Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

honor-5x-hodnoteniePre niekoho Huawei Honor, pre niekoho Honor. Aj tak sa dá nazvať situácia tejto značky, nakoľko napríklad v Číne sa smartfóny predávajú stále pod značkou Huawei a Honor je len rada smartfónov. Pre nás, Európanov, je ale situácia trochu iná a smartfóny sa predávajú pod samostatnou značkou. Vo smartfónoch novej značky je však stále cítiť nátlak Huaweiu, a to najmä v nadstavbe, ktorá je vlastne úplne totožná s tou, ktorá sa nachádza vo smartfónoch značky Huawei.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Netrvalo dlho a Honor začal oficiálne pôsobiť aj na Slovensku. Medzi najnovšie prírastky výrobcu sa radí aj smartón strednej triedy – Honor 5X. Na prvý pohľad sa môže zdať, že výrobca vybavil ho všetkým, čo od smartfónu strednej triedy požadujeme. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa Honor 5X správa v skutočnosti a či je hodný aj svojej ceny.

Kľúčové špecifikácie Honor 5X:

  • Všeobecné:
    • GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
    • WCDMA (3G): 850 / 900 /1900 / 2100 MHz
    • LTE (4G): 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
  • Rozmery a váha: 151.3 x 76.3 x 8.2 mm, 158 g
  • Displej: 5.5″, kapacitná IPS obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 616 (64-bit)
  • CPU: osemjadrový (štyri jadrá Cortex-A53 1,5 GHz & štyri jadrá Cortex-A53 1,2 GHz)
  • GPU: Adreno 405
  • RAM: 23 GB LPDDR3
  • OS: Android 5.1.1 (Lollipop), EMUI 3.1
  • Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 9,86 GB), slot pre microSD do 128 GB
  • Fotoaparát: 13 MPx snímač, LED blesk, detekcia tváre, HDR, fázové zaostrovanie PDAF, clona f/2.0, panoráma
  • Predný fotoaparát: 5 MPx snímač, clona f/2.4, automatické rozpoznávanie tváre, režim skrášlenia, 720p nahrávanie videa pri 30fps
  • Video kamera:  1080p@30 fps, 720p@120fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.1, microUSB 2.0, OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5 mm audio jack,, Dual SIM (microSIM & nanoSIM, dual stand-by)
  • Batéria: 3000 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, farebná informačná dióda, kompas, proximity senzor, SmartPower 3.0, snímač odtlačkov prstov

Honor 5X 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Jedna z našich prvých video recenzií:

Balenie

Všetko, čo treba

Balenie Honoru 5X sa od ostatných smartfónov značky Honor výrazne nelíši. Honor sa tak stále drží svojej tradície kompaktnej modrej krabičky s jednoduchým dizajnom. Ihneď po jej otvorení sa na samom vrchu krabice nachádza samotný smartfón, v našom prípade v zlatom prevedení. Pod smartfónom sa nachádza ďalšia menšia biela krabička, v ktorej nájdeme nástroj pre vybratie slotov pre SIM a microSD kartu a návod na použitie.

recenzia-honor-5x-13b
Pod ňou nájdeme už len príslušenstvo v podobe adaptéru na nabíjanie, USB kábla a slúchadiel. Tie svojou kvalitou poslúžia skôr v núdzových prípadoch. V balení teda nenájdeme žiadne nadštandardné príslušenstvo, ako napríklad ochranný kryt, no všetko potrebné sa v balení nachádza.

Konštrukcia a dizajn

Celokovová štýlovka

Určite si všetci dobre spomíname na časy, kedy bola celokovová konštrukcia exkluzivitou len pri vlajkových lodiach, teda smartfónov vyššej triedy. V poslednom čase sa však prechod na celokovovú konštrukciu stal trendom mnohých výrobcov aj pri smartfónoch strednej a nižšej triedy. Výnimkou nie je ani Honor 5X, ktorý je tiež vyrobený z kovu a svojím dizajnom a kvalitou sa určite nenechá zahanbiť.

recenzia-honor-5x-1 recenzia-honor-5x-2
Predná strana je relatívne čistá, teda bez akýchkoľvek prvkov, ktoré by nám hneď padli do oka. Nad displejom sa nachádza len 5 MPx fotoaparát, rôzne senzory, notifikačná dióda a reproduktor pre hovory. Pod displejom sa nenachádza absolútne nič, čo je ale trochu škoda, keďže výrobca tam pokojne mohol umiestniť aspoň tlačidlá pre ovládanie systému. Tie sú namiesto toho umiestnené priamo na displeji, a tak v niektorých prípadoch zbytočne ukrajujú miesto z displeja.

recenzia-honor-5x-5
Opak však platí v prípade zadnej strany, pri ktorej si dal výrobca skutočne záležať. Dominuje jej mierne vystupujúci fotoaparát s rozlíšením 13 MPx, od ktorého naľavo nájdeme LED blesk. Pod fotoaparátom nájdeme tradične umiestnený snímač odtlačkov prstov, takže s jeho nahmataním nebudete mať žiadny problém. Nižšie nájdeme už len logo Honoru a ďalšie nápisy, ktoré nás ale určite nebudú zaujímať. Úplný vrch a spodok však tvorí plast kvôli lepšiemu príjmu signálu.

Poďme sa pozrieť na bočné strany smartónu. Na hornej nájdeme 3.5 mm jack a mikrofón, pričom na spodnej reproduktor a microUSB konektor. Ľavý bok zahŕňa až dva sloty. Jeden poskytuje priestor len pre jednu microSIM karu a druhý pre microSD kartu a jednu nanoSIM kartu. V telefóne tak môžete používať naraz dve SIM karty spolu s SD kartou. Žiadne obmedzenie v podobe hybridného slotu sa nekoná. Na pravom boku sú to už tradične tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre zapnutie/vypnutie. Celkovo je konštrukcia na špičkovej úrovni a nemá žiadne muchy, na ktoré by som sa mohol sťažovať.

Displej

Obstojí v strednej triede

Displej svojou veľkosťou 5.5 palcov vypĺňa 72 % prednej plochy smartfónu. Je pritom technológie IPS a disponuje FullHD rozlíšením (1920×1080), čo má za následok výslednú jemnosť 401 ppi. Podanie farieb je pre strednú triedu na perfektnej úrovni, teda dostatočne sýte a verné. Biela farba je na tom už o niečo horšie, no k čiernej výhrady nemám. Minimálny jas vám pri nočnej práci so smartfónom dráždiť oči nebude, no predsa len by hodnota mohla byť o niečo nižšia. To isté môžem povedať aj o maximálnej hodnote jasu. Tiež obstojí, no mohla by byť ešte o trochu vyššia.

recenzia-honor-5x-14
Nastavenia farieb displeja sú pomerne strohé a okrem nastavenia teploty farieb a režimu „Zlepšiť čitateľnosť za jasného počasia“ nenájdeme žiadne iné. Ak by som to mal zhrnúť, tak displej je vzhľadom na strednú triedu smartfónu ideálny. Tých spomínaných pár nedostatkov si buď ani nevšimnete, alebo sa s nimi ľahko vysporiadate. Vzhľadom na veľkú uhlopriečku displeja je k dispozícii aj režim pre ovládanie jednou rukou. Ten obrazovku zmenší a premiestni na pravú alebo ľavú stranu displeja. Jej veľkosť bohužiaľ nie je možné nastaviť.

Screenshot_2016-03-06-21-40-20

Výkon a pamäť

Nič pre náročný multitasking

Výrobca už pri Honore 5X upustil od vlastného procesoru Kirin a tentokrát vybavil smartfón vylepšenou verziou Snapdragonu 615, teda 616. Použitie tohto procesoru je v dnešnej dobe ešte tolerovateľné, no vo svete čínskych smartfónov by som očakával jeho použitie skôr v nižšej triede, ako napríklad v prípade Xiaomi Redmi 3. Procesor je vybavený ôsmimi jadrami Cortex-A53, z ktorých sú štyri taktované na 1.5 GHz a ďalšie štyri na 1.2 GHz. Grafický čip sa tu nachádza Adreno 405 a operačná pamäť o veľkosti 2, resp. 3 GB. Na testovanie sme mali k dispozícii verziu s 2 GB RAM, ktorá mne osobne nestačila. Neraz sa mi stalo, že pri prepínaní medzi aplikáciami sa niektoré načítavali odznova.

Ak patríte medzi ľudí, ktorý smartfón vytiahnu len na hovory, chatovanie a hranie hier, tak výkon Honoru 5X vám bude bohato stačiť. Ak však patríte medzi ľudí, ktorí musia mať smartfón neustále v ruke, používajú viac aplikácií naraz a vyžadujú od smartfónu rýchle reakcie, v tom prípade by som vám tento smartfón neodporúčal. Pri viacerých spustených aplikáciách naraz už smartfón naozaj váha a vo viacerých prípadoch budete na reakcie smartfónu čakať. Je to ale trošku škoda, lebo väčšina čínskych smartfónov strednej triedy už výkonovo siaha na päty aj smartfónom vyššej triedy. Ak by ste si chceli zahrať staršie kvalitné hry ako NFS: Most Wanted či Asphalt 8, nebudete s tým mať najmenší problém. Ak však smartfónu nadelíte najnovšie tituly ako Order & Chaos 2, hry si zahráte s výrazným sekaním. So žiadnym prehrievaním sa pritom nestretnete.

Smartfón sa vyrába len vo verzii so 16 GB úložiskom, no Huawei to kompenzuje tým, že smartfón vybavil miestom pre microSD kartu do veľkosti až 128 GB. Netreba zabúdať ani na to, že pri jej použití nestrácame DualSIM funkcionalitu. Z tejto kapacity mi pri prvom spustení zostalo voľných 9,86 GB.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Operačný systém

Známy zo smartfónov Huawei

O používateľský zážitok sa v tomto prípade stará Android vo verzii 5.1 Lollipop s nadstavbou EMUI 3.1, ktorú už poznáme zo smartfónov značky Huawei. Veľkou obľubou čínskych výrobcov je úplné prerábanie čistého Androidu a Huawei nie je výnimkou. Čistý Android tu naozaj takmer nikde nepostrehnete a prostredie je kompletne prerobené. Určite to však nepovažujem za mínus, nakoľko čistý Android neponúka niektoré užitočné funkcie a jeho vzhľad tiež nemusí každého osloviť.

Po rozsvietení displeja vidíme uzamykaciu obrazovku, ktorá sa síce tvári ako jednoduchá, no disponuje aj množstvom užitočných funkcií. Samozrejmosťou je rýchly prístup k fotoaparátu potiahnutím jeho ikony nahor. Ďalej po prejdení cez obrazovku nahor sa nám zobrazí množstvo užitočných skratiek ako napríklad ovládanie hudby, zapnutie svietidla, či kalkulačky. Launcher je už tradične bez ponuky aplikácií, a tak nájdete všetky aplikácie priamo na hlavných obrazovkách. O nastavenia v tomto prípade núdza nie je a ako si môžete nastaviť prechody medzi obrazovkami, tak aj ďalšie podrobnosti. Všetko to navyše istí aplikácia Motívy, ktorá dokáže zmeniť vzhľad väčšiny systémových aplikácií.

Notifikačná lišta je rozdelená na dve časti, pričom na jednej sa zobrazujú hodiny a notifikácie z aplikácií a druhá obsahuje množstvo prepínačov, ktorých pozície si je samozrejme možné aj zmeniť. Jedným z nich je aj takzvané „Plávajúce tlačidlo“, ktoré sa zobrazí pri okraji displeja a zobrazuje sa neustále cez všetky aplikácie. Jeho stlačením sa zobrazia tlačidlá ako späť, domov, multitasking, zamknúť obrazovku a vyčistiť pamäť RAM. Tlačidlo by bolo aj celkom použiteľné, keby sme si na ňom mohli zmeniť skratky či priradiť vlastné aplikácie.

Určite keď si väčšina z nás chce skontrolovať, ako vyzerá, tak siahne po prednom fotoaparáte. Huawei však myslel aj na tieto prípady a smartfón vybavil aj zrkadlom. To samozrejme využíva predný fotoaparát, no disponuje skôr funkciami zrkadla. Medzi jeho funkcie patrí možnosť meniť jas, približovať a oddaľovať, meniť rám okolo zrkadla a zrkadlo sa dokonca po určitom čase aj zarosí a buď ho budete musieť utrieť prstami, alebo jednoduchými fúknutím. Dlhým podržaním ho môžete aj prasknúť a jednoduchým ťuknutím sa odfotiť. Zaujala ma aj aplikácia Lupa. Ďalšou a zároveň užitočnejšou aplikáciou je Správca telefónu. Ten pomôže nielen so zrýchlením telefónu a vyčistením úložiska, ale napríklad aj so správou energie a prenosu dát. Ďalšími predinštalovanými aplikáciami sú HiCare (akási príručka k smartfónu), Honor Club (po jej spustení som bol odkázaný na neexistujúcu stránku) a VMALL, ktorý ale v našej krajine nie je dostupný. Niektoré z nich je našťastie možné odinštalovať. Systém vyniká aj perfektnou funkčnosťou, nakoľko som sa v ňom nestretol so žiadnou chybou či pádom aplikácie.

Snímač odtlačkov prstov

Medzi štandardné vybavenie smartfónov strednej triedy sa už začína radiť aj snímač odtlačkov prstov. Ten nechýba ani v Honore 5X, pričom je umiestnený tradične pod zadným fotoaparátom. Odomknutie smartfónu prebehne najneskôr do dvoch sekúnd, no vo väčšine prípadov aj do jednej. Nevyhnete sa ani občasnému zlyhaniu rozpoznávania a snímač odtlačok rozpozná až po opätovnom priložení prsta. Problémy nastávajú hlavne pri chýbajúcej časti odtlačku, teda keď prstom neprekryjete celý snímač. Výhodou je možnosť registrácie až piatich rôznych odtlačkov, a tak môžete napríklad umožniť prístup do smartfónu ďalším osobám.

Výdrž batérie

Primeraná kapacite

Kovové telo v sebe ukrýva aj priemernú 3 000 mAh batériu staršej technológie Li-Ion. Vzhľadom na kapacitu batérie podáva smartfón takú výdrž, akú by sme mohli od batérie očakávať. Pri náročnom dni, ktorý zahŕňal fotenie, nahrávanie videí, chatovanie, využívanie sociálnych sietí, hranie hier, používanie 4G a Wi-Fi pripojenia mi smartfón na konci dňa hlásil 19% zostávajúcej kapacity. Nemusíte sa teda báť, že by sa vám smartfón uprostred dňa vybil.

Pri akokoľvek náročnom používaní smartfón teda vždy vydrží aspoň jeden deň. Každopádne, kto z nás by pri kapacite 19% nedal smartfón na noc na nabíjačku? Osobne som sa nad jeden deň nikdy nedostal, ale myslím si, že pri miernejšom používaní (hlavne menej často zapnutom displeji) by sa dala výdrž potiahnuť na jeden a pol dňa a pri ešte miernejšom (hovory, sociálne siete, Wi-Fi) aj na dva dni. Ak by sa vám predsa len z nejakého dôvodu smartfón vybíjal rýchlejšie, tak Honor 5X v sebe samozrejme ukrýva aj zopár šetriacich režimov. Jeden z nich len vyváži výkon procesoru a využívanie siete a druhý už na to ide radikálnejšie. Obrazovka sa sfarbí do tmavej farby a poskytne prístup len k základným funkciám telefónu.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf


Fotoaparát

Takmer dokonalý

Smartfón je vybavený snímačom od Sony s často používaným 13 MPx rozlíšením a clonou f/2.0. Pri zhoršených svetelných podmienkach pomáha aj LED blesk, ktorý sa mi na prvý pohľad zdal ako duálny. Môže za to pravdepodobne väčší výrez okolo neho, no pri detailnejšom pohľade mi bolo jasné, že je to len obyčajný „neduálny“ LED blesk. Kvalita fotiek ma celkom prekvapila. Podanie farieb je verné, potešila by však lepšia ostrosť.

Rozsiahlu galériu fotografií z Honoru 5X nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze


Sľubne vyzeralo aj video. To smartfón dokáže natáčať v kvalite FullHD pri 30 snímkoch za sekundu. Prvý dojem z videa bol skvelý, až kým som si ho nezapol so zvukom. Zvuk bol totiž v niektorých prípadoch oneskorený. Takáto situácia ale nastáva iba v prípade, že video pozastavujete. Za normálnych okolností je video celkom kvalitné a plynulé. Hanbiť sa nemusí ani aplikácia fotoaparátu, ktorá je vybavená množstvom funkcií a režimov. Nechýbajú rôzne režimy skrášlenia, HDR, Panoráma, Zaostrenie na všetko, Najlepšia fotografia, Vodotlač či zvuková poznámka. V prípade videa je to spomalené a zrýchlené, no kvalitou veľmi použiteľné nie sú. Spomalené video navyše po prenesení do PC vôbec spomalené nebolo. Prehrať sa tak dá iba v konkrétnom smartfóne.

Multimédiá

Mali potenciál

Už pri prvom pohľade na samotný smartfón si hneď všimneme dvojicu mriežok na spodku smartfónu. Určite by si každý z nás kládol otázku: „Stereo reproduktor?“. Túto otázku som si samozrejme položil aj ja, a tak som sa to rozhodol ihneď preskúmať. Stereo reproduktory totiž nie sú často vídané ani u smartfónov vyššej triedy, nie to ešte strednej. Prekvapenie sa bohužiaľ nekonalo a zvuk vychádzal iba z jedného, konkrétne pravého. V tej druhej sa skrýva mikrofón. Kvalitu samotného reproduktoru by som zaradil niekde medzi priemer až podpriemer. Pri nižšej až strednej úrovni hlasitosti sa ešte zvuk dal zniesť, no pri vyšších úrovniach mi zvuk doslova „trhal uši“. Minimálna úroveň hlasitosti je navyše na veľmi zlej úrovni. Dokonca až tak, že by som ju skôr považoval za strednú. Možnou záchranou pre reproduktor by mohol byť ekvalizér, no ten som vo smartfóne nikde nenašiel.

Screenshot_2016-03-06-21-45-46

Na prehrávanie videí je však smartfón pripravený celkom dobre. Nechýba možnosť minimalizovania videa, či nastavenia rýchlosti prehrávania. Vo smartfóne som spočiatku videl veľký multimediálny potenciál, no pri lepšom preskúmaní reproduktoru tieto očakávania opadli. Ak však máte v pláne používať slúchadlá alebo hlavný reproduktor využívať len príležitostne, Honor 5X vás určite nijako nesklame. Z multimediálnych aplikácií si vás získa aplikácia hudby, ktorá ma zaujala hlavne svojím dizajnom.

Konektivita

Chýbajú len detaily

Keďže Huawei / Honor nepatrí medzi výrobcov, ktorým väčšinu zisku tvorí Čína, nezabúda ani na európskych spotrebiteľov. Smartfón je preto vybavený všetkými európskymi, teda aj slovenskými LTE pásmami, a tak nebudete mať problém s pripojením u žiadneho slovenského operátora. Osobne som v smartfóne používal dve SIM karty, z toho jednu od 4ky, ktorá samozrejme fungovala v 4G, a pre druhú od Orangeu ostalo už len 2G. Wi-Fi 802.11 b/g/n sa tu bohužiaľ nachádza bez podpory 5 GHz. Nesmieme zabudnúť ani na Bluetooth vo verzii 4.1 a GPS s AGPS a GLONASS. Fix prebehne za pár sekúnd, pričom presnosť je na úrovni troch metrov. V perfektnej konektivite nesmie chýbať NFC, to si však v smartfóne nenašlo miesto.

Záver

Honor 5X: Kov a elegancia v strednej triede

Honor 5X určite každému padne do oka najmä vďaka svojmu dizajnu. Hliníkové telo je veľmi pekne spracované a konštrukcia je pevná. Smartfón určite neskalme svojím displejom, no nenájde si miesto u odporcov väčších uhlopriečok. Po výkonovej stránke bude smartfón bohato postačovať menej až stredne náročným používateľom. Tým náročnejším by som odporučil siahnuť po niečom výkonnejšom. Pre bežné fotografovanie je k dispozícii 13 MPx snímač, ktorý sa za svoje výtvory nemusí hanbiť. Všetko dopĺňa priemerná multimediálna výbava a konektivita.

recenzia-honor-5x-16
Trochu však zarazí cena zariadenia, ktorá sa na Slovensku pohybuje okolo 235 € za verziu s 2 GB RAM. Za tú cenu je už k dispozícii napríklad Xiaomi Redmi Note 3 Pro, ktorý oproti Honoru 5X ponúka výkonnejší Snapdragon 650 a 3 GB RAM. Ak by sme však v Číne hľadali smartfón s rovnakým procesorom, narazíme aj na Xiaomi Mi4i, ktorého cena sa pohybuje na rovnakej úrovni, no množstvo ľudí poteší menším 5-palcovým displejom. Ak predsa len patríte medzi tých menej až stredne náročných používateľov a nie je vám jedno, ako váš smartfón vyzerá, v tom prípade vás Honor 5X určite nesklame.

recenzia-honor-5x-17

Kúpiť Honor 5X za 235 €

+Plusy -Mínusy
+Podarený dizajn a kvalitná celokovová konštrukcia -Potešilo by použitie výkonnejšieho procesoru
+Bohato postačujúci displej -Priemerná až podpriemerná kvalita reproduktora
+Možnosť používať dve SIM karty spolu s SD kartou -Zišla by sa lepšia batéria
+Plná podpora LTE -Smartfón sa vyrába iba so 16 GB úložiskom

Graf ceny produktu Honor 5X 16GB poskytuje server Heureka.sk

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú