Prehľad
Mobilná sieť

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

Rozmery a hmotnosť

142 x 73 x 9 mm, 181,4 g

Displej

5" HD IPS 293 ppi

Čipset

Mediatek MT6737, 64-bit
4 x 1,3 GHz
GPU: ARM Mali-T720 MP2

RAM

3 GB RAM

Operačný systém

Android 6.0 Marshmallow

Pamäť

16 GB (pre používateľa dostupných 11 GB)
Možnosť rozšírenia pomocou microSD karty až do 256 GB

Fotoaparát

Zadný: 13 MPx (8 MPx snímač Samsung)
Predná kamera: 5 MPx (1,3 MPx snímač)
Video: 720p pri 15 fps

Konektivita

WiFi b/g/n, Bluetooth 4.0, microUSB, OTG, GPS s A-GPS, HotKnot

Batéria

2350 mAh

Ostatné

Akcelerometer, informačná dióda, proximity senzor, Dual SIM (microSIM, nanoSIM)

Plusy

+ Notifikačná LED
+ Výborná výdrž v stand-by
+ OTG
+ Výborné GPS

Mínusy

- Iba 720p pri 15 fps
- Pomalé nabíjanie
- Občas vŕzgajúca zadná plastová strana

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
7.5
5.7
Displej
5.0
4.8
Výkon
5.5
4.1
Operačný systém
8.9
4.3
Fotoaparát
4.0
3.7
Výdrž batérie
7.0
4.3
Zhodnotenie

Cubot Manito je určite zariadenie, ktoré stojí za zváženie pre ľudí hľadajúcich lacný smartfón s vymeniteľnou batériou, podporou dualSIM a microSD zároveň. S použitím pribaleného silikónového obalu aj zariadenie odolné voči nárazom. Neprekáža im pri tom dlhé nabíjanie, nekvalitné video, či plastovo/kovová konštrukcia.

6.3
Hodnotenie redakcie
4.5
Užívateľské hodnotenie
11 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Spoločnosť Cubot je tu s nami veľmi dlhú dobu, no aj napriek tomu sa drží skôr v úzadí, čo sa týka propagácie smartfónov. V roku 2016 už úspešne predstavila 11 modelov svojich smartfónov. Možno sa nejedná práve o nadupané zabijaky vlajkových lodí, ale ak by sme mali nájsť výrobcu, ktorý má skúsenosti s výrobou lacných a kvalitných smartfónov, Cubot by bol tým pravým. Ako teda lacný Cubot Manito obstojí sa dozviete v našej recenzii.

Balenie

Zázraky sa nekonajú

cubotmanito-093

Kúpiť Cubot Manito za perfektných 94 €

Cubot Manito prichádza v tradične veľkej hnedej krabičke so zlatým odleskom. Na obale krabičky nájdeme len logo výrobcu, nálepku so špecifikáciami a IMEI samolepky. Vo vnútri nájdeme dôkladne zabalený smarfón. Pod ním je papierový oddeľovač, na ktorom je vytlačený návod na vloženie kariet SIM a základný opis smartfónu. Ešte o úroveň nižšie nájdeme právne informácie pre EÚ, návod pre prvé spustenie, silikónový obal, adaptér 5 V pri 1 A a tiež 1 m microUSB kábel.

Konštrukcia a dizajn

Návrat ku koreňom

cubotmanito-072

Cubot urobil pri návrhu zásadné rozhodnutie. Zatiaľ čo väčšina výrobcov vsádza všetko do kovovej konštrukcie, Cubot to skúsil trochu inak. Hlavným dôvodom bola pravdepodobne cena, ale v dobe, keď má väčšina smartfónov kovové telo, mi to príde ako príjemná zmena a návrat ku koreňom. Základom je pevný hliníkový rám. Na vrchnej strane zariadenia je sklo s 2,5D zakrivením a plastovou obrubou. Tá dokáže ochrániť displej pri pádoch, ale zároveň je tiež často ako prvá náchylná k odlupovaniu.

cubotmanito-079

Okolo displeja sa miestom naozaj nešetrilo a displej lemujú až 3 mm čierne rámiky z každej strany. Pod displejom sú umiestnené kapacitné tlačidlá, ktoré síce nie sú podsvietené, ale natreté farbou s kovový odleskom, ktorý vie ich hľadanie uľahčiť, ale občas aj skomplikovať. Ich rozloženie je typické a zľava sa nachádza tlačidlo menu, domov a späť v uvedenom poradí. Nad displejom priamo v ľavom hornom rohu je umiestnená predná selfie kamera. V strednej časti nad displejom si miesto našlo slúchadlo a senzor priblíženia. Na prvý pohľad to vyzerá ako všetko, ale pri používaní každý narazí na ešte jeden dôležitý prvok v pravom rohu nad displejom. Ním je dokonalo skrytá notifikačná dióda, ktorá presvieti biele sklo len v prípade svojej aktivácie.

cubotmanito-064

Zadnú stranu tvorí plastový kryt s výrezom pre objektív fotoaparátu a LED blesk v pravom hornom rohu. Strednú časť tvorí bodkovaná vzorka s logom výrobcu a ochrannými známkami. Na spodku zariadenia je mriežka, ktorá kryje reproduktor. Špeciálnou vlastnosťou tohto krytu je jeho schopnosť odstránenia bežným používateľom. Túto, pri iných smartfónoch veľkú výzvu, musí každý podstúpiť hneď na začiatku pre vloženie kariet SIM. Ich vstup do slotu je krytý batériou. Rovnako je to aj pri slote pre microSD karty do kapacity až 256 GB. Pod batériou nechýbajú informácie o konektivite a tajné IMEI čísla zariadenia.

cubotmanito-060

Hardvérové tlačidlá sú umiestnené na pravej strane zariadenia, ľavá strana tak ostáva voľná pre prípadné opretie zariadenia. Rovnako aj všetky konektory sú umiestnené na hornej strane zariadenia. Na spodnej hrane ostala iba dierka pre mikrofón a zárezy pre antény. Všetky hrany sú zaoblené a zariadenie nie je možné postaviť na akúkoľvek z hrán.

cubotmanito-062

Displej

Toto zaručenie nie je OGS

cubotmanito-033

Na prvý pohľad som ako človek prechádzajúci z IPS displeja bol výrobcom avizujúcou OGS technológiou trochu zaskočený. Už na prvý pohľad je vidieť absenciu OGS technológie, ktorá odstraňuje vrstvu vzduchu medzi dotykovou vrstvou a zobrazovacou časťou. Táto technológia má svoje výhody hlavne v tom, že užívateľ vidí obraz priamo na povrchu. Prenáša sa tak viac svetla a farby sú vierohodnejšie. Hlavná nevýhoda OGS sa prejavuje hlavne pri páde zariadenia na zem. Stačí drobné poškodenie OGS displeja a cena z opravy sa zvýši zo 5 € až na 50 € a viac podľa kvality displeja. Dôvod je jednoduchý, nevymieňate len dotykovú plochu, ale aj celú zobrazovaciu časť, ktorá je niekoľkonásobne drahšia. Cubot Manito by mohol mať z toho dôvodu výrazne lacnejšie opravy než konkurenčné zariadenia. Cena novej obrazovky bez digitizéra sa pohybuje na úrovni 28 €. Všetky náhradné diely sa do predaja dostanú až po niekoľkých mesiacoch od spustenia predaja smartfónu.

cubotmanito-037

Už spomínaný 5″ HD IPS panel prichádza s jemnosťou 293 ppi. V praxi je to dosť na to, aby ste si užili príjemnú jemnosť, nevedeli rozoznať pixely voľným okom a zároveň ušetrili cennú energiu. Maximálny jas je dostatočný pre bežné používanie počas nie veľmi slnečných dní. Na prípadnom letnom slnku môže byť používanie obtiažnejšie. Minimálny jas patrí medzi tie vyššie a ľudské oči to dajú svojmu vlastníkovi rýchlo pocítiť. Pozorovacie uhly sú pre bežné používanie dostačujúce, skreslenie nastáva iba pri ostrých uhloch pri pohľade z rohov zariadenia. Dotykový displej zariadenia počas testovania dokázal detekovať až 8 prstov, čo je nezvyčajne veľké množstvo pre mobilný displej. Nehovoriac o tom, že toľko prstov sa na ten malý 5″ displej ledva zmestí.

Výkon a pamäť

Nový MT6737 čerstvo na scéne

cubotmanito-035

Cubot Manito prichádza s novým čipsetom MT6737, ktorý je akýmsi upgradom staršieho čipsetu Mediatek MT6735. Ak vás pri prvom pohľade ťahá povedať nič, nie ste ďaleko od pravdy. Čipset MT6737 neprináša takmer žiadne zmeny v konfigurácii. Výnimkou je verzia MT6737T, pri ktorej bol navýšený takt z 1,1-1,3 GHz na 1,5 GHz. Väčšinu vylepšení novej MT6737 nájdeme v optimalizácií batérie, na ktorú sa pozrieme trochu neskôr. Veľký rozmach tiež prichádza v konektivite. Práve MT6737 dokáže do low-end triedy priniesť niektoré high-end funkcie akými sú Pump Expres 2.0, VoLTE, ViLTE, VoWiFi, WiFi a/b/g/n ba dokonca duálny fotoaparát vo verzii Turbo (T). Podpora týchto funkcionalít čipsetom, bohužiaľ, dopredu negarantuje ich reálnu prítomnosť vo výslednom smartfóne.

V praxi reaguje smartfón veľmi svižne. 3 GB pamäte RAM zabezpečujú plynulý a rýchly multitasking, aký sa len tak pri tejto cenovej kategórii bežne nevidí. Systém sa nespomaľuje ani pri veľkom zaplnení úložiska a nainštalovaní cez 100 nových aplikácií. Veľkosť interného úložiska dosahuje skromných 16 GB, kedy používateľovi ostane k dispozícii 11 GB voľného priestoru. V prípade potreby je možné rozšírenie pomocou karty microSD až do 256 GB alebo pripojením úložiska USB cez OTG. Bez problémov je možné hrať náročnejšie 3D hry, ako napríklad Asphalt 8 na vysokých detailoch grafiky.

Operačný systém

Čistý Android Marshmallow v základnej výbave

cubotmanito-042

Milovníkov čistého operačného systému Cubot Manito určite poteší. Používatelia tu nájdu Android 6 Marshmallow. Ten je bez zbytočných reklamných a iných aplikácií. Väčšinu predvolených aplikácií tvoria práve tie od Google, ako napríklad Chrome, Fotky, Hudba Play… Systém je výborne vyladený, nie je nutné sa báť vysokej spotreby energie či nestability. Počas testovania som nezaznamenal samovoľný reštart ani pád aplikácie.

Samotné nastavenia systému prichádzajú v tmavej čiernej téme. Tešiť sa môžeme na veľa pokročilých funkcií, ako je Sťahovanie Turbo, ktoré umožňuje sťahovať súbory cez Wifi a LTE zároveň, prenos súborov pomocou funkcie HotKnot od Mediateku a nakoniec aj Smart Wake, čiže odomykanie smartfónu pomocou inteligentných gest na zhasnutej obrazovke.

Počas doby testovania zariadenia nebola výrobcom vypustená žiadna bezdrôtová aktualizácia.

 

Výdrž batérie

Kde sa v ňom berie toľko energie?

cubotmanito-071

Cubot Manito je veľmi príjemným prekvapením po stránke výdrže. Nový čipset MT6736 spolu s dobrou softvérovou optimalizáciou sa výrazne podpísali na úspore v režime stand-by. V praxi to vyzerá tak, že v režime stand-by klesne za jeden deň stav batérie o 13%. Výraznejšia spotreba vzrastie pri zapnutej obrazovke. V priemere pri bežnom používaní zahŕňajúcom volania sms, občas hotspot či niekoľko hodinovom počúvaní FM rádia smartfón vydržal skoro 1,5 dňa. Dobré výsledky som nameral aj pomocou testu batérie PC Mark 2.0 a Geekbench 3. Netreba zabúdať, že Cubot Manito má iba 2350 mAh Li-pol batériu, ale jeho výdrž by mu mohli závidieť aj smartfóny s oveľa väčšou kapacitou. V novom PC Mark Work 2.0 teste batérie, ktorý vyťažuje zariadenie rôznymi úlohami, čím simuluje bežné používanie, vydržal smartfón úctyhodných 7 hodín 20 minút, čím len potvrdzuje vyššie spomínané skúsenosti z používania.

cubotmanito_screen-017

Veľkým sklamaním sa ukázala rýchlosť nabíjania, pretože smartfón nepodporuje žiadnu technológiu rýchleho nabíjania. To prebieha napätím 5V pri prúde 1A až 2 hodiny 24 minút (15%→90%).

 


Fotoaparát

Matné a neostré

cubotmanito-053

Cubot Manito prichádza s 8 MPx hlavným fotoaparátom, ktorého snímač dodáva spoločnosť Samsung. Toto číslo nie je konečné a pre marketingové účely sú fotky umelo zväčšované softvérom na 13 MPx na úkor kvality. Väčšina fotiek pôsobí rozostretým dojmom, ktorý je možné pocítiť predovšetkým pri fotkách krajiny a vzdialených objektov. Macro vyzerajú celkovo lepšie. Farby sú však často vyblednuté a bez života.

Originál vs HDR

Pri fotení v noci sa výraznejšie prejavujú problémy so zaostrovaním a dlhou expozíciou. Výsledkom sú väčšinou rozostreté fotky. Pre ostrú fotku musí mať používateľ veľmi veľa trpezlivosti pri hľadaní dobrého miesta pre zaostrenie. Dobré je vidieť, že nočné fotografie netrpia obsahom nepríjemného ostrého šumu, ktorý sa stále zvykne vyskytovať v low-end fotoaparátoch.

Originál vs HDR

Všetky testovacie fotografie v plnej kvalite nájdete tu.

Cubot Manito dokáže nahrávať videá v HD kvalite pri 15 fps. Práve nedostatok fps sa najviac podpísal pri testovacom videu, ktoré silno trhá a pohyby nie sú plynulé. Odporúčaná hodnota fps je vyššia ako 24 fps, čo je skoro dvojnásobok toho, čo podporuje Cubot Manito.

Aplikácia fotoaparátu ponúka tradičné používateľke rozhranie pre smartfóny poháňané čipsetmi od Mediateku. V základe obsahuje 7 farebných filtrov, režim krása tváre a tiež tradičný režim panoráma.

Konektivita

Na Mediatek slušné GPS

cubotmanito-067

Smartfón ako každé moderné Mediatek zariadenie obsahuje prirodzenú podporu všetkých LTE sietí na slovensku. Vysokorýchlostný internet si tak môžu majitelia smartfónu užívať ako v meste, tak aj mimo neho. Samozrejmosťou je aj Dual-SIM konektivita, ktorá podporuje 1 x MicroSIM, 1 x NanoSIM a to všetko naraz súčasne aj s kartou microSD až do 256 GB.

cubotmanito-081

Potešila ma aj kvalita GPS pripojenia. Prvý fix prebehol do niekoľkých sekúnd. Signál bol počas celej doby prevádzky stabilný, bez výpadkov a prerušení. Rovnako bez problémov GPS držalo svoju polohu bez skákaní, čo potvrdzuje aj test cez aplikáciu My Tracks, kedy bol smartfón položený na jednom mieste po dobu 30 minú. Za tento čas prešiel iba 8 m. Pre upresnenie, túto vzdialenosť prešiel pár sekúnd po spustení, pri fixe. Potom si už zariadenie držalo konštantnú polohu po zvyšok času.

Smartfón podporuje tiež tradičné WiFi b/g/n a tiež Bluetooth 4.0. Kvalita príjmu signálu je na priemernej a dostačujúcej úrovni. Rozhranie USB je tradičné microUSB 2.0 s podporou OTG pripojenia ďalších zariadení. Prenos dát medzi zariadeniami zabezpečí aj technológia HotKnot od Mediateku, ktorá funguje pri priložení dvoch zariadení displejom k sebe.

Multimédiá

Dobrý zvuk za príjemnú cenu

cubotmanito-069

Pomerne nízke hodnotenie displeja má svoj dopad aj na stránku multimédií. Pozeranie videí v HD kvalite na 5″ displeji nie je pre každého. Nie to vhodné pre náročného používateľa, ale pri cenovke okolo 90 € sa to ani neočakáva. Pre bežného používateľa v tejto cenovej kategórii je to úplne postačujúce a 293 ppi je viac než dosť. Problémy nastávajú pri používaní za zníženého osvetlenia, kedy pomerne vysoký jas dá poriadne zabrať očiam. Všetko sa pokúsi vynahradiť zvukový výstup z hlavného reproduktora. Ten je vzhľadom na cenu veľmi dobrý. Pripisujem to predovšetkým konštrukcii, kde dostal reproduktor dostatok priestoru, ktorý neobmedzuje ani neskresľuje zvuk. Zázračné basy nečakajte, ale za túto cenu je to jedno tých lepších.

screenshot_20161208-211237

Po softvérovej stránke nájdeme v zariadení aplikácie od spoločnosti Google, teda Fotky Google, Hudba Play, ktoré slúžia na zobrazovanie fotografií, videí a prehrávanie hudby. Ponúkajú tiež základné nástroje na ich úpravu

Záver

Cubot Manito: Príjemné prekvapenie za rozumnú cenu

cubotmanito-078

Kúpiť Cubot Manito za 94 €

Počas používania som bol s Cubot Manito väčšinu času veľmi spokojný. Systémová optimalizácia je na výbornej úrovni a zariadenie ma nikdy nesklamalo v akejkoľvek situácii. Netradičná konštrukcia môže byť stále prínosom pre ľudí, ktorí majú radi kontrolu nad užívateľsky vymeniteľnou batériou. Na druhú stranu sa tu prejavuje veľká nevýhoda plastov, a to ich hudobné nadanie, kedy pri rôznom tlaku zvyknú vydávať vŕzgavé zvuky. Displej bez OGS je veľmi finančne nenáročný na výmenu, ale zároveň dostatočne kvalitný pre bežné používanie. Nový čipset MT6737 sa výkonnostne veľmi nelíši od predchodcu, vylepšenia sa týkajú viac konektivity. Napríklad práve vysokou presnosťou GPS, s ktorou MediaTek konečne dohnal konkurenciu. Navyše nechýba plná podpora LTE na Slovensku. Hlavnou nevýhodou je nahrávanie HD videa len pri 15 fps, za čo smartfón stratil pomerne veľa bodov aj v našom hodnotení. Výdrž batérie je nadpriemerná a zariadenie bez problémov vydrží viac než 1 deň bežného používania. Nabíjanie sa oplatí predovšetkým večer kvôli dlhšiemu času nabíjania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom