Recenzia | Našli sme smartfón, ktorý bude ďalším hitom u slovenských operátorov a čínskemu gigantovi pomôže k trónu
2G sieť: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
3G sieť: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
4G sieť: LTE 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800)
HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps
155,2 x 73,4 x 8 mm
160 gramov
LTPS IPS LCD panel, 6,21 palcov, rozlíšenie 1080 x 2340 pixelov, 19.5:9 pomer strán, hustota pixelov 415 ppi
Kirin 710, 12nm, 8-jadrový 4x2.2 GHz Cortex-A73 a 4x1.7 GHz Cortex-A53
grafický čip Mali-G51 MP4
3 GB
Android 9.0 s nadstavbou EMUI 9
64 GB s možnosťou rozšírenia prostredníctvom microSD
Duálny s primárnym snímačom 13 MPx, clona f/1.8, PDAF zaostrovanie
sekundárny senzor 2 MPx, slúži na meranie hĺbky ostrosti
Video: FullHD pri 30/60fps
Selfie: 8 MPx, clona f/2.0
Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth 4.2, A2DP, LE
GPS, s podporou A-GPS, GLONASS, BDS
NFC, Radio, microUSB 2.0, USB On-The-Go
3400 mAh s podporou rýchleho nabíjania 5V/2A 10W
DualSIM s hybridným slotom pre microSD, odomykanie skenom tváre, slúchadlá v balení
+ Elegantný a štýlový dizajn
+ Na svoju triedu veľmi kvalitný displej
+ Najnovší Android
+ Dostatok výkonu
+ Dostupná cena
- Plastová konštrukcia sa ľahko poškriabe
- Výrobca sa rozhodol pre microUSB konektor namiesto modernejšie USB typu C
- Fotoaparáty ponúkajú kvalitou len nutný základ, aj keď samotná aplikácia je dobre vybavená
Huawei napriek problémom, sporom a kontroverzii s niektorými západnými trhmi naďalej kráča za svojím cieľom dostať sa na pozíciu najväčšieho výrobcu smartfónov na svete. V portfóliu má niekoľko zariadení, ktoré mu v tom jasne pomáhajú. Model P Smart 2019 má za úlohu uspieť v cenovej kategórií do 250 eur.
Má na to vhodné predpoklady. Skvele vyzerá, má jeden z najlepších displejov spomedzi konkurencie, najnovší Android, viac než slušný výkon, uspokojivú výdrž batérie a dostupnú cenu. Nedostatky v plastovej konštrukcii a pri použitom konektore sa dajú ešte pomerne ľahko prehliadnuť, pre používateľov, ktorí radi fotia, však môže byť problém fotovýbava.
Huawei zažíva horúce obdobie s kontroverziami v oblasti 5G technológií, avšak spoločnosť ide naďalej za svojím cieľom stať sa najväčším výrobcom smartfónov na svete. Dopomôcť má k tomu aj cenovo dostupný model Huawei P Smart 2019.
Výraznejšie presadenie sa v oblasti strednej triedy je kľúčom k dosiahnutiu cieľa, ktorý si určila čínska spoločnosť. Veľmi dobre sa darilo a darí minuloročnému modelu P20 Lite, ktorý patrí k najpredávanejším modelom u operátorov. Smartfón P Smart 2019 prichádza s ešte nižšou cenou a bude chcieť nadviazať na úspech predchodcov. Aké má k tomu predpoklady?
Konštrukcia a displej
Začať môžeme hneď pri dizajne a je to štart skvelý. Nový Huawei P Smart k nám dorazil vo farebnom prevedení Aurora Blue, ktoré vytvára gradientný efekt. Doteraz sme na takéto prevedenie boli zvyknutí len pri oveľa drahších kúskoch, P Smart ho však s niektorými konkurentmi prináša aj do nižšej triedy, čo je potešujúca správa. Navyše, odtlačky prstov nie sú vďaka prevedeniu a plastovej konštrukcii tak viditeľné ako na krytoch zo skla.
Plastová konštrukcia umožňuje smartfónu dosiahnuť veľmi atraktívnu hmotnosť, ktorá je na úrovni 160 gramov. Pri veľkosti displeja 6,21 palcov ide o skvelé číslo. Treba však dodať, že plast na zadnej strane je zároveň aj slabinou zariadenia. Už po pár dňoch používania sa na ňom objavia malé škrabance a to aj pri jemnom zaobchádzaní so zariadením. Používateľ si teda nebude musieť zvykať na odtlačky, ale skôr na poškriabanú zadnú stranu. Riešením bude použitie krytu. Ten ale v balení nie je.
Keď sa presunieme na prednú stranu, tak tu nájdeme spomínaný 6,21-palcový displej, pričom ide o LCD IPS panel. To znamená skvelé pozorovacie uhly a dostatočný jas aj na priamom slnku. LCD panel síce neponúka tak živé farby ako OLED, ale umožnil udržať cenu zariadenia na nízkej hodnote a vôbec sa ho netreba báť.
S rozlíšením FullHD+ a hustotou pixelov na úrovni 415 ppi, ide aj podľa našich skúseností o jeden z najlepších displejov vo svojej triede. Huawei sa v tejto oblasti naozaj výrazne zlepšil, a to nielen pri svojich prémiových modeloch. Spomenúť ešte musíme farebnú notifikačnú diódu, ktorá sa nachádza v úzkom rámiku pod displejom.
V hornej časti obrazovky sa nachádza aj výrez v minimalizovanej podobe. Dostal modernejší tvar kvapky, nie je teda tak veľký, umožňuje viac vyniknúť displeju a jednoducho nezavadzia. Samozrejme, nenesie ani pokročilé technológie pre snímanie tváre, 2D verzia funkcie v telefóne dostupná je. Treba však myslieť na to, že nejde o hĺbkový sken, teda nie je tak pokročilý a nefunguje úplne spoľahlivo v nevýhodných svetelných podmienkach.
Aj keď je Huawei v tejto oblasti medzi Android výrobcami jeden z najlepších, pre biometrické odomykanie naďalej skôr odporúčame štandardný snímač odtlačkov prstov. Ten sa nachádza na zadnej strane, má dobré umiestnenie a funguje rýchlo a spoľahlivo. Malo by ísť o jasnú voľbu.
Čo sa týka ďalších prvkov na konštrukcii, tak Huawei P Smart 2019 prichádza s 3,5mm audio jackom na spodnej strane. Opäť ide o dobrú správu. Tou je aj prítomnosť slotu pre microSD kartu, aj keď len hybridného. Treba sa preto rozhodnúť, či je pre vlastné používanie dôležitejšia pamäťová karta alebo druhá SIM. Slot sa nachádza na hornej strane. Na tej spodnej ešte nájdeme mono reproduktor a žiaľ aj ďalšiu slabinu zariadenia.
Je ňou konektor microUSB, ktorého použitie hodnotím za veľmi nešťastné. Žiaľ, napriek tomu, že P Smart 2019 je telefón s nižšou cenou, výrobca by z ekologického aj používateľského hľadiska mal v dnešnej dobe ponúkať modernejší USB typu C. Ide totiž o zbytočné predlžovanie života umierajúceho konektoru, ktorého použitie nie je ekologické, ani používateľsky prívetivé. Postupom času sa problémy s ním budú len prehlbovať.
Celkovo Huawei P Smart ponúka na strednú triedu viac než zaujímavú konštrukciu a dizajn. Bohužiaľ, nevyhol sa dvom chybám. Prvá, v podobe nižšej odolnosti konštrukcie, sa dá ľahšie prehliadnuť a eliminovať krytom. Druhá, pri microUSB konektore, bolí viac. Sčasti to vyvažuje kvalitný displej, rýchly snímač odltačkov a prítomný 3,5mm audio jack.
Výkon a operačný systém
Huawei P Smart 2019 v oblasti výkonu prichádza s vlastným čipsetom Huawei Kirin 710, ktorý sa nachádza napríklad aj v Honor 10 Lite alebo Honor 8X. 12nm technológia nie je síce dnes už žiadny zázrak, ale pre P Smart 2019 ide o vhodný procesor. Výkonovo postačuje na všetky denné potreby a práca so zariadením je plynulá. Dopomáha k tomu striedma hodnota RAM na úrovni 3 GB a slušné 64 GB úložisko.
V benchmarkoch Antutu a Geekbench sme ho porovnali s jedným z konkurentom, Moto G7 Power s procesorom Snapdragon 632. V oboch prípadoch dosiahol citeľne vyššie skóre a aj z bežného používania potvrdzujeme plynulejší a lepší používateľský zážitok. Zahrali sme si aj hru PUBG na stredných detailoch, pričom išlo o prekvapivo hrateľnú možnosť. Časom, samozrejme, pri hraní dochádzalo k postupnému zahrievaniu zariadenia.
Výsledky Geekbench:
- Test jedného jadra: 1 490 bodov (P Smart 2019) vs. 1 257 bodov (Moto G7 Power)
- Test viacerých jadier: 5 266 bodov (P Smart 2019) vs. 4 505 bodov (Moto G7 Power)
AnTuTu:
- 126 852 bodov (P Smart 2019) vs. 107 664 bodov (Moto G7 Power)
P Smart 2019 ponúka aj Android 9 Pie, za čo treba Huawei pochváliť, pretože pri lacnejších zariadeniach nejde stále o samozrejmosť. Škoda, že podobne progresívne nemysleli aj pri spomínanom microUSB konektore, ale poďme ďalej. EMUI 9 stále nie je úplne v skupine najlepších nadstavieb na trhu, aj keď sa neustále zlepšuje. Zjednodušili sa nastavenia a celkovo je systém prehľadnejší.
Naďalej sme však natrafil napríklad na problémy v Google Play, ktoré ma prekvapivo sužovali aj pri Mate 2+0 Pro. Aplikácia z obchodu niekedy nešli stiahnuť a pomohlo len vymazanie údajov Google Play v nastaveniach. V porovnaní so Samsungami chýba napríklad pohodlnejšie prepínanie medzi pripojenými Bluetooth zariadeniami a ďalšie drobnosti. Práve v oblasti optimalizácie a funkcionality systému, musí Huawei zabrať, aby sa skutočne mohol stať najväčším výrobcom smartfónov na svete a softvérovo uspokojil väčšinu zákazníkov.
V softvéri potešia možnosti skryť výrez v displeji, a Huawei to aj na LCD zvláda prekvapivo dobre, tiež adaptívne rozlíšenie obrazovky, ktoré šetrí batériu, alebo už väčšie samozrejmosti, ako napríklad sejf pre ukladanie dôležitých a citlivých súborov, a paralelné prihlasovanie do vybraných aplikácií. Vďaka Androidu 9 sú tu pre používateľa pripravené aj ovládanie gestami a možnosť kontroly digitálnej rovnováhy.
Systém automaticky analyzuje používateľské správanie majiteľa a ten si môže nastaviť časové limity napríklad na používanie Facebooku či Instagramu. Po prekročení stanovenej doby, systém aplikácie zamkne, v prípade potreby je však jednoduché sa do nich opäť dostať. Takáto možnosť existuje, aby si používateľ lepšie kontroloval svoje návyky a produktivitu. Daný nástroj si je však potrebné osvojiť, pretože je naozaj veľmi jednoduché hlásenie ignorovať. Záleží už na samotnom používateľovi, ako veľmi chce zlepšiť svoju digitálnu rovnováhu.
Z celkového pohľadu tak P Smart ponúka opäť silné základy, ktoré len mierne povoľujú v niektorých softvérových možnostiach. Opäť ale pôjde o jeden z najlepších zážitkov za túto cenu.
Fotoaparáty
Vo výbave fotoaparátov nájdeme vzadu dva senzory. Primárny ponúka 13 MPx rozlíšenie s clonou f/1.8 a druhý slúži na snímanie hĺbky poľa. Vďaka tomuto zameraniu ponúka len 2 MPx rozlíšenie, ale to by nebol najväčší problém.
Má sa totiž starať o funkčnosť portrétového režimu, ktorý v realite viac nefunguje ako funguje. Na fotografiách je často vidieť defekty a zlé určenie hĺbky poľa v rôznych častiach snímky. Mierne sa dá tento problém eliminovať možnosťou dodatočného upravenia rozmazania v galérii, a za túto funkciu Huawei chválim, ale ak systém už pri snímaní zle vyhodnotí hĺbku, zázraky sa s tým urobiť nedajú.
[twenty20 img1=“157250″ img2=“157251″ offset=“0.5″ before=“Bokeh na maximálnej hodnote“ after=“Bokeh na minimálnej hodnote“]
Čínsky výrobca do svojho dostupného modelu dodáva aj funkciu umelej inteligencie, ktorá však tiež nie je magickou funkciou a fotky vylepšuje skôr zvýraznením farieb a občasne lepším dynamickým rozsahom. Naopak vo vyvážení bielej niekedy ponúkne skreslené výsledky.
[twenty20 img1=“157257″ img2=“157256″ width=“50 %“ offset=“0.5″ before=“Vypnutá funkcia AI“ after=“Zapnutá funkcia AI“]
Práve HDR funkcia trochu robí problém smartfónu na scénach s výrazným svetlom. Svetlé miesta sú často prepálené a tento nedostatok sa ukazoval aj v základnom porovnaní fotoaparátov s Moto G7 Power. Prejavuje sa aj klasický problém fotiek z lacnejších smartfónov. Pri horšom svetle nastupuje výrazná strata kvality, detailov a viditeľný šum. Práve túto oblasť môžeme pokojne označiť ako najväčší rozdiel medzi smartfónmi do 250 eur a drahšími. V kvalite fotografií im jednoducho výrazne nestačia.
Aby to ale nebolo nefér, tak treba povedať, že P Smart nebude veľmi horší od svojich konkurentov. Cez deň a za dobrého svetla budú fotky použiteľné aspoň pre sociálne siete, ale v tejto cenovej kategórii je jednoducho takmer nemožné nájsť zariadenie, ktoré bude aj v horších svetelných podmienkach produkovať uspokojivé fotografie. Ak používateľ chce kvalitnejšie fotografie, je namieste porozmýšľať o väčšej investícii.
Všetky fotografie Huawei P Smart 2019
v pôvodnom rozlíšení
Základné porovnanie fotoaparátov
Huawei P Smart 2019 a Moto G7 Power
Spomenieme ešte nočný režim fotoaparátu. Ten je síce jasne určený pre použitie v zlých svetelných podmienkach, avšak má aj svoje skryté možnosti. Stojí za to vyskúšať ho aj pri snímaní statických objektov pri dobrom svetle a najlepšie s pevnou rukou či statívom. V priebehu niekoľkých sekúnd sa s touto funkciou vytvorí snímka s lepším dynamickým rozsahom, kontrastom a zvýraznením farieb. Vďaka tomu môžu vzniknúť zaujímavé zábery.
[twenty20 img1=“157260″ img2=“157261″ width=“50 %“ offset=“0.5″ before=“Nočný režim“ after=“Štandardná snímka s AI“]
V oblasti videa je to žiaľ opäť skôr trápenie a pre neprítomnosť ani len systémovej stabilizácie sú výsledné videá bez použitia statívu rozstrasené a navyše im významne chýba dynamický rozsah. Táto kvalita už bude sotva stačiť aj na sociálne siete.
Batéria a nabíjanie
V oblasti výdrže sa používateľ bude spoliehať na 3400 mAh batériu, ktorá je vzhľadom na požadované nároky dostatočná. Výdrž sa drží priemeru vo svojej cenovej kategórii a je na úrovni jedného dňa, pri častejšou používaní a jeden a pol dňa pri striedmejšom režime. Celkovo sa dá z batérie vyťažiť na jedno nabitie približne 6 hodín pri zapnutom displeji.
Už som spomínal, že v nastaveniach sa nachádza aj možnosť adaptívneho rozlíšenia obrazovky, ktorá ušetrí pár percent. Úplne nastavenie systému do HD+ odporúčame pre nízke rozlíšenie len v krajných prípadoch, kedy je naozaj nutné šetriť každé percento. Nabíjanie zariadenia z 50 % na 90 % trvá približne 45 minút, z 15 % na 90 % takmer dvojnásobok. To nie sú extrémne hodnoty, ale na danú triedu plne postačujúce.
Záver
Huawei napriek problémom, sporom a kontroverzii s niektorými západnými trhmi naďalej kráča za svojím cieľom dostať sa na pozíciu najväčšieho výrobcu smartfónov na svete. V portfóliu má niekoľko zariadení, ktoré mu v tom jasne pomáhajú. Model P Smart 2019 má za úlohu uspieť v cenovej kategórií do 250 eur. Má na to vhodné predpoklady. Skvele vyzerá, má jeden z najlepších displejov spomedzi konkurencie, najnovší Android, viac než slušný výkon, uspokojivú výdrž batérie a dostupnú cenu.
Nedostatky v plastovej konštrukcii a pri použitom konektore sa dajú pomerne ľahko prehliadnuť, pre používateľov, ktorí radi fotia, však môže byť problém fotovýbava. Tá nebude stačiť na niektorých konkurentov a ide o oblasť, kde by mohol Huawei vo svojom lacnejšom modeli pridať. Má na to predpoklady, veď ide o výrobcu smartfónov P20 Pro aj Mate 20 Pro, preto škoda, že sa viac neušlo aj P Smartu. Týmto dáva šancu konkurentom ako Moto G7 či Xiaomi Mi 8 Lite.
Keď sa nakoniec ešte raz pozrieme na Huawei P Smart 2019, tento smartfón môže a zrejme znova bude ďalším hitom (najmä) u operátorov. Nie je sa čomu čudovať, ide o jednu z najlepších volieb vo svojej kategórii a je to absolútne v poriadku. Len tak trochu treba rátať s tým, že P Smart žiadnu fotografickú súťaž nevyhráš.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené