iOcean je v našich končinách menej známa značka, ktorá si však zaslúži našu pozornosť. Rovnako, ako väčšina čínskych výrobcov, aj iOcean sa snaží produkovať cenovo dostupné zariadenia s nadštandardnou výbavou. Toto dokazuje aj pri modeli so špecifickým názvom – iOcean MT6752 Rock.
Tento si za úlohu kladie konkurovať dvom hlavným predstaviteľom v tejto kategórii – Meizu M1 Note a JiaYu S3. Papierovými špecifikáciami tento smartfón určite spraví dojem, no ako to je v skutočnosti? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch mojej recenzie.
iOcean MT6752 Rock nám na recenziu poskytol e-shop SuperMobily.sk, kde si ho môžete aj zakúpiť!
Kľúčové špecifikácie iOcean MT6752 Rock:
- Všeobecné: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA 900 / 1900 / 2100 MHz, LTE 1800 / 2600 / 800 MHz (Pásma 3, 7, 20)
- Rozmery a váha: 7×76.9×8.2mm, 158 g
- Displej: 5.5″, kapacitná LTPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 400 ppi
- Čipset: MediaTek MT6752
- CPU: Osemjadrový, takt 1.7 GHz, 64-bit, Cortex-A53
- GPU: Mali-T760
- RAM: 3 GB
- OS: Android 4.4.4 (KitKat)
- Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 12,7 GB), slot pre MicroSD
- Fotoaparát: 14 MPx OmniVision OV13850 snímač, LED blesk, autofocus, detekcia tváre, HDR
- Predný fotoaparát: 5 MPx (720p nahrávanie videa pri 30fps)
- Video kamera: 1080p video nahrávanie pri 30fps
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack
- Batéria: 2300 mAh
- Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM, smart gestá
Balenie
Fólia aj ochranný kryt
iOcean Rock prichádza v bielej krabičke štandardného vyhotovenia. Balenie je vcelku bohaté a okrem samotného smartfónu tu nájdete 2300 mAh batériu, ochranný plastový kryt, fóliu na displej, USB kábel a nabíjačku. Slúchadlá by ste tu hľadali márne.
Konštrukcia a dizajn
Kvalitné spracovanie a zadný kryt à la OnePlus One
[/blockquote]
iOcean MT6752 Rock prichádza s pomerne kvalitným spracovaním konštrukcie. Aj keď je celá z plastu, pri používaní smartfónu sa s pukaním či vŕzganím nestretnete. To vyvoláte až vyšší tlakom na zadný kryt. Ten je taktiež vyhotovený z plastu a svojou povrchovou úpravou pripomína zadný kryt čierneho OnePlus One. Ide teda o „šmirgľové“ vyhotovenie, ktoré je na pocit príjemné a telefón v rukách nekĺže. Taktiež nezachytáva odtlačky prstov. Dizajnovo je Rock podarené zariadenie a prednú stranu tvorí zaujímavá strieborná textúra. Pri pohľade spredu môžeme zistiť, že smartfón mierne pripomína iPhone 6 od Apple. Celkové rozmery zariadenia sú 154.7 x 76.9 x 8.2mm a váha 158 gramov.
Prednej strane dominuje displej s uhlopriečkou 5.5“, nad ktorým nájdeme predný fotoaparát, reproduktor pre telefonovanie, dvojfarebnú notifikačnú LED diódu, senzor priblíženia a automatickej regulácie jasu. Tlačidlá by sme pod displejom hľadali márne, keďže ich výrobca presunul priamo na displej. Časť pod displejom by však mohla byť o niečo menšia, keďže tu vznikol veľký nevyužitý priestor.
Tlačidlá pre regulovanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia/vypnutia zariadenia sa nachádzajú na pravej strane a sú súčasťou zadného krytu. Tlačidlá sú umiestnené nižšie, ako bývame zvyknutí, čo uberá na komforte ich používania. Určite by som prijal, ak by boli umiestnené o niečo vyššie. Ani ich nahmatanie nie je práve najľahšie, keďže sú len mierne vystúpené resp. takmer na jednej úrovni s bočnou stranou.
Na hornej stráne nájdeme len 3,5mm audio jack pre pripojenie slúchadiel/reproduktorov a spoločnosť mu robí mikrofón. Spodná strana obsahuje microUSB konektor. Ľavá strana ostala prázdna.
Zadná strana obsahuje šošovku 14 MPx fotoaparátu, ktorá z tela mierne vyčnieva. Okrem toho tu nájdeme aj LED blesk, dvojicu reproduktorov a samozrejme logo výrobcu. Po odňatí zadného krytu sa nám naskytá pohľad na 2300 mAh batériu, ktorú môže používateľ jednoducho vybrať. Dobrou správou je, že iOcean už pre tento model chystá 3000 mAh batériu. Okrem batérie tu nájdeme dvojicu slotov pre microSIM karty a slot pre microSD kartu.
Displej
FullHD na 5,5“ uhlopriečke
Rock prichádza s displejom o uhlopriečke 5.5“ a rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. Hustota pixelov sa zastavila na hodnote približne 400 ppi. iOcean v tomto smartfóne použil klasický IPS panel, čím samozrejme nič nepokazil. Farby sú tak reálne, pozorovacie uhly výborné a viditeľnosť na slnku taktiež. Citlivosť displeja je na dobre úrovni, no niekedy sa mi stalo, že som musel ťuknúť silnejšie, aby zaznamenal môj dotyk. Ľudí, ktorí smartfón používajú aj v noci nepoteší najnižšia úroveň jasu, keďže displej je stále veľmi jasný a „blyští“ tak do očí. V tomto prípade odporúčam použiť napríklad aplikáciu Twilight, ktorou dokážete jas znížiť pod jeho minimálnu úroveň.
iOcean ponúka aj možnosť prispôsobenia farieb na displeji. V prípade tohto modelu je k dispozícii technológia MiraVision, ktorá poskytuje optimalizáciu obrazu. K dispozícii sú tri režimy – Štandardný, Jasné farby a Používateľský. V prípade používateľského režimu si môžete nastaviť takmer každú vlastnosť displeja – kontrast, sýtosť, jas obrazovky, ostrosť, teplotu farieb atď.
Výkon a pamäť
Zvládne aj náročné hry
[/blockquote]
Už z názvu smartfónu vyplýva, že v jeho vnútri tepe procesor MediaTek MT6752. Tento procesor prichádza s ôsmimi jadrami typu Cortex-A53 taktom 1,7 GHz. Taktiež je postavený na v súčasnosti už často používanej 64-bitovej architektúre. S procesorom prichádza aj grafický čip ARM Mali-T760, ktorý svojím výkonom určite nesklame. Túto dvojicu dopĺňajú 3 GB operačnej pamäte RAM, vďaka ktorej si používateľ užije plynulý multitasking. Čo sa týka výkonu v reálnom použití, je určite dostačujúci. Na smartfóne som si zahral jednu z najnáročnejších hier pre Android – Modern Combat 5 – a smartfón ju zvládal bravúrne. O nedostatočný výkon sa teda báť nemusíte. Súčasťou testovania výkonu sú samozrejme aj benchmarky, ktoré som na smartfóne samozrejme previedol.
Vnútorná pamäť má kapacitu 16 GB, z ktorých je pre používateľov dostupných 12,7 GB. Ak je to pre vás málo, k dispozícii máte aj slot pre microSD karty až do 64 GB.
Operačný systém
“Rýchlejší – ale viac ako rýchlejší“
iOcean Rock prichádza s Androidom vo verzii 4.4.4 KitKat, ktorý dopĺňa vlastná užívateľská nadstavba od výrobcu. V podstate ide len o mierne upravený čistý Android, s inými ikonami a dizajnom, ktorý mne osobne vôbec nesedí. Každému však sedí niečo iné, ja som skôr za moderný flat dizajn, prípadne nový Material dizajn od Google. iOcean už prisľúbil aktualizáciu na Android 5.0, ktorá by mala byť vypustená v priebehu apríla. Čo sa týka optimalizácie systému, tak tým si ma iOcean získal. Systém je veľmi rýchly a svižný a pri testovaní som sa nestretol so žiadnymi zásekmi. Veľmi rýchle je aj prepínanie medzi aplikáciami – multitasking. Veľmi dobrá optimalizácia sa určite odrazila aj na samotnom výkone smartfónu, ktorý naozaj nechýba a zvládne aj náročné hry.
Poďme sa na systém pozrieť bližšie. Po prebudení zariadenia na vás čaká klasická uzamykacia obrazovka Androidu 4.4, ktorá ponúka aj rýchly prístup k fotoaparátu. Po odomknutí zariadenia sa vám naskytá pohľad na známe domovské obrazovky s nepodareným dizajnom UI (aspoň podľa mňa). Tie samozrejme ponúkajú možnosť pridávania aplikácií a widgetov. Nájdeme tu aj klasické menu aplikácií. Notifikačné centrum iOcean vyriešil rovnako, ako je to v MIUI. V jednej časti sa teda zobrazujú samotné notifikácie, v druhej máte zasa skratky nastavení, ktoré si môžete prispôsobovať. Celé centrum je v dizajne MIUI v5, no v tomto prípade je mierne nevydarený.
Čo sa týka nejakých funkcií, nič špeciálne tu nenájdeme. K dispozícii sú len gestá, do ktorých sa dostanete cez položku „Smart Wake“ v Nastaveniach. Tu si môžete nastaviť rôzne gestá, ako napríklad známe dvojité kliknutie na displej pre prebudenie zariadenia či nakreslenie nejakého písmena pri spustenie príslušnej aplikácie. Systém ponúka aj tzv. „Dropzone“ panel, čo je v podstate lietajúci widget na kraji obrazovky, ktorý ponúka rýchle prepnutie do niektorých aplikácií. iOcean tiež ponúka zmenu témy systému, pričom k dispozícii je 6 tém.
Ako som spomínal na začiatku tejto kapitoly, systém je naozaj veľmi rýchly a s optimalizáciou si dal iOcean dosť námahy. Nie nadarmo sa pri tomto modeli riadia heslom: „Faster – but more than faster“, čo môžeme preložiť aj ako “Rýchlejší – ale viac ako rýchlejší“. Vytkol by som len nedokonalý preklad systému do slovenského jazyka a dizajn UI, no to je len môj názor. Nakoniec, všetko sa dá riešiť cez launcher. Veľkou výhodou je aj to, že smartfón prichádza už rootnutý a tak nemusíte prechádzať žiadnym zložitým procesom rootovania.
Výdrž batérie
5,5“ displej si pýta viac „šťavy“
iOcean Rock je vybavený vymeniteľnou batériou s kapacitou 2300 mAh, čo je na 5,5“ FullHD displej veľmi málo. iOcean to pravdepodobne tuší, keďže už oznámil, že pre používateľov tohto smartfónu v priebehu apríla sprístupní batériu s kapacitou 3000 mAh. Ako už asi tušíte, výdrž tejto „skaly“ je skôr dnešný priemer. Pri mojom teste smartfón vydržal niečo málo cez 1 deň, pričom displej bol zapnutý takmer 3 hodiny a 45 minút. Pri väčšej batérii to bude určite omnoho lepšie.
Fotoaparát
Šedý priemer
iOcean MT6752 Rock prichádza so 14 MPx fotoaparátom OmniVision OV13850. Čo sa týka kvality fotografií, nie je to nič prevratné. Za dobrých svetelných podmienok sú fotografie skôr priemernej kvality. Ak budete fotografovať v zlých svetelných podmienkach, na „scénu“ nastúpi šum, ktorý je veľmi viditeľný. Fotoaparát tak poslúži len na občasné fotky. Testovacie fotografie môžete vidieť nižšie.
Smartfón tiež disponuje prednou kamerou s rozlíšením 5 MPx, ktorá dokáže nahrávať video v kvalite 720p. Zadný fotoaparát natáča video v maximálnom rozlíšení 1080p pri 30 fps. Aplikácia fotoaparátu ponúka základné funkcie, ako možnosť efektov, zmena scény či HDR.
Multimédiá
Zvukom neohúri, obrazom áno
Dnes je už bežné, že telefóny neslúžia len na telefonovanie. Môžete na nich napríklad pozerať filmy, čo je na 5,5“ FullHD displeji iOcean Rock ozajstný zážitok. Bez problémov prehrá FullHD filmy v podporovaných formátoch H.265, AVI, MKV a veľa ďalších. So zvukovým výstupom je na tom smartfón trocha horšie, len v prípade reproduktora. Smartfón má síce dva reproduktory, no zvuk je veľmi „plochý“, bez bassov či výšok. Zvukový výstup do slúchadiel je na tom veľmi dobre.
Na tomto smartfóne som otestoval aj bezdrôtové slúchadlá, konkrétne Beats Solo 2 Wireless, ktoré sa pripájajú klasicky, cez Bluetooth. Zvuk zo smartfónu cez bluetooth je pomerne nekvalitný a často „seká“. Pri inom smartfóne s rovnakými slúchadlami som sa s tým nestretol.
Základný prehrávač hudby v iOcean Rock bohužiaľ neponúka ekvalizér a celkovo mi veľmi nesadol. Preto radšej odporúčam nainštalovať si niektorý z ponuky Google Play, mnou obľúbený je MusiXmatch. Avšak, v nastaveniach sa nachádza pár zvukových vylepšení, ako napríklad zvýraznenie bassov či priestorového zvuku.
Konektivita
4G internet si užijete aj u nás
Súčasná vlajková loď iOcean prichádza rovno s dvomi slotmi pre SIM karty typu microSIM. Oba sloty podporujú ako 3G, tak aj 4G pripojenie, takže rýchly internet si užijete na oboch SIM kartách. Najlepšou správou ale je, že 4G internet bude na tomto smartfóne fungovať aj u nás, keďže podporuje pásmo B20 s frekvenciou 800 MHz. Prepínanie medzi SIM kartami je bez problémové a veľmi jednoduché.
Samozrejmosťou je prítomnosť antén Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dual-band) a Bluetooth 4.0, ďalej je k dispozícii GPS s AGPS a GLONASS a microUSB konektor s podporou OTG.
Záver
iOcean MT6752 Rock: Čínsky rýchlik
iOcean MT6752 Rock je smartfón strednej vyššej triedy, ktorý má určite čo ponúknuť. Jeho hlavnými plusmi sú 5,5“ FHD displej, rýchly 64-bitový procesor a parádne optimalizovaný operačný systém. Nesklame ani spracovaním konštrukcie.
Naopak, za mínusy považujem menej kvalitný fotoaparát, slabšiu výdrž batérie a menej podstatný, horší zvukový výstup reproduktora. Vzhľadom na cenu, ktorá sa v čínskych e-shopoch pohybuje na úrovni 210 €, je to veľmi slušný smartfón. Nám ho do redakcie zapožičal slovenský e-shop supermobily.sk, kde ho môžete kúpiť za 299 € s 2 ročnou zárukou a záručným servisom.
iOcean MT6752 Rock nám na recenziu poskytol e-shop SuperMobily.sk, kde si ho môžete aj zakúpiť!
+Plusy | -Mínusy |
+Kvalitná konštrukcia | -Slabšia výdrž batérie |
+Výborný displej | -Len priemerný fotoaparát |
+Výkon | -Horší zvuk z reproduktora |
+Veľmi rýchly systém | -Ťažké nahmatanie tlačidiel na bočnej strane |
+Cena |
Fotografie v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Samsung NX300.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Signály z vesmíru zosilní až 1000-násobne. Vedci vyvinuli laser, ktorý zlepší komunikáciu
Dopyt v priemysle rastie, varujú odborníci. Elektromobily môžu čeliť do roku 2030 veľkej kríze
Pod ľadom prežili 14 miliónov rokov. Vedci odhalili na Antarktíde unikátne organizmy
AKTUÁLNE: Európsky štát zablokuje TikTok. Môže za to tragický incident
Celosvetový problém sa alarmujúco zhoršuje. NASA nevie vysvetliť, prečo
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
8 z 10 Slovákov stroskotá už na prvej otázke. Zisti, či poznáš slovenské mestá podľa fotky (KVÍZ)
Odborník radí, ako si pred kúpou preveriť ojazdené vozidlo: Najčastejším problémom býva zavádzajúci inzerát
Požiar v prevádzke známeho potravinového reťazca. Na mieste zasahujú hasiči
Kremeľ provokuje v napätom regióne, ktorý môže odštartovať svetovú vojnu. Vysiela tým signál
TOP 10 najlepších vianočných filmov na Netflixe: Prvé miesto ťa prekvapí (ZOZNAM)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Začala prvá vesmírna vojna, tvrdia experti. Na orbite je rušno, čínska „armáda“ satelitov je len špička ľadovca
- Ľudia ich takmer vôbec nekupujú. Stellantis predlžil zastavenie výroby ikonických modelov
- 7 mesiacov čakajú na opravu auta. Nemecký gigant čelí obrovskej kritike, nedokáže vyriešiť vážnu chybu
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 10 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Nový Dexter, špionážny klenot a mnohé ďalšie. Známa služba chystá nálož noviniek, ktorá zatieni aj Netflix
-
- Začala prvá vesmírna vojna, tvrdia experti. Na orbite je rušno, čínska „armáda“ satelitov je len špička ľadovca
- Dokázala by napájať celú Bratislavu. Konečne vieme, kde postavia prvú elektráreň na jadrovú fúziu
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 10 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Ľudia ich takmer vôbec nekupujú. Stellantis predlžil zastavenie výroby ikonických modelov
- Emisie zníži o 90 %: V krajine EÚ zavádzajú revolučné palivo, ktoré má zachrániť spaľováky
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 10 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Spomalí rast nádorov a je 27-krát účinnejšia. Vyvinuli novú zbraň na liečbu rakoviny, je zo zlata
- Za elektromobilmi sa idú zblázniť. Ďalšia európska krajina zažíva revolúciu, pomohol geniálny ťah známej automobilky
- Začala prvá vesmírna vojna, tvrdia experti. Na orbite je rušno, čínska „armáda“ satelitov je len špička ľadovca
Vláda zrušila dôležitú výnimku. Na diaľniciach bude známka opäť povinná pre túto skupinu vodičov
Daj si pozor na online nákupy. Lákavé ceny z Číny ťa môžu obrať o všetko
Pripraví ťa o spánok aj o život. Na raritnú chorobu neexistuje liek, vedci skúšajú „zázrak“
Prekoná všetky rekordy. Najrýchlejší objekt vytvorený človekom dostal dôležitú misiu pri Slnku
Toto by si určite nečakal. Legendárny tvorca Christopher Nolan vybral najlepší film roka 2024
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
8 z 10 Slovákov stroskotá už na prvej otázke. Zisti, či poznáš slovenské mestá podľa fotky (KVÍZ)
Odborník radí, ako si pred kúpou preveriť ojazdené vozidlo: Najčastejším problémom býva zavádzajúci inzerát
Požiar v prevádzke známeho potravinového reťazca. Na mieste zasahujú hasiči
Kremeľ provokuje v napätom regióne, ktorý môže odštartovať svetovú vojnu. Vysiela tým signál
TOP 10 najlepších vianočných filmov na Netflixe: Prvé miesto ťa prekvapí (ZOZNAM)
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené