Prehľad
Mobilná sieť

2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
3G: WCDMA 850/1900/2100 MHz
4G: FDD-LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

153 x 75,6 x 7,8 mm
185 gramov

Displej

6,2 palcový, Super IPS+, FullHD+ (2160 x 1080)
pomer strán 19:9, maximálny jas 550 nitov

Čipset

Snapdragon 636, 64-bit
Osem jadier Kryo 260, takt 1.8 GHz
Grafický čip: Adreno 509

RAM

4 GB RAM LPDDR4X

Operačný systém

Android 8.0 (Oreo), nadstavba ZenUI

Pamäť

64 GB, eMMC, možnosť rozšíriť pomocou microSD kariet až do 2 TB

Fotoaparát

Primárny zadný snímač:
Rozlíšenie: 12MPx
Clona: f/1.8
Veľkosť pixelov: 1.4µm
Objektív: 6p (6 skiel)
Funkcie: Okamžité prepínanie kamier, 4-osová stabilizácia obrazu, LED blesk, skrášľovanie v reálnom čase, Panoráma, Super rozlíšenie (48MPx)

Sekundárny zadný snímač:
Rozlíšenie: 8 MPx
12 mm ohnisková vzdialenosť je ekvivalentom 35 mm vo filmovej kamere

Predný snímač:
Rozlíšenie: 8 MPx
Clona: f/2.0
Zorné pole: 120°

4K UHD (3840 x 2160px) pri 30 FPS (snímok za sekundu)
1080p FHD pri 30/60 FPS (snímok za sekundu)
3-osová elektronická stabilizácia obrazu
Slow Motion video (1080p pri 120 fps / 720p pri 240 fps)

Konektivita

3G, 4G, GPS s A-GPS, BDS a GLONASS, Bluetooth 5.0, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Display, WiFi Direct, NFC

Batéria

3300 mAh, rýchle nabíjanie 5V/2A

Ostatné

Dual Speakers, 5-magnetový reproduktor s duálnym NXP Smart AMP pre hlasnejší, hlbší a menej skreslený zvuk, Hi-Res audio 192kHz/24-bit, DTS (Digital Theater System) Headphone:X™ 7.1 pre výstup slúchadiel, Duálny vstavaný mikrofón s technológiou ASUS Noise Reduction, Odtlačok prsta na zadnej strane, (0.3 sec./odomknutie, podpora 5 prstov), Rozoznávanie tváre, NFC

Plusy

+ Kvalita fotoaparátu
+ Krásny displej
+ Hlasné stereo reproduktory
+ 3,5 mm jack
+ Dielenské spracovanie

Mínusy

- Neúplné LTE (v prípade nami testovanej verzie)
- Občasné lagy notifikačnej lišty
- Jednodňová výdrž

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.5
8.4
Displej
9.5
8.4
Výkon
8.0
8.1
Operačný systém
8.0
8.1
Fotoaparát
8.0
8.1
Výdrž batérie
7.5
5.9
Zhodnotenie

Asus Zenfone 5 príjemne prekvapil. Konečne má stredná trieda reprezentatívneho zástupcu, ktorý má poriadny fotoaparát a poriadnu výbavu. Výkonom síce netrhá rekordy, no to od neho ani nikto nečaká. Moderným dizajnom zas priláka určite nejeden pohľad okoloidúceho. Čerešničkou na torte sú slušné stereo reproduktory.

8.4
Hodnotenie redakcie
7.8
Užívateľské hodnotenie
11 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Asus je známa hlavne z oblasti počítačov, kde je popredným výrobcom komponentov, ako sú základné dosky či grafické karty. Istú dobu však vyrába aj smartfóny, aj keď u nás nie sú príliš rozšírené. Čo je možno škoda, lebo jej zariadenia sú celkom zaujímavé. Spomenúť určite treba Zenfone AR, čo bol jeden z prvých smartfónov s 8 GB RAM a plnou podporou rozšírenej reality. Atraktívne pôsobí aj tohtoročný model Zenfone 5, ktorý prichádza s veľkým displejom s výrezom a zaujímavou cenovkou, ktorá sa pohybuje okolo 370 € (v čase písania recenzie).

Keď som dostal možnosť ho testovať, tak som sa potešil. Jednak som nikdy nemal smartfón od Asusu a tiež som chcel okúsiť trend výrezu v displeji. Osobne mi to príde ako benefit pre zákazníka. Na rovnakej ploche je predsa väčší displej a tým pádom aj viac obsahu. A ak sa to niekomu nepáči, tak sa to dá jednoducho v nastaveniach odkliknúť a zrazu tam bude klasický ‚‚rámček’’, na aký sme boli navyknutí. Celkom preto nerozumiem, prečo sa okolo toho robí také veľké haló. No nič, poďme na samotný Asus Zenfone 5.

Najnižšia cena Asus Zenfone 5

Balenie
  • Asus Zenfone 5
  • Priehľadný obal
  • Príručka
  • Ihla na vyberanie SIM
  • Adaptér
  • USB-C kábel
  • Slúchadlá
  • Náhradné štuple

Sklo ako dominanta

Doba celokovových, prípadne plastových konštrukcií sa postupne vytráca a dominantným prvkom sa stáva sklo. Inak tomu nie je ani v tomto prípade a Zenfone 5 má zadnú stranu tvorenú práve z neho. Mnou testovaná čierna verzia relatívne dobre odoláva odtlačkom prstov, a to ako zadná strana, tak aj displej. Rozloženie prvkov nijak neprekvapuje. Na spodnej strane sa nachádza reproduktor, nabíjací konektor a 3,5 mm jack. Na ľavej strane je hybridný slot na microSD/SIM kartu a na pravej je ovládanie hlasitosti a zapínacie tlačidlo.

Predná strana je takmer celá tvorená displejom, ktorý zaberá až 90 % plochy. Vo výreze sa nachádza druhý reproduktor, predná kamera a veľká a jasná notifikačná dióda. Zadná strana obsahuje duálny fotoaparát, LED blesk, snímač odtlačkov prstov a logo výrobcu.

Celkovo sa zariadenie príjemné drží v ruke a všetky ovládacie prvky sú dostupné a na mieste kde majú byť. Prehmatávaniu sa však nevyhneš a to obzvlášť, ak máš menšie ruky. Pri držaní sa smartfón nešmýka, horšie to je pri položení napríklad na drevenom povrchu. To je však daň za použitie skla.

Novodobý výrez

Asus Zenfone 5 je vybavený 6,2″ FullHD+ displejom, ktorý mu skutočne svedčí. Typ panelu je Super IPS+, vďaka čomu sú farby veľmi pekné a rovnako dobré sú aj pozorovacie uhly. Pomer strán je 19:9 a maximálny jas činí hodnotu 550 nitov. Problém s čitateľnosťou na slnku tak nehrozí. Veľmi dobre na tom je aj hodnota minimálneho jasu, vďaka čomu si hlavne večer nebudeš tak namáhať oči. Využiť tiež môžeš filter modrého svetla.

V hornej strane displeja sa nachádza kontroverzný výrez v displeji. Nie je ani veľký ani malý, tak akurát. Komu sa nepáči, je ho možné skryť v nastaveniach. Koniec koncov, vidieť ho je len pri práci v systéme a pri spustení aplikácie je automaticky prekrytý čiernym pruhom.

Predvolená teplota farieb mi úplne vyhovovala, no je možné nastaviť teplejšie aj chladnejšie. Automatická reguláciu jasu funguje bez problémov a jej prechod je plynulý. Čo dodať. K displeju nemám žiadny výhrady a ide o podarenú časť smartfónu. Predsa len sa Asus špecializuje aj na monitory a bolo by hanbou, ak by tu zlyhal.

Výrazná pomoc umelej inteligencie

Smartfón sa radí medzi strednú triedu, čomu nasvedčuje aj jeho hardvérová výbava. Procesorom je v tomto prípade osemjadrový Snapdragon 636 s taktom jadier až 1,8 GHz. Aj keď nejde o žiadne terno, svoju úlohu si plní poctivo a vystačuje na všetky každodenné úlohy. Spoločnosť mu robí 4 GB RAM typu LPDR4X a 64 GB úložisko, ktoré je možné rozšíriť o microSD karty do veľkosti 2 TB.

Výrazným spôsobom k lepšiemu výkonu prispieva aj umelá inteligencia, kde len v benchmarku Antutu sa postarala o rozdiel vyše 20 000 bodov. Je ju možné manuálne zapnúť a vypnúť. Treba však počítať s o čosi vyššou spotrebou energie. Komu by výkon nestačil, do predaja sa dostáva aj výkonnejšia verzia Zenfone 5Z, ktorá disponuje Snapdragonom 845 a 6 GB RAM. Výsledky z testovania výkonu si môžeš prezrieť v priložených screenshotoch. Vykonané boli bez zapnutej AI.

Veľmi slušný fotoaparát na strednú triedu

Dnes je už drvivá väčšina smartfónov vybavená duálnym zadným fotoaparátom. Ten má rozlíšenie 12 MPx pre oba snímače a aj tu disponuje umelou inteligenciou. Tú si všimneš hlavne pri automatickom režime, kde fotoaparát automaticky rozpoznáva scénu a vďaka tomu prispôsobuje nastavenie a vyváženie bielej (aj keď by neuškodila málinko nižšia hodnota). Funguje to celkom spoľahlivo a denné fotky a hlavne ak je dostatok svetla vyzerajú veľmi dobre. V DxOmark si foťák dokonca vyslúžil skóre až 90 bodov. Palec hore za pomer fotiek 18:9.

Klasická vs HDR

[twenty20 img1=“128336″ img2=“128337″ offset=“0.5″]

Klasická vs Portrét

[twenty20 img1=“128340″ img2=“128339″ offset=“0.5″]

Zobraziť všetky fotografie v plnom rozlíšení

V noci je to už horšie a je tu prítomný dosť výrazný šum. Záleží však, ako ďaleko si od daného objektu. Pri fotení bližších objektov je to fajn. S postupne väčšou vzdialenosťou rapídne klesá aj kvalita snímky. Na strednú triedu je to však veľmi dobré a možno som len ja príliš náročný.

Predný fotoaparát má 8 MPx a prekvapivo je tu dostupný režim HDR. Tiež rôzne filtre a režim skrášlenia. Nachádza sa tu aj ikonka blesku, kedy pri fotení sa displej rozjasní na maximálnu hodnotu, čím ťa osvetlí. Aj to funguje dobre. Výsledné fotografie sú tak ako aj pri zadnom snímači prirodzené a s množstvom detailov.

Konečne je v strednej triede veľmi dobrá aj kvalita videí, čo ma potešilo hádam najviac zo všetkého. Zvuk je krásne čistý a jasný, rovnako tak aj obraz. Nahrávať je možné v 4K pri 30 fps, FullHD 30 a 60 fps a dokonca aj pri 120 fps.

Množstvo vychytávok v základnom balíku

Asus Zenfone 5 beží na najnovšom Androide 8.0 Oreo a je doplnený o nadstavbu ZenUI. Tá okrem vlastného dizajnu prichádza aj s niekoľkými aplikáciami a nastaveniami, ktoré vylepšujú používateľský zážitok z telefónu. Spomeniem napríklad Herného džina, čo je vlastne herný mód pre smartfón a umožňuje tiež nahrávať hranie a streamovať ho. Ďalší nástroj OptiFlex zas zvyšuje rýchlosť otvárania aplikácii.

Možno by bolo dobré priniesť do systému gestá namiesto klasických ovládacích prvkov na displeji. Milo prekvapila prítomnosť FM rádia. V aplikácii motívy si zas môžeš vybrať z nepreberného množstva motívov pre tvoj smartfón. Spomeniem ešte Exteriérový režim, ktorý je dostupný pri nastavovaní hlasitosti. Vďaka tomuto režimu nie je žiadny problém počuť niečo aj pri vyššom hluku a rozdiel je značne veľký. Zvuk nie je až tak dobrý, no zas získaš vyššiu hlasitosť.

Čo ma zarazilo boli občasné lagy notifikačnej lišty. S niečím podobným som sa nestretol už poriadne dlho. Nestávalo sa to vždy, no rozhodne to nie je niečo, čo by používateľ rád videl. Počas používania prišli 2 aktualizácie, no ani jedna tento problém nevyriešila. Tak možno zas v ďalšej.

Možností zabezpečenia je tu hneď niekoľko. Okrem klasického vzoru, PIN-u či hesla, môžeš využiť čítačku odtlačkov prstov alebo prednú kameru na odomykanie tvárou. Z týchto dvoch som radšej využíval čítačku, nakoľko odomykanie tvárou nefungovalo vždy presne a príde mi to skôr ako kozmetická funkcia, než aby mala reálne využitie. Navyše pri odomknutí sa nedostaneš na domovskú obrazovku ale len na uzamykaciu.

Senzor GPS je relatívne presný, aj keď pri mojom meraní som sa stretol s menšou odchýlkou. Pri navigácii však nebol žiadny problém. Je to možno spôsobené hustejšou zástavbou na mieste, kde test prebiehal. Treba si dať pozor aj na 800 MHz LTE pásmo, ktoré je medzi podporovanými. Telefón ho síce podporuje, ale je to typ B19, ktorý sa u nás nevyužíva. Zenfone 5 tak nedisponuje plným LTE na našom území.

Veľký displej dá zabrať

Výrobca vybavil smartfón 3300 mAh batériou, čo je v súčasnosti bežná hodnota. Veľký displej však batérii dá zabrať a viac než s dňom veľmi nerátaj. Dostupných je hneď niekoľko šetriacich režimov, ktoré výdrž značne predĺžia. Určite je však ešte priestor na lepšiu optimalizáciu a správu napájania.

Zhodnotenie

Na záver sa musím priznať, že Asus Zenfone 5 sa mi páči. Síce nejde o dokonalý kúsok a niektoré veci ako lagujúca lišta zarazia, no jeho prednosti prevyšujú nedostatky. Vyzdvihol by som hlavne fotoaparát a reproduktory, ktoré sú v danej triede tie najlepšie. Páči sa mi tiež moderný dizajn s úzkymi rámčekmi a výrezom v displeji. Sklamať môže hlavne po stránke podpory LTE, či slabšieho procesoru. V reálnom používaní to však nevadí a aspoň ja podporu plného LTE neriešim. Na dátach väčšinou som väčšinou len na sociálnych sieťach a tam mi stačí aj H+.

Najnižšia cena Asus Zenfone 5

Zaujímal by ma priamy súboj napríklad s takým novo predstaveným Xiaomi Mi 8 SE. Práve tento smartfón môže byť priamou konkurenciou pre Asus Zenfone 5. Určite však kúpou Zenfonu 5 neurobíš chybu a za danú cenu dostaneš veľmi dobré zariadenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú