Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Značka Kingzone je v našich končinách pomerne neznáma, ale v priebehu minulého mesiaca sa na slovenský trh dostali prvé zariadenia od tejto spoločnosti. Jedným z modelov je aj Kingzone Z1, ktorý dorazil do našej redakcie a náš web vám tak prináša plnohodnotnú recenziu. Pohodlne sa posaďte a vychutnajte si naše podrobné dojmy z používania.

Kingzone Z1 nám na recenziu poskytol e-shop SuperMobily.sk, kde si ho môžete aj zakúpiť!

Kľúčové špecifikácie Kingzone K1:

  • Všeobecné: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA 850/900 / 1900 / 2100 MHz, LTE 800/ 1800 / 2100 / 2600 MHz (Pásma 3, 7, 20)
  • Rozmery a váha: 153.5 x 76 x 7.5 mm, 169 g
  • Displej: 5.5″ HD JDI displej vybavený technológiou IPS, rozlíšenie 1280 x 720 pixelov, hustota pixelov 293 ppi
  • Čipset: MediaTek MT6752
  • CPU: Osemjadrový, takt 1.7 GHz, 64-bit, Cortex-A53
  • GPU: Mali-T760 700 MHz
  • RAM: 2 GB
  • OS: Android 4.4.4 (KitKat) s používateľskou nadstavbou KOS V1.2
  • Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 10,03 GB), slot pre MicroSD
  • Fotoaparát: 13 MPx Sony IMX214, clona f/2.0, Simultánne HD video a záznam obrazu, dotykové ostrenie, detekcia tváre a úsmevu, stabilizácia obrazu, HDR
  • Predný fotoaparát: 8 MPx
  • Video kamera:  1080p video nahrávanie pri 30fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, NFC
  • Batéria: 3500 mAh
  • Ostatné: G-Senzor, Senzor priblíženia, Svetelný senzor, Kompas, Snímač odtlačkov prstov

Balenie

Fólia, ochranný kryt a OTG kábel

Už pri bližšom pohľade na krabičku zistíme, že si na nej výrobca dal záležať. Po otvorení na nás čakalo milé prekvapenie v podobe obsahu krabičky. Spoločnosť Kingzone si pre nás prichystala naozaj bohatú výbavu, počnúc ochranným krytom, fóliou na displej, slúchadlami, 3500 mAh batériou, nabíjačkou a milým doplnkom je aj USB OTG kábel na prípadné pripojenie externých periférií.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku a Google+!

Konštrukcia a dizajn
Takmer dokonalé spracovanie s menšími chybičkami

[/blockquote]

Model Kingzone Z1 sa môže pochváliť naozaj špičkovým spracovaním konštrukcie, ktorú by jej mohla závidieť nejedna vlajková loď vyšších cenových kategórií. Rám zariadenia je vyrobený z hliníka a pri práci so zariadením máte pocit, že ste si kúpili prémiové zariadenie za prémiovú cenu. Nám do redakcie prišla čierna verzia, ktorá má zlatý rámik a na okolie pôsobí naozaj luxusným dojmom. Pri náročnejšom a hrubšom zaobchádzaní som sa nestretol s vŕzganím alebo pukaním. Zaujímavou vlastnosťou je aj povrch zadného krytu, ktorý je na dotyk mierne drážkovaný a výhodou je aj len minimálne zachytávanie odtlačkov. Zariadenie sa v ruke drží veľmi pohodlne, no privítal by som mierne posunutie ovládacích prvkov po stranách o trochu nižšie, čo by zaručilo ešte lepší komfort pri ovládaní. Celkové rozmery zariadenia sú 153.5 x 76 x 7.5 mm a váha sa zastavila na hodnote 169 gramov.

Kingzone K1
Na prednej strane nájdeme veľký 5,5-palcový displej s HD rozlíšením, o ktorom si povieme neskôr. Prvky ako predný fotoaparát, reproduktor pre telefonovanie, notifikačnú LED diódu, senzor regulácie jasu a priblíženia nájdeme na vrchnej strane, ktorej dominuje aj nápis ‘’4G‘‘, čo značí podporu najnovšej technológie konektivity, ktorú môžete využívať aj na našom území. Výrobca zvolil na červeno podsvietené kapacitné ovládacie tlačidlá, ktoré sa nachádzajú pod displejom, a tu sa dostávame k nevýhodám prednej strany zariadenia. Tento rok je trendom zmenšovanie rámikov okolo displeja no inžinieri u Kingzone sa na túto problematiku vykašlali a rámiky okolo a pod displejom sú zbytočne veľké a zväčšujú rozmery zariadenia.

Ovládanie hlasitosti sa nachádza na ľavej strane a na pravej zase nájdeme vypínacie tlačidlo, ktoré je bezchybné, no ako som už spomínal, privítal by som mierne posunutie o trochu nižšie. Na hornej strane nájdeme 3,5 mm audio jack a MicroUSB konektor.

Zadná strana zariadenia toho ponúka naozaj dosť. Ako prvé musím zmieniť 13 Mpx fotoaparát, ktorý mierne vyčnieva a odporučil by som použiť pribalený ochranný kryt. Na vrchnej strane nájdeme ešte LED blesk a poteším aj mnohých fanúšikov technológie snímania odtlačkov prstov, nakoľko výrobca siahol práve po tomto systéme zabezpečenia, ktorý je príjemným doplnkom, no svoju funkciu zvláda veľmi chaoticky. Pod zadným krytom nájdeme vymeniteľnú batériu o kapacite 3500 mAh, dva sloty pre SIM karty a nechýba ani podpora pre rozšírenie vnútornej pamäte pomocou Micro SD kariet. Na spodnej strane nájdeme už len logo výrobcu a malý reproduktor.

Kingzone K1

Displej

HD rozlíšenie s dobrým podaním farieb

Kingzone Z1 prichádza na trh s 5,5-palcovým displejom s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, čo je na túto dobu priemerom. Výrobca zvolil zobrazovací panel s IPS technológiou a aj napriek tomu, že na 5,5-palcovej uhlopriečke sa nachádza iba HD rozlíšenie, podanie farieb je veľmi dobré, rovnako ako viditeľnosť na priamom slnku. Veľmi príjemným prekvapením je citlivosť displeja, ktorá je na vynikajúcej úrovni a už aj pri menšom dotyku displej okamžite reaguje. Sklamaním pre mňa je najnižšia možná hodnota jasu, ktorá je stále veľmi vysoká.

Kingzone K1
Výrobca siahol aj po možnosti prispôsobiť si podanie farieb podľa seba a tak sa v nastavení nachádza funkcia MiraVision, ktorá ponúka 3 možnosti nastavenia obrazu – Štandardný, Jasné farby a Používateľský režim, v ktorom má používateľ úplnú kontrolu nad nastavením. Musím podotknúť, že pri dennodennom používaní som nemusel zmeniť predvolené hodnoty a plne mi vyhovovali.

Výkon a pamäť
Dostačujúci na všetky úkony

[/blockquote]

Vo vnútri zariadenia sa nachádza procesor MediaTek MT6752 s 8 jadrami Cortex A-53 s taktom 1,7 GHz a so 64-bitovou architektúrou, ktorý v sebe ukrýva aj grafický akcelerátor ARM Mali T760. Túto dvojicu dopĺňajú 2 GB operačnej pamäte RAM. Ako si vlastne vedú tieto papierovo dobré špecifikácie v praxi? Musím uznať, že počas testovania som sa nestretol s pádmi aplikácií a plynulosť prostredia bola na vynikajúcej úrovni. 2 GB RAM zaručuje plynulý prechod medzi aplikáciami a dáva možnosť aj pre pokročilejší multitasking s viacerými otvorenými aplikáciami naraz. Ako veľký fanúšik závodných hier som vyskúšal moju obľúbenú hru Asphalt 8, ktorú som bez menších problémov zvládol hrať na najvyšších detailoch a ani po dlhšom hraní som nespozoroval nadmerné prehrievanie. O výkon sa teda báť nemusíte. Ako je už zvykom, novinku som predviedol aj v najznámejších benchmarkových aplikáciách, výsledné hodnoty si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie. Smartfón som „prevetral“ aj v známom Antutu benchmarku, kde dosiahol slušných 40 230 bodov.

Operačný systém

Čínsky rýchlik

Spoločnosť Kingzone zvolila pre model Z1 trochu starší Android vo verzii 4.4.4 s miernou úpravou dizajnu. Pri bližšom pohľade zistíme, že sa jedná o čistý Android s úpravami, ako sú iné ikony alebo animácie. Ešte nikdy som sa nestretol s tak nevydareným dizajnom prostredia, aký použili inžinieri v Kingzone, no je to samozrejme každého individuálny názov. Ikony sú na 5,5-palcový displej veľmi veľké a výrobca teda nevyužil plný potenciál veľkého displeja. Natrafil som aj na menší problém so zobrazovaným zložiek na pracovnej ploche, a to pri väčšom množstve aplikácií v jednej zložke nevidno jej okraje. Tento problém môžete vidieť na obrázku nižšie. Preto odporúčam použiť alternatívny launcher, ako je napríklad Nova Launcher. Poslednou nevýhodou je neúplný preklad do slovenčiny. Dosť bolo písania o nevýhodách, ktoré sú väčšinou iba kozmetické. Odladenosť prostredia ma príjemne prekvapila a za celú dobu používania som sa nestretol so spomalením systému. Veľkou výhodou je aj prepínanie medzi aplikáciami (multitasking), ktorý Z1-ka zvláda bravúrne.

Po prebudení na nás čaká klasická uzamykacia obrazovka s rýchlim prístupom k denníku hovorov a k SMS správam. Zaujímavou vlastnosťou je aj rýchly prístup k oznámeniam, ktorý môžeme poznať z novšieho Androidu 5.0, no Kingzone túto funkciu implementoval aj do vlastnej nadstavby. Odomknutím zariadenia sa dostaneme na toľko kritizovanú domovskú obrazovku, na ktorú môžeme pridávať aplikácie a widgety. Nechýba tu ani klasické menu aplikácií. Notifikačná oblasť je totožná s čistým Androidom 4.4 a nenájdeme tu nič nové.

Z funkcií, ktoré ponúka upravený Android od Kingzone, môžeme zmieniť gestá, ktoré mne osobne  veľmi uľahčili používanie. Asi najzaujímavejším je dvojité poklepanie na obrazovku pre odomknutie zariadenia. Upravený Android ponúka aj možnosť prispôsobenia farby notifikačnej LED diódy.

Kingzone Z1 prichádza so vstavaným snímačom odtlačkov prstov, ktorý musím z jednej strany pochváliť a z druhej pokarhať. V nastaveniach nájdeme veľké množstvo prispôsobení počnúc od nastavenia odtlačku ako zabezpečenie zariadenia alebo ako zámok aplikácií. Najzaujímavejšou vlastnosťou je pohyb v systéme pomocou snímača. Za nevýhodu považujem nedotiahnutie tohto vylepšenia úplne dokonca a veľmi často sa mi stávalo, že snímač nezaregistroval môj prst pri prejdení.

Výdrž batérie

3500 mAh batéria splní svoj účel

Kingzone Z1 v sebe ukrýva 3500 mAh vymeniteľnú batériu, čo ho radí medzi smartfóny s výdržou atakujúcu 2 dni. Pri mojom používaní, čo zahrňuje streamovanie online hudby, pripojenie cez mobilný internet, SMS, volania a GPS, mi Z1-ka vydržala jeden deň. Displej bol zapnutý 4 hodiny a 4 minúty, čo je veľmi slušný výsledok. Pri menej náročnom používaní môže výdrž stúpnuť aj na 2 dni.

Fotoaparát

Kvalitný snímač, no len priemerná kvalita

Na zadnej strane sa rozprestiera pomerne veľký 13 MPx objektív Sony IMX214 Exmor RS s clonovým číslom f/2.0. Tieto papierové špecifikácie naznačujú dobré výsledky, no v praxi je to úplne inak. Výsledným fotografiám chýbajú detaily a na rad prichádza aj pomalé zaostrovanie. Pri fotografovaní na väčšiu vzdialenosť majú výsledné fotografie biely nádych. Jedinou svetlou stránkou je kvalita makro fotografií, ktoré sú na dobrej úrovni. Čo sa týka samotného snímača, rovnaký používa mnoho vlajkových lodí populárnych výrobcov, ako napríklad aj Xiaomi Mi4 či OnePlus One, kde tento snímač dosahuje naozaj špičkové fotografie. V prípade Kingzone Z1 ide o chybu skôr na strane softvéru, čo znamená, že výrobca nedokázal optimalizovať daný snímač pre použitie v ich smartfóne.

Predná strana disponuje 8 MPx kamerou vhodnou na video hovory alebo na fotenie selfie fotiek.

13 Mpx zadný fotoaparát dokáže natáčať Full HD video pri 30 snímkach za sekundu. Rozhranie aplikácie fotoaparátu je usporiadané trochu chaoticky a niekedy trvá nájsť to, čo hľadáme. Nastavení je neúrekom a nájdeme tu možnosti ako zmeny efektov, HDR alebo vyváženie bielej.

Multimédia
Priemer v každom smere

[/blockquote]

V dobe zväčšovania rozlíšení a uhlopriečok displejov sa spoločnosť Kingzone rozhodla pre použitie HD rozlíšenia pre svoj model K1. Veľký 5,5-palcový displej je priam predurčený na prezeranie web stránok alebo pozeranie filmov počas cestovania. Podľa môjho názoru, HD rozlíšenie nie je nevýhodou, nakoľko displej stále ponúka verné podanie farieb a vynikajúce pozorovacie uhly, čo ešte viac umocní dobrý dojem. Tak ružové to už nie je so vstavaným prehrávačom videí, ktorý ponúka základné funkcie s nie veľmi vydareným dizajnom a preto odporúčam siahnuť po náhrade, ako je napríklad VLC Media Player.

Kingzone K1

Zvuková stránka zariadenia je na tom o poznanie horšie. Z1-ka síce ponúka softvérové nastavenie, ako je priestorový zvuk, zvýraznenie basov a iné, ale zvuk je stále utlmený a s nekvalitným podaním vyšších tónov. Pribalené slúchadlá sú príjemným doplnkom a svoju funkciu zvládajú obstojne. Aj tak by som odporúčal vymeniť vstavaný prehrávač, ktorý neponúka ekvalizér za lepšiu alternatívu v podobe Hudby Google Play alebo MusiXmatch.

Konektivita

4G dostupné aj na našom území

Kingzone Z1 ponúka 2 sloty pre SIM karty, z ktorých obe podporujú LTE siete. Výhodou je podpora pre pásmo B20 s frekvenciou 800 MHz, ktoré je na našom území najpoužívanejšie. Prepínanie medzi kartami prebieha bezproblémovo a dostupné je množstvo nastavení pre jednotlivé SIM karty.

Kingzone K1

Samozrejmosťou je podpora Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth vo verzii 4.0, NFC, GPS s AGPS a GLONASS. Nechýba ani podpora USB OTG na prípadné pripojenie externých periférií.

Záver

Kingzone Z1: Číňan s veľkým potenciálom

Kingzone K1
Kingzone Z1 sa radí do kategórie strednej vyššej triedy, v ktorej obstojí so cťou. Za výhody určite považujem perfektné spracovanie, odladené prostredie vyšperkované slušným výkonom a kvalitný HD displej. Za nevýhody určite treba považovať kvalitu výsledných fotografií, priemerný zvuk z reproduktora a dizajn nadstavby, ktorý je podľa môjho názoru nevydarený.

KingZone Z1 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Cena tohto zaujímavého kúsku v e-shope Supermobily.sk, ktorý nám ho zapožičal na recenziu, je 259 €. Samozrejmosťou je 2 ročná záruka so záručným servisom.

Kingzone Z1 nám na recenziu poskytol e-shop SuperMobily.sk, kde si ho môžete aj zakúpiť!

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú