Plusy

+ Skvelá optimalizácia
+ Prehľadnosť grafického rozhrania
+ Ochrana domácej siete a UEFI skener
+ Anti-theft ochrana
+ Plná lokalizácia do slovenčiny

Mínusy

- Relatívne vysoká cena (pri nákupe bez ISICu či EURO<26)


Digitálna doba so sebou prináša mnoho výhod, ktoré vedú k zvýšeniu pohodlia, produktívnosti či prepojenia ľudí. Žiaľ aj táto minca má druhú stranu a v oblasti internetu sú temnou stránkou bezpečnostné hrozby. Tie sa navyše s prísunom nových technológií ešte rozširujú, a tak sa treba brániť stále viac a efektívnejšie.

Prítomnosť bezpečnostného softvéru je dnes minimálnym základom k zvládnutiu svojej ochrany v digitálnom svete. My sme v nedávnom teste vyskúšali jeden z nich. Ide o produkt svetoznámej slovenskej spoločnosti ESET, ktorá predstavila vynovený balík pokročilej ochrany s názvom ESET Internet Security. Slovenská spoločnosť patrí so svojím softvérom k ikonickým značkám v oblasti digitálnej bezpečnosti a počas posledných 20-tich rokov zbiera jedno medzinárodné ocenenie za druhým.

ESET Internet Security 11
Zobraziť celú galériu (24)
ESET patrí medzi najznámejšie spoločnosti, ktoré sa zaoberajú vývojom antivírusových softvérov, (zdroj: ESET)

Spoločnosť od roku 2003 úspešne prešla každým testom certifikačného a porovnávacieho programu VB100. Aj vďaka tomu má najviac za sebou nasledujúcich ocenení od tejto autority za detekciu malvéru. Oblasť kybernetickej bezpečnosti sa však rýchlo mení. Čo teda prináša najnovšia verzia produktu od ESETu a darí sa jej napĺňať úspechy predchodcov?

 S novými funkciami ochráni aj smart zariadenia a novodobý BIOS

ESET Internet Security v edícii 2018 je vynovený softvér, ktorý je založený na predchádzajúcom produkte známym pod menom Smart Security. Primárnou súčasťou novej verzie je naďalej antivírus ESET NOD32. Okrem tohto (aj samostatne dostupného) softvéru je v Internet Security navyše zahrnutá pokročilá ochrana na internete a nové funkcie, ktoré sa venujú domácim smart zariadeniam a bezpečnosti na najzákladnejšej úrovni programového rozhrania počítača. K hlavným funkciám Internet Security tak patria:

  • antivírus
  • firewall
  • rodičovská kontrola
  • ochrana e-mailu + spamový filter
  • ochrana webkamery
  • ochrana internetbankingu a online platieb v prehliadači
  • zabezpečenie zariadenia v prípade krádeže či straty
  • vylepšená ochrana zariadení v domácej sieti, doplnená aj o kontrolu smart zariadení
  • kontrola rozhrania UEFI

Funkcionalita je teda široká a my sme sa na to najdôležitejšie a najnovšie pozreli v spolupráci s hardvérom s hlavnými špecifikáciami: Windows 10 (64-bit), procesor Intel i5 (2,60 GHz), 6 GB RAM a HDD úložisko.

Od inštalácie až k prvému skenovaniu

Úvodná inštalácia produktu je maximálne jednoduchá a zvládne ju aj minimálne zbehlý používateľ. Jediným nastavením, ktorému sa treba chvíľu venovať, je súhlas so spätnou väzbou Live Grid, ktorá v reálnom čase získava z cloudu najaktuálnejšie informácie o šírených hrozbách alebo doň zasiela anonymizované štatistiky o pokusoch. Tam už spoločnosť jednotlivé procesy vyhodnocuje a prípadne upravuje svoje databázy hrozieb.

To pomáha prakticky všetkým používateľom ESETu, keďže umožňuje odhaliť určitú hrozbu na niekoľkých zariadeniach už v zárodku a následne ju za minimálny čas zablokovať na miliónoch ďalších. Je na každom, či ponúkne dáta zo svojho počítača na prevenciu, alebo nie. Ochranu však získa každý. Samozrejme, všetky nastavenia je možné meniť aj neskôr.

Skvelá optimalizácia a rýchlosť

Po jednoduchej a rýchlej inštalácii, ponúkne ESET možnosť nastaviť rodičovskú kontrolu a zabezpečenie zariadenia proti krádeži. Ja sa k týmto funkciám vrátim neskôr, pretože na pozadí nám už beží úvodná kontrola počítača. Tú spúšťa softvér automaticky, ale prejavuje sa tu silná stránka ESETu.

Internet Security je totiž skvele optimalizovaný a zbytočne nevyťažuje procesor počítača. V mojom prípade si úvodná kontrola pýtala 10 až 15 % výkonu procesora. Trvanie prvého testu závisí od množstva uložených súborov a procesnej sily, ale na začiatok treba rátať s časom nad jednu hodinu. Keď som neskôr testy opakoval, vyťaženie procesora, ale aj potrebná doba radikálne klesali. Nastavenia, samozrejme, umožňujú kontroly spúšťať manuálne, preveriť len určité súbory či nastaviť podmienky pre pripájanie vymeniteľných médií.

Počas bežného používania Internet Security ani necítiť, a to je rozhodne skvelé. Navyše pre hráčov, ktorí chcú počas hrania ušetriť ešte viac výkonu, je k dispozícii aj funkcia „herný režim“, ktorá efektívnosť celého antivírusu posúva ešte vyššie. Rýchlosť je však len jedna vec a pokiaľ k tomu bezpečnostný softvér nepridá ďalšie dôležité aspekty, neuspeje. Ako sa Internet Security darí v odhaľovaní hrozieb?

Nezávislé testy a detekcia vírusov

Otestovať schopnosti antivírusu nie je úplne jednoduché. Ja som síce skúšal stiahnuť z internetu súbory obsahujúce vírus, navštíviť stránky s pishingom či spustiť USB so škodlivým programom, no napriek tomu, že ESET Internet Security zakročil pri všetkých mojich pokusoch oklamať ho, takýto mini-testík nestačí na preverenie jeho schopností.  Pozrel som sa teda na profesionálne testy a certifikácie od autorít v oblasti bezpečnosti. ESET Internet Security aj v najnovšom teste VB100, ktorý som spomínal v úvode, detekoval všetky nastražené vírusy.

Nezávislá organizácia AV-Comparatives testovala najznámejšie antivírusy z niekoľkých hľadísk. Test výkonu do veľkej miery potvrdil môj používateľský zážitok. ESET mal so svojím produktom najmenší vplyv na výkon systému a dosiahol najlepšie skóre zo všetkých. Získal tak najvyššie ocenenie Advanced+. Rovnaká inštitúcia vykonala aj testy ochrany v reálnych podmienkach a v schopnosti vyčistiť počítač od malvéru. Tu už ESET nie je taký dominantný. Stále síce patrí k najlepším, dosahuje veľmi vysoké skóre a nulový počet falošných poplachov, niektorí konkurenti však dokážu ísť ešte vyššie. ESET však má vo výbave funkcie, ktoré majú potenciál stratu dohnať.

3 špeciálne funkcie

Už v úvode som spomínal, že ESET Internet Security je nabitý funkciami. Mňa špeciálne zaujali tri vychytávky, ktoré produkt odlišujú od väčšiny konkurencie.

Novinka určená pre smart zariadenia

Prvou exkluzívnou funkcionalitou je ochrana domácej siete a kontrola pripojených zariadení. ESET Internet Security zahŕňa detekciu bezpečnostných zraniteľností routera, ktorý je v domácnostiach často veľmi zraniteľný a ľahko napadnuteľný. Systém tak v rámci aktívnej prevencie vykoná sken úrovne zabezpečenia (hesla), zraniteľnosti jednotlivých portov, ale aj doménových adries a DNS serverov, na ktoré sa pripája. Na všetky prípadné nedostatky ESET upozorní, automaticky zakročí pokiaľ sa niektorý z produktov správa podozrivo a v spolupráci so vstavaným firewallom zastaví nebezpečnú internetovú komunikáciu. Toto môže byť prípadom napríklad smart zariadenia, ktoré odosiela citlivé informácie na neznámy a podozrivý server.

Softvér navyše zobrazí každé zariadenie, ktoré sa v sieti aktuálne nachádza a rozdelí ich podľa typu (smartfóny, tlačiarne, IP kamery, TV…). Zoznam je veľmi účelný a jednoduchý. Pokiaľ sa do siete pripojí nový používateľ, systém na to upozorní notifikáciou. Z rozhrania ale nie je možné jednotlivé zariadenia priamo odpojiť, používateľ však aspoň zistí, pokiaľ sa v sieti nachádza niekto neželaný a môže zakročiť manuálne. V rámci jednotlivých pripojených zariadení systém ponúkne základné informácie o poslednej aktivite a IP či MAC adresu.

Funkcia je veľmi vhodná pre smart domácnosti, v ktorých sa nachádzajú inteligentné spotrebiče či kamery. Zariadenia internetu vecí sa stávajú veľmi populárne a dôležitosť ich ochrany bude s pribúdajúcim množstvom zbieraných dát len narastať.

Ochrana základného programového vybavenia počítača

Pre väčšinu používateľov je systém BIOS, či dnes už modernejšia verzia s názvom UEFI, veľkou neznámou. A to je v podstate aj dobre, pretože pristupovať do tejto časti by mali len tí pokročilejší. Problém však nastane, ak tento základný kód počítača, ktorý zodpovedá za inicializáciu ovládačov a následné spustenie operačného systému, napadne malvér. Nainfikovať UEFI nie je vôbec ľahká záležitosť, no ak sa to útočníkovi podarí, je veľký problém takýto vírus z počítača dostať. Vydrží totiž aj úplné preinštalovanie systému, a preto je prevencia vítaná. ESET  Internet Security je vôbec prvým bezpečnostným riešením na svete, ktoré takúto možnosť prináša aj pre domácich používateľov.

Špeciálny skener, ktorý je súčasťou ochranného balíčka začne byť aktívny ešte pred samotným spustením Windowsu. Funkcia v UEFI vyhľadáva hrozby a minimalizuje možnosť zneužitia zraniteľností. Ťažko povedať nakoľko je prípadný útok na UEFI rozhranie domáceho používateľa reálny, no je fajn mať zvýšenú ochranu aj proti tomuto typu napadnutia. Funkcia je pritom veľmi nenápadná a nespozoroval som žiadne spomalenie štartu počítača.

Posvieti si aj na dlhoprstých

Treťou funkciou, ktorá ma výrazne zaujala, je zabezpečenie počítača v prípade krádeže. Nastaviť Anti-Theft kontrolu je možné hneď po nainštalovaní softvéru a túto možnosť ponúkne na úvod samotný antivírus. Funkcia slúži na lokalizovanie a sledovanie počítača v prípade straty alebo krádeže.

K nastaveniu zabezpečenia už bude potrebné vytvorenie používateľského konta na stránkach ESETu. Následne môžeš pridať do databázy zariadenia, ktoré chceš chrániť. Väčšina nastavení prebieha na príslušnom webe a nie priamo v aplikácii. Práve tam teda môžeš nahlásiť zmiznutie svojho zariadenia a vykonať príslušné opatrenia. K dispozícii sú aj možnosti kontroly stavu počítača, poslednej aktivity či nastavenia optimalizácie Anti-Theft funkcie.

Ak máš všetky svoje kontá vo Windows zaheslované, ESET navrhuje vytvorenie takzvaného fantómového účtu. Ide o falošné konto, do ktorého sa môže prihlásiť aj prípadný zlodej tvojho zariadenia. Ak tak ale spraví, padne do pasce. ESET totiž začne zbierať potrebné údaje o činnosti a vytvorí snímky z webkamery, vďaka čomu môžeš zlodeja identifikovať. K získaným dátam bude po prihlásení patriť aj poloha zariadenia. ESET ponúka dokonca možnosť odoslať správu na odcudzený/stratený počítač. Možnosť vzdialeného vymazania súborov na zariadení síce chýba, no ak sa zlodej prihlási do fantómového účtu, znemožní mu to prístup k účtom reálnym a tvoje údaje sú tým pádom chránené. Funkcia Anti-Theft navyše celkovo výrazne zvyšuje šancu, že svoje zariadenie aj po prípadnej nepríjemnosti ešte dostaneš späť. Vhodnejšia je samozrejme skôr pre notebooky než stolové PC.

Zoznam funkcií je dlhý

V predchádzajúcej sekcii som uviedol funkcie, ktoré najviac odlišujú produkt Internet Security od konkurencie. V rámci štandardných funkcií však toho dokáže oveľa viac.

Kladivo na deštrukčný ransomvér

Už v úvode som spomínal funkciu spätnej väzby LiveGrid, ktorá je veľmi užitočná najmä v súvislosti s ransomvérom. Takýto vírus totiž dokáže zašifrovať dáta v počítači a následne používateľa vydierať. Najlepšou ochranou je v tomto prípade jednoznačne prevencia.

Softvér Internet Security sleduje správanie súborovy, aplikácií a procesov. Aj podľa ich správania vyhodnotí ich reputáciu a prípadne ich zablokuje.

Bezpečnejšie online platby

V oblasti ochrany na internete ESET ešte ponúka zabezpečenie internetbankingu a online platieb. Táto funkcia je dostupná priamo zo záložky nástrojov, ktorú ESET venuje len exkluzívnejším funkciám (spoločnosť jej robia len ochrana domácej siete a Anti-Theft). Funkcionalita celej ochrany je zaujímavá.

Po kliknutí na príslušnú funkciu v záložke nástrojov sa otvorí nové okno tvojho predvoleného prehliadača. V prípade Chrome to napríklad znamená spustenie okna s neprihláseným používateľom, bez nainštalovaných rozšírení a so zeleným rámikom naokolo. V hornej lište sa ešte nachádza banner: „zabezpečené pomocou ESET“. V tomto okne následne môžeš navštíviť svoje internetové bankovníctvo či platobné brány v dôveryhodnom a zabezpečenom prostredí.

Súčasťou funkcie je aj šifrovanie komunikácie medzi klávesnicou a počítačom. Ak by bol teda počítač infikovaný nejakým veľmi sofistikovaným odchytávačom stlačených klávesov, heslá a osobné údaje zadávané do online formulárov sú chránené aj pred ním.

Ochrana webkamery

Súkromie je v online svete veľmi cenné, no jeho ochrana je často podceňovaná. Útočníci môžu napadnúť aj webkamery na notebookoch a dostať sa tak napríklad k fotkám tvárí používateľov či vybavenia bytov. ESET Internet Security reguluje prístup aplikácií k webovej kamere a používateľ môže sledovať procesy, ktoré s týmto komponentom pracujú. Z rozhrania je možné ich natrvalo alebo dočasne zablokovať. Systém automaticky sleduje reputáciu jednotlivých aplikácií, takže niektoré rozhodnutia vie vykonať sám. Možnosťou je pridať aj vlastné pravidlá pre vybrané programy.

Veľká kopa môže byť ešte väčšia

Internet Security je komplexný bezpečnostný balíček s množstvom ochranných prvkov a funkcií, ešte stále je tu však priestor na rozširovanie možností. V porovnaní s niektorými konkurentmi sa ponúka napríklad implementovanie nástroja na zálohovanie súborov.

Všetko zabalené do prehľadnej podoby

Zoznam funkcií je teda naozaj dlhý a bežný používateľ by sa pri jeho listovaní mohol jednoducho stratiť. Je tu však ešte jedna vec, ktorá nahráva k celkovej použiteľnosti softvéru od ESETu. Ide o celkový vzhľad a možnosti ovládania Internet Security. Celé rozhranie pôsobí naozaj jednoducho. Ja som počas môjho testu nemal žiadne väčšie problémy s vyhľadaním určitej funkcie či úpravou jej nastavení. Veľmi dôležité a účelné sú popisy, ktoré sú priradené ku každej funkcionalite. Používateľ tak získa základnú predstavu, čo vlastne robí a aké následky to môže mať. To považujem najmä pri tomto type softvéru za nesmierne cenné.

Výrazné zvýšenie bezpečnosti pre každého

ESET Internet Security predstavuje nový prístup k integrovanej počítačovej bezpečnosti. Ide o balíček veľkého počtu funkcií a aj keď nie všetky sú úplne nevyhnutné pre bežných používateľov, spolu prinášajú komplexný spôsob ochrany súkromia a digitálnych dát. V rámci systému detekcie a vyčistenia vírusov už síce ESET nie je vo všetkých ukazovateľoch dominantný, no patrí nepochybne k absolútnej svetovej špičke

Toto nesmieš zmeškať!
Máš ISIC či EURO<26?

Využi zľavu na vybrané ESET produkty až do výšky 50 %! Najnovší ESET Internet Security si tak naozaj môžeš dovoliť na celý rok

ESET Internet Security tak kraľuje skvelou optimalizáciou a jednoduchým rozhraním. Keď sa k tomu pridajú inovatívne funkcie ochrany domácich sietí, rozhrania UEFI či možnosti zabezpečenia pri krádeži, nie je pochýb o tom, prečo softvér od ESETu patrí k legendám vo svojom segmente. Internet Security je rozhodne skvelou voľbou pre ochranu tvojich digitálnych dát v modernej dobe.

ESET Internet Security si môžeš stiahnuť a bezplatne vyskúšať tu

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP