Prehľad
Mobilná sieť

GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS: Pásma B1 (2100 MHz) / B2 (1900 MHz) / B5 (850 MHz) / B6 (850 MHz) / B8 (900 MHz)
4G LTE: Pásma B1 (2100 MHz) / B3 (1800 MHz) / B5 (850 MHz) / B7 (2600 MHz) / B8 (900 MHz) / B20 (800 MHz) / B38 (2600 MHz) / B40 (2300 MHz)
Frekvencie platia pre nami testovaný model BLN-L21

Rozmery a hmotnosť

150,9 x 76,2 x 8,2 mm; 162 g

Displej

5.5-palcová LPTS IPS obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov (FullHD), 403 ppi

Čipset

HiSilicon Kirin 655
Štyri jadrá 2.1 GHz Cortex-A53 & štyri jadrá 1.7 GHz Cortex-A53
GPU: Mali-T830MP2

RAM

3 GB / 4 GB

Operačný systém

Android 6.0 (Marshmallow), plánovaná aktulizácia 7.0 (Nougat)
Nadstavba EMUI 4.1

Pamäť

32 GB (pre používateľa dostupných 22 GB), podpora microSD kariet do 256 GB
Dostupný aj 64 GB variant

Fotoaparát

Zadný: Duálny 12 MPx + 2 MPx, PDAF zaostrovanie, HDR, Manuálny režim, Panoráma, 1080p video, slow-motion, časozberné snímanie, skrášlenie tváre, vodotlač, zvuková poznámka, sken dokumentu
Predný: 8 MPx, skrášlenie & rozpoznávanie tváre, 1080p video

Konektivita

Wi-Fi 802.11 b/g/n (2.4 GHz), Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.1, microUSB, GPS s AGPS a GLONAS, DualSIM, NFC (platí pre model BLN-L21), FM rádio

Batéria

3340 mAh batéria, nabitie z 15 % na 90 % za 90 minút

Ostatné

Minimalizácia aplikácií, Akcelerometer, kompas, snímač odtlačkov prstov, Farebná LED dióda upozornení

Plusy

+Bezproblémový chod systému aj náročných hier
+Funkciami nabitá nadstavba EMUI 4.1
+Obstojná výdrž batérie
+Podpora 800 MHz LTE pásma

Mínusy

-Pre niekoho môže byť dizajn nezaujímavý
-Nepodarilo sa mi spojazdniť NFC

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
7.5
6.5
Displej
7.0
9.5
Výkon
9.0
7.6
Operačný systém
10
8.6
Fotoaparát
7.5
8.9
Výdrž batérie
8.5
9.6
Zhodnotenie

Tohtoročný zástupca strednej triedy od Honoru je jasným dôkazom toho, že dobrý smartfón nemusí vždy disponovať top výbavou. Po prečítaní papierových špecifikácií ma Honor 6X až tak nezaujal, no reálne používanie ukázalo pravý opak.

8.3
Hodnotenie redakcie
8.5
Užívateľské hodnotenie
7 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

V októbri minulého roka ubehol rok od predstavenia podareného smartfónu strednej triedy, Honoru 5X. Zariadenia značky Honor sa však k nám dostávajú o čosi neskôr a najnovšie sa tak stalo s Honorom 6X.

V minulej recenzii som vychválil pomer výbavy vzhľadom na oficiálnu čínsku cenu. U nás sa väčšinou zvýši cena približne o 100 €, čím už Honor 6X dáva priestor konkurencii, no jeho kvality nad ňou môžu vyhrať. 6X-ko pripomína predošlú generáciu nielen dizajnom, ale aj výbavou. Predsa len ale nastalo niekoľko menších a väčších vylepšení a výbava znie na prvé počutie celkom zaujímavo. Oplatí sa teda investovať do tohto kúsku alebo sa medzi konkurenciou ľahko stratí?

Zobraziť aktuálnu cenu Honoru 6X na Slovensku

Balenie

Modrá krabička s tradičným obsahom

honor 6x

  • Honor 6X
  • microUSB kábel
  • Nabíjací adaptér s výstupom 5V=2A
  • Spinka na otvorenie slotu pre SIM karty
  • Návod vo viacerých jazykoch vrátane slovenčiny
  • Záručný list

Konštrukcia a dizajn

Kráča v stopách predchodcov

Honor 6X sa stal tretím smartfónom od dcérskej firmy spoločnosti Huawei, ktorý som mal možnosť otestovať. I keď sa jedná o nástupcu 1.5-ročného Honoru 5X, dizajnom sa podobá najviac na Honor 7 Lite (5C), ktorý mimochodom tiež prešiel mojimi rukami. Prednú stranu s ním má takmer identickú. Väčšinu plochy zaberá už tradične displej s uhlopriečkou 5.5 palcov, FullHD rozlíšením a technológiou LPTS IPS. Nad ním výrobca umiestnil reproduktor pre hovory, 8 MPx fotoaparát a nevyhnutné senzory. Pomaly sa dostávam k prvému menšiemu sklamaniu. Namiesto toho, aby dal výrobca pod displej kapacitné tlačidlá pre navigáciu v systéme, ich umiestnil na displej a pomerne veľký priestor pod displejom tak ostal voľný. To je však pri Honore už akási tradícia a spodok prednej plochy tak prezentuje iba logo výrobcu. Už od vybalenia z krabice bola na displeji nalepená fólia, čo rozhodne chválim.

honor 6x

Rozloženie prvkov po bokoch je presne také, ako pri väčšine čínskych aj nečínskych smartfónov. Pre istotu ho však popíšem. Tlačidlá pre zapínanie displeja a ovládanie hlasitosti si našli miesto na pravom boku. Ich umiestnenie je trochu vyššie ako obvykle, ale dá sa na to zvyknúť. Stláčanie tlačidiel bolo vďaka perfektnej odozve bezproblémové. Svoju SIM kartu som vložil do slotu nachádzajúceho sa na ľavom boku, pričom pojme ešte jednu SIMku alebo microSD kartu. Na hornom boku robí spoločnosť 3.5 mm jacku výrez pre mikrofón. Každá mriežka na dolnom boku skrýva niečo iné. Tá ľavá slúži ako úkryt pre ďalší mikrofón a z pravej vychádza zvuk hlavného reproduktora. Rozdeľuje ich iba starší microUSB konektor.

honor 6x

Najväčším rozdielom v dizajne v porovnaní s Honor 5X či 7 Lite je zadná strana. Tá je krásne na každom mieste zaoblená a do rúk teda nijako nereže. Voči vyššie spomínaným smartfónom však zadnú stranu Honor 6X už neskrášľuje brúsený kov. Ten je namiesto toho hladký, čo predstavuje aj jednu nevýhodu. Vždy ho odporúčam dostatočne silno uchopiť, pretože z ruky môže ľahko vykĺznuť. Klasický fotoaparát z predchodcu nahradil nový, tentokrát duálny. Z pravej strany jeho poslanie dopĺňa LED blesk a nižšie už vyniká iba snímač odtlačkov a ďalšie logo Honoru. Hrúbka 8.2 mm aj hmotnosť 162 gramov mi vyhovovala.

honor 6x

Displej

Slušný, no nie najkrajší

honor 6x

5.5-palcová uhlopriečka displeja je a pravdepodobne ešte nejaký čas bude štandardom. Je to hodnota tesne na hranici ovládateľnosti zariadenia jednou rukou. Používateľom s menšími rukami to môže aj robiť problémy. Rozlíšenie sa zbytočne nezvyšovalo a jemnosť sa tým pádom zastavila na 401 ppi. Musím sa priznať, že v strednej triede som už videl aj krajšie IPS panely. Oko bežného používateľa si možno trochu fádnejšie farby nevšimne, ale ja som v tom mal jasno už na prvý pohľad. Jas mi pri slnečných dňoch úplne stačil, za čo vďačím aj funkcii „Zlepšiť čitateľnosť za jasného počasia“, ktorú som našiel v nastaveniach. V tme som sa na displej pozeral málokedy, ale určite by som prijal o čosi nižší jas.

Priamo z panela rýchlych nastavení som mal možnosť zapnúť režim ochrany zraku, ktorý filtruje modré svetlo. Teplota farby aj automatické spustenie sa dá nastaviť. Osobne mi farby displeja vyhovovali, no ak by sa s nimi niekto chcel pohrať, medzi nastaveniami nájde možnosť ich prispôsobenia. V základe sú režimy Predvolené, Teplé a Studené. Nad prepínačmi sa ešte nachádza farebný kruh, na ktorom je možné vybrať konkrétnu farbu.

Výkon a pamäť

Hlavnú rolu hrá optimalizácia

honor 6x

Huawei vybavil Honor 6X procesorom z vlastnej výroby, Kirinom 655. Tento procesor nadväzuje na Kirin 650, ktorý bol použitý v Honore 7 Lite. 655-ka sa voči predchodcovi zmenila iba v taktovacích frekvenciách, no viac ani nebolo potrebné. Štyri jadrá 2.1 GHz Cortex A53 a štyri jadrá 1.7 GHz Cortex-A53 stačili na všetko, čo som smartfónu zadelil. Pri práci so systémom sa vôbec nezadýchal a perfektne zvládal aj náročné hry. Vďačiť za to môžem aj 3 GB pamäti RAM a grafickému akcelerátoru Mali-T830MP2. Podľa benchmarkov je síce Kirin 655 menej výkonný ako staršia 650-ka, no to absolútne nie je dôležité. Po stránke výkonu sa teda nemôžem na nič sťažovať.

Záujemcovia o tento smartfón si môžu vybrať z dvoch pamäťových variácií. Základná, ktorú som mal možnosť otestovať, ponúka dostatočnú 3 GB RAMku a 32 GB úložisko (pre používateľa je voľných 22 GB). Lepší model sa už chváli 4 GB RAMkou a väčším 64 GB úložiskom. V oboch prípadoch ho je možné rozšíriť microSD kartami do 256 GB. Nezabudol som otestovať ani OTG konektivitu. Pripojenie USB kľúča či myši fungovalo pomocou redukcie bezchybne.

Operačný systém

Jedna z najsilnejších stránok

Nadstavba EMUI dáva smartfónom značiek Huawei a Honor riadnu porciu vkusnosti. Táto nadstavba je nielen perfektne optimalizovaná, ale aj dobre vyzerá a ponúka nespočetné množstvo vychytávok. Počas testovania som mal nainštalovanú najnovšiu verziu EMUI 4.1, ktorej základom je starší Android 6.0 Marshmallow. Výrobca pri predstavení smartfónu síce prisľúbil aktualizáciu na Android Nougat, no zatiaľ sa nič nekoná a niektorí majitelia Honoru 6X sú už zmierení s tým, že update nedostanú. Ako som už naznačil v úvode, systém je optimalizovaný ukážkovo a so žiadnymi pádmi aplikácií či väčšími zaváhaniami systému som sa nestretol.

honor 6x

Vzhľad

Akonáhle som stlačil zapínacie tlačidlo, rozsvietil sa displej so základnými informáciami, ktoré dopĺňal počet krokov, plávajúce notifikácie a ikona s prístupom k fotoaparátu. Po absolvovaní odomknutia sa zobrazí klasický launcher bez tlačidla so zoznam aplikácií. Okrem triedenia do zložiek a pridávania widgetov sa dá nastaviť aj efekt prechodu či rozloženie ikon. Notifikačná lišta je priehľadná a je rozdelená na dve časti – upozornenia a odkazy. Na prvej som sa, samozrejme, stretával s notifikáciami a druhú som používal na rýchle zapnutie Wi-Fi alebo Bluetooth pripojenia. Poradie týchto skratiek je možné jednoducho meniť alebo pridávať iné. Za zmienku stojí aj aplikácia motívy, ktorá ponúka obrovský výber tém online.

Predinštalované aplikácie a funkcie navyše

Už po prvom zapnutí smartfónu som v ňom našiel predinštalovaných niekoľko nepotrebných aplikácií tretích strán. Tie sa mi našťastie rýchlo a bez problémov podarilo odinštalovať. Aj po miernom preriedení aplikácií mi ostalo zopár užitočných ako napríklad Zdravie a Správca telefónu. Fitness aplikácia Zdravie si nedávno prešla výraznou premenou. Odteraz je oveľa prepracovanejšia a disponuje predovšetkým zaznamenávaním aktivít ako je beh, chôdza či spánok. Druhou užitočnou aplikáciou je Správca telefónu. Tá dokáže optimalizovať systém, vyčistiť nepotrebné súbory, vylepšiť výdrž batérie, spravovať prenos dát alebo zamykať aplikácie.

Snímač odtlačkov prstov

honor 6x

Snímač odtlačkov prstov umiestnený na zadnej strane sa radí medzi tie rýchlejšie a spoľahlivejšie. Odomknutie prebehlo ihneď, a to približne v 95 % prípadoch. Snímaču nerobili problémy ani mierne vlhké prsty. Priradiť som si mohol maximálne päť odtlačkov, no nie viackrát ten istý. EMUI využíva potenciál snímača oveľa viac, ako len na odomykanie smartfónu. Pomocou odtlačkov sa dá pristupovať aj k zamknutým aplikáciám alebo pomocou gest sťahovať notifikačnú lištu či prezerať fotografie v galérii.

Výdrž batérie

Siaha na nadpriemer

honor 6x

Honor 6X navýšil kapacitu svojej batérie voči predchodcom na 3340 mAh. Keď si vezmem do úvahy, že 3000 mAh je priemer, tak spomínaný akumulátor by mohol ponúknuť mierne nadpriemernú výdrž. A tak sa aj stalo. Moje používanie smartfónu bolo vcelku náročné. Nepohrdol som náročnými hrami, takmer neustálym 4G/Wi-Fi pripojením, počúvaním hudby cez Spotify či prehliadaním sociálnych sietí a četovaním. Až po 33 hodinách mi bolo oznámené, že zostávajúca kapacita je 5 %. Nejednalo by sa o veľké číslo, keby displej nebol v prevádzke viac ako 6 hodín!

Adaptér podporuje iba klasický výstup 5V/2A, čo znamená, že nabíjanie neprebieha práve najrýchlejšie. Na nabitie z 15% na 90% som čakal rovných 90 minút a do celých 100% ešte ďalších 36 minút. Používateľ si môže túto dobrú výdrž ešte viac predĺžiť vďaka dvom režimom šetrenia batérie. Kým prvý zníži výkon procesora a obmedzí prístup k internetu, druhý ponechá zapnuté len základné funkcie hovorov a správ. Okrem toho systém po celý čas monitoruje, ktoré aplikácie spotrebúvajú batériu najviac a ponúkne ich ukončenie.

Fotoaparát

Priemer s funkciou navyše

honor 6x

Medzi najväčšie zmeny voči Honoru 5X sa radí prítomnosť duálneho fotoaparátu. Tento typ sa rozšíril najmä v minulom roku, pričom v strednej triede ho zatiaľ veľa výrobcov neponúka. Primárny snímač disponuje 12 MPx rozlíšením a sekundárny dodatočnými 2 MPx. Tejto kombinácii pomáha PDAF zaostrovanie a LED blesk. Najskôr sa pozrime na kvalitu fotografií z primárneho snímača. Po stránke ostrosti sú na tom fotografie výborne a s rozmazanými snímkami som sa snáď ani raz nestretol. Reprodukcia farieb bola väčšinou na dobrej úrovni, ale predsa len som sa občas stretol s preexponovanými časťami.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“69983″ img2=“69986″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“69985″ img2=“69987″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“69984″ img2=“69988″ offset=“0.5″]

Makro

Do fotenia fotografií s očakávaným bokeh efektom som sa dostal pomocou režimu so širokouhlou clonou. Aj po odfotení sa fotografie stále dajú preostrovať a meniť rozmazanie pozadia pomocou posuvníka clony. Nižšie nájdeš aj porovnanie fotografie s najvyššou a najnižšou clonou. V prípade nočných fotiek nastáva rovnaká situácia ako pri väčšine smartfónov. Okamžite sa teda objavil šum a klesla ostrosť.

Bokeh

[twenty20 img1=“69996″ img2=“69997″ offset=“0.5″]

Nočné

Úplná fotogaléria s ešte väčším množstvom testovacích fotiek je k dispozícii na tomto odkaze.

Videá fotoaparát vyhotovuje v 1080p rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Optická stabilizácia chýba, čo je na videách cítiť. Zaujímavosťou je, že niektoré režimy pre fotografie sú dostupné aj pre videá. Na mysli mám režimy Profesionálne video a Krásne video, vďaka ktorým sa má používateľ aspoň s čím hrať. Nemôžem ale zabudnúť ani na klasiku v podobe časozberného snímania a spomaleného videa. Ukážku spomaleného video si môžeš pozrieť nižšie, no použiteľné veľmi nie je.

Videá

Už z predchádzajúcich riadkov si mohol usúdiť, že aplikácia fotoaparátu je funkciami doslova preplnená. Fotenie môže vylepšiť Profesionálna fotografia, Krása, HDR, Panoráma či Dobré jedlo. Tieto režimy sa zobrazia potiahnutím prstom z ľavej časti obrazovky. Naopak, ak som potiahol sprava, zobrazili sa mi dobré nastavenia.

Konektivita

Nepoužiteľné NFC?

honor 6x

Konektivita rozhodne nie je silná stránka Honoru 6X. Hneď na úvod ma trochu sklamala absencia dvojpásmového Wi-Fi a podpora iba troch základných štandardov (802.11 b, g, n). Ďalej je vo výbave klasické Bluetooth 4.1, FM rádio, GPS s AGPS a GLONASS či starší microUSB 2.0 konektor. Z týchto pripojení teraz opíšem GPS. Fix cez aplikáciu GPS test prebehol vždy do 5-tich až 7-mich sekúnd. Signál síce nebol najsilnejší, ale postačoval pre bezproblémové a presné zaznamenávanie polohy.

Výhodou pre nás je podpora technológie NFC, keďže model pre USA ho vo výbave nemá. Je však vôbec použiteľné? Moja snaha o jeho spojazdnenie bola, bohužiaľ, márna. Prenos pomocou NFC som vyskúšal s dvomi zariadeniami, a to s mojím Xiaomi Mi5 a tabletom Nexus 7. Keď som priblížil k sebe Mi5-ku a Honor 6X, smartfón od Honoru sa iba zamkol a žiadny prenos sa nekonal. V prípade Nexusu 7 bola situácia odlišná, no rovnako zlá. Po dotyku s tabletom sa smartfón nezablokoval, ale prenos sa vydaril asi iba každý 15-sty pokus. Toto sú však iba moje skúsenosti a je možné, že iné modely problémové NFC nemajú.

Hybridný slot pojme buď dve nanoSIM karty alebo jednu nanoSIM a jedno microSD kartu. Ja som počas testovania používal iba SIM kartu od 4ky a tá fungovala parádne. Kvalita hovorov bola na decentnej úrovni a pekne „fičal“ aj 4G internet. Aj zákazníci zvyšných troch operátorov sa vďaka kompletnej podpore slovenských LTE sietí pripoja v každom kúte krajiny.

Multimédiá

Čo viac čakať?

Dobrých multimediálnych smartfónov nájdeme na trhu len niekoľko, a aj to väčšinou iba medzi vlajkovými loďami. Podmienkami pre dobrý multimediálny zážitok je veľký displej s peknými farbami a kvalitný reproduktor (najlepšie stereo). Prvú podmienku plní Honor 6X zhruba na 70% a druhú na 50%. Zvuk z reproduktora sa dá počúvať, no náročnejší používatelia určite siahnu radšej po kvalitných slúchadlách. Pri ich použití už ponúka 3.5 mm jack bezchybný zvuk.

honor 6x

Keďže je EMUI jedna z najprepracovanejších nadstavieb, predinštalované multimediálne aplikácie budú väčšine z nás vyhovovať. Galéria okrem prehľadného zobrazenia fotografií ponúka aj rozšírené možnosti úprav. Aplikácia hudby sa nesie v príjemných farebných prechodoch a hudbu rozdeľuje podľa interpretov, albumov či zoznamov skladieb. Napriek tomu, že EMUI je nastavenia veľmi bohatá, ekvalizér alebo iné technológie na vylepšenie zvuku v základe nepodporuje (okrem SWS efektu náhlavnej súpravy).

Záver

Honor 6X: Fádnej výbave dáva život poctivá optimalizácia

Tohtoročný zástupca strednej triedy od Honoru je jasným dôkazom toho, že dobrý smartfón nemusí vždy disponovať top výbavou. Po prečítaní papierových špecifikácií ma Honor 6X až tak nezaujal, no reálne používanie ukázalo pravý opak. Výborná optimalizácia systému a prekvapivá výdrž batéria na mne zanechala poctivý dojem. Ostatné oblasti ako napríklad displej, fotoaparát či dizajn, ma až tak nezaujali, ale v strednej triede to ešte dokážem tolerovať. Takže, ak preferuješ nakupovanie na Slovenku a hľadáš ideálny smartfón s plnou podporou LTE, Honor 6X rozhodne stojí za zváženie.

Zobraziť aktuálnu cenu Honoru 6X na Slovensku

honor 6x

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú