Prehľad
Mobilná sieť

2G sieť: 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only)
3G sieť: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
4G sieť (LTE): 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800)

Rozmery a hmotnosť

146 x 74.4 x 12.6 mm
200 g

Displej

4,7-palcový TFT kapacitný, rozlíšenie HD (720 x 1280), 56,1% prednej strany,
pomer strán 16:9, 312 ppi

Čipset

Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210, štvorjadrový 1,3 GHz, jadrá Cortex A7
grafický čip Adreno 304

RAM

2 GB

Operačný systém

Android 7.0 (Nougat) bez nadstavby

Pamäť

Vnútorné úložisko 16 GB, možnosť rozšírenia s microSD do veľkosti 64 GB (samostatný slot)

Fotoaparát

Zadný: 8 MPx, autofocus, LED blesk, video HD pri 30 snímkach za sekundu
Predný: 2 MPx

Konektivita

Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Bluetooth (4.1, A2DP, LE), GPS (A-GPS, GLONASS, BDS), FM rádio, microUSB 2.0

Batéria

Nevyberateľná Li-Ion s kapacitou 4000 mAh

Ostatné

3.5mm audio jack, certifikácia odolnosti MIL Spec 810G - odolnosť voči pádom z výšky 1,8 metra, certifikácia IP68 - odolnosť voči vode a prachu, kapacitné tlačidlá

Plusy

+ Skvelá odolnosť voči pádom a certifikácia IP68
+ Kapacitné tlačidlá pre použitie v rôznych situáciách
+ Skvelá výdrž batérie
+ Prekvapivo pohodlná práca s operačným systémom

Mínusy

- Slabé fotoaparáty
- Horšie umiestnené tlačidlo odomknutia
- Výkonu mohlo byť predsa len viac

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
7.9
Displej
7.0
6.8
Výkon
5.5
5.5
Operačný systém
8.5
7.7
Fotoaparát
6.5
5.8
Výdrž batérie
9.0
7.2
Zhodnotenie

Smartfón CAT 31 je strojom, ktorý síce neponúka extra silnú hardvérovú výbavu, ale s jeho brnením si môžeš byť istý, že s tebou zvládne aj extrémne situácie. Ponúka skvelú výdrž batérie a stále použiteľný systém aj displej. Trošku stráca pri fotoaparátoch, no môže stále ísť o perfektný doplnok pre ľudí v rôznych pracovných odvetviach, turistov či vášnivých športovcov.

7.6
Hodnotenie redakcie
6.8
Užívateľské hodnotenie
8 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Odolnosť zariadení je medzi smartfónmi veľmi chúlostivým kritériom. Výrobcovia majú často sťaženú úlohu, keďže moderný dizajn s bezrámikovými displejmi či prémiová konštrukcia zo skla, jednoducho nejdú ruka v ruke so schopnosťou odolávať pádom či extrémnym podmienkam. Potom sú tu ale smartfóny, ktoré si práve na tomto zakladajú. Jedným z nich je aj Caterpillar CAT S31.

Pozná to už zrejme každý z nás. Smartfóny sú s nami už pár rokov a tak drvivá väčšina používateľov už zažila ten bezmocný pocit, keď vidí svoje zariadenia padať na zem. Najmä pri tých nových kúskoch, s čoraz väčšími ale krehkejšími displejmi, to často znamená definitívu. O prípadoch kedy nám smartfón padne do vody ani netreba hovoriť. Zariadení s certifikáciou odolnosti síce pribúda, ale stále sú skôr málo početným zjavom na trhu. Bežní používatelia s tým ešte vedia vydržať a mnoho z nás sa celkom dlho nehodám vyhýba, pre stavbárov, poľnohospodárov, hasičov, extrémnych športovcov a podobne aktívnych ľudí však môže ísť o neprekonateľný problém.

K ústrety sa im snaží vyjsť aj spoločnosť Caterpillar, respektíve firma Bullitt Group, ktorá zariadenia CAT vyrába. Tie sú už vo všeobecnosti známe svojou odolnejšou konštrukciou, pritom stále ide o smartfóny a tak si ponechávajú výhody inteligentných nástupcov klasických telefónov. Jeden z týchto kúskov sa dostal do rúk aj mne. Vôbec po prvýkrát som tak mal počas jedného týždňa otestovať podobne spracované zariadenia a už určite vieš, pri čom som sa zastavil hneď na začiatku.

Keď chceš, aby ti tvoj smartfón padal

Zariadenia CAT sa nesnažia po vzhľadovej stránke súperiť s tými klasickými smartfónmi v prémiovej konštrukcii zo skla či keramiky. Spoločnosť volí úplne opačný prístup a stavia na pevnosti a odolnosti. CAT S31 je tak zostavený z pevných plastov, ktoré prinášajú niekoľko dôležitých vlastností. Za prvé, ide o kompletne iný pocit z držania telefónu. CAT S31 má toľko rôznych výstupkov a zarážok, že jeho držanie ti nebude robiť problém s mokrými či špinavými rukami. Úchop je teda mimoriadne silný, lenže čo keď povolí?

To sa samozrejme pri aktivitách môže a bude stávať. Lenže CAT S31 má certifikáciu, o ktorej si možno ešte ani nepočul. Jej označenie je MIL Spec 810G a prináša presne to, čo všetci potrebujeme. Táto vojenská špecifikácia je totiž garanciou, že telefón vydrží voľný pád z výšky 1,8 metra na betón. Zabudni teda na bezmocný pocit počas nekontrolovateľného letu tvojho smartfónu na zem. Pri CAT S31 budeš chcieť, aby ti padal, pretože budeš chcieť, aby sa všetci na pozerali na to, s akou istotou ho dvíhaš. V oblasti odolnosti pritom ešte nekončíme.

Smartfón si totiž nesie so sebou aj certifikáciu IP68. Tú už bežne poznáme a ide o odolnosť voči vode a prachu. Telefón by tak mal zvládnuť približne 35 minút v hĺbke 1,2 metra. Takáto odolnosť je zaistená aj vďaka krytom konektorov a slotov pre pamäťovú kartu a SIM. Tie sú poriadne pevne zapustené a dobrou pomôckou pri ich otváraní budú dlhšie nechty. Odolnú konštrukciu ešte umocňuje niekoľko skrutiek dodávajúcich nielen pevnosť, ale aj správny vzhľad pre smartfón, ktorý sa nebojí zašpiniť.

Príjemné stláčanie aj s rukavicami

Z normálu sa vymykajú aj ovládacie prvky. Spomeň si kedy si naposledy videl tri hardvérové tlačidlá pod displejom? Trošku nemoderné, ale pri tomto type smartfónu mimoriadne praktické. Voda, špina či rukavice ti nespôsobia problémy a presne vieš či si dané tlačidlo skutočne stlačil a nemusíš opakovane a mrzuto ťukať do obrazovky.

Aj pre mňa bolo po čase až prekvapivo príjemné zmeniť virtuálne, respektíve kapacitné tlačidlá za tie hardvérové. Viem, že by už toho bolo možno veľa, ale zísť by sa mohli aj tlačidlá na zdvihnutie a zavesenie hovoru. V rukaviciach sa po dotykovej obrazovke pohybuje predsa len horšie, riešením ale zároveň môže byť programovateľné tlačidlo na strane zariadenia. Oranžovému tlačidlu môžeš priradiť dve rôzne funkcie. K dispozícii sú viaceré akcie pre krátke aj dlhšie stlačenie, no a jednou z možností je napríklad zdvihnutie hovoru či zapnutie svetla.

Na stranách nájdeme ďalšie tri tlačidlá a bohužiaľ, je tu jeden problém s ich rozložením. Keďže CAT S31 nemá skener odtlačkov, tlačidlo odomknutia/uzamknutia bude každý využívať často, prakticky najviac zo všetkých dostupných. Lenže pritom dostal najhoršiu pozíciu. Nachádza sa vľavo hore a pri držaní v pravej ruke je potrebné trochu prechytiť smartfón. Škoda, pretože sa mohli vymeniť s programovateľným tlačidlom, ktoré je pod ním – v pohodlnom dosahu ukazováka, no s menej častým využitím.

Konštrukcia CAT S31 je teda rozmerná, ťažká a bez použitia prémiového skla či kovu. Je teda presne taká ako má byť, nehrá sa na žiadneho krásavca a pritom ponúka odolnosť, ktorú množstvo používateľov ocení. Pevnosť je ale to, čo sa od zariadení spoločnosti CAT očakáva, avšak väčšinu z nás budú ešte viac zaujímať iné špecifiká. Ako zvláda CAT S31 tie skutočne smartfónové funkcie?

Displej z nedávnej minulosti

Hneď na úvod treba povedať, že CAT S31 je rozhodne zariadením z nižšieho výkonnostného radu. Jedným z hlavných prvkov smartfónov je štandardne displej, ktorý v tomto prípade zaberá 4,7″ a ponúka rozlíšenie HD. Je to taký návrat do (nie až tak dávnej) minulosti, keď sme takéto vlastnosti vídavali veľmi často.

Vzhľadom na veľkosť je rozlíšenie HD stále akceptovateľné, displej je dostatočne ostrý, ale už určite vieš, že tieto špecifikácie dnes nikoho neohúria. Dané vlastnosti na druhej strane prihrávajú body do veľmi dôležitej kategórie.

O batériu žiadny strach

Nižšie rozmery aj rozlíšenie displeja majú totiž blahodárny vplyv na batériu. Toto je skutočne jeden z kľúčových faktorov, pretože CAT S31 nutne potrebuje dobrú výdrž na nabitie. A snaží sa. So 4000 mAh batériou prejdeš (aj vzhľadom na obmedzené možnosti) cez dva dni. Síce som počas môjho testu na to nemal dosť času, telefón však určite ponúkne veľmi dobrú výdrž v stand-by režime.

To je obzvlášť dôležité ak si napríklad zoberieš smartfón na turistiku či na výlet. Tam nutne nepotrebuješ a ani nebudeš prehliadať správy na internete či skrolovať Facebook, rozhodne je ale užitočné byť v rámci možností v dosahu a mať prostriedok k telefonovaniu. Pri CAT S31 pritom nemusíš dávať prehnaný pozor, aby si zariadenie nerozbil či neustále myslieť na zostávajúce percentá batérie. Presne na to je určený. Žiaľ, žiadna technológia rýchleho nabíjania nie je dostupná a dočerpanie energie potrvá niekoľko hodín, určite viac ako tri.

Android na low-ende? Ide!

Okrem displeja, batérii nahráva aj použitý procesor. Tým je Snapdragon 220, ktorý spolupracuje s 2 GB RAM a tak je jasné, že extrémneho výkonu sa nedočkáme. Bude to aspoň stačiť na základné používanie? Aj vďaka skúsenosti s CAT S31, ktorý nemá úplne oslnivý hardvér, je pre mňa definitívne jasné, že Android v posledných verziách výrazne zapracoval na optimalizácii.

V smartfóne beží čistý operačný systém od Google vo verzii 7.1.2 Nougat a funguje až prekvapivo hladko. Systém je neporovnateľne pomalší ako napríklad pri ultrarýchlom OnePlus 5T, no stále je používanie telefónu komfortné. Dokonca som si zahral aj hru NFS No Limits a opäť išlo o prekvapivo celkom použiteľný zážitok. Z používateľského hľadiska ma teda telefón vzhľadom na nižšie očakávania prekvapil. Navyše po zapnutí zariadenia som hneď dostal niekoľko nových aktualizácií, čo je skvelá správa a snáď bude výrobca v tomto trende pokračovať. Veľmi nízkych výsledkov z benchmarkov sa tak netreba úplne obávať.

Keďže v telefóne beží úplne čistý Android, nie je veľmi o čom ďalej rozprávať. Okrem programovateľného tlačidla je zaujímavá ešte aplikácia App Toolbox, ktorá združuje softvér vhodný napríklad pre konštruktérov, turistov alebo farmárov.

Aká je približne ponuka, zistíš bližšie v priložených screenshotoch. Stiahnutie aplikácií následne už prebieha z klasického obchodu Google Play. Telefón podporuje aj dualSIM konektivitu a obsahuj vlastný slot pre pamäťovú kartu. To sa pri 16 vnútornej pamäti hodí. Skvelou správou je plná podpora LTE sietí a kvalitný je aj audio výstup do slúchadiel s 3,5mm jackom.

Fotoaparát pre prípad núdze

Budem sa opakovať, ale CAT S31 je low-end zariadenie a oblasť, kde sa tento predpoklad napĺňa naplno je fotoaparát. Zadný snímač disponuje rozlíšením 8 MPx, s bližšie nešpecifikovanou clonou. Celý výkon mi pripomína obdobie, keď smartfóny len začínali a my sme sa tešili z každej fotky, napriek tomu, že kvalitou zrovna neoplývali. CAT S31 má fotoaparát naozaj len pre prípad núdze. Fotografie von pri dobrom svetle sú ešte použiteľné a celkom dobré, horšie to je v noci a v interiéri. Výsledky vylepšuje režim HDR, ale nie je zrovna rýchly, takže pre pohyblivé objekty slabšie použiteľný.

[twenty20 img1=“116060″ img2=“116061″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“116063″ img2=“116062″ offset=“0.5″]

Video je možné nahrávať pri kvalite HD a to pri 30 snímkov za sekundu. Opäť žiadne oslnivé špecifikácie a zázrak sa tak nekoná ani v reále. Je cítiť neprítomnosť akejkoľvek stabilizácie a platí to, čo pri fotografiách – používať len v nevyhnutných prípadoch.


Perfektná druhá možnosť?

Smartfóny CAT patria do špeciálnej skupiny zariadení, ktorá tak trochu bojuje a zároveň aj nie s klasickými smartfónmi. Hlavným stretom záujmov je konštrukcia. Na jednej strane krásne zariadenia s elegantným skleneným či keramickým vyhotovením a na tej druhej všetky tie neelegantné prvky, plasty, skrutky, krytky konektorov či vyššia váha. CAT S31 je však s touto konštrukciou presne takým, akým má byť. Nie úplne pohľadným pre oko, ale drsný, odolný a pritom stále pohodlný pri držaní v ruke alebo nosení vo vrecku.

Slabší hardvér funguje až prekvapivo dobre s čistým Androidom a displej ponúka použiteľné rozlíšenie HD. Do čisto low-endových špecifík padá len fotoaparát, ktorý je naozaj len pre krízové situácie. Zo slabšieho hardvéru a menšieho displeja zas ťaží batéria, ktorá ponúka viac než dobrú výdrž. Tú smartfón výrazne potrebuje. Je to totiž dôležitý faktor pri rozhodovaní o kúpe zariadenia.

Nie som si totiž istý, že CAT S31 bude mnoho používateľov chcieť ako primárny smartfón. No vidím ho ako skvelú sekundárnu možnosť. Je veľmi užitočný pre tie situácie, počas ktorých sa bojíš, že svoj drahý kúsok rozbiješ, utopíš či ti padne do fúrika s namiešaným betónom. CAT S31 tieto nehody rozdýcha a pritom ti s plným LTE stále umožní prehliadať weby na internete, pozerať sociálne siete či využívať ďalšie možnosti a aplikácie smartfónov. A aj keď jeho cena začína v súčasnosti na približne 260 €, záleží na tom, ak s tebou vydrží niekoľko rokov?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú