Prehľad
Mobilná sieť

2G - GSM: 850/900/1800/1900MHz 
3G - WCDMA: 900/2100MHz
4G - FDD-LTE: B1: 2100/ B3: 1800/ B7: 2600/ B8: 900/ B20: 800 MHz

Rozmery a hmotnosť

144 x 76.2 x 7.95 mm
193 g

Displej

Samsung Super AMOLED 5,5"
1280 x 720, 267 ppi

Čipset

Mediatek Helio P25
4x 2,5 GHz, 4x 1,6 GHz

RAM

6GB LPDDR4x

Operačný systém

Android 7.0

Pamäť

64 GB (pre používateľa dostupných 53 GB)
možnosť rozšírenia pomocou microSD

Fotoaparát

Zadný: Duálny 16+8MPx, F/2.0, PDAF zaostrovanie, LED blesk
Predný: 5.0MP, F/2.2, 86° wide angle

Konektivita

WiFi 2,4 GHz, 5 GHz,
Bluetooth
HotKnot
microUSB
3,5 mm zvukový jack

Batéria

3 380 mAh
Rýchle nabíjanie 2A pri 5 V (15%->90% za 1 hod 20 min)

Ostatné

Čítačka odtlačkov prstov, GPS, G-sensor, Proximity sensor, Svetelný senzor, Kompas, Gyroskop, DualSIM (kombinovaný slot)

Plusy

+ Super AMOLED displej s úzkymi rámikmi
+ Svižný systém (až po aktualizácii)
+ Lákavá cena

Mínusy

- Podpriemerný fotoaparát
- Nízke FPS pri nočných 4K videách
- Softvérové tlačidlá aj napriek veľkému rámiku pod displejom

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
7.7
Displej
7.0
8.4
Výkon
6.3
7.9
Operačný systém
7.0
7.7
Fotoaparát
6.0
7.0
Výdrž batérie
6.5
7.6
Zhodnotenie

Doogee MIX odporúčam každému menej náročnému používateľovi, ktorý má rád technologické novinky, používa denne veľké množstva aplikácií, skladuje veľa dát a vystačí si s priemernou výdržou batérie či fotoaparátom. Zároveň však nechce do mobilu zbytočne veľa investovať.

6.9
Hodnotenie redakcie
7.7
Užívateľské hodnotenie
22 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Aktuálnym obrovským trendom vo svete smartfónov sú bezrámikové displeje, ktorých sa chytili najmä menej známe čínske spoločnosti. Tie sa inšpirujú práve od toho najväčšieho, Xiaomi Mi MIX. Ani jeden takýto smartfón nezaprie podobnosť s revolučným modelom od Xiaomi. Nezaprie to ani kúsok od spoločnosti Doogee, ktorý sa dostal exkluzívne do našej redakcie.

Ako prví a zrejme aj jediní na Slovensku vám tak prinášame recenziu na takmer bezrámikový smartfón Doogee MIX, ktorý sa snaží preraziť svojím dizajnom, zaujímavou výbavou a najmä nízkou cenou. To, či sa mu to podarí, sa dozvieš v našej detailnej recenzii.

Zobraziť nízku cenu Doogee MIX

Balenie

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

  • DOOGEE Mix
  • Ochranný kryt
  • USB 2.0 kábel
  • EU Adaptér 2 A @ 5 A
  • Spinka na otvorenie slotu pre SIM karty
  • Návody
  • Náhradná fólia pre displej
  • Handrička na displej
„Troška“ inšpirácie nikdy nikoho nezabilo

Pri výrobe lacného smartfónu je potrebné šetriť všade, kde sa dá. Túto vetu si určite povedalo vedenie spoločnosti DOOGEE, keď sa rozhodli inšpirovať konkurenčným modelom a vyhnúť sa tak výrobe od nuly. Podobne ako Xiaomi Mi MIX, tak aj DOOGEE MIX je tvorený sklo-kovovým telom dvomi panelmi z tvrdeného skla po oboch stranách. V rukách sa drží veľmi dobre a hrany sú plynulo zaoblené.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Ako sme si už zvykli, Číňania radi upravujú propagačnú grafiku svojich smartfónov, najmä rámiky okolo displejov. DOOGEE MIX z tohto radu nevystupuje a v realite ťa po zapnutí displeja čakajú bočné rámiky hrubé 2 mm a 3 mm horný rámik. Samotný displej má uhlopriečku 5.5-palcov a nad ním ostalo miesto iba pre tradičné slúchadlo a senzor priblíženia. Selfie fotoaparát a čítačka odtlačkov prstov v domovskom tlačidle našli svoje miesto pod displejom, kde je rámik o niečo väčší a dosahuje až 15 mm. Aj napriek veľkému spodnému rámiku si smartfón udržiava jeden z najlepších pomerov displeja k veľkosti prednej strany.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Zadná strana zariadenia si zakladá na jednoduchosti. Uprostred nájdeme logo výrobcu so zlatým odleskom. V ľavom hornom rohu je umiestnený vytŕčajúci duálny fotoaparát spolu s prisvetľovacou LED diódou. Funkčné tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a napájania je možné nájsť na pravej strane zariadenia.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Pri otrasoch zariadenia je možné počuť drobné hrkanie, ktoré vydávajú už spomínané hardvérové tlačidlá, kvôli väčšej vôli. Zásuvka pre 2 karty microSIM je dobre skrytá na ľavej strane zariadenia. Na hornej hrane zariadenia sa nachádza stále populárny 3,5 mm zvukový jack, zatiaľ čo na spodnej strane je microUSB konektor, okolo ktorého je umiestnená mriežka pre reproduktor a mikrofón.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Aj napriek použitému 5.5-palcovému displeju je Doogee MIX pocitovo bližšie skôr k smartfónom s 5.2 palcovým displejom a menším. Celkové rozmery sú 144 x 76 x 7.95 mm a prekvapením je vyššia hmotnosť, až 193 g.

zdroj fotografií: Kristián Hrušovský / FonTech

Krásny AMOLED panel v (takmer) bezrámikovom šate

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Naháňačka za čo najväčším rozlíšením už utíchla. Koniec koncov, v oboch prípadoch sú jednotlivé pixely ťažko rozoznateľné voľným okom a vyššie rozlíšenie predstavuje vyššie nároky pre energiu a grafický výkon pri vykresľovaní 2D a 3D grafiky. Aj DOOGEE v tomto prípade siahol po 5,5″ HD displeji s jemnosťou 267 ppi. AMOLED technológia dodáva farbám extra dávku sýtosti z každého uhla.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Vyznačuje sa takmer nulovou spotrebou pri vykresľovaní čiernej farby. Najlepšie vynikne tmavé pozadie práve v noci, kedy sa z tenkých rámikov stávajú úplne neviditeľné vďaka kontrastu, ktorý AMOLED displeje dosahujú.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Maximálny jas poskytuje dostatočnú intenzitu pre používanie počas letných slnečných dní. Horšie je to pri práci v noci, kedy je jas displeja až príliš intenzívny aj pri minimálnej hodnote. Vysoký jas som tak musel riešiť aplikáciu tretej strany. Systém je tiež vybavený technológiou MiraVision, ktorá umožňuje upraviť kontrast a intenzitu farieb. Obsahuje aj integrovaný filter modrého svetla, ktoré môže spôsobovať spánkové ťažkosti pri práci na mobile pred spaním.

Kvantita sa nerovná kvalite

Doogee svoj bezrámikový výtvor vybavilo lacnejším čipsetom Helio P25 od Mediateku. Ten je vyrábaný 16 nm FinFET+ výrobným procesom.  8 jadier ARM Cortex-A53 je rozdelených do dvoch skupín 4 x 2,5 GHz a 4 x 1,6 GHz. Dôležitou vlastnosťou, ktorá zavážila pri výbere, je aj podpora duálneho fotoaparátu, ktorá pri predchádzajúcich modeloch čipsetov od Mediateku série Helio P absentovala.

Veľkú pozornosť určite vzbudí pri pohľade na špecifikácie veľká 6 GB pamäť RAM typu LPDDR4x, ktorá by mala zabezpečiť dokonalú plynulosť a rýchle prepínanie medzi aplikáciami. Keď sa mi Doogee MIX dostal prvýkrát do rúk, necítil som to. Po minimalizovaní aplikácií nedochádza k ich ukončeniu, ostávajú v pamäti. Chýbala mi skôr plynulosť pri ich prepínaní, ktorú našťastie vyriešila nová systémová aktualizácia, ktorú MIX dostal počas môjho testovania. Používateľský zážitok sa stal razom lepší. Rýchlosťou sa však stále nevyrovná vlajkovým lodiam, no v rámci strednej triedy ide o konkurencieschopný systém.

Interné úložisko ponúka kapacitu 64 GB, z čoho je pre používateľa reálne dostupných je 53 GB. K dispozícii je aj rozšírenie pomocou microSD karty do neznámej hodnoty, pravdepodobne 64 až 128 GB.

  

Čistý Android doplnený o vlastné prvky

I keď väčšina drobných výrobcov uprednostňuje čistý operačný Android v plnej svojej kráse, DOOGEE zvykol byť výnimkou. Celý systém ladil do čiernych farieb, pričom zmenil farbu prostredia aj úplne redizajnoval ikonky do nie veľmi pekného vzhľadu.

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Pri MIXe sa DOOGEE snažilo zásah do systému minimalizovať, čoho výsledkom je iba vymenený spúšťač a zmenená grafika ikon v nastaveniach. Práve v tomto prípade by bol čierny dizajn veľmi užitočný kvôli použitiu AMOLED displeja.

Predvolený spúšťač aplikácií disponuje širokou škálou nastavení. Podporuje tiež sériu rôznych tém, ktoré obsahujú pozadia aj ikony. Zoznam všetkých aplikácií je zoradený abecedne s možnosťou vyhľadávania podľa konkrétneho názvu aplikácie.

Keďže sa jedná o verziu operačného systému Android 7.0, je nabitá novými funkciami priamo od Google. Aj DOOGEE prispel rukou k dielu a pridal niektoré doplnkové funkcie navyše, ako sú rôzne vznášajúce sa skratky a panely nástrojov, špeciálne gestá a reakcie na pohyby, ktoré si postupne predstavíme.

Float gesture je drobný panel s užitočnými funkciami, napríklad pre vypnutie automatického zhasínania displeja, tlačidiel a rýchle spúšťanie predvolených aplikácií. Podobnou funkciou je One Hand FloatView, ktorý sa otvára potiahnutím prstom z pravého dolného rohu. Smart somatosensory je trochu staršia funkcia, ktorá umožňuje ovládať niektoré aplikácie bezkontaktne, iba pohybom ruky nad senzorom priblíženia. Vzťahuje sa predovšetkým na posúvanie hudby, fotiek a iné.

Gesture Unlock ponúka rýchle odomknutie a spustenie aplikácie pomocou nakreslenia znaku či charakteristického pohybu na vypnutej obrazovke. Obľúbená funkcia z populárnych grafických nadstavieb je One-handed Mode, ktorá zmenší obrazovku, aby bolo možné jednoduchšie ovládať zariadenie jednou rukou. System a Telephony Motion ponúkajú vykonanie rôznych akcií na základe gest prstami alebo celým zariadením, napríklad stíšenie hovoru otočením alebo screenshot 3 prstami.

Parallel Space umožňuje naklonovať aplikácie, napríklad pre prihlásenie viacerých účtov na jednom zariadení pre rodinných príslušníkov. Samozrejmosťou je aj novinka z Androidu 7.0, ktorá umožňuje rozdeliť displej na 2 časti a môžeš tak napríklad počas obľúbenej hry čítať novinky zo sveta technológií na FonTech.sk či nekonečne veľa ďalších kombinácií.

Systém bol počas celej doby testovania úplne stabilný, nezaznamenal som reštart ani pád aplikácie. Beh systému, rovnako ako multitasking je plynulý a veľmi mu k tomu dopomohla aj posledná aktualizácia.

Prekvapivo spoľahlivý snímač odtlačkov prstov

Čítačky odtlačkov prstov nie sú väčšinou silná stránka väčšiny lacných smarfónov. Spoľahlivosť snímača odtlačkov prstov pod displejom pri Doogee MIX ma preto milo prekvapila. Sem tam sa stane, že je potrebné priložiť prst k snímaču ešte raz. Presnosť sa ešte viac zvýšila po poslednej, už spomínanej aktualizácii. Dôležité je po aktualizácii vymazať staré uložené prsty a nasnímať ich znovu.

Vo výdrži sa nepretrhne

Doogee zakomponovalo do MIXu batériu s kapacitou 3380 mAh. Pri minimálnom používaní, ktoré zahŕňalo sem tam hovor, SMS a nenáročnú hru Hackers vydržal mobil až 3 dni. Najčastejšie vydržal okolo 1,5 – 2 dni, kedy sa k používaniu pridalo aj niekoľko hodín FM Rádio a zapnutá WiFi. Pri náročnejšom používaní, kedy sa jednalo o hranie hier najčastejšie Hackers a Asphalt 8, vydržal smartfón od rána do večera.

Podrobné údaje o spotrebe, ako napríklad dĺžku zapnutej obrazovky, bohužiaľ systéme k dispozícii nie sú. Pre porovnanie výdrže s ostatnými smartfónmi tak použijem benchmark pre batériu PC Mark, kde Doogee MIX dosiahol priemerné skóre. V systéme nájdeme aj režimy pre šetrenie batérie, ktoré môžu byť nápomocné v kritickejších situáciách.

 

Doogee zakomponoval aj rýchle nabíjanie prúdom 2 A pri napätí 5 V. Nabitie z 15 % na 90 % tak zabralo 1 hodinu aj 20 minút času na nabíjačke.

  

Duálny fotoaparát len ako okrasa?

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Doogee MIX je vybavený duálnym fotoaparátom, ktorý tvorí dvojica v zložení 16 MPx hlavný a 8 MPx sekundárny snímač. V oboch prípadoch ide o SAMSUNG ISOCELL senzory, ktoré boli doplnená o tradičný LED blesk a prichádzajú aj s PDAF zaostrovaním. Kvalita fotografií výrazne závisí od množstva svetla. Počas dňa sú tradičné fotky na priemernej úrovni, ale HDR mód ma veľké sklony k prepaľovaniu farieb.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“86185″ img2=“86186″ offset=“0.5″]

Pri nočných fotografiách sa snaží mobil držať čo najkratší čas expozície, čo sa prejavuje lepšou ostrosťou na úkor vyššieho šumu. HDR pri nočných fotografiách zanecháva len minimálne zmeny.

Nočné fotky, originál vs HDR

[twenty20 img1=“86190″ img2=“86189″ offset=“0.5″]

Viac testovacích fotografií nájdeš na tejto stránke

Doogee MIX dokáže zaznamenávať video v 4K kvalite, ale pri nestabilnom fps, ktoré sa podľa potreby mení. Vo výslednom videu sa to môže prejaviť neplynulým pohybom. Za dobrých svetelných podmienok sa FPS drží okolo 26 snímkov za sekundu. Oveľa horšia situácia nastáva v noci, kedy počet snímok za sekundu klesol na 9 fps. Riešením môže byť zníženie rozlíšenia na FullHD. Aplikácia ponúka aj elektronickú stabilizáciu obrazu (EIS), ktorá síce zmenší zorné pole, ale úspešne dokáže odfiltrovať veľké množstvo otrasov.

Príjemným potešením je nová aplikácia fotoaparátu, ktorá nahradila starú, na ktorú sme boli zvyknutí zo smartfónov s Mediatek čipsetom. Ovládanie bolo zjednodušené a aplikácia sa zbavila zbytočných funkcií. Novinkou je predovšetkým manuálny režim PRO.

Bokeh efekt

Dôležitými vlastnosťami pri duálnom fotoaparáte je optický zoom a bohek efekt. Oba tieto spomínané módy pôsobia silným softvérovým dojmom a od reálne použiteľných fotiek majú celkom ďaleko. Bokeh efekt je totižto len „umelý“ a smartfón dokáže rozmazať len fixne nastavenú oblasť fotografie. Možno si musíme počkať na nejakú aktualizáciu ktorá tieto nedostatky vychytá.

Priemerné GPS, no plné LTE

Každý Slovák sa určite poteší plnej podpore rýchlej 4G LTE siete. Používateľom WiFi sietí ulahodí rýchla WiFi s podporou 2,4 GHz a 5 GHz pásma. Kvalita GPS signálu je priemerná, pri zázname GPS trasy pomocou aplikácie Endomondo smartfón nie úplne presne kopíruje trasu. Priemerné, no nie zlé výsledky zaznamenalo GPS pri 30 minútovom zázname polohy pomocou aplikácie MyTracks, kedy bol smartfón položený na jednom mieste a „prešiel“ 168 m. Väčšina z toho bola prvých pár sekúnd po zafixovaní polohy.

Výbavu zakončuje tradičné pripojenie Bluetooth a špecialita od Mediateku, prenos dát pomocou displeja, HotKnot. Nechýba ani podpora OTG, teda pripojenie USB príslušenstva pomocou špeciálnej redukcie do microUSB konektora na mobile. Žiaľ, na USB-C už financie pri plánovaní neostali.

Doogee MIX sa snaží preraziť takmer bezrámikovým displejom za neuveriteľne nízku cenu

Doogee MIX

Kúpiť Doogee MIX za najnižšiu cenu

Smartfón Doogee MIX je veľmi zaujímavým zariadením. Za neveľké peniaze ponúka schopný systém, masívnu pamäť RAM a interné úložisko. V ruke pôsobí luxusným dojmom najmä vďaka takmer bezrámikovému displeju, ktorý navyše používa známy AMOLED panel. Mne osobne chýbajú hardvérové tlačidlá pre domov a multitasking, ktoré sú nahradené softvérovými a zbytočne tak zaberajú cenný priestor na displeji.

Doogee MIXzdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Pre niektorých používateľov by mohol predstavovať nevýhodu fotoaparát s nie práve najlepšou kvalitou fotiek a nízke FPS pri nočnom 4K videu. Nevynikne ani výdrž batérie, no Doogee ukázalo, že má záujem opravovať chyby svojej novinky, a tak môžu budúce aktualizácie tento smartfón ešte vylepšiť. Aj napriek týmto nedostatkom má Doogee MIX používateľovi čo ponúknuť. A pri pohľade na jeho cenu, ktorá v čase písania recenzie činila 155 €, sa jedná o naozaj zaujímavý experiment s bezrámikovým displejom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú