriál kradne pre seba. Kingpin sa však na obrazovke ukazuje veľmi vzácne, o Daredevilovi môžeme zatiaľ iba snívať.

Zakaždým, keď Echo preladí z akčnej frekvencie na rodinnú drámu sústreďujúcu sa na návrat rozpoltenej hrdinky späť ku svojim koreňom, začne rýchlo nudiť. Pred premiérou sme obávali, či 5 epizód na rozpovedanie príbehu nebude málo, ukazuje sa však, že nebyť krátkeho formátu a prísľubu ďalšieho vystúpenia Wilsona Fiska, k seriálu už by sme sa možno vôbec nevrátili.

Nedá sa povedať, že by bol zlý. Echo si svojich fanúšikov určite nájde, neponúka ale nič, čím by výrazne zaujal. Nad Marvelom napriek tomu nelámeme palicu, keďže novinka predstavuje krok správnym smerom a nová značka Marvel Spotlight dáva zmysel. Zatiaľ však len na papieri.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú