Plusy

+ Vynikajúci displej
+ 120 Hz technológia
+ čítačka odtlačkov v displeji
+ špičkovo rýchly procesor
+ kvalitný hlavný fotoaparát
+ vlogovacie funkcie
+ minimálna hmotnosť
+ sklenené telo a prémiové spracovanie
+ rýchle nabíjanie a 4 300 mAh batéria

Mínusy

- Náročnejšie inštalovanie appiek mimo AppGalery, ktoré veľa ľudí odradí
- chýba stereo reproduktor
- makrofotoaparát len ako zábavka
- chýbajúce slúchadlá v balení
- bez vodeodolnosti, pamäťových kariet alebo 3,5 mm jacku
- absencia Google Pay, možné však obísť cez appku Curve

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
6.9
Displej
8.0
7.0
Výkon
8.0
7.0
Operačný systém
6.0
6.1
Fotoaparát
8.0
7.7
Výdrž batérie
10
7.2
8.6
Hodnotenie redakcie
7.0
Užívateľské hodnotenie
15 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Huawei musel v posledných mesiacoch riešiť mimoriadne ťažkú situáciu. Politické spory Číny s administratívou Donalda Trumpa viedli k zákazu spolupráce amerických firiem s týmto výrobcom elektroniky – okrem smartfónov dnes už aj notebookov, hodiniek či bezdrôtových slúchadiel po vzore AirPods.

Platí, že nové smartfóny s logom Huawei nemôžu využívať „Android“ tak, ako ho poznáme z konkurenčných modelov a už vôbec nie služby Google Play, ktoré sú absolútne kľúčové pre aplikácie typu Gmail, Google Mapy alebo celý obchod Google Play. Rovnaké je to aj v prípade horúcej novinky Huawei nova 9.

Mobil však stále ponúka pekný dizajn a parádne technické parametre, vďaka ktorým sa určite dostane do ponuky slovenských e-shopov a akcií operátorov. Aká teda nova 9 je, čo na nej funguje, čo nie a čo sa dá pri troche snahy obísť či doinštalovať?

EMUI 12 – Android bez Google služieb, no ako by sa nič nestalo

Android je open-source systém, používať ho teda môže ktokoľvek kdekoľvek – v mobile, domácom bezpečnostnom systéme, v mikrovlnke… Ak sa však s Google nedohodne a neplatí licenčné poplatky, nezíska prístup k službám Google Play, ktoré funkcie systému rozširujú do podoby, na akú sme zvyknutí.

Huawei preto v Číne začal používať vlastný systém HarmonyOS a v Európe ponúka podobné riešenie s EMUI 12 na jadre z čistého Androidu, vďaka ktorému je možné Android aplikácie (Facebook, Instagram, WhatsApp a čokoľvek iné) bezproblémovo spúšťať.

Navyše, vďaka nadstavbe EMUI vyzerá všetko, ako by si čakal. Ikony, uzamykacia obrazovka či horná lišta aj ovládanie je na nerozoznanie od Androidu, a preto veľmi rýchlo pochopiteľné a praktické. Ako by sa nič nezmenilo. Len musíš zabudnúť na obchod Google Play a aplikácie zháňať „inak“.

Cesty k aplikáciám sú tri – dve „oficiálne“ priamo s požehnaním Huawei a tretia „neoficiálna“, no ako to už býva, najlepšia a zároveň najzložitejšia.

Kde stiahnuť aplikácie? Porovnanie Huawei App Gallery, vyhľadávania Petal a "neoficiálneho" Aurora Store

Obchod Huawei AppGalery je vlastnou kópiou obchodu Google Play. Výhodou je, že česko-slovenské zastúpenie značky výrazne motivuje lokálnych vývojárov, aby svoje appky nahrávali okrem Google Play a App Store aj sem. V AppGalery tak už dnes nájdeme väčšinu SK/CZ bankových aplikácií, aplikácie operátorov alebo napríklad nástroj ZSSK na kúpu lístkov na vlak. Appka sa tu však nemôže objaviť bez toho, aby s tým súhlasil jej tvorca a áno, niektoré známe tu jednoducho nenájdeš.

Vyhľadávanie Petal Search však tento problém eliminuje. Stačí názov zadať do vyhľadávacieho poľa na domácej obrazovke nova 9 a Petal Search ti aplikáciu nájde v databáze platformy APKPure. Takto sa je možné dostať k naozaj všetkým aplikáciám na svete a stiahnuť si ich aj do nového HarmonyOS.

Samozrejme, je tu malý problém. Appky z APKPure sa sťahujú cez klasický webový prehliadač. Občas treba zatvoriť otravnú reklamu, akceptovať angličtinu, súbor stiahnuť manuálne a nainštalovať ho viacerými kliknutiami. Väčšou nepríjemnosťou je nemožnosť automatických aktualizácií. Novú verziu appky s novými funkciami si budeš musieť vždy sťahovať manuálne, prípadne využiť aplikácie typu „AutoUpdateApp“ ktoré to urobia za teba.

Môžeme však už hovoriť o väčšom riziku vírusov a nevhodnosti takéhoto riešenia pre menej skúsených používateľov.

Je tu však aj možnosť nainštalovať si obchod AuroraStore, ktorý je na nerozoznanie od Google Play, netrpí obmedzenou ponukou appiek ako Huawei AppGalery a ponúka automatické hromadné aktualizácie. Nájdeš tu naozaj všetko.

Život bez Google služieb – nastavenie mysle

Do Huawei nova 9 teda takto teoreticky nainštaluješ aj Gmail, YouTube či Google Disk, tie ale bez Služieb Google nespustíš a budú ti padať. Čo s tým? Odporúčam nehľadať spôsoby, ako Google veci „rozbehať“ na neGoogle zariadení, ak ich nevyhnutne nepotrebuješ pre prácu. Nemá to význam a ani logiku. Tú vidím v zvolení si alternatívy od iného poskytovateľa danej služby.

E-mail si namiesto appky Gmail daj do Outlooku alebo Zero a súbory z Google Disku premigruj na Dropbox alebo cloud od Huaweiu. Veď ani exkluzívne PlayStation hry sa nebudeš snažiť spúšťať v PC.

Dobrou správou je, že napríklad Google Mapy v HarmonyOS fungujú a na YouTube sa dá nájsť množstvo alternatívnych appiek, alebo videá spúšťať cez prehliadač. Chrome funguje tiež, no nepodarilo sa mi spojazdniť synchronizáciu záložiek z PC, keďže sa doň nedá prihlásiť cez Google konto (vitaj Firefox, Opera, Dolphin alebo čokoľvek iné, od niekoho iného ako je Google).

Domáca obrazovka a horná lišta (Fontech)

Konštrukciou jeden z najzaujímavejších Androidov súčasnosti

Keď už máme zo stola najväčší problém v podobe aplikácií, aký je zvyšok mobilu? Extrémne zaujímavý! Ide o smartfón so 6,57-palcovým displejom a obrovskou 4 300 mAh batériou, no okamžite sa mi nechce ani veriť tomu, aký je tenký (len 7,77 mm) a najmä ľahký. 175 g ho katapultuje medzi najpríjemnejšie zariadenia na každodenné nosenie.

Vďaka zaobleným hranám sa isto a pohodlne drží v ruke, sklo aj na chrbte zas dodáva prémiový pocit z celého spracovania. Osobne však nepatrím k fanúšikom zakrivených displejov. Prekážajú mi odrazy svetla, ktoré hádžu okraje, vyššia náchylnosť na rozbitie displeja aj deformácia textu na niektorých weboch. Nepochybne je to však len vec vkusu.

Huawei tvrdí, že chce chce cieliť na mladých ľudí, čo v preklade z PR poučky znamená dve veci – na výber dostaneš extrovertnejší modrý Starry Blue variant so zaujímavým metalickým povrchom, prípadne konzervatívnejšiu čiernu.

Druhým ťahákom má byť kvalita fotoaparátov – tých vpredu pre selfie, ako aj štvorice zadných.

Fotoaparáty

Čím viac, tým lepšie (pre marketing). Tak pekne po poriadku. Hlavný snímač sa nachádza v najvýraznejšom kruhu. Ide o 50 MPx senzor s úctyhodnými rozmermi 1/1,56 palca, čo teoreticky sľubuje obrovskú plochu pre dopadajúce svetlo a automaticky aj lepšie zábery v noci. Dôležitá je ale aj svetelnosť samotnej optiky pred čipom, ktorá činí f/1.9. Solídna hodnota, ale o rekord už určite nejde.

V štvorici otvorov dole je potom širokouhlá kamera s 8 MPx rozlíšením (f/2.2) a dvojica 2 MPx senzorov pre snímanie hĺbky obrazu pri portrétnom režime, respektíve makro objektív.

Technicky foťák využíva aj funkciu Pixel Binning, teda spájanie 4 susedných pixelov z obrovského 50 Mpix do menšieho, čím vznikne výsledný záber s nižším rozlíšením, ale vyššou kvalitou. Pomáhať má aj radenie červených, modrých a žltých pixelov na čipe v špecifickom poradí (RYYB).

Fontech

V menu aplikácie si môžeš zapnúť mriežku aj vyrovnávaciu vodováhu, k dispozícii je aj umelá inteligencia, ktorá rozhoduje o použití špeciálnych režimov a veľmi pohodlné prepínanie medzi objektívmi.

Základný fotoaparát robí naozaj pekné snímky, oceňujem hlavne verné podanie farieb a to aj v momentoch, kedy svetla bolo naozaj málo. Aj večer a v prítmí obývačky zostáva obraz fotený z ruky ostrý, s množstvom detailov. Nie úplne ideálne podmienky pod mrakom potom naopak ukazujú dobrý dynamický rozsah a správanie sa HDR, kedy nie je chodník pri nábreží príliš tmavý, ani obloha prepálnená.

Fontech

Zaujímavé je, že po odfotení a okamžitej kontrole v galérii fotografie nevyzerá až tak dobre. Mobil ale stále pracuje a po pár sekundách sa všetko „vykreslí“ tak, ako vyzerá finálna podoba. Iné mobily postprocesing zvládajú rýchlejšie a vlastne v reálnom čase, ale nič extrémne sa nedeje.

Neprotestujem ani proti tomu, čo vychádza z orezanej fotky s 2-násobným priblížením. Pripomínam, že tu nie je zoomovací teleobjektív, ide teda o priblíženú fotku, ale keďže východzie rozlíšenie je 50 MPx, je z čoho. Logicky sa tak nezhoršuje ani dynamický rozsah scény.

Fontech

Naopak, ak prst posuniem na možnosť 10x, teda desaťnásobného priblíženia, je to už úplná tragédia. Nerozumiem, prečo tu tá možnosť je, takýto záber je totiž vlastne nepoužiteľný. Nevadí, asi pozostatok z iných modelov série P.

Podobné je to ale aj s makrom. Nie, nie je tu žiadny super makro objektív, iba lacný 2 MPx čip a „makro“ kúzlo s počíva v jeho pevnom ohnisku na približne 4 cm – logicky teda nemá možnosť zaostrovať. No a v praxi, pokiaľ nemáš statív, vzdialenosť presne 4 cm od fotografovaného kvety či zvieraťa nikdy nedosiahneš.

Je teda veľmi ťažké spraviť ostrú fotku a problémom je aj rozmazanie kvôli času uzávierky. Skrátka to chce pevnú ruku a trpezlivosť, lebo z 10 makro záberov sú v poriadku tak dva až tri. Ide len o doplnkovú zábavku k inak perfektnému hlavnému objektívu.

Makrozáber so slabým 2 Mpix rozlíšením (Fontech)

Z neho si užiješ aj 4K videá, prípadne zaujímavú funkciu Vlogovania. Tá umožňuje spojiť obrazy z rôznych objektívov, napríklad z predného a zadného naraz, ako by sa na správnu Insta Stories patrilo.

Siaha na najsilnejšiu konkurenciu

Pochváliť môžem aj moderný displej, ktorý s vyše 6,5-palcovou uhlopriečkou patrí k tým väčším, má krásne farby a v ostrom jesennom Slnku aj veľmi dobrú čitateľnosť, keď automatický senzor vytlačí podsvietenie na maximum.

V systéme máš pochopiteľne na výber aj tmavý režim systémových farieb, čo na displeji s OLED technológiou vyzerá naozaj parádne. K dispozícii je aj nastavenie veľkosti písma, zožltnutia v noci pre ochranu zraku alebo monochromatický „režim eKnihy“, ktorý farby prepne do čierno-bielej pre maximálne šetrenie energiou, ak je to k nabíjačke ďaleko.

Nastavenia displeja a 120 Hz režimu (Fontech)

Príjemné prekvapenie pre náruživých gamerov, ale aj pre každodenné skrolovanie webov a sociálnych sietí, prináša 120 Hz obnovovacia frekvencia, ktorá prináša oveľa plynulejšie zobrazenie akéhokoľvek pohybu. Len pre zaujímavosť, ide o technológiu, ktorý Apple do svojich špičkových iPhonov integroval len tento rok.

Full HD+ rozlíšenie možno nie je to naj, ktoré sa dnes v obchodoch dá nájsť, ale na lepšie vybavenú strednú triedu určite stačí a ide o príjemný kompromis aj vzhľadom na šetrenie energie.

Apple, Android a Huawei ako tretí veľký gigant?

Mobil dnes obsahuje cennejšie dáta ako počítač, preto je nutné rozmýšľať nad tým, ako ho zabezpečiť. Prístup k Huaweiu nova 9 môže majiteľ strážiť PIN kódom, ale aj praktickou kombináciou rozpoznávania tváre a otlačkom prsta.

Je síce fajn, že výrez na prednú kameru je len naozaj miniatúrny, zároveň to však znamená, že systém na rozpoznávanie tváre nedisponuje žiadnym projektorom 3D bodov alebo infračerveným prisvietením. Samotné nahratie tváre do mobilu trvalo snáď menej než sekundu a proces nevyžadoval ani snímanie z viacerých uhlov, takže o najbezpečnejšie riešenie asi nepôjde – fotografiou sa mi ho však oklamať nepodarilo, takže na bežné použitie určite stačí.

V úplnej tme odomykanie trvá dlhšie, prípadne raz za čas zlyhá, ak svetlo dopadajúce na tvár z obrazovky nie je dostatočné. Takéto situácie však elegantne rieši pridanie odtlačku prsta, ktoré okamžite nasníma spoľahlivý senzor v spodnej časti displeja. V praxi tak niet čo riešiť, ani nebudeľ tušiť, ktorý z dvoch prvkov ťa identifikoval skôr a vyriešiš aj situácie, kedy máš respirátor či naopak zimné rukavice.

Mapy Petal zatiaľ neoslovili, možnosti Cloudu áno. (Fontech)

Nedá sa nevšimnúť, že z Huaweiu sa pomaly stáva reálny konkurent pre Apple a Google. Narovinu – jeho alternatívu k mapám, teda Mapy Petal, zatiaľ nemá význam používať, pretože na našom území ponúkajú neaktuálne mapové podklady (chýba pár nových diaľnic) a už vôbec s nimi nenájdeš napríklad naše reštaurácie.

Internetový prehliadač Petal je ale v poriadku a to som sa ešte nepristavil pri zvyšku ekosystému.

Čínska firma už ponúka funkcie Huawei Share a Device+, ktoré dokážu napríklad sprístupniť ovládanie displeja telefónu na tabletoch alebo notebookoch rovnakej značky. Posielať sa takto dajú aj SMS-ky, zdieľať galérie alebo bezdrôtovo prenášať súbory. Funkčnosť sa tak pomaly dostáva do bodu, kedy majiteľ smartfónu Huawei začne rozmýsľať o tom, že jeho ďalší notebook by mohol byť od rovnakej značky, prípadne slúchadlá alebo tablet niesť rovnaké logo – keďže spolu budú komunikovať oveľa previazanejšie.

Naopak, Cloud je už na mimoriadne vysokej úrovni a okrem zálohovania systémových aplikácií (tie, ktoré nie sú od Huaweiu tu nečakajte) dokáže ponúknuť vyhľadávanie strateného mobilu aj priestor pre vaše dáta.

V základe má každý používateľ 5 GB priestoru zadarmo, viac sa dá prikúpiť za príjemné ceny. 50 GB stojí 0,99 eur mesačne / 9,5 eur na rok, 200 GB je za 2,99 eur mes. / 26,91 eur rok a vrchol ponuky tvorí 2,048 TB za 9,99 eur mesačne / 83,92 eur ročne.

Príjemná je aj funkcia Smart odomknutia, ktorá od teba nebude pýtať heslo v prípade, že máš v blízkosti mobilu vybrané Bluetooth zariadenie – toto však funguje so slúchadlami či hodinkami od akejkoľvek značky, nemusí ísť o gadgety Huawei.

Výkon a výdrž

Miernym prekvapením je návrat Huaweiu k čipsetom Qualcomm, nova 9 totiž používa osemjadrový Snapdragon 778G doplnený 8 GB RAM a 128 GB úložiskom. Najmä z pohľadu grafického výkonu to nie sú vôbec zlé správy, letmé porovnanie ukazuje približne 10 % nárast oproti čipsetu Kirin 985 v minuloročnej nove 8. Pravdepodobne však išlo o voľbu v súvislosti so špecifikáciami a rozlíšením použitých fotoaparátov.

Použité úložisko je dostatočné aj bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami a mobil zostáva mimoriadne svižný.

V balení už nenájdeme žiadne slúchadlá a telefón neponúka ani 3,5 mm audio jack, všetko tak zákazníkov tlačí k nutnosti dokúpiť si nejaké Bluetooth „štuple“. V krabici je však aspoň lacný silikónový obal s výrezom na obrovské fotoparáty a na displeji som našiel od výroby nalepenú ochrannú fóliu.

Vďaka 4 300 mAh batérii sa dá na mobil spoľahnúť aj v intenzívnej záťaži. S nabíjačkou si vo väčšine prípadov vystačíte až na nočnom stolíku a aj to len raz za 2 dni.

Nova 9 je však pripravená aj na prípady, kedy na nabíjanie celú noc nemáte. V krabici sa totiž dodáva s USB-C káblom a 66 W nabíjačkou SuperCharge, ktorá mobil za 15 minút nabije na 53 % kapacity a plné nabitie zvládne za približne 40 minút.

Správy z posledných týždňov hovoria, že Huaweiu sa podarilo zmierniť aj dopady absencie bezkontaktných platieb Google Pay. NFC čip tu je, stačí si teda platby odomknúť cez aplikáciu Curve. Samozrejme, v službe Curve musíte mať svoj účet.

Ide vlastne o agregátor, ktorý z viacerých platobných kariet aj slovenských bánk spraví jednu – tú s ktorou je možné platiť aj v obchodoch cez smartfóny Huawei.

Zhodnotenie

Huawei nova 9 je zaujímavý mobil, obzvlášť s oficiálnou cenovkou nastavenou na 499 €. Ťažšou otázkou je, kam ho zaradiť. Huawei je totiž populárny medzi najširšou vrstvou zákazníkov, vrátane tých menej skúsených. Tí však môžu naraziť na problém, respektíve ťažkosti s inštalovaním niektorých aplikácií.

Ak používaš smartfón len na volania a k tomu občas otvoríš 3 až 5 appiek, ktoré nájdeš rovno v AppGalery, budeš mimoriadne spokojný. Ak požaduješ špecifický softvér a termíny ako APKPure či Aurora Store ti nič nehovoria, obzrite sa inde.

No a ak dokážeš inštalovať apky od hocikiaľ, opäť to môže byť smartfón priamo pre teba. Akoby nova 9 bola pre tých nenáročných, a potom pre tých, ktorí sa vedia a chcú hrať s úpravami a technickými obchádzkami. Nie pre „strednú vrstvu“.

Kvality displeja, výdrž a výborné fotoaparáty totiž majú potenciál potešiť aj tých najnáročnejších, všetko za približne polovičnú cenu oproti naozajsným high-endom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú