Prehľad
Mobilná sieť

GSM: 850/900/1800/1900
HSDPA (3G): 850/900/1700(AWS)/1900/2100
LTE: pásmo 1(2100), pásmo 2(1900), pásmo 3(1800), pásmo 4(1700/2100), pásmo 5(850), pásmo 7(2600), pásmo 8(900), pásmo 13(700), pásmo 17(700), pásmo 20(800), pásmo 28(700), pásmo 38(2600), pásmo 40(2300)

Rozmery a hmotnosť

149.1 x 72.4 x 9.4 mm, 180 gramov

Displej

4,5", IPS LCD, rozlíšenie 1080 x 1620 pixelov, 433 ppi, Multitouch, pomer k telu smartfónu 55.9%, ochranné sklo Gorilla Glass 4

Čipset

CPU: Snapdragon 625, 8 jadier, Cortex-A53 2.0 GHz
GPU: Adreno 506

RAM

4 GB

Operačný systém

Android 7.1.1 Nougat

Pamäť

64 GB + 256 GB microSD

Fotoaparát

Zadný: 12 MPx, clona f/2.0, PDAF, Dual LED, veľkosť senzora 1/2.3", 1.55 µm pixely, HDR, Panoráma, Rozpoznávanie tváre
Video: 4K pri 30/24 fps, FullHD pri 60/30/24 fps, HD pri 60/30/24 fps, Slow-motion
Predný: 8 MPX, clona f/2.2, 1.12 µm pixely
Video: FullHD pri 30/24 fps, HD pri 60/30/24 fps

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2, GPS s A-GPS, GLONASS, BDS2, NFC, FM Rádio, OTG

Batéria

3 505 mAh, technológia rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0

Ostatné

nanoSIM, snímač odtlačkov prstov, QWERTY klávesnica, akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, kompas

Plusy

+ Kvalitné spracovanie
+ Fotoaparát
+ QWERTY klávesnica
+ Reprodukcia zvuku
+ Slušná výdrž batérie
+ Bezpečnosť systému

Mínusy

- Vyššia hmotnosť
- Umiestnenie tlačidla napájania
- Absencia niektorých vstavaných aplikácií
- Neúplný preklad systému

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
8.0
Displej
8.0
6.2
Výkon
7.0
7.3
Operačný systém
7.5
9.6
Fotoaparát
8.5
9.8
Výdrž batérie
9.0
7.4
Zhodnotenie

Spoločnosť BlackBerry sa napriek menšiemu úspechu jej smartfónov podarilo vytvoriť skutočne skvelý kúsok, ktorý sa snaží konkurenciu predčiť vlastným spôsobom. Niektorých záujemcov môže od jeho kúpy odradiť vyššia cena, no na oplátku si budúci majiteľ so sebou domov odnesie jedinečné zariadenie, ktoré si zamiluje už po prvom uchopení.

8.1
Hodnotenie redakcie
8.1
Užívateľské hodnotenie
7 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

BlackBerry malo svoje zlaté časy za sebou. Po nástupe Androidu a operačného systému iOS od Apple začal záujem o jeho smartfóny opadať. Postupom času sa tak dostali do úzadia. Za posledné roky sme z dielne tohto výrobcu videli viacero modelov, ktoré sa len z posledných síl snažili doťahovať na stále silnejúcu konkurenciu. BlackBerry to však vo svete smartfónov nevzdalo. Spoločnosť už vo svojich posledných kúskoch stavila kartu na overený Android. V čom sa však BlackBerry líši od ostatných výrobcov?

Mnohí vieme, že Android nepatrí práve medzi tie najbezpečnejšie systémy, no s dávkou vlastných úprav sa to BlackBerry pokúša napraviť. K balíku vlastných bezpečnostných riešení pridalo modelu KEYone aj jedinečnú QWERTY klávesnicu, ktorú v moderných smartfónoch už nestretávame.

Všetky fotografie v recenzii boli vytvorené Nikonom D850

Používanie teda pre mňa bolo výnimočnou príležitosťou ako si zaspomínať na doby, keď bol takýto prvok výbavy bežnou výsadou prémiových smartfónov. Bola snaha spoločnosti dostatočná na to, aby tento kúsok vynikol spomedzi hŕby ďalších Androidov?

Kvalitne spracované a moderné materiály

Dizajnový jazyk smartfónov od BlackBerry bol vždy špecifický a spoločnosť sa ani tentokrát nesnaží kopírovať podobu populárnych modelov. Napriek tomu sa však nerozhodla úplne upustiť od zaužívaných trendov a materiálov. Kombinácia jednotlivých konštrukčných prvkov sa síce podpísala pod vyššiu hmotnosť 180 g, ale po chvíli používania som si na tento fakt dokázal bez problémov zvyknúť.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Rozmery celého zariadenia činia 149.1 x 72.4 x 9.4 mm. Boky lemujú rámiky vyrobené z kvalitného hliníka. Samotné tlačidlo uzamykania je ale orientované na opačnej strane ako sme mnohí zvyknutí a jeho pozíciu na pravoboku nahradilo modifikovateľné tlačidlo, nad ktorým sa nachádza ovládanie hlasitosti a slot pre nanoSIM/microSD kartu.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Selfie fotoaparát, reproduktor pre volania, potrebné snímače, sekundárny mikrofón, ale aj 3,5 mm jack sa tak ocitli obalené v pevnom materiály. Ten istým percentom obklopuje aj hlavný fotoaparát a dvojicu prisvetľovacích diód na zadnej stene. Jej zvyšok je však vyrobený z diametrálne odlišného, mäkkého plastu so zaujímavou textúrou, ktorý sa pri používaní nešmýka v ruke.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Prejdime však už k tej najzaujímavejšej časti, ktorou je unikátna hardvérová QWERTY klávesnica. Tá sa nachádza pod displejom, ktorý má na dnešné pomery jednu z najmenších uhlopriečok. Pod neho ešte výrobca vtesnal senzorové navigačné tlačidlá.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Počas používania som si na klávesnicu musel kvôli väčším prstom zvykať, ale po chvíli praxe išlo písanie pomerne hladko. Spodok zariadenia je vybavený dvoma mriežkami reproduktorov, avšak v tomto prípade ide o klam, pretože sa na ľavej strane nachádza ukrytý mikrofón. Funkčný reproduktor sa teda skrýva v pravej mriežke, vedľa USB-C portu.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Obrazovka ustúpila klávesnici

Model KEYone je jedným z mála, ktorý vybočuje z aktuálnych trendov vo svete smartfónov. Rovnako to platí aj pre samotný zobrazovací IPS LCD panel so 4,5“ uhlopriečkou a netradičným rozlíšením 1080 x 1620 pixelov.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Zákazník v tomto prípade nemôže čakať inovatívny bezrámikový displej, no okraje sú príjemne zaoblené a zapadajú do hliníkového rámika. Navyše je obrazovka pred prípadnými škrabancami či poškodením chránená odolným sklom Gorilla Glass 4. generácie.

Ako už väčšiny moderných modelov, tak aj v tom od BlackBerry som si vedel bližšie prispôsobiť farby zobrazovacieho panela v nastaveniach, kde je na výber štandardný režim a režim teplých či studených farieb. Samozrejme nechýba automatická regulácia jasu, ktorý bol počas denných hodín dostatočne silný a v noci sa zasa znížil na očiam príjemný level.

Malým doplnkom na obrazovke je možnosť zobrazenia kapacity batérie po okraji, kde sa po aktivovaní funkcie tiahne farebný pásik indikujúci množstvo energie. Napodiv však v nastaveniach obrazovky nie je dostupný čítací režim, teda funkcia, ktorá redukuje škodlivé modré svetlo. Musel som tak využívať aplikáciu tretej strany. Aj takýto smartfón vyššej cenovej relácie teda nemusí obsahovať všetko, čo sa od neho očakáva.

Nepohrdne ani náročnejšími úlohami

Telefóny od BlackBerry sa nikdy nepýšili ohromným výkonom a skôr stavali na dostatku sily, pričom svoje pozitíva prejavili v iných smeroch. Čipset strednej triedy, Snapdragon 625, nepatrí k tomu najvýkonnejšiemu druhu kremíka. Svoju prácu však vie odviesť naozaj spoľahlivo. Okrem toho sa o plynulý multitasking stará operačná pamäť RAM s kapacitou 4 GB.

Napriek výbave, ktorá nekorešponduje s cenovkou zariadenia som nemal pocit, že som bol ako používateľ o výkon ukrátený. Všetky operácie toto BlackBerry zvládalo na výbornú a problém nemalo ani s náročnejšími aplikáciami či hrami. Tie sa ukladali do 64 GB interného úložiska, no zákazník má k dispozícii na výber aj verziu s polovičnou kapacitou a 3 GB RAM pmäťou. Vnútornú pamäť je však možné rozšíriť pomocou microSD karty až o ďalších 256 GB.

Najbezpečnejší Android vôbec?

Predstav si, že zaplatíš pekných pár stoviek za smartfón, o ktorom si presvedčený, že bude jeden z najlepších, no hneď po jeho nastavení príde sklamanie. Touto vetou som nemal namysli zle vyladený systém, nedotiahnutú nadstavbu či iné faktory, ktorými mnohokrát trpia lacné modely z ďalekého východu. Narážam tým na chabý preklad systému, ktorým je mimochodom čistý Android vo verzii 7.1.1 Nougat.

Od smartfónu za viac ako päť stoviek by som rozhodne čakal dokonalo preložené výrazy. BlackBerry sa ale potrápilo len s nutným základom. Už pri prvom pohľade na domovskú obrazovku som zaznamenal niekoľko cudzojazyčných označení. Je pre výrobcu teda skutočne taký problém vypomôcť si hoc prekladačom Google a preložiť výrazy ako Contacts či Camera? Nemyslím.

Na druhú stranu dostal tento kúsok vysokú úroveň zabezpečenia. Systém dozerá na povolenia, správanie sa aplikácií a celkovú bezpečnosť zariadenia v aplikácii „DTEK by BlackBerry“. Ochranu proti zvedavým očiam spolusediacich prináša režim Privacy Shade, s ktorým je prezeranie obsahu na obrazovke vyhradené len pre samotného používateľa.

Dôkazom, že spoločnosti skutočne záleží na bezpečnosti zákazníka, bola aj aktualizácia, ktorá obsahuje nové zabezpečenie od Googlu z 5. septembra. Prekvapením je bočná lišta na okraji obrazovky, ktorá v sebe zahŕňa skratky k poznámkam, prichádzajúcim správam, posledným hovorom či kalendáru. Jednoducho ide o užitočné funkcie, ktoré využije každý majiteľ tohto kúsku. Ten si môže podľa vlastnej chuti prispôsobiť aj bonusové tlačidlo na pravej strane, ktoré po stlačení môže spustiť niektorú aplikáciu či úlohu.

Jedinečný snímač odtlačkov prstov v QWERTY klávesnici

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Ďalšou z mnohých jedinečných vlastností BlackBerry KEYone je snímač odtlačkov prstov, ktorý sa neodlišuje svojou technológiou, ale umiestnením. Márne by som ho hľadal pod obrazovkou či na zadnej stene, pretože výrobca ho zabudoval priamo do medzerníka hardvérovej klávesnice. Pri každom uchopení som tak mohol smartfón pohodlne a rýchlo odomknúť.

Vráťme sa však na chvíľu k samotnej klávesnici. Tá totiž okrem základnej funkcie zvláda aj niekoľko doplnkových možností, s ktorými je jej používanie ešte zábavnejšie. Rôzne gestá umožňujú listovať v obsahu, mazať slová či pomocou dlhého podržania kláves spustiť vybrané aplikácie. Hardvérová QWERTY klávesnica je teda využitá naozaj skvelo a písanie na nej je skutočným zážitkom.

Výdržou rozhodne nesklame

Energeticky menej náročná hardvérová výbava sa podpísala pod skvelú výdrž akumulátora, ktorého kapacita činí slušných 3505 mAh. K predĺženiu výdrže rozhodne prispel aj malý displej s nízkou spotrebou a čistý operačný systém bez zbytočných úprav, ktoré by batériu vyťažovali.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Každodenné používanie sa teda nenieslo v znamení strachu či smartfón s energiou vystačí do konca dňa. Pohodlne totiž zvládol pracovať na jedno nabitie aj viac ako 1 a pol dňa. Pritom som často využíval dátové pripojenie, počúval hudbu cez Spotify či komunikoval skrz sociálne siete. Batéria si neoddýchla ani pri hraní hier a všetko to na druhý deň od nabitia zvládla s dostatkom energie, kým som ju opäť nepripojil k adaptéru prostredníctvom USB-C portu.

Pri nabíjaní mi smartfón ponúkol možnosť vybrať si spôsob nabitia, a to klasickým, pomalším režimom, alebo tzv. „Boost“ módom, teda technológiou Quick Charge 3.0. Samotné nabíjanie prebehlo z 15 na 90 % za 86 minút. Zvyšných 10 % sa následne doplnilo v priebehu ďalšej pol hodiny.

Skvelé snímky aj pri slabom svetle

V dobách, kedy už aj tí najmenej známi čínski výrobcovia smartfónov siahli po duálnom fotoaparáte, ide BlackBerry opäť proti prúdu. Zadná stena tohto modelu totiž hostí jediný objektív s rozlíšením 12 MPx a clonou f/2.0.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

V nočných podmienkach mu vypomáha dvojica LED diód, no nie vždy je blesk pri fotografovaní práve najideálnejším riešením. O tom sa môžeš presvedčiť aj na testovacích fotografiách. Určite si si však už stihol všimnúť, že okolie fotoaparátu obklopuje obrovská obruč s ochranným sklom, ktorá žiaľ nevyzerá práve najestetickejšie. Niekomu sa ale môže takéto riešenie páčiť.

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“96840″ img2=“96841″ offset=“0.5″]

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“96842″ img2=“96843″ offset=“0.5″]

Vytvoreným fotografiám nechýba dostatok farieb a detailov. Kvalitou sa snímky vyrovnávajú konkurenčným modelom. Taktiež musím pochváliť aj pekné rozostrenie pozadia v prípade zaostrenia na jeden objekt. Režim HDR dokázal pridať fotkám na svetelnosti, no občas dokáže s farbou pokožky narobiť menšie divy. Pri jeho využívaní v noci sa však hodí pevnejšia ruka, nakoľko sú zábery niekedy mierne rozmazané.

Viac fotografií v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.

Okrem vyššie spomenutých vlastností dokáže zadný fotoaparát natáčať videa v 4K kvalite pri 30 snímkach za sekundu. Samozrejme, že rozlíšenie záberov sa dá zmenšiť aj na FullHD, kedy je už zachytávaných 60 snímok za sekundu. V oboch prípadoch vytváralo BlackBerry KEYone naozaj slušné videá so stabilným obrazom a širokou paletou farieb. Nočné podmienky však priniesli o čosi viac viditeľného šumu.

Pominúc isté nedokonalosti je fotoaparát jeden z tých vydarenejších. Predný ekvivalent s rozlíšením 8 MPx a clonou f/2.2 poslúži na zhotovenie slušných selfíčiek. Vysoké nároky zrejme nesplní, ale aj tu platí, že patrí k tej lepšej „klase“.

Vytŕčanie z radu mu ide na výbornú

Za posledné roky výrobcovia smartfónov zo svojich modelov hardvérové QWERTY klávesnice takmer úplne eliminovali. Zámerne som využil slovíčko „takmer“, nakoľko jedinou spoločnosťou, ktorá tento prvok výbavy stále využíva, je práve BlackBerry.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Vlastnosti modelu KEYone si zamilujú najmä vyťažení používatelia (podnikatelia), ktorí nevyžadujú ten najvyšší výkon a potrebujú slušnú výdrž batérie. Svoje kvality im tento kúsok prejaví v iných smeroch, na ktorých dnes nelipnú ani tí najväčší giganti v odbore. Písanie na hardvérovej klávesnici sa pri používaní stane skutočným zážitkom.

Zobraziť celú galériu (55)
Dávid Igaz / FonTech

Rovnako si spoločnosť dala záležať aj na perfektnej bezpečnosti smartfónu, o ktorom tvrdí, že je najbezpečnejší spomedzi všetkých Androidov. Zabezpečenie je jedným z niekoľkých aspektov, na ktorých BlackBerry stavia svoju politiku pri vývoji nových modelov, vrátane KEYone.

 

Zabezpečenie smartfónu je teda na skutočne vysokej úrovni. Skvelé výsledky podáva aj na poli fotografií, aj keď disponuje len jediným objektívom. Samozrejme, ani takýto kúsok nie je úplne bezchybný, no svojimi pozitívami dokáže majiteľa presvedčiť, že skutočne za to stojí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú