Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR) sa stal cieľom rozsiahleho kybernetického útoku, ktorý aktuálne stále prebieha. V dôsledku tohto incidentu boli všetky systémy úradu odstavené a pracoviská zostanú až do odvolania zatvorené. Situácia spôsobila závažné prevádzkové komplikácie a predstavuje významný bezpečnostný problém. Ako informuje denník Pravda, riešenie tohto masívneho útoku má byť predmetom rokovania štátu až v piatok.

Odstavené systémy

Rezort vnútra až v stredu potvrdil, že informačný systém ÚGKK bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia. Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) začal vyšetrovanie z podozrenia neoprávneného zásahu do počítačového systému katastra nehnuteľností. Podľa Prezídia policajného zboru bude presná kvalifikácia skutku stanovená až po vykonaní potrebných procesných úkonov.

Ako informoval Denník N, ministra vnútra Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril, že nenesie zodpovednosť za kybernetický útok. „Úrad geodézie, kartografie a katastra nie je súčasťou ministerstva vnútra ani nepodlieha jeho riadeniu. Patrí medzi ostatné ústredné orgány štátnej správy,“ uviedol rezort. Ako však upozornila satirická stránka Zomri, práve ministerstvo vnútra chcelo minulý rok systémovo riešiť prácu na katastri.

hacker
franz26/pixabay

Vážny bezpečnostný problém

Podľa informácií hackeri pýtajú aj výkupné. Vážnosť útoku zdôrazňuje aj etický hacker Pavol Lupták, ktorý pre TASR uviedol, že kataster nedokáže rýchlym a jednoduchý spôsobom obnoviť všetky dáta, ku ktorým hackeri získali prístup. Poukázal tiež na zanedbanie bezpečnosti systémov a podľa neho kataster zrejme nemá aktuálne zálohy, čím sú ohrozené dáta všetkých občanov SR.

„Skupina útočníkov získala prístup k dátam, zašifrovala ich, zmazala tie nešifrované a začala vydierať kataster, požaduje peniaze. Ide vraj až o sedemcifernú sumu v dolároch,“ uviedol Lupták pre TASR.

Vážne komplikácie pri predaji a kúpe nehnuteľnosti

Ako upozornila realitná maklérka Marcela Luciaková, nefunkčnosť systému ovplyvňuje geodéziu, ako aj banky, notárov a zasahuje to do viacerých oblastí.

„Neviete čerpať hypotéky, pretože aj keď schvaľovateľ ide púšťať čerpanie hypotéky, kontroluje si list vlastníctva. Stojí čerpanie hypoték, ktoré nadväzujú na dohody v kúpnych zmluvách, kde sú časové viazanosti,“ uviedla Luciaková pre FonTech.sk a dodala, že v prípade, ak klient má už vyčíslený úver a kataster by bol dostupný až v priebehu budúceho týždňa, klient nevie načerpať a vyplatiť existujúci úver. „Keď ho nevyplatí do štvrtku, tak mu ide percento z úveru, minimálne 1 000 eur pokuta,“ dodala.

Dohody v kúpnych zmluvách, kde sú časové viazanosti, tak môžu spôsobiť veľké problémy. Tie môžu viesť až k zrušeniu obchodu a strate možnosti získať konkrétnu nehnuteľnosť. Ako spomínala Luciaková, kupujúci nedokáže načerpať hypotéku alebo vyplatiť existujúci úver včas, čo môže viesť k zrušeniu kúpnej zmluvy zo strany predávajúceho. Zmluvné strany sa tiež môžu dostať do situácie, keď časová viazanosť uplynie a nehnuteľnosť už nebude dostupná, čo bude automaticky viesť k strate danej nehnuteľnosti.

„Bude to mať dopad na ľudí napríklad na tých, čo kupujú nehnuteľnosť, dali nejaké výpovede, mali sa presťahovať, ale presťahovať sa môžu až keď vyplatia nejakú sumu,“ vysvetlila Luciaková.

Výpadok komplikuje predaj nehnuteľností. „Neviete načerpať notárske úschovy. Veľa peňazí je napríklad 45 – 50 % je transakčných prevodov kupujúcich v hotovosti cez notársku úschovu alebo cez vinkuláciu banky. S týmto zas neviete pracovať, lebo ani notári ani banka keď má pustiť vinkuláciu, musí si skontrolovať kataster a toto nám nefunguje,“ uviedla.

Hackerský útok však nekomplikuje len predaj a kúpu nehnuteľnosti, ale aj súdne spory. „Sudcovia automaticky pozastavujú konania, nakoľko sú spory aj o hranici pozemku. Aj keď sú dodané geometrické plány, sudca nevie rozhodnúť, pretože aj on si pred pojednávaním potrebuje otvoriť katastrálnu snímku, pozrieť si aký je aktuálny a skutkový stav v tom danom dni, čo sa teraz nedá riešiť,“ ozrejmila Luciaková.

Ako uviedla, pre realitné kancelárie týždenný výpadok nepredstavuje katastrofu, avšak kataster bude výpadok doháňať minimálne trištvrte roka. „A tiež je tu otázka, prečo to vypadlo a aký to bude mať následok, pretože neboli zálohované dáta.“

Luciaková však upozornila na následnú dôkladnú kontrolu údajov, keď už systém bude dostupný. „Odporúčam skontrolovať si správnosť údajov na katastri a vlastnícke práva. Každý vlastník by si mal skontrolovať, ako vyzerá ich list vlastníctva, či sa nejaké preklepy nespravili a či je všetko v poriadku tak, ako bolo pred výpadkom,“ vyzýva majiteľov nehnuteľností Luciaková.

To, že odstavenie systémov katastra má vplyv na finančný sektor potvrdzuje aj Slovenská banková asociácia (SBA). Ako informuje STVR, asociácia upozornila, že v súčasnosti nie je možné vykonávať napríklad prevody vlastníckych práv, zápisy a výmazy záložných práv, alebo zriadenie a zrušenie vecných bremien.

Predseda ÚGKK Juraj Celler však uviedol, že databáza katastra zostáva nedotknutá. Kybernetický útok zasahuje aj do fungovania samospráv. Ako informuje HNonline.sk, mestá nemôžu realizovať územné zisťovania, vydávať stavebné povolenia a iné rozhodnutia ohľadne stavebných konaní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú