Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G) 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

Rozmery a hmotnosť

43.5 x 40 x 9.8 mm, 55,5 g

Displej

1.56″, kapacitná TFT LCD obrazovka s rozlíšením 240 x 240 pixelov, 218 ppi

Čipset

MediaTek MT6260A
533 MHz

RAM

128 MB

Operačný systém

Vlastný

Pamäť

64 MB (dostupných cca 700kb) s možnosťou rozšírenia pomocou SD karty do 32 GB

Fotoaparát

0,3 MPx

Konektivita

Bluetooth 3.0, microUSB 2.0

Batéria

380 mAh

Ostatné

podpora microSIM

Plusy

+Kvalitná konštrukcia a dizajn
+Pomer cena/výbava
+Fotoaparát
+Podpora microSIM
+Podpora microSD
+Rýchle zapínanie
+Podpora pripojenia bluetooth slúchadiel

Mínusy

-Absencia slovenčiny
-Chýbajúca nabíjačka
-Aplikácie, ktoré nie je možné spustiť

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.0
5.4
Displej
7.0
5.4
Operačný systém
5.0
4.7
Výdrž batérie
8.5
5.0
Zhodnotenie

Hodinky DZ09 odporúčam ako hodinky pre vstup čitateľa do sveta smarthodiniek. Ponúkajú široké spektrum funkcií, ktoré umožňuje používateľovi vybrať si, čo v skutočnosti potrebuje a aké si nastaviť požiadavky pre budúce hodinky. Ich cena je neuveriteľné nízka a myslím si, že do 40 € sa konkurencia hľadá ťažko.

7.1
Hodnotenie redakcie
5.1
Užívateľské hodnotenie
34 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Ak chceš, aby bol tvoj smartfón z Číny ešte inteligentnejší, potrebuješ tie správne smartwatch. Pre menej náročných užívateľov sú tu hodinky DZ09, ktoré kúpiš už za necelých 10 €. Týmto lacným inteligentným hodinkám sme sa pozreli na zúbok a prinášame ti detailnú recenziu.

Recenzia bola prvýkrát vydaná 13. júna 2015. Bolo to ešte v začiatkoch nášho webu a vtedy by nás nikdy nenapadlo, že sa z nej stane načítanejšia recenzia a vôbec aj načítanejší článok na webe. Doba sa mení a na trh prichádzajú stále nové a nové produkty. Hodinky DZ09 sa ale vyrábajú stále. Stretávame sa teda znovu pri tomto nádhernom kuse gadgetu a spoločne sa pozrieme na to, ako hodinky obstoja v našich testoch s odstupom času a novými skúsenosťami.

Zobraziť hodinky DZ09 v e-shope

Balenie

Skromné balenie s pekným dizajnom

Balenie hodiniek DZ09 účinne odoláva pieskom času a po dizajnovej stránke ostalo úplne nezmenené. Smartwatch DZ09 prichádzajú v skromnej malej krabičke z recyklovaného papiera. Vnútro krabičky po otvorení je čierne, aby dokonalo vynikli krivky týchto zaujímavých smartwatch. Keď odstránime hlavný deliaci blok, nájdeme ešte klasický microUSB kábel a anglickočínsky manuál.

Konštrukcia a dizajn

Jednoduché, ale elegantné

Hodinky pôsobia na prvý pohľad luxusným a kvalitným vzhľadom, a to hlavne vďaka použitým materiálom. Predná strana je kovová a zadnú stranu kryje čierny plast, ktorý na seba neupozorňuje, ale príjemne ladí s prednou stranou a vytvára efekt tieňa. Prednej strane dominuje „veľký“ 1,56″ štvorcový TFT displej so 4 až 6 milimetrovým rámikom. Pred zrakom neunikne kamera a hlavné tlačidlo.

Zadný kryt, pod ktorým sa skrýva batéria, slot pre microSIM a SD kartu, príjemne sedí, nevŕzga, ani nie je možné vidieť žiadne nežiadúce škáry. Jedinou chybičkou krásy je microUSB port na ľavom boku, ktorý chráni pred vodou. Pre ľahšie otvorenie obsahuje drobný gumový výčnelok, ktorý ma pri používaní znervózňoval a mal som chuť ho odrezať.

Gumený remienok má príjemnú, zvnútra vlnkovitú štruktúru, ktorá slúži pre odvádzanie potu a zabránenie kĺzaniu. Vonkajšiu stranu remienka zdobí jemná šachová vzorka. Remienok je vhodný pre obvod ruky 17-22 cm.

Displej

Niekde sa šetriť muselo

Smartwatch DZ09 prichádzajú s 1,56″ TFT LCD displejom. Pozorovacie uhly nikoho neurazia, ale ani nenadchnú. Z bokov sú farby skoro nezmenené, no pri pohľade zhora a zdola dochádza k inverzii farieb. Rozlíšenie displeja 240 x 240 pixelov je pri tejto uhlopriečke viac než dostačujúce (218 ppi). Displej je kapacitný, uvádza sa podpora až 5 dotykov, čo ale nie je možné v praxi overiť, pretože systém s tým nedokáže pracovať.

To dôležitejšie, čo sa od hodiniek očakáva, je maximálny jas a viditeľnosť na slnku. Túto úlohu hodinky veľmi dobre zvládajú a nerobí im problém ani veľmi silné letné slnko. Podporujú až 5 úrovní podsvietenia displeja a je tiež možné prispôsobiť si čas podsvietenia displeja.

Na internete sa to síce neuvádza, ale hodinky obsahujú tvrdené sklo, ktoré dokáže odolať napríklad kuchynským nožom, skrutkovačom alebo hrotu orezávača. Reakcia na dotyk je presná, ale je to trochu iné, než sme zvyknutí z našich mobilov či iných dotykových zariadení. V písaní SMS nevidím problém, ale vyžaduje trochu tréningu.

Výkon a pamäť

Plynulé a pekné prechody

Ak sa ti zdá, že 533 MHz je málo, je potrebné si uvedomiť, že hodinky využívajú vlastný operačný systém, ktorý veľmi rýchlo a svižne reaguje na všetky podnety. Asistuje mu 128 MB RAM, čo je tiež dostatok na prácu so všetkými funkciami. Hodinky nemajú problém ani s náročnými animáciami, ktoré zvládajú až prekvapivo ľahko. Úplné zapnutie a vypnutie aj so stlačením tlačidla tiež nezaberie ani 7 sekúnd.

Operačný systém

Niektoré aplikácie nie je možné spustiť

Už si si možno všimol, že sa nejedná o operačný systém Android. Hodinky obsahujú vlastný operačný systém, ktorý je výborne vyladený,  stabilný, rýchly a obsahuje veľa možností personalizácie podľa tvojho vkusu. Dôležité je dodať, že hodinky neobsahujú Slovenčinu alebo Češtinu. Ďalšou nevýhodou je, že funkcionalitu hodiniek si nemôžeš ďalej rozširovať. V hlavnom menu nájdeš celkom 26 položiek:

  1. Dialer – Aplikácie pre vytáčanie hovorov zo karty SIM alebo vzdielene cez bluetooth
  2. Messaging -Táto aplikácia poskytuje úplnú podporu na tvorbu, písanie a čítanie svojich sms z mobilu cez bluetooth alebo tiež priamo z microSIM v hodinkách. Hodinky sú schopné uložiť až 100 SMS.
  3. Phonebook – Zoznam kontaktov v zariadení, prípadne vzdialených cez bluetooth
  4. Call logs – Zoznamy zmeškaných, prijatých, neprijatých hovorov. Vzdialené (cez bluetooth) aj zo SIM.

5. Remote notifier – Zobrazuje notifikácie zo spárovaného zariadenia, preposielané aplikáciou BTNotificaction.
6. Remote capture – podľa môjho názoru veľmi dobrá funkcia. Na diaľku zapne na mobile fotoaparát, obraz z neho vidíte aj v hodinkách a jedným kliknutím na hodinky môžete urobiť fotku.
7. File manager – Správca súborov.
8. Image viewer – Podobná aplikácia tej, aká je vo vašom smartfóne. Kvalitne a prehľadne spracovaná.

9. Settings – Všetky nastavenia hodiniek, ktoré sa nenachádzajú v menu je možné nájsť tu, ako sú:

  • Nastavenia hodiniek – Dátum a čas, plánované automatické vypnutie a zapnutie, jazyk (angličtina, francúzština, španielčina, poľština, taliančina, nemčina, holandčina, turečtina, gréčtina…), jazyk vstupu, preferovaný vstup, nastavenia miniaplikácií a skratiek, displeja, režim v lietadle, písaný vstup, podsvietenie displeja.
  • Nastavenia notifikácií – Filtrovanie notifikácií, ktoré chcete dostávať a ich hlavný vypínač.
  • Nastavenia hovoru (platí len pre hovor cez microSIM)
  • Konektivita
  • Nastavenia bezpečnosti
  • Obnovenie továrenských nastavení

10. Calendar – Starý známy kalendár v príjemnom a prehľadnom prevedení.
11. Alarm – K dispozícii až 5 nastaviteľných budíkov.
12. Calculator – Jednoduchá kalkulačka.

13. Sound recorder – Nahrávanie zvuku alebo hlasových poznámok.
14. Bluetooth – Ovládanie pripojenia bluetooth – zapnuté/vypnuté, viditeľnosť, názov zariadenia.
15. Camera – Fotoaparát s drobnými možnosťami prispôsobenia.
16. Audio player – Hudobný prehrávač. Slúži aj na zapnutie funkcie zvuku cez bluetooth.

17. Profiles – 4 zvukové profily, ktoré regulujú hlasitosť zvukov a zariadenia.
18. Pedometer – Zo začiatku som pochyboval o fungovaní krokomeru a nedôveroval som mu, lebo rukami vykonávame počas chôdze rôzne pohyby. Rozhodol som sa tieto hodinky podrobiť testu so skutočným mechanickým krokomerom. Lepšiu presnosť (takmer 100%) som v priemere dosahoval, keď som rukou veľmi nehýbal, napríklad keď som v ruke s hodinkami držal tašku. Pri náhodnejších pohyboch sa presnosť miernie zníži, ale hodinky si celkovo vedú veľmi dobre.

19. Sleep monitor – Existuje veľa aplikácií na mobil, ktoré monitorujú váš spánok tak, že si ich položíte vedľa seba a potom analyzujú pohyby matrace. Hodinky máte väčšinou stále na ruke, čo umožňuje lepší kontakt a presnosť pri získavaní dát. Táto metóda zberu dát sa odborne nazýva aktigrafia. V týchto hodinkách je monitorovanie spánku rozpracované iba veľmi zľahka, a ako výsledok po prebudení dostaneš iba jednoslovné ohodnotenie.

20. Sedentary reminder – Čoraz viac ľudí navštevuje prácu, kde je menej pohybu a viac sedenia. Pre tieto prípady je určená táto funkcia. Jej úlohou je upozorniť vás na dlhé sedenie po dobe, ktorú si vyberiete, časovač sa automaticky obnovuje keď zaznamená kroky.

21. Quick response – Zobrazí QR kód s adresou na stiahnutie aplikácie BTNotification, ktorá slúži na odosielanie notifikácií do hodiniek cez bluetooth.
22. Anti lost – Umožňuje nastaviť alarm, ktorý sa spustí po vzdialení spárovaného mobilu od hodiniek na vzdialenosť, kedy sa stratí bluetooth spojenie. Táto vzdialenosť sa líši podľa okolia a prekážok od 5 – 25 m. Toto upozornenie môžete nastaviť len na vibrácie, zvonenie, alebo obe spolu.
23. Browser – Prehliadač je funkcia, ktorú sa mi dlhodobo nedarí na hodinkách rozbehať.
24. Facebook – Jedna z noviniek tohto roku je aplikácia Facebook, podobne ale ako Browser nejde spustiť

25. Twitter – Tiež sa jedná o jednu z novších aplikácií, ktorá žiaľ tiež z neznámeho dôvodu nefunguje
26. Whatsapp – Posledná nedávno pridaná aplikácia, ale podobne ako 3 predchádzajúce, tiež nefunguje.

Výdrž batérie

Nie je to zlé

Smartwatch DZ09 obsahujú batériu s kapacitou 380 mAh, čo síce nie je extra veľa ani na hodinky. DZ09 sa aj napriek tomu môžu pochváliť s výdržou 6 dní používania spolu s vloženou microSIM a pripojením na sieť. Keď k tomu pridáme Bluetooth, výdrž sa zníži na 0,7-1,5 dňa. Nabíjanie prebieha pomocou klasického microUSB portu. Keďže v balení nenájdeme z dôvodu úsporných opatrení nabíjačku, je nutné si vystačiť s tou, ktorú nájdeš doma.

Fotoaparát

Špecialita, ktorú v hodinkách nájdeš len ťažko

Pri verzii z roku 2015, napriek použitiu len 0,3 megapixelovej kamery, fotkám nechýba život vďaka nádhernej širokej pestrosti farieb, čo by si od týchto hodiniek určite nečakal. Výsledné fotky majú rozlíšenie 320 x 240 pixelov. Verzia z roku 2017 sa naučila vzniknuté fotografie interpolarizovať aj na väčšie rozlíšenia až do 620 x 480 pixelov, čo je presný dvojnásobok prirodzeného rozlíšenia. Z môjho pohľadu považujem tento krok za nie veľmi dobrý. Z jedného fyzického pixela vzniknú štyri digitálne na fotke. Výsledkom sú väčšie fotky, ktoré pôsobia neostrým dojmom. Odporúčam preto fotiť pri prirodzenom rozlíšení 320 x 240. Na tlač to nie je, ale v prípade núdze vám tieto hodinky pomôžu zachytiť ten správny moment.

Testovacie fotografie DZ09 – verzia z roku 2017

Testovacie fotografie DZ09 verzia z roku 2015

Smartwatch DZ09 vyrábané v roku 2015 si dokázali poradiť aj s nahrávaním videa pri rozlíšení až 320 x 240 pri 7 snímkach za sekundu. Vďaka tomu mohli  hodinky nájsť uplatnenie aj ako príležitostná športová kamera. Nepotrebovali žiadne stojany a nástavce. Stačilo si to zapnúť okolo ruky alebo na bicykel. Model hodiniek testovaný v roku 2017 túto funkciu už neponúka.

Multimédiá

Núdzový bluetooth reproduktor?

Minimálne pri volaní musím upozorniť na to, že mikrofón je umiestnený hore pri kamere a je dobré tomu prispôsobiť aj smer rozprávania, inak ťa druhá strana nemusí dostatočne zreteľne počuť. Reproduktor sa nachádza na zadnej strane. Hodinky môžu fungovať aj ako Bluetooth reproduktor a ihneď po spárovaní začnú z nich vychádzať všetky zvuky, ktoré spustíš cez smartfón. Zvuk nie je veľmi kvalitný, pri nízkej hlasitosti je možné pociťovať silný šum. Okrem toho je trochu plochý a bassy by si tu hľadal márne. Hodinky dokážu zobrazovať uložené obrázky z microSD karty.

Konektivita

Pre hovory to stačí

Hodinky podporujú len siete typu 2G (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz). S kvalitou signálu neboli žiadne väčšie problémy a kvalita príjmu sa blíži tej, ktorú poznáme zo smartfónov. Spárovanie so smartfónom prebieha pomocou pripojenia Bluetooth verzie 3.0, ktorá je známa svojou vyššou spotrebou, čo sa prejaví aj na už spomínanej výdrži. Pre preposielanie notifikácií do zariadenia je potrebné nainštalovať aplikáciu BTnotification pomocou QR kódu umiestneného v zariadení. Bluetooth 3.0 je možné využiť aj pre pripojenie príslušenstva, napríklad bluetooth slúchadiel, vďaka čomu je možné oveľa pohodlnejšie pomocou hodiniek telefonovať. Rovnako by malo byť možné aj prehrávať hudbu z hodiniek na bluetooth reproduktor.

Záver

V jednoduchosti je krása a sila

Naša aktualizovaná recenzia hodiniek DZ09 sa chýli ku koncu. Počas 2 rokov nedošlo k zmenám po stránke hardvéru, iba drobným softvérovým úpravám. Po 2 rokoch testovania iných hodiniek a reakcií od používateľov by som to zhodnotil takto: Cena hodiniek DZ09 je nastavená brutálne nízko. Možno až príliš a podpísalo sa to na kontrolách kvality. Našlo sa pár čitateľov, ktorí mi písali, kvôli nejakému výrobnému problému.

Vo väčšine prípadov by to nemal byť problém vyreklamovať s príslušným eshopom. Nehľadiac na tieto komplikácie sú tieto hodinky nabité funkciami, ktoré nemajú ani 5-krát drahšie modely. Podpora kariet microSIM, microSD sa vyskytujú skôr v drahších modeloch. A potom je tu fotoaparát, ktorý v iných smartwatch úplne absentuje.

Zobraziť hodinky DZ09 v e-shope

Za veľkú nevýhodu vidím chýbajúcu vodotesnosť, po behu je potrebné utrieť pot z priestoru s batériou. Pre niektorých používateľov môže byť nevýhoda absencia slovenského jazyka. Za svoju už spomínanú cenu 10 € na GearBest.com poskytujú tieto hodinky výborný pomer cena/výbava.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP