Huawei Mate S je nová vlajková loď čínskeho výrobcu Huawei, ktorá bola predstavená na veľtrhu spotrebnej elektroniky IFA 2015 v Berlíne. Novinka prichádza s exkluzívnym dizajnom, snímačom odtlačkov na zadnej strane, premiérovým displejom Force Touch a bohužiaľ aj veľmi vysokou cenou. Modelom Mate S sa tak Huawei dostáva do naozaj prémiovej kategórie, v ktorej sú hlavnými konkurentmi Apple a Samsung. Práve displej Force Touch, ktorý sa vyznačuje citlivosťou na tlak je hlavným ťahákom Huawei Mate S.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
My v redakcii bohužiaľ máme model bez tohto špeciálneho displeja, no nič nám nebráni v tom, aby sme zhodnotili, či sa naozaj oplatí priplatiť si nie práve malú sumu peňazí oproti ostatným svetovým velikánom. Ak by ste predsa chceli model s displejom Force Touch, sklameme vás, nakoľko Huawei oficiálne nepotvrdil dostupnosť tejto verzie na našom trhu. Vychutnajte si našu recenziu Huawei Mate S, ktorú sme vypracovali medzi prvými na Slovensku.
Kľúčové špecifikácie Huawei Mate S:
- Všeobecné:
- GSM (2G) 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
- HSDPA (3G) 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
- LTE (4G) 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 / 2600 MHz
- Rozmery a váha: 149.8 x 75.3 x 7.2 mm, 156 g
- Displej: 5,5″, kapacitná AMOLED obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi, Gorilla Glass 4
- Čipset: HiSilicon Kirin 935, 64-bit
- CPU: Štvorjadrový Cortex-A53 2,2 GHz, štvorjadrový Cortex-A53 1,5 GHz
- GPU: Mali-T628 MP4
- RAM: 3 GB
- OS: Android 5.1.1 (Lollipop), nadstavba EMUI 3.1
- Pamäť: 32 / 64 / 128 GB (v prípade 32 GB verzie je pre používateľa dostupných (22,14 GB), slot pre microSD karty do 128 GB
- Fotoaparát: 13 MPx snímač pokrytý zafírovým sklom, f/2.0, duálny LED blesk, OIS, autofokus, HDR, Manuálny mód, Panoráma
- Predný fotoaparát: 8 MPx, LED Blesk
- Video kamera: 1080p@30 fps, 720p@30fps
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, FM rádio, NFC
- Batéria: 2700 mAh
- Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, snímač odtlačkov prsta
Balenie
Výbava odpovedá cene
Malá čierna krabička s matným povrchom, na ktorom sa nachádza vygravírovaný nápis Huawei Mate S značí od prvej chvíle pocit najvyššieho luxusu. Po otvorení na nás čaká samotný telefón. Otvorením vnútornej časti sa dostávame k bohatému príslušenstvu, ktoré môže závidieť nejeden top model. Samozrejmosťou sú prvky ako spinka na otvorenie slotu pre SIM karty, manuály s rôznymi poučkami a USB kábel s MicroUSB koncovkou. Po tomto momente sa dostáva Mate S do tej najvyššej ligy. Krásne slúchadlá spolu s luxusným flipovým koženým krytom dodávajú majiteľovi pocit výnimočnosti už pri samotnom rozbalení.
Konštrukcia a dizajn
Krásavec zo všetkých strán
Huawei pri posledných modeloch značne zapracoval na dizajne svojich zariadení. Jasným dôkazom toho je aj nami recenzovaný model Huawei P8, ktorý je jedným z najkrajších smartfónov na trhu. Výrobca sa však s modelom Mate S naozaj vytiahol a slovo ‘’dizajn’’ dostáva úplne nový rozmer. Celohliníková konštrukcia, na ktorej nie je ani známka nedokonalosti je ozajstnou pastvou pre oči. Pre mnohých bude najkrajším dielom smartfónu práve zadná strana, ktorá ukrýva špičkový snímač odtlačkov. Rozmery 149.8 x 75.3 x 7.2 mm na pomerne veľký 5,5-palcový displej ostali v prijateľných hodnotách. Slimový dizajn a mierne zaoblená zadná strana dodávajú potrebnú istotu pri uchopení, ktoré je doprevádzané hmotnosťou 156 g.
Postupne sa dostávame na prednú stranu, ktorá skrýva 5,5-palcový AMOLED displej s 2,5D technológiou zaoblenia po stranách. Nesmie chýbať ani logo výrobcu, ktoré sa nachádza na spodku prednej strany. Kapacitné tlačidlá by sme tu hľadali márne, nakoľko Huawei využíva softvérové tlačidlá. Vrch prednej strany ukrýva všetky potrebné senzory, primárny reproduktor a snímač s rozlíšením 8 MPx.
Boky Huawei Mate S hýria minimalistickým dizajnom. Pravá strana disponuje dvojicou tlačidiel. Zapínacie tlačidlo a tlačidlo pre reguláciu hlasitosti sú naozaj príkladne spracované. Pri uchopení sú na tom správnom mieste a ponúkajú dostatočný grip pri stláčaní. Presunom na ľavú stranu vidíme už iba slot pre SIM karty, ktorý zároveň disponuje aj podporou microSD kariet. Vrch a spodok skrýva 3,5 mm audio jack spolu so sekundárnym mikrofónom, respektíve microUSB konektor spolu s reproduktorom na spodnej strane.
Spomínaná zadná strana Huawei Mate S je asi najkrajším prvkom celej konštrukcie. Dominantným prvkom je snímač odltačkov spolu s čočkou 13 MPx fotoaparátu, ktorú pokrýva zafírové sklo. Sekunduje mu duálna prisvetlovacia LED dióda. Celkovo hodnotím konštrukciu Huawei Mate S špičkovo a s touto realizáciou sa dostáva tento čínsky gigant na úplne novú úroveň.
Displej
AMOLED bez Force Touch
Hlavným ťahákom pri predstavení Huawei Mate S bol úplne nový displej s Force Touch technológiou, ktorá dokáže monitorovať tlak na displej. Týmto ťahom si drží model Mate S prvenstvo v predstavení takéhoto displeja a predbehol tak amerického giganta Apple. Bohužiaľ, táto verzia sa pravdepodobne nebude predávať na Slovensku a my si tak musíme vystačiť ‘’iba’’ s klasickou verziou. Panel má teda rozlíšenie FullHD a rozprestiera sa na uhlopriečke 5,5-palcov. Ochrana je zabezpečená pomocou Gorilla Glass 4.
Výrobca zvolil panel typu AMOLED, ktorý klasicky ponúka saturované farby a najreálnejšie zobrazovanie čiernej. Vítaním doplnkom je zahnutie po stranách (2,5D), ktoré sa pri používaní veľmi osvedčilo. Vyvážanie maximálneho a minimálneho jasu je konzistentné a atribúty displeja sú na špičkovej úrovni. Softvérové vylepšenia, ako Režim rukavíc alebo nastavenie teploty farieb sú veľmi vítané.
Výkon a pamäť
Konkurencia uniká
Výkon v Huawei Mate S obstaráva už klasicky procesor z domácej dielne, HiSilicon Kirin 935. Procesorom disponuje štvoricou jadier Cortex-A53, ktoré pracujú na frekvencii 2,2 GHz a ďalšie 4 jadrá opäť Cortex-A53, no tie pracujú na 1,5 GHz. S procesorom by problém nebol, no grafický akcelerátor Mali-T628 MP4 za konkurenciou zaostáva. V dobe, kedy výrobcovia posúvajú hranice výkonnosti do neuveriteľných rozmerov je výkon Huawei Mate S bohužiaľ krokom späť. Táto kritika však neznamená úplne zatratenie a moderné hry bežia bez najmenšieho problému. Operačná pamäť s kapacitou 3 GB je plne dostačujúca a multitasking je bleskový. Zariadenie som samozrejme podrobil klasickým testom a výsledné hodnoty si môžete pozrieť nižšie v tabuľke. Porovnanie s konkurenciou taktiež nesmie chýbať.
Mnou testovaná verzia obsahovala 32 GB interné úložisko, z ktorého bolo reálne pre používateľa dostupných zhruba 22 GB. Mate S má k dispozícii aj slot pre microSD karty na prípade rozšírenie úložiska.
Operačný systém
Perfektne pracujúce EMUI
Ako iste viete, smartfóny spoločnosti Huawei prichádzajú s vlastnou nadstavbou EMUI, ktorá sa v prípade modelu Mate S nachádza vo verzii 3.1. Rozpisovanie všetkých funkcií by bolo zdĺhavé a tak si ukážeme iba tie, ktoré tento top model odlišujú do zbytku smartfónového sveta. Systém pracuje na takmer najnovšom Androide 5.1.1, no ‘’klasický’’ Android je takmer nepoznateľný. Celkový dojem je vynikajúci a všetky aspekty systému poukazujú na vlajkovú loď. Pád aplikácií alebo zamŕzanie je tu neznámym pojmom. Všetky reakcie a animácie sú bleskové aj po nainštalovaní desiatok aplikácií.
Uzamykacia obrazovka disponuje klasickým gestom potiahnutia z dola hore, ktoré nás dostane priamo na domovskú obrazovku. Nájdeme tu aj rýchly prístup k fotoaparátu. Samotná domovská obrazovka je typická zariadeniam s operačným systémom Android. Máme možnosť triedenia ikon do zložiek a pridávať widgety. Skúsenejší používatelia určite vedia, že nadstavba EMUI nedisponuje menu aplikácií, teda všetky aplikácie sú zoradené na ploche. Stiahnutím hornej lišty sme sa dostali do notifikačnej oblasti, ktorá je rozdelená na dve časti – upozornenia a samotné prepínače.
Snímač odtlačkov a práca s ním
Novinkou v Huawei Mate S je snímač odtlačkov prstov, ktorý má bohaté nastavenia v samotnom systéme. Snímač je jeden z najlepších, aké som kedy skúšal. Odozva je blesková a odomknutie je otázkou necelej sekundy. Úspešnosť bola približne 95-percentná. V nastaveniach ID otlačku prsta máme možnosť nakonfigurovať celkovo až 5 prstov. Huawei veľmi dobre využil potenciál snímača a využitie nájde aj ako touchpad. Po priložení môžeme napríklad stiahnuť notifikačnú lištu alebo sa môžeme pohybovať v galérii len za pomoci pohybu po snímači.
Výborná správa telefónu
Nadstavba EMUI 3.1 ponúka fantastickú správu nad celým zariadením. Používateľ si môže prezrieť takmer každý aspekt svojho zariadenia. Vo výbornom svetle sa ukázal prepínač režimov výkonnosti, ktorý buď dodal zariadeniu potrebný výkon navyše, alebo prinútil zariadenie prepnúť sa na šetriaci režim a dostal som tak niekoľko hodín výdrže navyše. Nájdeme tu aj zoznam aplikácií s najväčšou konzumáciu batérie. Nesmieme zabúdať ani na Čistiť úložiska alebo veľmi kvalitne prevedené podrobné informácie o spotrebe mobilných dát.
Gestá a prispôsobenie ovládania
Moje posledné vety k softvérovej časti smerujú k všade prítomným gestám, ktoré uľahčujú celkovú prácu so smartfónom. Medzi gestami nájdeme napríklad aj také vychytávky, ako dvojité poklepanie na obrazovku, ktoré odfotí obrazovku (screenshot), nakreslením daného písmena si vieme otvoriť ľubovoľnú aplikáciu alebo preklopením dokážeme stlmiť prichádzajúci hovor. Prispôsobenie ovládania je umožnené hneď dvoma spôsobmi. Zmenou navigačných tlačidiel a zmenšením displeja, ktoré ovládame gestom posunu do strán z domovského tlačidla.
Posledným prvkom, ktorý by som určite odporučil prípadným majiteľom je tzv. Plávajúce Tlačidlo, ktoré na ľubovoľnom mieste otvorí malé okienko s ovládacími tlačidlami.
Výdrž batérie
2700 mAh neprekvapí
Kapacita iba 2700 mAh určite mnohých zarazí. V modernej dobe, kedy výrobcovia tlačia výkon do neskutočných výšin sa zdá tento krok od Huawei ako nezmyselný. Pri mojom testovaní sa táto skutočnosť potvrdila v plnom rozsahu. Šetrný procesor spolu s AMOLED displejom a niekoľkými softvérovými vylepšeniami nezabránili v tom, aby výdrž bola iba v priemerných hodnotách. Celkové čísla sú 3 hodiny zapnutej obrazovky a 21 hodín celkovej výdrže. Moja práca so smartfónom zahŕňala neustále striedanie LTE a WiFi pripojenia, online počúvanie skladieb, prezeranie pracovných e-mailov, GPS navigáciu a občasné hranie náročnejších hier.
Samozrejmosťou sú šetriace režimy spolu s Ultra šetriacim režimom, ktorý ponechá iba tie najzákladnejšie prvky. V aplikácii Správca telefónu nájdeme všetky potrebné informácie a je už len na samotnom používateľovi prispôsobiť si ich k obrazu svojmu. Úplné nabitie je vďaka technológii rýchleho nabíjania na úrovni 1 hodiny a 30 minút.
Fotoaparát
Zázrak sa nekoná
Huawei Mate S skrýva na zadnej strane 13 MPx fotoaparát s výbornou sveteľnosťou f/2.0. Čerešničkou na torte je odolné zafírové sklo spolu s optickou stabilizáciou obrazu. V nočných podmienkach sa skvelo hodí duálna prisvetlovacia LED dióda. Na prednej strane skrýva S-ko 8 MPx selfie fotoaparát, ktorému pomáha aj LED dióda v zhoršených svetelných podmienkach.
Kvalitou fotografií Mate S nikoho neurazí a vcelku dobre zvláda všetky požiadavky. Bohužiaľ, s nárastom ceny by som rád videl aj rapídny nárast kvality vyhotovených fotografií. Veľké plus dávam za rýchle zaostrovanie, ktoré je otázkou niekoľkých stotín sekundy. Z hľadiska kvality boli najkrajšie makro fotky, ktorým nechýbali detaily, ostrosť a farby.
V prípade nočných fotografií nastupuje viditeľný šum, no Huawei Mate S sa drží veľmi statočne. V prípade záujmu o kvalitnejšie nočné fotografie odporúčam použiť režim Super Noc, ktorá premení nočné fotografie k nepoznaniu. Upozorňujem, že k vyhotoveniu treba použiť statív, nakoľko vytváranie jednej fotografie trvá 30 sekúnd.
Všetky fotografie nájdete na tomto odkaze
Huawei Mate S dokáže nahrávať video v kvalite 1080p pri 30 fps, čo je v dnešnej dobe iba priemerný výsledok. Na vlajkovú loď za 600 € by sa patrilo pridať aspoň slow-motion, ktoré taktiež postrádam. Výsledné video je opäť iba priemerné. Potešením je optická stabilizácia obrazu, ktorá svoju funkciu spĺňa na 100 %. Predný fotoaparát disponuje 8 MPx rozlíšením a je tiež schopný nahrávať FullHD video.
Aplikácie fotoaparátu od Huawei sú známe svojou bohatou funkčnou výbavou. Výnimkou nie je ani Mate S, ktorý dostal poriadnu nádielku funkcií a nastavení. K dispozícii máme obvyklé režimy Panoráma, HDR, Vodotlač, Manuálny mód a špeciálny režim Super Noc. Pri hlbšej prechádzke aplikáciou si dokážeme nastaviť skoro každý element fotoaparátu a prispôsobiť si ho k obrazu svojmu.
Multimédia
Sklamanie sa nekoná
Smartfóny dnešnej doby kľudne môžu slúžiť aj ako domáce multimediálne centrum. Výnimku netvorí ani Huawei Mate S, ktorého 5,5-palcový FullHD displej spolu s celkom kvalitným reproduktorom tvoria dokonalú dvojičku. Zvukové podanie hlavného reproduktora je nadpriemerné a poteší veľmi pestrým spektrom zvuku. V nastaveniach nájdeme rôzne softvérové vychytávky, ktoré ešte viac umocňujú kvalitné prevedenie.
Hudobný prehrávač je ozajstnou lahôdkou minimálne po tej dizajnovej stránke. Mierne postrádam vstavaný ekvalizér a širšie nastavenia výstupného zvuku. V balení nájdeme aj slúchadlá, ktoré vôbec nie sú iba akýmsi lacným doplnkom. Svoje kvality potvrdili pri rôznych žánroch hudby. Vyhotovením sa tiež radia medzi tie lepšie slúchadlá. Z príkladnej dizajnovej línie nevybočuje ani Galéria, ktorá je veľmi prakticky rozdelená na dve časti – Fotografie a Albumy. V prvej časti máme všetky fotografie pokope, respektíve v druhej časti ich máme krásne prehľadne uložené v albumoch, ktoré môžeme rozširovať. Samotná galéria disponuje širokým množstvom prispôsobení, medzi ktoré patrí samozrejme aj podrobná úprava fotografií.
Konektivita
Nezmyselné kompromisy
Úroveň konektivity Huawei Mate S je na absolútnej špičke a každý používateľ si príde na svoje. K dispozícii je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0 s podporou USB OTG, GPS s AGPS a GLONASS, 3.5mm audio jack, NFC a FM rádio, ktoré v posledných rokoch z väčšiny top modelov mizne. EMUI ponúka výbornú softvérovú vychytávku WiFi +, ktoré automaticky prepína medzi mobilným a WiFi pripojením. Z nepochopiteľných dôvodov chýba podpora 5 GHz WiFi.
Mate S som samozrejme vyskúšal aj v známych GPS aplikáciách, ktorých výsledky si môžete pozrieť nižšie. Lokalizácia je priemerná a relatívne aj rýchla, no procesory Kirin ešte stále strácajú na Snapdragony, ktoré sú v oblasti GPS lokalizácie nezdolateľné. Pri screenshote z aplikácie Moje Trasy vidíme mierne horšiu presnosť, no nie je to nič hrozné.
Veľmi veľkou výhodou Huawei Mate S je plná podpora LTE (4G) frekvencií na našom území. S najmodernejším mobilným pripojením nebol žiaden problém a všetko šľapalo tak ako má. Mierne ma zamrzela nepodpora DualSIM, tak ako sme tomu boli u zariadení Huawei zvyknutý.
Záver
Huawei Mate S: Úplne nový Huawei, ktorý mení všetko
Oplatí sa priplatiť si zhruba 300 € oproti top čínskym smartfónom? To je otázka, na ktorú som sa snažil odpovedať v mojej podrobnej recenzii. Huawei Mate S určite zaujme špičkovou konštrukciou, krásnym AMOLED displejom a bez pochýb aj bohatou výbavou konektivity. Tento zaujímavý kúsok zráža na kolená iba priemerný fotoaparát a najväčší nedostatok, ktorým je neskutočne prehnaná cena. Týmto krokom sa tak Huawei nadobro rozlúčil s titulom výrobcu smartfónov s najlepším pomerom ceny a výkonu.
Keď sa pozrieme na konkurentov, ktorých sú v tejto cenovej kategórii naozaj silní, môžem zhodnotiť, že s Huawei Mate S prekonávajú aj lacnejšie, no oveľa lepšie vybavené modely ako Meizu Pro 5, Meizu MX5, OnePlus 2 alebo kľudne aj nedávno predstavený smartfón Xiaomi Mi4C, ktorý stojí tretinu z ceny Mate S. Tento krok od Huawei by som označil len akýmsi výstrelom do tmy a dúfam, že skvelý výrobca ako bol Huawei sa čím skôr vráti do pôvodných koľají, na ktoré sme boli zvyknutí.
+Plusy | -Mínusy |
+Špičková konštrukcia | -Prehnaná cena |
+Nádherný AMOLED displej | -Iba priemerná výdrž |
+Odladená nadstavba EMUI 3.1 | -Slabší fotoaparát |
+Plná podpora LTE (4G) | -Nepodpora 4K a Slow-Motion |
+Výborný snímač odtlačkov | -Priemerný výkon vzhľadom k cene |
+Bohatý obsah balenia |
Fotografie v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Sony Alpha A58.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zlepší dojazd a predĺži jej životnosť. Číňania budú vyrábať vlastnú batériu s čudným dizajnom
Čínsky BYD ukázal elektromobil „šitý pre Európanov“. Stojí za ním bývalý šéfdizajnér Audi a Lamborghini
Kryptomeny zažívajú turbulentný rast. Experti radia, čo všetko príde a ako sa zviesť na vlne Bitcoinu
Niečo na nich nesedí. Vedci sú blízko odhalenia tajomstva Marsu, ktoré im nedá spávať dlhé desaťročia
Na Zemi našli záhadnú 11-kilometrovú "jazvu". Spôsobila ju ničivá sila, ktorú si doteraz nikto nevšimol
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Clá končia, dohoda je blízko. Čína bude v Európe predávať lacné elektromobily, EÚ má podmienku
- Stavili sme na zlého koňa. Odhalili tajomstvo lacných čínskych áut, svet spasí už len posledná vec
- Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
- Desivému výbuchu predchádzal záhadný signál. Sopka pred erupciou tisícročia „varovala“ ľudí, no vedci nechápali
-
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
- Prevráti ti žalúdok. Jeden z najsledovanejších seriálov Netflixu dostal novú sériu, máme prvé zábery
- Clá končia, dohoda je blízko. Čína bude v Európe predávať lacné elektromobily, EÚ má podmienku
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
Koniec ruského plynu? Gazprom odstaví Európu už čoskoro, urobí tak po 50 rokoch
Včasný zásah a lepšia liečba. AI mení prístup k diagnostike rakoviny na Slovensku
Rokovania o prepúšťaní vrcholia. Volkswagen a odbory stoja pred kľúčovou dohodou
Historický nález: V kostole na Slovensku sa pod omietkou našli vzácne maľby
Africké krajiny v problémoch. Elektrická sieť skolabovala v rovnaký čas
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené