Jeden z najstarších Spider-Manových protivníkov je konečne tu a uzatvára nešťastný kruh štúdia Sony, ktoré sa síce poučilo od posledného Morbiusa a prináša krvavé peklo, ale to je asi tak všetko.

Kraven prišiel do kín ako „Tarzan na steroidoch“ s poriadnou brutalitou a tento fakt mu spočiatku prospieva. Zobrazenie napätého vzťahu Sergeja Kravinoffa, alias Kravena, ktorého stvárnil Aaron Taylor-Johnson, a jeho otca Nikolaia Kravinoffa v podaní Russella Crowea, má svoje temné čaro, až pokým nezačne ťahať z opačného konca.

Tvorcovia nečerpali len z komiksovej predlohy, ale pridali nové elementy. Sergejov otec sa v komiksoch objavil, ale jeho úloha je tam oveľa menej dôležitá a neformuje príbeh tak dramaticky. Nehovoriac o odkláňaní sa od základných motivácií Kravena, ktoré sú v komiksoch založené na love a cti, nie na riešení traumy z detstva.

Lovec Kraven recenzia
TMDB

Život mu zmení nešťastný incident s levom v africkom safari, kde mu krk zachráni elixír od Calypsy. Ten mu dá nadľudské schopnosti a jeho myseľ úzko prepojí s tou zvieracou. Nebude už loviť, ako ho učil otec, ale tých, ktorí za svoje zlé činy nedobehla spravodlivosť. Na vrchu zoznamu sa nachádza práve jeho toxický otec, čo síce na papieri vyzeralo vo finále ako neľútostný boj na život a na smrť, no má to jeden veľký háčik.

Krv a vraždy nemusia vždy stačiť

Sony si dalo záležať na tom, aby všetci vedeli, že Lovec Kraven je ich prvým R-kovým filmom. Propagácia a ukážky upútali ako nikdy pretým, ale táto skutočnosť mu veľa nepomáha. Zatiaľ čo jeho komiksoví kolegovia ako Deadpool alebo Logan dokázali hodnotenie R využiť na vytvorenie vzrušujúcej atmosféry, Kraven ostal zachytený v nekonečnej slučke obohratého násilia a krvavých scén, ktorým nepomáha ani logo Marvel v úvode.

Napriek svojím nedostatkom má film pár svetlých momentov. Akčné scény sú kameramanom Benom Davisom zvládnuté celkom zručne. Režisér J.C. Chandor ukazuje tiež schopnosť nakrútiť pútavé súboje a naháňačky, ale jeho práca s postavami a príbehom značne zaostáva. Miestami som mal pocit, že sa postavy len tak náhodne objavujú na rôznych miestach bez logickej súvislosti a dejové linky plynú skôr chaoticky než súvislo.

TMDB

Ale na rozdiel od Morbiusa, ktorý bol za hodnotenie PG-13 ostro kritizovaný, Lovec Kraven ponúka aspoň o niečo svižnejší dej a poriadnu dávku krvi s detailom na nechutnosť. No aj tak mu chýba šmrnc a invencia, teda schopnosť sa vynájsť v kritických situáciách príbehu, ktoré by ho povýšili na úroveň pamätných béčkových klenotov. Postava Kravena pôsobí ako relikvia z minulých dekád a pripomína skôr hrdinov z osemdesiatych rokov.

Chýba mu akákoľvek výrazná vízia či kreatívna energia. Akčné scény sú síce častým javom, no pôsobia rovnako monotónne ako zvyšok filmu. V jednom momente napríklad Kraven bojuje s pytliakom uprostred vysokej trávy, ale namiesto napätia či adrenalínu ide o ďalšiu z radu „šedých scén“, ktoré sa spoliehajú na CGI.

RECENZIA POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú