Recenzia | Amazfit Stratos potvrdzujú dominantnosť Xiaomi a Huami na trhu smart hodiniek
230 x 35 x 15 mm, 60 g
1.34-palcový, okrúhly, transflexný OLED panel s rozlíšením 320 x 300 pixelov
2-jadrový 1.2 GHz
512 MB
Vlastný
4 GB pre hudbu a GPX súbory
Wi-Fi, Bluetooth 4.2, GPS
280 mAh, 5-dňová výdrž
snímač tepu srdca, vodeodolnosť 5 ATM, monitorovanie spánku, trakovanie aktivít, budík, čítanie správ, prehrávanie hudby, sledovanie VO2max
+Pohodlné nosenie, podobné rozmery ako pri väčšine klasických hodiniek
+Skvelá viditeľnosť a odozva displeja
+5-dňová výdrž batérie
+Spoľahlivé zaznamenávanie aktivít a monitorovanie spánku
-Zlé pozorovacie uhly displeja
-Hodilo by sa viac funkcií z Android Wear
Spoločnosť Huami opäť ukázala, že športové hodinky jej nie sú cudzie. Nový model Amazfit Stratos má veľa spoločných čŕt so starším modelom Pace, no prináša aj vítané vylepšenia v podobe elegantnejšieho dizajnu, zlepšenej vodeodolnosti či nových športových aktivít. Tam to ale, bohužiaľ, končí a iné využitie ako na športovanie je veľmi obmedzené. Huami by do budúcna mohlo ešte viac zapracovať na systéme a pridať do neho viac šikovných funkcií, ktoré ponúka konkurencia.
Po rozmachu inteligentných hodiniek začalo lákať nosenie hodiniek aj tých ľudí, ktorí sa za nimi nikdy predtým ani neotočili. Analógové a digitálne hodinky doplnila nová sekcia smart hodiniek, ktorá mnohým používateľom uľahčuje prácu či motivuje k športu.
Za posledné roky v nich nastal obrovský pokrok a dnes sa mnohé z nich začínajú podobať na klasické „hlúpe“ hodinky a príliš na seba neupozorňujú odlišným vzhľadom. To je aj prípad najnovších a doposiaľ najlepších smart hodiniek z dielne Huami a Xiaomi – Amazfit Stratos.
Huami Amazfit Stratos za najnižšiu cenu na trhu
Balenie
- Smart hodinky Huami Amazfit Stratos
- Stručný manuál v angličtine
- Dok na nabíjanie hodiniek
Dostali injekciu elegancie
Na rozdiel od staršieho modelu Amazfit Pace, ktorý už na prvý pohľad budil športový dojem, pri najnovšom modeli výrobca mierne zvážnel. Hodinky po novom pôsobia oveľa elegantnejšie a okrem športu sa perfektne hodia aj na bežné či formálne nosenie. Vďaka za to patrí najmä hranatejšiemu tvaru a novej trojici tlačidiel.
Telo hodiniek je vytvorené väčšinou z kvalitného a pevného plastu, pričom zvrchu sa na nich blyští keramický rám a 2.5D sklo Corning Gorilla Glass odolné voči poškriabaniu. Vôkol displeja sa navyše nachádza jednoduchý ciferník, ktorý taktiež pridáva na celkovej elegancii hodiniek. Boky plastovej konštrukcie zdobí karbónová textúra a prerušuje ju iba trojica tlačidiel.
Veľmi dôležité je vrchné tlačidlo, ktoré sa používa pre odomykanie hodiniek a je preto označené červeným prúžkom. Stredné sa potom pýši drsnejšou povrchovou úpravou a čierne už nie je ničím špeciálne. Všetky tlačidlá poskytujú výbornú odozvu a nikdy som s nimi nemal problém. V prípade, že by to pre teba bolo pohodlnejšie, na presun medzi obrazovkami či stiahnutie notifikačnej lišty sa dajú použiť aj tieto tlačidlá. Mne osobne ale viac vyhovovali gestá na displeji a reálne som tak používal iba tlačidlo pre odomknutie.
Spodok hodiniek síce používateľ väčšinu času nevidí, no aj ten zohráva dôležitú úlohu. Na tejto strane je totiž osadený snímač tepu a piny pre nabíjanie batérie. Uchytenie na zápästí zabezpečuje silikónový remienok široký 22mm. Podobne ako pri všetkých nositeľných zariadeniach, v ktorých má Huami prsty, je aj toto je na nosenie veľmi pohodlné. Hodinky nie sú o nič väčšie ani ťažšie ako väčšina klasických hodiniek, na ktoré sú používatelia zvyknutí. To znamená, že používanie počas dňa alebo športovania nijako nenarúšajú komfort.
Ďalším vylepšením voči staršiemu modelu je vodeodolnosť. Výrobca po novom uvádza certifikáciu 5 ATM, ktorá zaručuje odolnosť voči dažďu, sprchovaniu, ale aj ponoreniu vo vode do hĺbky 50 metrov. Aj počas plávania teda môžeš mať hodinky pokojne na rukách.
Porovnanie s modelom Amazfit Pace:
Operačný systém
To, čo hodinky robí inteligentnými, však nie je vonkajší vzhľad, ale hardvér a operačný systém. Hneď na úvod môžem povedať, že po tejto stránke sú hodinky iba výborným zdokonalením predošlej generácie a žiadne razantné zmeny v nich nemusíš hľadať. Všetky informácie zobrazuje okrúhly 1,34-palcový transflexný displej s always-on technológiou. Novinka si od staršieho modelu požičala aj výrez na spodku displeja, takže ani v tomto prípade nie je dokonale okrúhly. Rozlíšenie je dostatočné, o niečo horšie sú na tom farby a pozorovacie uhly.
V základnom stave displej nie je podsvietený a je v úspornom režime, v ktorom šikovne zobrazuje čas a základné informácie. Rozsvietiť sa dá miernym pohybom zápästia (voliteľná funkcia) alebo odomknutím červeným tlačidlom. Potiahnutím zľava doprava alebo naopak sa posúvaš medzi jednotlivými obrazovkami, ktoré zobrazujú napríklad počasie, kompas, aktivity, denný prehľad alebo budíky. Celkovo je takto v hodinkách možné voliteľne aktivovať až deväť aplikácií. V prípade, že som sa niektoré rozhodol skryť, zobrazili sa iba formou skratky na poslednej obrazovke.
Potiahnutím z vrchnej časti displeja sa vysunie lišta s údajom o stave batérie, spárovania so smartfónom, počasie, ale aj prepínače pre režim nerušiť alebo režim v lietadle. Chýbať nemôže ani ovládanie jasu displeja a vstup do podrobných nastavení. Počas celého používania hodiniek som používal výlučne automatickú reguláciu jasu, ktorá ma nikdy nesklamala. Vďaka transflexnej technológii displeja bol displej aj na priamom slnku perfektne viditeľný a v tmavom prostredí zas pomáhalo automaticky-regulované podsvietenie. Potiahnutie zospodu potom vyvolá klasickú notifikačnú lištu, z ktorej je k dispozícii aj rýchly náhľad na správy a ich vymazanie potiahnutím do strany.
Prvé spárovanie so smartfónom a aplikácia Amazfit Watch
Prvým krokom hneď pri úvodnom zapnutí hodiniek je potreba inštalácie aplikácie Amazfit Watch a naskenovanie QR kódu z displeja hodiniek. Celé to však trvá nanajvýš pár minút a celý proces je vyriešený veľmi jednoducho. Táto aplikácia slúži predovšetkým na základné spravovanie hodiniek, takže na detailnejšiu analýzu aktivít odporúčam inštaláciu kvalitnej fitness aplikácie, ako napríklad MiFit.
V aplikácii Amazfit Watch nájdeš napríklad nastavenie počasia, zmenu vzhľadu ciferníka, aktualizáciu systému či prenos súborov do pamäte hodiniek. Vďaka prítomnosti Wi-Fi pripojenia sa však hodinky dokážu aktualizovať aj samostatne.
Šport
Napriek pomerne výraznej zmene dizajnu, primárne zameranie na šport hodinky nezaprú. Pri prezeraní menu hodiniek sa ihneď núka spustenie zaznamenávania niektorej z aktivít. K dispozícii je ich celkovo až 11, pričom vybrať si môžeš z tých najbežnejších ako je beh či cyklistika, až po menej bežné ako lyžovanie či tenis. Novinkou je možnosť zaznamenávania plávania, ktorá je výsledkom pridanej vodeodolnosti 5 ATM.
Nie som síce žiadny športovec, no kvôli testu som si bol aspoň na chvíľu zabehať a absolvoval som aj polhodinové bicyklovanie. Spustenie aktivity ma nijako nezdržiavalo a vždy som počkal iba na nájdenie GPS signálu, ktoré netrvalo ani 10 sekúnd. Potom sa už hodinky pustili do zaznamenávania aj tých najmenších detailov. O niektorých údajoch ma hodinky, samozrejme, informovali už počas aktivity, no plnohodnotnú štatistiku som si mohol pozrieť až po jej ukončení.
Ide napríklad o trvanie aktivity, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, rýchlosť, nadmorskú výšku, tep srdca či efekt tréningu. Nechýbala ani malá mapka trasy, ktorú som prešiel. Keď som si ju však pozrel detailnejšie na displeji smartfónu, zistil som, že začiatok trasy nezaznamenala úplne presne. Zvyšok trasy už ale bol v poriadku.
Informácií je samozrejme ešte viac, no o tie sa už budú zrejme zaujímať iba profesionálnejší športovci. Môj progres počas dňa mi hodinky zobrazovali sa samostatnej obrazovke nazývanej denný prehľad. Tá obsahuje zhrnutie všetkých aktivít a ukáže údaje zo všetkých športov pohromade.
Veľkou zaujímavosťou je tiež meranie hodnoty VO2max, teda maximálnej rýchlosti spotreby kyslíka vo svaloch. Ide o užitočný údaj informujúci o telesnej výkonnosti športovca, ktorý praví športovci určite ocenia.
Monitorovanie spánku
Povinnou výbavou všetkých moderných smart hodiniek a náramkov je určite monitorovanie spánku. Pokiaľ som teda hodinky mal na zápästí aj v noci, ráno ma vždy čakal hotový záznam z môjho často zlého, ale aj dostatočného spánku. Priamo na displeji hodiniek som si mohol pozrieť dĺžku hlbokého a ľahkého spánku a prezerať staršie záznamy. Pokiaľ by mal používateľ záujem o detailnejšiu analýzu, môže zamieriť do aplikácie Mi Fit, kde sa zobrazujú aj užitočné odporúčania.
Notifikácie
Ďalšia užitočná funkcia, ktorá sa hodí ako pri športovaní, tak aj pri ostatných činnostiach. Všetko, čo je k tomu potrebné, je iba neustále spojenie cez Bluetooth a udelenie povolení v aplikácii Amazfit Watch. Keď som vykonal všetko potrebné, čakal ma už len bezproblémový príjem notifikácií zo smartfónu. Keď som si dané upozornenie pozrel na hodinkách a usúdil som, že nie je dôležité, smartfón som ani nemusel vyťahovať z vrecka. Potešila by však možnosť aspoň jednoduchého odpovedania na správy priamo cez hodinky.
Odpovedanie na hovory, budíky a iné
Zatiaľ čo so športovou výbavou hodiniek som nadmieru spokojný, nasledujúce riadky môžu nadšenie z hodiniek mierne pokaziť. Hneď prvou malou nedokonalosťou sú hovory. Keďže hodinky nie sú vybavené žiadnym mikrofónom ani reproduktorom, hovory cez ne určite nevybavíš – môžeš ich maximálne odmietnuť alebo stíšiť.
Rovnaký problém nastáva aj pri budíkoch, keďže ani tie nevydávajú žiadny zvuk a upozorňujú iba vibráciami. Ich intenzitu je možné meniť v nastaveniach, pričom pre mňa bolo ideálna možnosť Strong. Kým na náramkoch Mi Band sa mi často stávalo, že slabé vibrácie ma ani nedokázali zobudiť, Amazfit Stratos s tým žiaden problém nemali. Oceňujem tiež, že budíky sa dajú editovať priamo v hodinkách a nie je na to potrebná aplikácia.
Športovcov so slúchadlami v ušiach určite poteší prehrávanie hudby priamo z pamäte hodiniek do bluetooth slúchadiel. Do 4 GB pamäte sa zmestí pomerne hojne hudby, ktorá sa dá jednoducho preniesť cez aplikáciu Amazfit Watch. Odpadá teda nutnosť nosiť pri športovaní akýkoľvek ďalší prehrávač hudby a všetko sa to dá poriešiť priamo cez hodinky.
5-dňová výdrž batérie
Zatiaľ čo smart funkcie majú zvyčajne všetky hodinky veľmi podobné, v prípade výdrže batérie to už také všedné nie je. Na trhu sú modely s niekoľko dňovou výdržou, mesačnou alebo dokonca aj ročnou výdržou batérie. Amazfit Stratos sa najmä kvôli displeju, GPS a meraču tepu radia do prvej skupiny. Napriek tomu ale medzi konkurenciou vôbec nie sú stratené a výrobcom uvádzaná 5-dňová výdrž batérie znie viac než sľubne.
Mojím testovaním sa potvrdilo, že výrobca sa neprepočítal a presne takúto výdrž som pri neustálom pripojení cez bluetooth aj dosiahol. Keď som do používania pridal aj používanie GPS pri behu/cyklistike a kontinuálne meranie tepu, výdrž klesla na 3-4 dni. Na výdrž má v konečnom dôsledku veľký vplyv aj používateľ, a to tým, ako často používa displej a vyťažuje systém hodiniek. Nabíjanie potom prebieha cez pribalený dok a trvá približne 2 hodiny.
Oplatí sa im zveriť svoje peniaze?
Takmer dvojtýždňové testovanie sprevádzalo mnoho pozitívnych, ale bohužiaľ aj negatívnych zistení. Za hlavnú výhodu považujem perfektnú pripravenosť pre športovcov, pridané nové typy aktivít a zlepšenú vodeodolnosť. Oceňujem tiež elegantnejší dizajn a nadpriemernú 5-dňovú výdrž batérie.
Huami Amazfit Stratos za najnižšiu cenu na trhu
Mňa osobne najviac sklamala výbava po stránke operačného systému. Je síce pravda, že výrobca do neho pridal zopár nových funkcií, no mohlo toho byť oveľa viac. Systém sa snaží podobať na Android Wear, no v skutočnosti má od neho na míle ďaleko. O funkciách ako je Google Kalendár, Keep, Google Pay, Mapy, používanie navigácie, rýchle odpovedanie na správy, bohužiaľ, môžu používatelia Amazfit Stratos stále iba snívať.
Tento kameň úrazu spôsobuje, že Amazfit Stratos majú voči predošlému modelu Pace veľký cenový rozdiel, no iba minimum rozdielov po stránke funkcií. Upgrade bez vážnej zámienky (napríklad potreby zaznamenávania plávania) neodporúčam a dokonca by som sa ani vôbec nebál siahnuť po modeli Pace (85 €) namiesto Stratos (137 €).
Do pozornosti dávam aj smart hodinky Amazfit Bip, ktoré sú síce z nižšej triedy, no veľkú časť funkcií zo Stratos či Pace taktiež ponúkajú a stoja pritom iba 51 €. Huami tak svojím najnovším počinom dalo opäť najavo, že jeho cieľovou kategóriou sú športovci a o nich sa dokáže solídne postarať. Ostatní používatelia, ktorí by ocenili viac vymožeností z Android Wear, však majú smolu.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Epické bitky, temnota a chaos. Nový Pán prsteňov má všetko, no aj tak mu chýba to najpodstatnejšie (RECENZIA)
Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
Spotreba pod 5 litrov je len začiatok. Nový Ford je nabitý technológiami a v jednej veci poráža aj nemecké prémiovky (TEST)
Slováci ani netušia, že existuje. Našiel som zázračný gadget, ktorý ti okamžite zlepší život
Nissan odstránil najväčší neduh japonských áut. Nový Qashqai ponúka skvelú výbavu za bezkonkurenčnú cenu
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené